Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πρωιν'α τρεξίματα προσφέρουν κάτι το οποίο είναι η εντονη κινητίκότητα στις ανατολικές ακτές του Καναδά....με διαδοχή χαμηλών...τα οποία αν καταφέρουν και κινιθούν βορειανατολικά πρς γροιλανδία αποκόπτουν την ανυψωση του Αζορικου προς τα εκεί και το εμετικό σενάριο να ενωθει γροιλανδικός -αζορικός,αντίθετα με δεδομένη αυτην την αποκοπή ο αζορικός επεκτείνεται στην δυτική Ευρώπη και σκαβει ανατολικά των Αλπεων....εκεί παίζουμε μπαλα για ψυχρή εισβολή.Ειδωμεν.

Κατα τα λοιπά να γκρινιάξω και εγώ ...δεν είναι δυνατόν ηπειρωτικές περιοχές οπως Ρωσσία....Σκανδιναβία...Πωλονία κλπ να μην μπορούν για τρία χρόνια να αναπτύξουν ενα σοβαρό ψυχρό αντικυκλώνα και να καθόμαστε να περιμένουμε 'οδηγους" απο τον Αντλαντικο.αν ειχε επεκταθεί τώρα ο Σιβιρικός στην δυτική Ρωσσία....ο Αντλαντικός θα ηταν αδιάφορος...τι να πεί δλδ το κρύο που έρχεται από την θάλασσα?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Καλημέρα...απίστευτα όμορφα ανσαμπλ για 1 έως 4 του μηνα απο ευρωπαιο...χιονιζουν τα 35 απο τα 50 τη πινδο...με λίγη τύχη ισως το χουμε και εδω στη δυτικη μακεδονια καθώς  μας χιονιζουν και μας λιγο

Η εικονα του ερωπαικου καο για εδω ειναι πολυ καλη με αρκετο υετο την αλλη εβδομαδα στα ενς ενω και για την περιοδο του υποτροπικου ειναι διαχασμμενα τα μελοι δεν ειναι οπως στα ενς του τζιφου

IMG_20211119_113635.jpg

IMG_20211119_113618.jpg

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Gary είπε:

αυτο ειναι για βροχη? η χιονι?

Αν ήταν χιονι ηδη θα έβλεπες στη τηλεόραση έκτακτο...Ένας νέος στη Λάρισα κανει ποδήλατο στο αλκαζαρ γυμνός @[weathermaniac] 😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ δυνατό σύστημα για 26 ο τζιφος

29 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αν ήταν χιονι ηδη θα έβλεπες στη τηλεόραση έκτακτο...Ένας νέος στη Λάρισα κανει ποδήλατο στο αλκαζαρ γυμνός @[weathermaniac] 😂😂😂😂

Χαχαχα ρε τρελέ χαχα. Ντακ γυμνός όχι, κάθε άλλο σαν κρεμμύδι θα ήμουν. Βέβαια είδες υετό στην Ήπειρο, μάλλον Γιάννενα γύρω από την λίμνη μέσα στα χιόνια χσχα.

Πάλι δεύτερη καρτέλα, φανταστική συνέχεια

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι έβγαλε το 6αρι ρεεεεε!!! Κ@υλ@!!! Αυτό θέλω ρεεεε αυττοοοοοο

σε μενα τι δειχνει  μιχαηλ?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Gary είπε:

σε μενα τι δειχνει  μιχαηλ?

 

κοίτα το συγκεκριμένο σενάριο δεν είναι για χιόνια στην κεντρική Μακεδονία, είναι βροχή, σκέψου ότι εγώ μιλάω για ημιορεινά και ορεινά Ηπείρου, για πεδινό χιόνι είναι νωρίς ακόμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

κοίτα το συγκεκριμένο σενάριο δεν είναι για χιόνια στην κεντρική Μακεδονία, είναι βροχή, σκέψου ότι εγώ μιλάω για ημιορεινά και ορεινά Ηπείρου, για πεδινό χιόνι είναι νωρίς ακόμα

Τί πιθανότητες έχει αυτή η ψυχρή εισβολή να ξεχυθεί στην χώρα & όχι μόνο στα ΒΔ…!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Τί πιθανότητες έχει αυτή η ψυχρή εισβολή να ξεχυθεί στην χώρα & όχι μόνο στα ΒΔ…!

