Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Ωραίος μου φαίνεται και ο παιος στα μακρινά!Αν είχε συνέχεια θα έβγαζε ωραίο αζορικο με κατεβασιά κάπου στις 300 ώρες.

Αυτό δείχνει το κύριο του τζίφου 2 μέρες τώρα! Ο παιος τώρα το είδε...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Το παρακάτω διάγραμμα του τζιφου για την πολη μου μου αρέσει διότι εάν επαληθευτεί, σε μεγάλο ποσοστό, από 15/12 και μετά σημαίνει ότι θα βαδίζουμε προς τις γιορτές με καιρό όπως αρμόζει για την εποχή και όχι τις λιακάδες και τα 20αρια καποιων προηγούμενων ετών. Με λίγη τύχη μπορεί να ασπρίσει και η Στενή περί τα Χριστούγεννα... 

Diagramme GEFS

Για το ευρωπαϊκό που ανανέωσε πριν λίγο δεν θα πω τίποτα, τα είπε ο Μιχάλης πριν, αλλά θα ήθελα να ήξερα λέπτομέριες για το πως γινεται η αξιολόγηση των μοντέλων και βγαίνει πάντα πρώτο το κύριο του ευρωπαικου...

Το ευρωπαϊκό αναβαθμίστηκε στο παράλληλο πριν μήνες που έτρεχε μισό χρονο....το παρατηρούσα συνεχώς  πριν γίνει η μετάβαση εντελώς αλλά Ντάλτον έβγαζε μετά τις 120+ώρες σε σχέση με το παλιό και με την πραγματικότητα μετέπειτα.... προφανώς είναι μια κακή αναβάθμιση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάθε περίπτωση ο χειμώνας φαίνεται πλέον να μετατοπίζεται ανατολικά της Πίνδου στα μακρινά. Το διάγραμμα του τζιφου έχει μόλις ένα στα 30 ενσεμπλς με χαμηλό και υετό. Οπότε στα δυτικά θα είναι σαν να μπαίνει η ανοιξη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σε κάθε περίπτωση ο χειμώνας φαίνεται πλέον να μετατοπίζεται ανατολικά της Πίνδου στα μακρινά. Το διάγραμμα του τζιφου έχει μόλις ένα στα 30 ενσεμπλς με χαμηλό και υετό. Οπότε στα δυτικά θα είναι σαν να μπαίνει η ανοιξη

Και τα ανατολικά χρειάζονται χαμηλό δεν αρκεί μόνο ο Ορογραφικος λόγω βοριά.... Είναι νωρίς ακόμα μη προτρέχεις... Με δυτικηση όλα, αλλαζουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δεν πειράζει καλύτερα.. είδαμε και τα φουλ υετοφόρα με χιόνια στη στρατόσφαιρα.... πιο πιθανό είναι να έχουμε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με τον τύπο καιρού που φαίνεται παρά με τους νοτιάδες που μας σάπισαν χωρίς μάλιστα λόγο σε εμάς εδώ κεντρική Μακεδονία αφού δεν έχουμε και τον ανάλογο υετό....

πάντως τα μοντέλα μια προσπάθεια την κάνουν να χειμωνιάσει στον ορίζοντα.... μακάρι....

Συμφωνώ ενταξει καλες οι κάμερες στα βουνά αλλα τουλαχιστον ας κρυωώσουμε και λίγο.αναβω σομπα και ιδρώνω έλεος,,καλυτερα χιονια στα ανατολικά ηπειρωτικά παρα κι αλλο στα βουνά τα οποία θα γεμίσουν και γεμισαν

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά για να μην γίνεται το topic "Ερώτηση για το αν θα χιονίσει στην πόρτα μου" οι πεδινοί στα βόρεια αν δεν βλέπετε έστω ένα -2 -3, οι κεντρικοί -6, -7 και Αττική -9 -10 στα 850 μέσα στις επόμενες 2 άντε το πολύ 3 μέρες, τότε όχι δεν θα χιονίσει στην πόρτα σας..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"κρύωσαν" και τα ανσαμπλ του ευρωπαικου για μετά τις 11/12 για την περιοχή μου, καμία σχέση με το τι έδειχναν εχθές το πρωί για τις ίδιες ημερομηνίες...

image.thumb.png.ccb595b090a291375c30a7611a3f9205.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Παιδιά για να μην γίνεται το topic "Ερώτηση για το αν θα χιονίσει στην πόρτα μου" οι πεδινοί στα βόρεια αν δεν βλέπετε έστω ένα -2 -3, οι κεντρικοί -6, -7 και Αττική -9 -10 στα 850 μέσα στις επόμενες 2 άντε το πολύ 3 μέρες, τότε όχι δεν θα χιονίσει στην πόρτα σας..

