Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Με λιγα λογια οπου ο ανθρωπος την κοπαναει 

Η φυση ανασαινει

Δεν είναι ακριβώς ετσι χωρίς βέβαια να έχεις κι άδικο,η σωστή διαχείριση της φύσης πρέπει να είναι το ζητουμενο κάτι που πιστεύω μόνο καλά αποτελέσματα θα έχει, η εγκαταλειψει μόνο κακό κάνει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Screenshot_2021-08-07-18-26-49-856_com.facebook.katana.thumb.jpg.01f1aa472b2de07072cfa22e473637e8.jpg

Γαμ** την καταδίκη τους που θα μου κάψουν την Ήπειρο τα τομάρια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ελεος!!!

Ιωάννινα: Πυρκαγιά σε δασική έκταση στο Μιτσικέλι – Σε εξέλιξη τρεις φωτιές στην Ήπειρο

Ελικοπτερα πηγαινοερχονται τωρα και παιρνουν νερο απο την λιμνη των ιωαννινων.

%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%AD%CF%82-11.jpg

https://www.athina984.gr/2021/08/07/ioannina-pyrkagia-se-dasiki-ektasi-sto-mitsikeli-se-exelixi-treis-foties-stin-ipeiro/

Η φωτογραφία αυτή είναι από Αφίδνες. Καθώς αυτές τις μέρες ο καθένας ανεβάζει στο insta και το facebook ότι του κατέβει (ακόμη και από φωτιές από άλλες χώρες ή από προηγούμενες χρονιές) για μερικά like όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος πιο πάνω καλό είναι να διασταυρώνουμε πριν ανεβάσουμε κάτι εδώ. Ας είναι το forum καθαρό τουλάχιστον.

https://www.google.com/imghp?hl=en Εδώ μπαίνεις, πατάς το εικονίδιο με την κάμερα στα δεξιά, βάζεις την φωτογραφία και σου βγάζει από που είναι. Σε ποια άρθρα έχει εμφανιστεί για παράδειγμα. Και μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από που είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γαμ** την καταδίκη τους που θα μου κάψουν την Ήπειρο τα τομάρια!!

Δυστυχώς Μιχαηλ εχουν ξεφύγει τα πράγματα φέτος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Η φωτογραφία αυτή είναι από Αφίδνες. Καθώς αυτές τις μέρες ο καθένας ανεβάζει στο insta και το facebook ότι του κατέβει (ακόμη και από φωτιές από άλλες χώρες ή από προηγούμενες χρονιές) για μερικά like όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος πιο πάνω καλό είναι να διασταυρώνουμε πριν ανεβάσουμε κάτι εδώ. Ας είναι το forum καθαρό τουλάχιστον.

https://www.google.com/imghp?hl=en Εδώ μπαίνεις, πατάς το εικονίδιο με την κάμερα στα δεξιά, βάζεις την φωτογραφία και σου βγάζει από που είναι. Σε ποια άρθρα έχει εμφανιστεί για παράδειγμα. Και μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από που είναι.

Καλα εκανες και το ανεφερες φιλος.Που να ηξερα και εγω αν ηταν απο εκει η φωτια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Δυστυχώς Μιχαηλ εχουν ξεφύγει τα πράγματα φέτος....

Έτσι δεν ξέρω τι έχουν πάθει φέτος. Η μάλλον ξέρω, αλλά τέλος πάντων... Το αβατάρ σου ειναι ότι πιο πετυχημένο έχω δει φίλε, με συγκινεί....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δραματικη η κατασταση στην Ευβοια...Οταν μια φωτια καιει 5-6 μερες ομως δε ειναι στραβος ο γυαλος...Το κρατος στραβα αρμενιζει....Ενα πανεμορφο νησι...Το χουν βαλει στο ματι,χρονια τωρα...Κουραγιο φιλαρακια απο το νησι...Κουραγιο...

Ευελπιστω καποια στιγμη να σβησει...Δεν παει αλλο...Πονεσανε ψυχες και ματια...

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κανει ενα καταπληκτικο κ σπανιο απογευματοβραδο μες στην καυσωναρα....

30.1 ηδη Ζωγραφου και Βυρωνας....η θερμοκρασια που τις προηγουμενες ημερες.ηταν η ελαχιστη νωρις τα ξημερωματα !

28.0 ο σταθμος στα 225 μ....28αρι και ο Παπαγου απο νωρις νωρις ετσι οπως παει θα κανει και 25αρι ισως και 23αρακι το πρωι !!!!!

Ποτισμα ανα 40λεπτο να φυγει η σταχτη....βεβαια οσο καιει Ευβοια.Αττικη θα μας.πνιγει....ελπιζω σε 4-5 μερες να εχει σβησει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΛΕΟΣ!!!!!τι είναι αυτά που γράφετε??τώρα τα διάβασα και έχει χίλια δίκια ο Γιώργος μέσα σ' αυτά που περνάει ν αναγκάζεται να κάνει και τον αστυνόμο του φόρουμ.Θελετε το κακό μας ρε παιδιά?λίγο φιλότιμο να πάρει η ευχή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, g_ar είπε:

Η φωτιά στην Εύβοια όπως φαίνεται από τον Αλμυρό αυτή την ώρα. Απόκοσμο, τρομακτικό θέαμα.