Είναι νωρίς να μιλήσουμε για πιθανότητες Άγγελε.. Εδώ σκέψου ότι εχθές παλεύαμε να μπει κεντρική Ευρώπη.. Οπότε έχει πολύ δρόμο ακόμα. Και μετά ακόμα και να μπει έχουν σημασία και άλλα, πχ το τι σχήμα θα καταλήξει, ο που και αν θα δημιουργήσει χαμηλό. Γιατί πχ μπορεί να περάσει από πάνω μας, με βορειοδυτικό ρεύμα χωρίς χαμηλό στην θάλασσα, άρα θα είναι κατά κόρον ξερή για το μεγαλύτερο μέρος της χώρας

 

 

Πάντως για εμένα αυτή η εικόνα είναι έπος... το καλό των ψυχρών εισβολών από Γροιλανδία είναι τα 500

gfs-13-264.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, Άγγελος said:

Τί πιθανότητες έχει αυτή η ψυχρή εισβολή να ξεχυθεί στην χώρα & όχι μόνο στα ΒΔ…!

Εδω δεν μπαινει καν στη Στοκχολμη φιλε που βρεχει μεχρι τις 240 ωρες συμφωνα με ευρωπαικο.. Για αλλη μια φορα τα μοντελα πηγαν για βρουβες

Επεξεργάστηκε από sarris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αγορι μου εσυ θα σε παρουμε στο team αχχα

Φιλε το πιστεύεις ότι το έχασα επειδή ήμουν μέσα φαντάρος στην Αθήνα εκείνο το διάστημα??🆘  Όλοι τις κόβανε για τις γκόμενες τους και εγώ επειδή έχανα 10 ιστορικές μέρες🤣 στην Λαμία σπίτι μου καθώς μου έλεγε κολητος και πατέρας κάθημερινά τα ρεκορ και ζημιές που γίνονταν... άστα τραγωδία λέμε....φυσικά έζησα της Αθήνας μετά από μέρες γεναρη 2002  με 1-ενάμιση μέτρο στα υπερβόρεια προαστεια αλλά ουδεμία σχέση με το δικό μας σε Λαμία και Λάρισα κτλ πέριξ 9-20+ δεκεμρβη.... Πάμε για άλλο καιρός είναι ο Δεκέμβρης με αζορικο ίσως ξυπνήσει ο σιβηρικος να μας ξεσκίσουν ανελέητα σάντουιτς το προτιμώ γιατί τον Δεκέμβρη είναι μικρή η μέρα στο ελάχιστο να έχουμε ρεκόρ θερμοκρασίας..!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η δικια μας  αρχικη εκτιμηση για δεκεμβιο να πω οτι ειναι σε γενικες γραμμες το πρωτο 15 νθημερο χειμερινο με ταση γαι σοβαρη ψυχρη εισβολη καπου κοντα στις 10 λιγο πριν η λιγο μετα και το δευτερο με σχετικα καλο βελτιωμενο καιρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η δικια μας  αρχικη εκτιμηση για δεκεμβιο να πω οτι ειναι σε γενικες γραμμες το πρωτο 15 νθημερο χειμερινο με ταση γαι σοβαρη ψυχρη εισβολη καπου κοντα στις 10 λιγο πριν η λιγο μετα και το δευτερο με σχετικα καλο βελτιωμενο καιρο...

8-12 Δεκέμβρη οι δείκτες ΑΟ και ΝΑΟ  κάτι ψιθυρίζουν για κατάβαση αυλώνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, geornik είπε:

8-12 Δεκέμβρη οι δείκτες ΑΟ και ΝΑΟ  κάτι ψιθυρίζουν για κατάβαση αυλώνα 

Αυτη η ταση ηταν εμφανης και στους μακροπροθεσμους δεικτες που μελεταμε αλλωστε το ειχα αναφερει απο τελη σεμπτεμβρη αρχες οκτωμβρη ..πλεον ειναι μια ισχυρη ταση και στους μεσοπροθεσμους δεικτες οπως αναφερεις..το θεμα ειναι να πανε ολα ομαλα και να μην μπλοκαρει τιποτα οπως στα μεσα νοεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ισχύει η αρχή της μεταβολής των πόλων του ήλιου (κάτι που συμβαίνει κάθε 11 χρόνια) τότε λογικά θα πρέπει να έχουμε καιρική επανάληψη του Δεκεμβρίου 2010 που μπήκε καλοκαιρινός με 25αρια, στη συνέχεια έπεσε λίγο ενώ 10-12 είχαμε χιόνια αρχικά και πολικό ψύχος (ήλιος με δόντια) στη συνέχεια. Όμως τα Χριστούγεννα εκείνης της χρονιάς ήταν ιδιαίτερα ζεστά με 19αρια και ήλιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...