Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν συνεχίσουμε έτσι στην Αττική με χιόνι είχαμε τον τελευταίο σοβαρό υετο με χιόνι θα τον ξαναέχουμε..Δεν πάμε καλά. Ασσυληπτη ξηρασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 1989 στην αττικη εβρεξε για πρωτη φορα μετα το καλοκαιρι στις 4 νοεμβριου εαν θυμαμαι καλα...απο τις χειροτερες χρονιες που εχουμε περασει....ελπιζω φετος ο οκτωβρης να μας αποζημιωσει....και να μην φτασουμε σε αυτο τι σημειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Με τη δυτικηση που έγινε... Ναι μεν βουλιάζει η Ήπειρος... Αλλά η υπόλοιπη Ελλάδα δε βλέπει τίποτα.... Μην είμαστε και πλεονεκτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

Το 1989 στην αττικη εβρεξε για πρωτη φορα μετα το καλοκαιρι στις 4 νοεμβριου εαν θυμαμαι καλα...απο τις χειροτερες χρονιες που εχουμε περασει....ελπιζω φετος ο οκτωβρης να μας αποζημιωσει....και να μην φτασουμε σε αυτο τι σημειο

Ανετα παμε και χειρότερα. 

Για τα παντα υπάρχει 1η φορα. Εγω εκτιμω προσωπικα πως εαν υπαρξει αλλαγη σοβαρη απο αποψη υετου θα ειναι 15+ Οκτωβρίου . Μεχρι τοτε η δυτικη ελλαδα απο Αιτωλοακαρνανία και βορειοτερα ειναι πιο σιγουρη εκταση για σοβαρές βροχες. 

Καλη μας υπομονη. Εχω κουραστει να ποτίζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

Το 1989 στην αττικη εβρεξε για πρωτη φορα μετα το καλοκαιρι στις 4 νοεμβριου εαν θυμαμαι καλα...απο τις χειροτερες χρονιες που εχουμε περασει....ελπιζω φετος ο οκτωβρης να μας αποζημιωσει....και να μην φτασουμε σε αυτο τι σημειο

Το 1989 είναι η πιο άνυδρη χρονιά στην Αττική της εκατονταετιας . Αυτό που λες έγινε το 1993 που από 26 Μαΐου μέχρι 4 Νοεμβρίου είχε 0μμ στην Αθήνα. Εκείνη η περίοδος 1988-93 ήταν ότι πιο ακραίο έχει υπάρξει σε θέμα ξηρασίας ακόμα απέχουμε πολύ από αυτό. Είχε μια περίοδο καλοκαιρι 2018 -Απριλης 2020 που το 90% των μηνών έβγαιναν βροχεροι,  το 2019 ήταν ακραία βροχερό έτος στην Αθήνα μόνο το 2002 ειναι από πάνω εδώ και δεκαετίες.  Από τα μέσα του 2020 ήρθε η εξισορρόπηση με ξηρασία. Και όταν σπάσει πάντα σπάει με ακραία φαινόμενα ειδικά αν σπάσει τέλος οκτωβρη Νοέμβρη όπως πιστεύω θα γίνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

ξεκινάει το φθινόπωρο στα Γιάννενα

image.gif.b3efb736a36cbe506603a5ce216035e2.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχως το ΟΟ τζιφου ειναι ταφοπλακα....μεχρι τις 12.10 δεν ριχνει σταγονα πουθενα....μιλαμε για 10 μερες μπροστα τωρα....καπου εκει αρχιζουν τα πρωτοβροχια στα Δυτικα ενω δυστυχως το διαγραμμα.Αττικης μεχρι οσο παει το ματι (18-19.10 !!!!!) ειναι καταστεγνο....

Μοναδικη παρηγορια παρα τα σκαμπανεβασματα της Τ ειναι οτι παρα τη λιακαδα θα εχει και μερες με διακυμανση 13-23....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω κραταω με τα πρωινα οτι πλεον κλειδωσε το θεμα οτι θα υπαρχει λιμνη...οποτε τωρα ξεκιναει το παιχνιδι του που θα κατσει.Πανω σ αυτο ψιλοκλειδωσε και οτι θα ειναι στα δυτικα μας και για δυο μερες θα την ψαχνουμε ...οι υπολοιπες λεπτομερειες  απο δευτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Πολύ νερό σε αρκετές περιοχές!!! 

