Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, geornik said:

42,2c Ανω Αλεποχωρι στα 280μ... μεγιστη Αττικης πιθανοτατα

Μένει να δούμε αργότερα τα δέκατα και από την ΕΜΥ για την  Νέα Φιλαδέλφεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες! 40 βαθμοί σήμερα εδώ στο Μακροχώρι στον κάμπο της Ημαθίας η μέγιστη με το heat index(δείκτης δυσφορίας ) λόγο υγρασίας να  πιάνει τους 51,1 βαθμούς!!!! στους 53,9 !!!!!!!!!! το μέγιστο heat index και στον σταθμό του Παλιού Σκυλιτσίου χωριού λίγο ανατολικότερα από εμάς πιο μέσα στον κάμπο και λίγο πριν την Αλεξάνδρεια....με τη μέγιστη εκεί να μην ξεπερνά τους 38,2...η υγρασία όμως σπάει κόκκαλα....στην  σάουνα θα είναι καλύτερα....................

στους 28 βαθμούς είμαστε τώρα εδώ στο Μακροχώρι με την αίσθηση σχεδόν στους 31.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Μένει να δούμε αργότερα τα δέκατα και από την ΕΜΥ για την  Νέα Φιλαδέλφεια 

Επισης αν επιασε 42,2c στα 280μ εκει ποσο θα επιασε κατω στην παραλια Αλεποχωρι ή Ψαθα αν φυσουσε ανατολικος καταβατης??

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, bardaris είπε:

Ενοείς τους 40 41? με έυρος 27 βαθμων? κοίτα να ξεκινάει μια μέρα το χειμωνα με νοτιά και καπάκι να κατεβαίνει ψυχρό μέτωπο το καταλαβαίνω αλλά με αντικυκλώνα από πάνω με καθοδικά ζεστά ρεύματα είναι πράγματι αξιο σχολιασμού...ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχει ρεκόρ θερμοκαρασιακού εύρους και που είναι αυτο.

Το χουμε απαλά αμα δεις σταματησε μολις γυρισε ο αέρας σε ανατολικη συνιστώσα είτε βορειοανατολικό ειτε νοτιοανατολικό αν συνεχιζε βορειοδυτικος θα ανέβαινε κι αλλο...Τώρα γυρισε νοτιάς και σταματησε να κατεβαινει προσωρινά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geornik said:

Επισης αν επιασε 42,2c στα 280μ εκει ποσο θα επιασε κατω στην παραλια Αλεποχωρι ή Ψαθα αν φυσουσε ανατολικος??

Έχεις δίκιο είναι ιδιαίτερη περιοχή το Αλεποχώρι. Από τις πιο ανεξερεύνητες κλιματολογικά περιοχές της Αττικής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kouvanos είπε:

Ενα μεγαλο χειροκροτημα.....Ιπποκρατειος Πολιτεια παρα τη μεγιστη 38.2 (οι παπιες θα ζοριστηκαν στη Λιμνη Μπελετσι) ηδη στους 21.5 σε ελευθερη πτωση.....φυσικο αιρκοντισιον βουνο χαραδρα και ελατο....το σκεφτομαι για βολτιτσα αργοτερα αμα πεσει 17-18 βαθμους νωρις....

Επισης ενω το πολεοδομικο αυγκροτημα του λεκανοπεδιου βραζει με πολλα 33αρια ακομα ο Παπαγου στα 300 μ.δειχνει τι χανουμε που δεν μενουμε σε βουνο.....27.4 ηδη 

Δαφνι στα 150μ στο δασακι-δυτικα..λαιμος βουλιαγμενης διπλα στη θαλασσα στα νοτια..καμπος της οινοης στα υπερδυτικα στα 300-350μ..πλακα κερατεας στα 200μ πανω απ το λαυριο στα νοτιοανατολικα..αναμεσα σε πορτο ραφτη και μαρκοπουλο και προς βραυρωνα σχεδον σε μηδενικα υψομετρα..τα δεντρα αντιστεκοντε οπου υπαρχουν ακομα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30.6 ακριβως στην αλλαγη της ημερας για εδω....συμπληρωνω 24 ωρες ολα ορθακλειστα και μονο αιρκο....πεσε ρε σιχαμα να αερισουμε λιγακι....

26 εσωτερικη βεβαια εκτοξευεται με το που κλεισει το αιρκο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Έχεις δίκιο είναι ιδιαίτερη περιοχή το Αλεποχώρι. Από τις πιο ανεξερεύνητες κλιματολογικά περιοχές της Αττικής. 

Αν μπορω να βοηθησω επειδη περναω σχετικα συχνα λογω δουλειας με το βαν χειμωνα καλοκαιρι η περιοχη του αλεποχωριου που νε απ τη διασταυρωση(επαρχιακη μεγαρων αλεποχωριου)και προς σχινο ειναι αρκετα πιο ζεστη..αντιθετως η μερια του αλεποχωριου προς ψαθα ειναι πιο κρυα..σχεδον παντα..ακομη και στη μηδεια ειχε χιονι η ψαθα στο κυμα ειχε χιονι λιγοτερο το αλεποχωρι μεχρι την διασταυρωση..μετα την διασταυρωση μαχαιρι το χιονι ανεβαινε στο βουνο..το ανω αλεποχωρι  ειχε λιγοτερο χιονι απ τη παραλια της ψαθας..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γκαζωνει με 26.4 στα 1230 μετρα μες.στα μαυρα μεσανυχτα η Παρνηθαρα δειχνοντας τι μας.περιμενει.....τρομερο.....

