Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, teo_73 said:

Ναι μολις το ειδα.Εαν ισχυει (με stevenson) σαφως και δεν ειναι το 2ο τοτε αλλα μετα απο αυτα.

Ισχύει και μάλιστα είναι από τον επίσημο Stevenson της ΕΜΥ. Γενικά προσοχή τι διαβάζετε από το site του M. Herrara όλο μ@λ@κίες γράφει για την Ιταλία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους παίδες! Στους 21,9 έπεσε η ελάχιστη σήμερα εδώ στο Μακροχώρι και πήραμε μεγάλες ανάσες από τα μεσάνυχτα και μετά.....τώρα όμως πριν ακόμα πάει 11 το πρωί έχουμε ήδη πιάσει σχεδόν 33 βαθμούς.....με την υγρασία στο 52% κι έτσι την αίσθηση δυσφορίας στους 36-37.....η αηδία δεν έχει τέλος.....

Α και το ξέχασα.....Καλό μήνα να έχουμε και επιτέλους δροσερό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.4 στη Σίβα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λαδι ο ευβοικος...Απεναντι η ευβοια μας...

 

20210801_115410.jpg

35 βαθμοι και τιγκαρει η παραλια σιγα σιγα...Οσο καυσωνα και να χει η αυρα της θαλασσας βγαινει νικητρια και μετριαζει το κακο!!!

20210801_115817.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, teo_73 said:

Ναι μολις το ειδα.Εαν ισχυει (με stevenson) σαφως και δεν ειναι το 2ο τοτε αλλα μετα απο αυτα.

Και εδώ και η επίσημη επιβεβαίωση από την ΚΝΜΙ για το ρεκόρ των 37 βαθμών στα Κύθηρα

https://www.knmi.nl/over-het-knmi/nieuws/extreme-hitte-in-de-zomer-van-1998

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Αντώνης Χιόνης said:

38.6 Χαροκόπειο

Φοενιάζει σήμερα το Χαροκόπειο. Θα παίξει δυνατά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ισχύει και μάλιστα είναι από τον επίσημο Stevenson της ΕΜΥ. Γενικά προσοχή τι διαβάζετε από το site του M. Herrara όλο μ@λ@κίες γράφει για την Ιταλία.

 

Δεν ξερω αν ειναι απο αυτο το site που λες south η αν ειναι μονο απο αυτο τελος παντων.

Επισης κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι η παρατηρηση στις 3/7 γραφθηκε στις 18.00 (δλδ δεν ξερουμε τι εγινε εως τις 00.00 θεωρητικα και πρακτικα) Και στις 4/7 η αναφορα εγινε στις 06.00.Εως τις 18.00 ομως η t ειχε πεσει στους 29.6c Oποτε ακυρη η 4/7 και με αμφιβολια η 3/7 καθως δε γνωριζουμε την ακριβη t απο 18.00-00.00.

 

image.png.d23ea4dce917c2353414cdec0d47905e.png

 

image.png.a31e8eea1b34160df48e441b88fd1a67.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, teo_73 said:

Δεν ξερω αν ειναι απο αυτο το site που λες south η αν ειναι μονο απο αυτο τελος παντων.

Επισης κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι η παρατηρηση στις 3/7 γραφθηκε στις 18.00 (δλδ δεν ξερουμε τι εγινε εως τις 00.00 θεωρητικα και πρακτικα) Και στις 4/7 η αναφορα εγινε στις 06.00.Εως τις 18.00 ομως η t ειχε πεσει στους 29.6c Oποτε ακυρη η 4/7 και με αμφιβολια η 3/7 καθως δε γνωριζουμε την ακριβη t απο 18.00-00.00.

 

image.png.d23ea4dce917c2353414cdec0d47905e.png

 

image.png.a31e8eea1b34160df48e441b88fd1a67.png

Οι παρατηρήσεις από την ΕΜΥ δίνονται πάντα σε 3 intervals προς τον WMO και καλύπτουν όλο το 24ώρο  σου έστειλα και την επιβεβαίωση από την ΚΝΜΙ.

https://www.knmi.nl/over-het-knmi/nieuws/extreme-hitte-in-de-zomer-van-1998

Quote

Indrukwekkend was de minimumtemperatuur van Kythira op het gelijknamige eiland even ten zuiden van de Peloponnesos. In de nacht van 3 op 4 juli werd daar een laagste temperatuur van 37,0 graden gemeten!

Το ρεκόρ των Κυθήρων είναι αδιαμφισβήτητο 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Οι παρατηρήσεις από την ΕΜΥ δίνονται πάντα σε 3 intervals προς τον WMO και καλύπτουν όλο το 24ώρο  σου έστειλα και την επιβεβαίωση από την ΚΝΜΙ.

https://www.knmi.nl/over-het-knmi/nieuws/extreme-hitte-in-de-zomer-van-1998

Το ρεκόρ των Κυθήρων είναι αδιαμφισβήτητο 

Οκ αλλα το 29.6c  δεν ισχυει που γραφει για την 4/7?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

6 minutes ago, teo_73 said:

Δεν ξερω αν ειναι απο αυτο το site που λες south η αν ειναι μονο απο αυτο τελος παντων.