20210807_190930.thumb.jpg.39fa9a63cb81f3fb5ed6f66f90b29653.jpg

20210807_190924.thumb.jpg.cf158d858e4b5baed32a0ca7fabd27a4.jpg

Ούτε ο Βεζούβιος δεν βγάζει τέτοιο πράγμα. Τρόμος!! Που να ελεγχθεί!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Γιατί όχι; Η ορεινή επαρχία έχει ερημώσει. Η κτηνοτροφία έχει υποστεί βιομηχανοποίηση. Ναι, εγώ τον πιστεύω τον Κώστα. Λογικο μου φαίνεται να έχουν αυξηθεί οι δασικές εκτάσεις.

https://news.b2green.gr/3710/α-πουλάς-τα-προβλήματα-των-δασικών-χαρ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

Εχει επιστημονικη βιβλιογραφία. 

Το σωστο θα ηταν να ρωτησουμε, ποσες απο τις δασικες εκτασεις που εχουμε, καλύπτονται πραγματικά απο δασικη βλαστιση και οχι ξετοχορτα και θαμνους

επειδή δουλεύω στο κτηματολόγιο και τα βλέπω, η απάντηση είναι πολλές. ακόμα και καλλιέργειες φαίνονται σαν δασικές αφού έτσι έχουν αναρτηθεί στους δασικούς χάρτες πιο παλιά και αυτό δεν αλλάζει εύκολα. ειδικά όταν γενικότερα το 60 με 70% των ιδιοκτησιών εκτός αστικών περιοχών είναι "άγνωστος",άρα καταλήγουν στο δημόσιο

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασσικές Κυκλάδες σήμερα με τον αισθητήρα μου να γράφει 26.4 ελάχιστη και 29.8 μέγιστη εδώ στην Πλάκα Μήλου...27.1 τώρα και ωραίο δροσερό μελτεμι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Το χειμωνα η το φθινοπωρο εχεις δει πολλα καθικια να βαζουν φωτιες???Εννοειται φταιει και η εποχη φιλαρακι...Και το ληγω εδω....

Καταλαβαίνω απολυτα το σκεπτικό σου αλλά το ότι υπάρχουν καθίκια που ευχαριστιούνται  να βάζουν φωτιές δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάψει να υπάρχει μια εποχή που κι αυτή είναι μέσα στη φύση όπως και όλες οι υπόλοιπες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Spartan είπε:

Εχεις καθολου την πηγη σε αυτο που αναφερεις?Για τα δασικη εκταση της ελλαδος που  εχει αυξηθει απο 1960 και μετεπειτα

Διοτι απο αερολογιες χορτασαμε για να δικαιολογουμε αυτες τις καταστροφες που βιωνει αυτη την στιγμη η χωρα(και οχι μονο) απο οικολογικης, και οχι μονο αποψης

Επί" επαρατου"χούντας φυτεύτηκε ένα υπέροχο δάσος 70.000 στρέμματων σε ορεινή περιοχή της Αρκαδίας, δε θα ήθελα να αναφέρω που, ως αντιστάθμισμα στην κατασκευή των εργοστασίων λιγνίτη στην περιοχή της Μεγαλόπολης που επίσης έγινε την περίοδο εκείνη... επίσης πολλά περιαστικά δασυλλια επί εποχής Μεταξά...ενημερωτικά μόνο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Spartan είπε:

Σταθη μου συμφωνο μονο στο πρωτο κομματι της απαντησης σου

Δυστυχως το καλοκαιρι ειναι η χειροτερη εποχη απο χερι ανθρωπινης παρεμβασης

 

Εξήγησα και στο Σακη ότι είναι απολυτα κατανοητό αυτό που λέτε αλλά και το καλοκαίρι ανήκει στην φύση όπως όλες οι υπόλοιπες εποχές. Γιατί να πάψει να υπάρχει η οποια εποχή ενώ κανονικά θα έπρεπε να αποτρέπονται οι εμπρηστικές διαθέσεις αλλά εντάξει ακουγεται ουτοπικό ισως αυτό που λέω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη β. Εύβοια, το βορινό μέτωπο εκτείνεται από Ευβοϊκό έως την άλλη άκρη στο Αιγαίο...

Πιάνει όλο το τόξο! Συγκλονιστικές εικόνες!

https://zoom.earth/#view=38.807294,23.299343,10z/date=2021-08-07,19:15,+3/layers=wind,fires

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

επειδή δουλεύω στο κτηματολόγιο και τα βλέπω, η απάντηση είναι πολλές. ακόμα και καλλιέργειες φαίνονται σαν δασικές αφού έτσι έχουν αναρτηθεί στους δασικούς χάρτες πιο παλιά και αυτό δεν αλλάζει εύκολα. ειδικά όταν γενικότερα το 60 με 70% των ιδιοκτησιών εκτός αστικών περιοχών είναι "άγνωστος",άρα καταλήγουν στο δημόσιο

Γιαυτο και ειναι αναγκαία η σύνταξη δασολογιου που ακομα δεν εχει γινει. 

Δεν ειμαι βέβαιος ακομα ομως τι παιζει με αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα! Αν και θα προτιμουσα να συστηθω υπο αλλες συνθηκες το ονομα μου ειναι Φωτης.Μολις κατεβηκα απο μιτσικελι η φωτια ειναι υπο ελεγχο και πριν επιχειρησε και ενα ελικοπτερο σε δυσκολα σημεια που δεν μπορουσαμε να κατεβουμε εμεις.Πραγματικα πολυ δυσκολες ωρες, καλλη δυναμη σε ολους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

IMG_20210807_195024.thumb.jpg.01c1d6f6f824678be3b53a12f76476d6.jpgIMG_20210807_195112.thumb.jpg.f3d358a657089685309dc94680b2c659.jpgIMG_20210807_195052.thumb.jpg.6064de13c39873237fd45fd51d5519f1.jpg......γυρνωντας από Πάτρα προς Αθήνα λίγο πριν το Αίγιο σου κόβεται η ανάσα δακρύζουν τα μάτια και όχι μόνο τον καπνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...