Ιπποκρατειος 19.5 συνεχιζει η πτωση ε αν οχι σημερα αργοτερα αυριο.αξιζει μια βολτα στη Φλωρινα της Αττικης....

Ειναι 10-12 βαθμους κατω απο ολους τους σταθμους σε λεκανοπεδιο !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά κάνει δουλειά η αναστροφή εδώ για άλλη μια νύχτα… στους 25,3 βαθμουσ Εδώ στο Μακροχωρι τώρα και κλείσιμο του κλιματιστικού … στους 23,5 στο Σκυλιτσι λίγο ανατολικότερα!! Πάλι καλά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θλιβερό στατιστικό από το σταθμό μου που δείχνει το τρομερό καύσωνα που ζούμε και θα ζουμε για μέρες....

Μέση θερμοκρασία 24ωρου 

27/7  30.0

28/7  31.5

29/7  33.2

30/7  33.9

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28.5 στο πίσω μπαλκόνι μου. Η αναστροφή σώζει λίγο την κατάσταση. Ξέρετε πότε θα έχουμε 33-35 τέτοια ώρα; Την νύχτα όπου αυτό το σιχαμα θα αποχωρεί. Όταν αρχίσει να φυσάει και μέχρι να αρχίσει να δροσίζει, θα έχουμε τρελές θερμοκρασίες μέσα στη νύχτα.

Επίσης να θυμίσω ότι 42.5 είχαμε το μεσημέρι κάπου στις 15.30. Ίσως να έφτασε και παραπάνω. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούφ. Μπήκα κι εγώ απ' το κινητό. Δεν θυμόμουν το κωδικό μου. 

 

Κοντεψα να σκοτώσω κόσμο σήμερα. Να έχω να δω ασθενείς και να έχω συνεχώς το μυαλό μου να μπαίνω να βλέπω τι κάνουν οι σταθμοί.  

Έλεγα.  Κώστα συγκεντρώσου. Θα κάνεις κανένα λάθος. Άσε το κινητό και βλέπε τι γράφεις. 

 

Στο θέμα μας.  Ο καύσωνας εξελίσσεται νομίζω όπως προβλέπονταν και η λήξη του είναι άγνωστη όρος το παρόν. 

Δευτερα Τρίτη Τετάρτη το αποκορύφωμα του πρώτου κυμματος. 

Μπορεί να μη λήξει τη Παρασκευή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι 21.1 των Γρεβενών δείχνει τι θα γίνει τις επόμενες μέρες...Αύριο το βράδυ θα είναι καυτό για πολλούς..Σήμερα μπαίνει ο πραγματικός καυσωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαφνικη ανοδος σε αρκετους σταθμους μες.στα μαυρα μεσανυχτα....

Παπαγου εφτασε 27.4 και τωρα 30.6 και φορτσαρει.....ημαρτον....

29.8 εφθασα εγω για λιγο τωρα ξανα 30.9 και.ανοδος.....

Μοναδικη εξαιρεση; ποια αλλη η Ιπποκρατειος Πολιτεια....δεν θα πιστευαμε οτι υπαρχει τετοιο μερος στο Νομο.αν δεν υπηρχαν οι σταθμοι....

18.3 συνεχιζει αχαμπαρη την ελευθερη πτωση μεχρι το 13-14αρακι ελαχιστη τα ξημερωματα....τι μερος Θεε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α βρηκα το ονειρο.....Βαθυσταλος Παρνασσου....ελα ποιος θελει να δροσιστει και μονο στη σκεψη....

Ελαχιστη 4.2 χθες 🤑🤑🤑

Και μεγιστη μηνα ετους κλπ 28.1 το μεσημερι....

Στους 10.5 τωρα .... δροσουλα ... ο.τι πρεπει για τζακαρα και.κοψιδια στα 1780 μετρα παρεα με τους λυκους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλως την αυρα μας την πνιγηρη....

29.7 αποτομη πτωση αλλα με ΝΝΔ ρευμα φουλ υγρασια....

Απτη Σκυλλα στη Χαρυβδη.....δως μου μιση ωρα να αερισω λιγο το σπιτι βρε κτηνος και μετα βαρα αλυπητα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες Αττικής 30/7/2021

42.1 Ν.Φιλαδέλφεια ΕΜΥ

41.9 Μενίδι Davis

41.9 Ίλιον Davis

41.9 Αυλώνας Davis

41.7 Βάρη ΕΑΑ

41.6 Μάνδρα Davis

41.5 Ολυμπιακό Κολυμβητήριο ΕΜΥ

και παρακάτω οι μέγιστες από τους σταθμούς του meteoclub

https://www.meteoclub.gr/themata/anafores/pinakas-megistes-elaxistes-kafsonas2021

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας!!27.2 αυτη την ωρα που ειναι και η ελαχιστη προς το παρον.52% η υγρασια..Η μονη στιγμη που μπορεις να κατσεις στο μπαλκονι χωρις να ιδρωνεις...Απολαμβανω το φραπεδακι μου μεχρι να σηκωθει η ζεστη και η γυναικα..😝

Ετοιμασιες και τις προσεχεις ωρες αναχωρηση για Κοκκινο βοιωτιας,επιτελους!!

 

20210731_072830.jpg

8 το πρωι και ξεπερασαμε τους 29 εδω στην Καλλιθεα...Αιντε αδερφια να συρουμε ολοι μαζι τον χορο του Ζαλογγου...😝

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημέρα, 28 εσωτερική στο Τροπικό Χωριό (χωρίς a/c πάντα) και μάλλον ήρθε η ώρα να κλείσω τα πάντα με ελπίδα να γλιτώσω το a/c και σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...