120-779GR.gif

ναι αλλα αυτο δεν ειναι φθινοπωρο ,μπορει να δωσει πολλα περισσοτερα σε πολλες περισσοτερες περιοχες για περισσοτερο χρονο οποτε δεν ειναι καλη η αρχικη της θεση οπως τωρα αποτυπωνεται στα μοντελα ασχετα εαν μπορει στην πορεια να μας απασχολησει για πολλες μερες,εμεις κοιταμε να κανει μια καλα αρχη και βλεπουμε για μετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ναι αλλα αυτο δεν ειναι φθινοπωρο ,μπορει να δωσει πολλα περισσοτερα σε πολλες περισσοτερες περιοχες για περισσοτερο χρονο οποτε δεν ειναι καλη η αρχικη της θεση οπως τωρα αποτυπωνεται στα μοντελα ασχετα εαν μπορει στην πορεια να μας απασχολησει για πολλες μερες,εμεις κοιταμε να κανει μια καλα αρχη και βλεπουμε για μετα.

Ναι βαγγελη αλλα σιγα σιγα σε σχέση με χθες επεκτείνονται τα φαινόμενα. Λίγο θελει για να γίνει πανελλαδικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Πολύ νερό σε αρκετές περιοχές!!! 

120-779GR.gif

Σε συγκεριμένες περιοχές που ήδη έχουν δεχθεί αρκετό..  Το ιδεατό θα είναι να γινόταν ενα πέρασμα εκ δυσμών προς ανατολάς ,που δεν θα άφηνε σχεδόν κανέναν παραπονεμένο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, gthomasandros είπε:

Το 1989 στην αττικη εβρεξε για πρωτη φορα μετα το καλοκαιρι στις 4 νοεμβριου εαν θυμαμαι καλα...απο τις χειροτερες χρονιες που εχουμε περασει....ελπιζω φετος ο οκτωβρης να μας αποζημιωσει....και να μην φτασουμε σε αυτο τι σημειο

Πάντως κ εδώ έχω ακούσει από ηλικιωμένους ότι υπήρξε χρονιά που έριξε τη πρώτη βροχή στα Νικολοβάρβαρα κ εγώ αν κ σχετικά μικρός θυμάμαι χρονιά που μέχρι 25 Οκτώβρη δεν είχε βρέξει κ έχω την αίσθηση ότι προς τα κει το πάει κ τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 06 αρι συνεχιζει στο ιδιο μοτιβο...Παλι η μιση Ελλαδα εκτος...Οντως το μετωπο ειναι ισχυροτατο και αν βγει ετσι,σιγουρα θα υπαρξουν προβληματα..

Θα μου επιτρεψετε ομως να γραψω τουτο...Ειμαστε πλεον στη καρδια του φθινοπωρου...Οσο ισχυρο και να ειναι ενα μετωπο,να το βρασω...Εαν δεν μπορει αφενος να επηρεασει ολη την χωρα και αφετερου εαν εχει διαρκεια λιγων ωρων...Θα μου πειτε ολα τα μετωπα ενα περασμα ειναι και τελος..

Και καταληγω λοιπον στο εξης..Τετοια εποχη δεν αναζητω τετοιου ειδους λιμνες..Αλιμονο..Αλλα οργανωμενα χαμηλα απο τα δυτικα που θα σαρωσουν ολη την χωρα και για μερες...Αυτα μας λειπουν..Αυτα εχουν εκλειψει...

Αντιθετως αυτα τα μετωπα οσα εντυπωσιακα κι αν ειναι κρυβουν κινδυνους...Φυσικα εαν εσκαγε στην Αττικη θα ζητωκραυγαζα αλλα προτιμω χιλιες φορες να βρεχει 5 μερες σερι και να μου δωσει 100mm παρα 200mm σε λιγες ωρες η σε μια μερα..

Καλο μεσημερι σε ολους...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Φοβερά ανσαμπλ τζιφου γιαα ηπειρο θεσσαλια και δυτικη μακεδονια...έγιναν σαν του ευρωπαιου και λιγο καλυτερα

εγω θα ελεγα οτι ειναι καλα γιατι εχουν μετακινηθει ανατολικα οχι στην αρχικη δημιουργια της λιμνης αλλα στην πορεια της και στον μετασχηματισμο της σε ευρη χαμηλο που κινειτε ανατολικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

εγω θα ελεγα οτι ειναι καλα γιατι εχουν μετακινηθει ανατολικα οχι στην αρχικη δημιουργια της λιμνης αλλα στην πορεια της και στον μετασχηματισμο της σε ευρη χαμηλο που κινειτε ανατολικα.