Από αυτό το site είναι η αρχική πηγή. Απλά αναπαράγετε άκριτα χωρίς fact checking από πολλούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, teo_73 said:

Οκ αλλα το 29.6c  δεν ισχυει που γραφει για την 4/7?

Που γράφει 29.6? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, teo_73 said:

image.png.1ad331ec845da0736597ed92f3f5c4a0.png

Είναι ο τρόπος που το ρηπορτάρει η ΕΜΥ προς τον WMO. Γι αυτό και η KNMI το αναφέρει ως το ρεκόρ και μάλιστα για 2 ημέρες.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ασπρόπυργος το γύρισε σε Ν και έπεσε 1 βαθμό. Να δούμε αν η Ελευσίνα κρατήσει το φοένιασμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.6 Χαροκόπειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Είναι ο τρόπος που το ρηπορτάρει η ΕΜΥ προς τον WMO. Γι αυτό και η KNMI το αναφέρει ως το ρεκόρ και μάλιστα για 2 ημέρες.

Ε ναι αλλα αναφερει 29.6 οποτε παει η 4/7. Θελω να πω οτι δεν εχω κανενα θεμα και μακαρι να ειναι δικο μας και αυτο το ρεκορ,απλα δεν ειμαι σιγουρος οτι εγινε παρατηρηση μεταξυ 18.00-00.00 στις 3/7.Πανω σε αυτο εχω τους ενδοιασμους μου.Μηπως καταφερε και επεσε η t κατω απο τους 37c που αναφερει στις 18.00 το υδραργυρικο του Κλωβου.

Νομιζω ειναι λογικος ο προβληματισμος μου.Μακαρι να βρεθει καποιος απο την ΕΜΥ να μας πει κατι πανω σε αυτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω εξωτερικές δουλειές σήμερα στο σπίτι μου από το πρωί και ευτυχώς το μελτέμι κάνει την κατάσταση ανέλπιστα  καλή παρόλο που γράφω τώρα 36 βαθμούς ...ριπές στα 30χλμ/ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, teo_73 said:

Ε ναι αλλα αναφερει 29.6 οποτε παει η 4/7. Θελω να πω οτι δεν εχω κανενα θεμα και μακαρι να ειναι δικο μας και αυτο το ρεκορ,απλα δεν ειμαι σιγουρος οτι εγινε παρατηρηση μεταξυ 18.00-00.00 στις 3/7.Πανω σε αυτο εχω τους ενδοιασμους μου.Μηπως καταφερε και επεσε η t κατω απο τους 37c που αναφερει στις 18.00 το υδραργυρικο του Κλωβου.

Νομιζω ειναι λογικος ο προβληματισμος μου.Μακαρι να βρεθει καποιος απο την ΕΜΥ να μας πει κατι πανω σε αυτο.

Μάλλον δε το εξήγησα καλά. Επίσημα ρηπορτάρεται για 2 μέρες καθώς έτσι είναι ο τρόπος των reporting intervals της ΕΜΥ προς τον WMO. Ουσιαστικά και να έπεσε στις 4/7 κάτω από 37 το ρεκόρ αφορά 36 τουλάχιστον συνεχόμενες ώρες με την θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από 37 καθώς πάντα το report των 6πμ της ΕΜΥ αφορά όλο το προηγούμενο 24 ώρο. Τυπικά όμως φαίνεται για 2 24ώρα.

Σε κάθε περίπτωση το βασικό είναι οτι για τουλάχιστον 24 ώρες δεν έπεσε κάτω από 37. Εξάλλου τον σταθμό στα Κύθηρα πρέπει να τον προσέξουμε και αυτές τις μέρες. Χθές ελάχιστη ήταν 31.8 επίσημα από ΕΜΥ. Οπότε πιστεύω αυτές τις μέρες θα είναι και κοντά στο ρεκόρ του. Να το προσέχουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να κανω μια σουμα αναφορα και εγω.καηκαμε,πρωτογνωρα πραματα με τοση διαρκεια που θα εχει  που κουραζει τους παντες και ιδιως την φυση.19.7c-38c προχτες.χτες το βραδυ με Δ σαν λιβα δεν επεσε κατω απο 24.6c!! με μεγιστη 37.7c.σημερα με ελαφρυ ΒΔ ειχαμε 20.6c ελαχιστη.λιγο βορειοτερα μας στην αριδαια στα 123υψ οι ελαχιστες αυτες τις μερες κυμαινονται απο 14.9c-15.8c-16.8c με μεγιστες 38-38.4c.να πω και κατι που τοχω ξαναπει 2-3 φορες στο παρελθον οτι ο σταθμος της ΕΜΥ δεν δειχνει σωστα τις ημερες που εχει ηλιο.και αν εχει και απνοια ακομα χειροτερα.απο 1.5c[λειαν επιεικως] εως 3 βαθμους πανω [καποιες φορες].να μην πω και για τα μονιμως μπαζα-ξερα κλαδια απο κλαδεματα των παρκων -μπαουλοντιβανα-στρωματα- και οτι λογης σαβουρα υψωνεται τουλαχιστον 3 μετρα και κολλητα στον σταθμο[εχω και φωτο].ο σταθμος φιλοξενειται σε οικοπεδο του δημου.στους 32.3 c τωρα με απνοια ενω η ΕΜΥ  δινει 35[απο 34.5 κ πανω το δινει 35]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...