κοιταξε το διαγραμμα απ την πορτα του γκαρυ.... 😉 και πες μου πως να μη ρωτησει  🙂

Diagramme GEFS

φιλε γκαρυ 1 τσακ εισαι......μεχρι καστανερη θα κατεβει πιστευω

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρε αικον.. παραμένει το χειρότερο σενάριο για τα παλαβά χιόνια... Τουλάχιστον ακόμα και αυτό βγάζει σοβαρή κακοκαιρία..

χαλάει και ο τζίφος...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, INUIT είπε:

κοιταξε το διαγραμμα απ την πορτα του γκαρυ.... 😉 και πες μου πως να μη ρωτησει  🙂

ε και πάλι, την ώρα του κρύου έχει ψίχουλα από υετό..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Αττικη αν τελικα ευνοησει ο αυλωνας που θα κατεβει κ η κυκλογενεση το στοιχημα ειναι για Βιλια-Κριεκουκι...ακομα κ αν ο αυλωνας μας ευνοησει υπαρχει ο κινδυνος για χαζοχιονακια σε Παρνηθα-Κιθαιρωνα χωρις σοβαρο χαμηλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν και με χάλασε στην αρχή που πήγε πιο νότια το χαμηλό, κατάφερε και έκανε καλύτερη κλίση στα 500αρια και έβγαλε έπος κακοκαιρία με 2πλας μέτρα χιόνι στα αλπικά

 

omg

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αν και με χάλασε στην αρχή που πήγε πιο νότια το χαμηλό, κατάφερε και έκανε καλύτερη κλίση στα 500αρια και έβγαλε έπος κακοκαιρία με 2πλας μέτρα χιόνι στα αλπικά

 

omg

Modele GFS - Carte prévisions

μου δινει υετο αυτο καλουτσικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους ξεκίνησε ενας χειμωνας οπως επρεπε με 2 μέτρα χιονι στη πινδο,,θα μας κάτσει μετα και τους άλλους και θα παγώσουν κιολας τα χιονια μετα τελεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάξτε το κύριο του τζιφου ανετα βγαινει .. Και μάλιστα πιο χαμηλα το χαμηλο και χιονιζει χαμηλα λιγο τύχη θελει υετος θα βρεθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τωρα που γυριζει πρεπει να ερθουν και τα καλα ( πριν περασουμε σε σντικυκλωνικα διαστηματα ).......

υπαρχει μεγαλη δραστηριοτητα αλλα πρεπει να καταληξει και σε κατι δυνατο...........ας ειναι και στις 25 του μηνα  !!!!!!❄️❄️❄️❄️❄️❄️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερός μ.ο. από το 06Ζ του τζίφου για 21/12...

ναι το ξέρω ότι ειναι αιώνες μακριά αλλά προτιμώ 1000 φορές να βλέπω αυτό παρά τα μπλε στην Ισπανια και σε μας τα κιτρινιπορτοκαλι.

gens-31-1-336.png

gens-31-0-336.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και διάγραμμα πιέσων στην ευρύτερη περιοχη του Λονδινου. 

Diagramme GEFS

 

αυτό το 1030 μ.ο. από 17/12 και για όσο φτανει το διάγραμμα, πόσο μου αρέσει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα μάγκες. Ένα σπουργίτι μου είπε πως μετά τις 18-20 θα πέφτουν κορμιά εδώ στο φόρουμ για το πόσα χλμ θα θέλουν να μετακινηθεί ο αυλώνας δεξιά ή αριστερά (δυτικοί, κεντροβόρειοι, προσήνεμοι κλπ). Αμήν και πότε λέω εγώ... 🙂

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...