Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ατελείωτο μπιφτέκι έχω να πω τίποτε άλλο φίλε χαχα. Πάμε στα μοντελικα, θα παιχτεί μάχη αύριο, γιατί αν το ουκμό παραμείνει ο μπουσουλας χαιρετά μας τον πλάτανο

Το άικον βελτιωμένο, αλλά δεν νομίζω να. Έβγαζε κάτι παρόμοιο με τον Ευρωπαίο.

Σαν τον τζιφο ολόιδιο θα ήταν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Galanto είπε:

Μέγιστη 8 χαχα που μένεις στο βολο;;;.?άντε να σου δίνει μέγιστη 3,4 βαρια 

Για Πολίχνη δίνει 8οC μέγιστη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τζεμ και ευρωπαικό, βγάζουν ψυχρή εισβολή, αλλά η λογική στον αντικυκλώνα είναι τελείως διαφορετική.. Αν ο ευρωπαίος είχε την σφήνα του τζεμ, μάλλον θα μιλούσαμε για μπόμπα σενάριο

 

Αν ο τζίφος κάνει αυτό που νομίζω στην σφήνα θα βγει καταστροφή. Από την άλλη περιμένουμε να δούμε την περιοχή της Γροιλανδίας, που ο ευρωπαίος έχει τα πιο ανοικτά γεωδυναμικά. και όμως έμοιαζε να πηγαίνει στο ούκμο αλλά η σφήνα έγινε πιο ισχυρή, αλλά με άλλον τρόπο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα -2/850 να σουλατσαρει μεχρι και τη θηβα με ενα χαμηλακι που θα ριξει 20-30 χιλιοστα χειμερινης βροχης στο μεγαλυτερο κομματι της χωρας και κουραμπιεδες τα βουνα μας μπορει να κανει?

Ουτε -10/850 ουτε σκονοχαμηλα ουτε συρτη να φαμε 150χιλ σε 8 ωρες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελείως άλλο σενάριο ο τζίφος. Ανάποδα όλα από ευρωπαίο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τελείως άλλο σενάριο ο τζίφος. Ανάποδα όλα από ευρωπαίο

Και το ικον στα χνάρια του τζιφου.... Όλα μαζί και ο παιος μόνος του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Και το ικον στα χνάρια του τζιφου.... Όλα μαζί και ο παιος μόνος του

καμία σχέση ρε

icon-0-120.png?18gfs-0-120.png?18

1083 mb ο Γροιλανδικός

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Το φθινοπωρο αγνοειται..Βρισκομαστε κυριολεκτικα στην καρδια της εποχης και θα κλεισουμε ενα μηνα χωρις νερο...Απο τον Μπαλλο και μετα μας εχει παει ζουμι...

Οι κακοκαιριες δεν ερχονται ουτε με ευχολογια ουτε με αναλυσεις στις 180 ωρες...Τις καλημερες μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα..Πολύ θετικό που ενα ακόμη μοντελο πηγε προς ευρωπαιο,,,αν και νομίζω στον αντικυκλωνα πηγαν αρκετα μοντελα προς αυτόν...Και το ουκμο καλο θα ταν αλλα δεν εκανε μυτη ο αυλωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλημέρα..Πολύ θετικό που ενα ακόμη μοντελο πηγε προς ευρωπαιο,,,αν και νομίζω στον αντικυκλωνα πηγαν αρκετα μοντελα προς αυτόν...Και το ουκμο καλο θα ταν αλλα δεν εκανε μυτη ο αυλωνας

Και το ουκμο στις 168 θυμίζει πολύ τον χτεσινό Ευρωπαίο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι να δούμε ευρωπαιο .παρόμοιος φαινεται αλλα ο αυλωνας θα κατέβει πιο νωρίς μαλλον οπως το αικον ..οπότε μπορει να φύγει δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Στο wetterzentrale Αντώνη 

Μόλις το βρήκα Σωτηρη ευχαριστω

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Χειροτερος απο χυες σιγουρα θα βγει ο ευρωπαίος Ίσως βγει ολόιδιο με ουκμο

Πολύ χειρότερο από ούκμο θα βγει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, καμία άκρη τελικά δεν βγάζεις από τα 0αρια. Το κάθε μοντέλο κάνει ότι να ναι και πάλι ως προς την σφήνα. Πιστεύω υπάρχουν 3 σενάρια έως τώρα για την πορεία της, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όσα θα γράψω αλλά αυτά έχω παρατηρησει  έως τώρα χαχαχ

Η πρώτη "διαδρομή" που διακρίνω είναι αυτή του αικον-τζεμ, όπου η σφήνα μπαίνει από τον Ατλαντικό προς την Κεντρική Ευρώπη, χωρίζει τον αντικυκλωνα στα δύο και τέλος καταλήγει στην κεντρική-δυτική Μεσόγειο. Βέβαια τζεμ και αικον έχουν διαφορετικό αποτέλεσμα γιατί το τζεμ έχει αρκετές διαφορές ως προς τον αντικυκλωνα στη Σκανδιναβία και την Μαύρη θάλασσα, αλλά και το μέγεθος της σφήνας.

animkhv1.gif.df7afcd0bdd6b0aad1e7061d27cf4db5.gif

 

Η δεύτερη πορεία της σφήνας είναι αυτή του ούκμο, όπου απ'ότι μπορώ να καταλάβω μόνο μέρος της μπαίνει στην Ευρώπη από τον Ατλαντικό και καταλήγει κατευθείαν στη δυτική Μεσόγειο-Ισπανία. Πάντως ο Αυλώνας που κατεβάζει στη συνέχεια δεν κατεβαίνει με την βοήθεια της σφήνας αλλά από το "σκάψιμο" που κάνει ο αντικυκλωνας στα ΒΑ της Ευρώπης στις 120 ώρες. Τελικά φαίνεται να βγάζει μια προσήνεμη ψυχρή εισβολή.

UKMHDOPEU00_168_1.png.121456f2a801aa6f234b5d888dacded5.png

 

Η τρίτη διαδρομή της σφήνας που εντόπισα είναι αυτή του τζίφου, η οποία είναι λίγο διαφορετική από τα υπόλοιπα μοντέλα, καθώς ακολουθεί μια πιο βόρεια πορεία και κάνει σχεδόν έναν κύκλο μέχρι να φτάσει στην κεντρική Μεσόγειο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω στον τζίφο είναι πως γίνεται να ακολουθεί η σφήνα του την καλύτερη ίσως διαδρομή, μια βορειοτερη και ανατολικότερη από τα υπόλοιπα σενάρια, και ακόμη να μην μπορεί να κατεβάσει αυλώνα...

gfs-0-72.png.c7efa34dc9e4dcafd06da3e5f27bf6c5.png

 

Το ευρωπαϊκό τελικά μοιάζει πολύ με το ουκμο και έβγαλε το χειρότερο σενάριο από τα 0αρια. Ενώ χθες είχε το καλύτερο. Τι να πεις...

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...