Βαγγελη μακρι να κάνει σωστή κίνηση εμςι ετσι κι αλλιως εδω στα βορειοδυτικά δε το γλιτωνουμε οπως κι αν έχει αλλα εχεξ πλεον σεναρξα οπως και ο ευρωπαιος με κίνηση σταθερή προς ανατολικα οχι κατευθειαν να τρυπάει τον αντικυκλωνα δυτικα. και καπελώνουν  τη λιμνη με αποτέλεσμα μερα με τη μέρα ν βρέχονται ολοι...Όχι όσο το μέτωπο αλλα κανονικό φθινοπωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Βαγγελη μακρι να κάνει σωστή κίνηση εμςι ετσι κι αλλιως εδω στα βορειοδυτικά δε το γλιτωνουμε οπως κι αν έχει αλλα εχεξ πλεον σεναρξα οπως και ο ευρωπαιος με κίνηση σταθερή προς ανατολικα οχι κατευθειαν να τρυπάει τον αντικυκλωνα δυτικα. και καπελώνουν  τη λιμνη με αποτέλεσμα μερα με τη μέρα ν βρέχονται ολοι...Όχι όσο το μέτωπο αλλα κανονικό φθινοπωρο

το ιδανικοτερο!!!το μετωπο ειναι δικο σου και του μιχαηλ ...χαχαχα..εμεις θελουμε φθινοπωρο διαρκειας στην πορεια με σταθερη βροχη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Ήπειρος έχει να δει καλά νερά από πέρσι τον χειμώνα.. καταξέρη άνοιξη και καλοκαίρι και τώρα πήγε να διορθώσει.. οπότε μόνο καλό είναι να ξεκινήσουν τα πρώτοβροχια από εκεί που ξεκινάνε, με την σειρά... Τα κόκκινα χρώματα υετού στην Ήπειρο είναι η κλασσική περίπτωση, και σε καμία περίπτωση η εξαίρεση...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπηρξε στα ανσαμπλ του τζιφου ξεκαθαρη μετατοπιση προς τα ανατολικα...Κατα την γνωμη μου δεν προλαβαινει να παει τοσο ανατολικα ωστε να επηρεαστει και η υπολοιπη χωρα απο το μετωπο αυτο..

Αυτο που θα ψαξουμε και που μπορει να παρει σαρκα και οστα..Ειναι η λιμνη σε δευτερο χρονο να κινηθει ανατολικοτερα και να υπαρξει ειτε χαμηλο ειτε καποια κυκλογεννεση στο Ιονιο με οτι συνεπαγεται αυτο...Κατι σαν το πρωινο τζεμ δηλαδη..

Εν κατακλειδι,θα πρεπει η λιμνη να κινηθει ανατολικοτερα και λιγο πιο νοτια στη δευτερη φαση της...Κακα τα ψεματα παιδια..Σοβαρο υετο θα δουμε μονο με διαταραχες που ξεκινουν απο το Ιονιο...Εκει μεσα να σκασει σε δευτερη φαση η λιμνη και θα δουμε επιτελους ολοι το πραγματικο φθινοπωρο..

Για τα δυτικα,βορεια,κεντρικα και βδ νομιζω οτι σιγα σιγα μπαινει το νερο στ αυλακι...Σιγουρα θα υπαρξουν διαφοροποιησεις αλλα νομιζω προς το καλυτερο...Αυριο βραδυ οπως ειχα γραψει μερες πριν,θα ειμαστε σοφοτεροι..

Υ.γΚαποιος να με φιλοξενησει ρε παιδια...Βαρεθηκα να παιρνω ματι απο καμερες😎..Θελω να δω μια διευρη σταγονα...Και αυτο το πραγμα που κανει μπαααμμμ στον ουρανο..Ρε πως το λενε πως το λενε...🤔

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για εδώ τα ανσαμπλ του 06ζ (όσα έχουν βγει) είναι σαφώς καλύτερα από του 00ζ, έχει δρόμο ακόμη για μετά τις 7/10.

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...