Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39.1 έφτασε και η Ελευσίνα ΕΑΑ νωρίτερα με ΒΔ αλλά το γύρισε και εκεί Ν και έπεσε τώρα 1 βαθμό. Σήμερα θα γίνεται μάχη μεταξύ αύρας/φόεν στο Θριάσιο 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 δίνει τώρα η ΕΜΥ για Ελευσίνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελαχιστη Παρνηθα 25.0....

Ελαχιστη Ιπποκρατειος 19.8 !!!!

Ζοριζουν τα πραγματα

Εγω ειχα 28.7 στο μπαλκονι.....37.5.στρογγυλο τωρα νωριτερα απο αλλες ημερες και βοριαδακι ανελπιστο 20-25 χλμ ριπες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Μάλλον δε το εξήγησα καλά. Επίσημα ρηπορτάρεται για 2 μέρες καθώς έτσι είναι ο τρόπος των reporting intervals της ΕΜΥ προς τον WMO. Ουσιαστικά και να έπεσε στις 4/7 κάτω από 37 το ρεκόρ αφορά 36 τουλάχιστον συνεχόμενες ώρες με την θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από 37 καθώς πάντα το report των 6πμ της ΕΜΥ αφορά όλο το προηγούμενο 24 ώρο. Τυπικά όμως φαίνεται για 2 24ώρα.

Σε κάθε περίπτωση το βασικό είναι οτι για τουλάχιστον 24 ώρες δεν έπεσε κάτω από 37. Εξάλλου τον σταθμό στα Κύθηρα πρέπει να τον προσέξουμε και αυτές τις μέρες. Χθές ελάχιστη ήταν 31.8 επίσημα από ΕΜΥ. Οπότε πιστεύω αυτές τις μέρες θα είναι και κοντά στο ρεκόρ του. Να το προσέχουμε

South τωρα το ειδα.Και στις 3/7 06.00 η αναφορα ηταν για 30.4c Eμενα ολο αυτο μου λεει οτι τα Κυθηρα ειχαν υψηλες θερμοκρασιες (δε ξερουμε τις ακριβης) απο το μεσημερι της 3/7 εως και το μεσημερι της 4/7.Το πρωι ομως της 3/7 και το απογευμα της 4/7 η θερμοκρασια ηταν 30.4c και 29.6c αντιστοιχα. Οποτε συμπεριλαμβανοντας αυτες τις μετρησεις δεν ισχυει η ημερησια υψηλοτερη ελαχιστη και ας εκανε 37c νυχτιατικα. 

image.png.83cb34f4c1296de496d8664b870a80a3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, teo_73 said:

South τωρα το ειδα.Και στις 3/7 06.00 η αναφορα ηταν για 30.4c Eμενα ολο αυτο μου λεει οτι τα Κυθηρα ειχαν υψηλες θερμοκρασιες (δε ξερουμε τις ακριβης) απο το μεσημερι της 3/7 εως και το μεσημερι της 4/7.Το πρωι ομως της 3/7 και το απογευμα της 4/7 η θερμοκρασια ηταν 30.4c και 29.6c αντιστοιχα. Οποτε συμπεριλαμβανοντας αυτες τις μετρησεις δεν ισχυει η ημερησια υψηλοτερη ελαχιστη και ας εκανε 37c νυχτιατικα. 

image.png.83cb34f4c1296de496d8664b870a80a3.png

Όχι, δες το προηγούμενο πόστ μου γιατί στις 3/7 6πμ το 30.4 αφορούσε όλο το προηγούμενο 24ώρο (αφορά δλδ όλο το 24ώρο για τις 2/7) και αντίστοιχα στις 4/7 6πμ το 37άρι αφορά όλο το προηγούμενο 24ώρο. Είναι απλά ο τρόπος που ρηπορτάρει η ΕΜΥ. Μη μπερδεύεστε 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, teo_73 said:

South τωρα το ειδα.Και στις 3/7 06.00 η αναφορα ηταν για 30.4c Eμενα ολο αυτο μου λεει οτι τα Κυθηρα ειχαν υψηλες θερμοκρασιες (δε ξερουμε τις ακριβης) απο το μεσημερι της 3/7 εως και το μεσημερι της 4/7.Το πρωι ομως της 3/7 και το απογευμα της 4/7 η θερμοκρασια ηταν 30.4c και 29.6c αντιστοιχα. Οποτε συμπεριλαμβανοντας αυτες τις μετρησεις δεν ισχυει η ημερησια υψηλοτερη ελαχιστη και ας εκανε 37c νυχτιατικα. 

image.png.83cb34f4c1296de496d8664b870a80a3.png

Για να καταλάβεις το τρόπο reporting της ΕΜΥ παρακάτω οι χθεσινές Τ δες κάτω κάτω την υποσημείωση και θα καταλάβεις

*Οι μέγιστες-ελάχιστες Θερμοκρασίες και το ύψος βροχής αναφέρεται στη χρονική περίοδο από 2021/07/30 18 UTC ως 2021/07/31 18 UTC

2142629670_Screenshot2021-08-01at12_11_42PM.png.c04e744f6cee8b7a5469cb03c34099eb.png

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λαμια με το ζορι πιανουμε 40αρι μεχρι στιγμης,34 τωρα,λογικα ταβανι σοτυς 38 σημερα λογω αυρας.2-3 μερες εμειναν,ελπιζω να μην μας πιασει ο λιβας αυριο και την γλυτωσουμε με 40αρια παλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι ομως σημερα τα ξημερωματα βγηκαν πυρηνες στον Εβρο..Η φωτο ειναι του Γιαννη Στεφαναρα απο Νεα Βυσσα Εβρου...Μου λειψαν πολυ οι καταιγιδες..

225399797_2867874140132204_4080443242190491415_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 στα Καλάβρυτα που πάει φουλ για ρεκόρ έτους δεκαετίας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο....38.5 είναι η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχει σημειωθεί στο χωριό εδώ και πολλές δεκαετίες...38.4 σημειώθηκε προχθές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Όχι, δες το προηγούμενο πόστ μου γιατί στις 3/7 6πμ το 30.4 αφορούσε όλο το προηγούμενο 24ώρο και αντίστοιχα στις 4/7 6πμ το 37άρι αφορά όλο το προηγούμενο 24ώρο. Είναι απλά ο τρόπος που ρηπορτάρει η ΕΜΥ. Μη μπερδεύεστε 

Αν ειναι προηγουμενο 24ωρου τοτε και οι μεγιστες θα ειναι προηγουμενου και παει λεγοντας. Δε το καταλαβαινω,βλεπω ωρες και μετρησεις τπτ αλλο.Ας βγει καποιος απο την ΕΜΥ να μας εξηγησει μερικες αποριες που εχω στον πινακα.Να μας πει αν για τις ωρες που αναγραφεται εγινε μετρηση η οχι. Η αν η μετρηση αυτη αφορουσε αλλες ωρες.

Ακομα και ετσι πρεπει να βαλεις σε καποια ημερομηνια τις ελαχιστες τνω 29 και 30c. Aπο 18.00 εως 18.00 της επομενης θες? Απο 18.00-06.00? Απο 06.00 -18.00? Παντως δε μπορουν να πηδηξουν 12ωρο οι θερμοκρασιες. 

Τελος απο μενα γιατι ειμαστε και οff. 

37.5c ηδη εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, teo_73 said:

Αν ειναι προηγουμενο 24ωρου τοτε και οι μεγιστες θα ειναι προηγουμενου και παει λεγοντας. Δε το καταλαβαινω,βλεπω ωρες και μετρησεις τπτ αλλο.Ας βγει καποιος απο την ΕΜΥ να μας εξηγησει μερικες αποριες που εχω στον πινακα.Να μας πει αν για τις ωρες που αναγραφεται εγινε μετρηση η οχι. Η αν η μετρηση αυτη αφορουσε αλλες ωρες.

Τελος απο μενα γιατι ειμαστε και οff. 

37.5c ηδη εδω.

Κοίτα απλά και παραστατικά για να το έχεις στο μυαλό σου κράτα το 43.4 μέγιστη και το 37.0 ελάχιστη στις 3/7 όλου του 24ώρου από 18UTC ως 18UTC ως επίσημες μέγιστες/ελάχιστες τιμές όλου του επίσημου reporting 24ώρου από ΕΜΥ . Είναι απλό και το περιπλέκει απλά το reporting της ΕΜΥ.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γύρισε Ν για τα καλά το Θριάσιο 

40άρι από ΕΜΥ Νέα Φιλαδέλφεια τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι ειπε να κανει διαλειμμα Κυριακη ο καυσωνας και απο αυριο μεχρι Παρασκευη θα μαε λιωσει....

Δεν εχει δυναμικη σημερα...

36.7 στο βορειο μπαλκονι με βοριαδακι ... σχετικα υποφερτα εξω μαγκες συνηθισαμε και το 36.7 θα μας.φαινεται νορμαλ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Που δεν θα μπορώ να τα παρακολουθώ εγώ που θα είμαι στη δουλειά

Στεναχωρια μεγάλη πήραμε τώρα,σαδό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Κοίτα απλά και παραστατικά για να το έχεις στο μυαλό σου κράτα το 43.4 μέγιστη και το 37.0 ελάχιστη στις 3/7 όλου του 24ώρου από 18UTC ως 18UTC ως επίσημες μέγιστες/ελάχιστες τιμές από ΕΜΥ . Είναι απλό και το περιπλέκει απλά το reporting της ΕΜΥ.

Ειναι...πολυ περιπλεγμενο θα λεγα,ασε που δεν εχω χωρο για τις ελαχιστες.Και σου ξαναλεω μακαρι να ναι δικο μας.😉 Ας βγει καποιος να μας πει ποτε εγιναν οι μετρησεις στις ελαχιστες.Αν μας πουν ομως αλλες ωρες αναιρειτε ο πινακας.

37.8c και μαλλον παμε για 40αρι σημερα εδω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Στεναχωρια μεγάλη πήραμε τώρα,σαδό!

Τιποτα δε συγκρινεται βέβαια με το να το ζεις. Να ξυπνας πρωί πρωί ιδρωμενος με πονοκεφαλο , να πηγαινεις απ' το μπαλκόνι απ' την αλλη μέρια που δεν το χτυπά ο ήλιος το πρωί. Να πίνεις παγωμένο καφέ με τυροπιτακια . 

Στις 12 να μη μπορείς πλέον να κάθεσαι έξω, να μπαίνεις μέσα να κάθεσαι με τον ανεμιστηρα, το μεσημέρι να τρως και μετά το φαϊ να ιδρώνεις. 

 

Το μεσημέρι να κατεβαζεις παντζουρια να γίνεται σκοτάδι το σπίτι και να φυσαει ο ανεμιστηρας.   Στις 7 να βγαινεις εξω μ ένα βρακι μαγιο να πιτσιλιεσαι με το λάστιχο. 

 Το βράδυ να κάθεσαι μπαλκόνι να απολαμβάνεις μπυριτσα, να δροσιζει κατά τη 01:00. 

 

Και ξανά απ' την αρχή. 

 

 

Αααααχ  . Μνημες. Τωρα κάλτσες ομπρελες και συννεφιες μη χεσω.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...