Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρά το γεγονός ότι ο μέσος όρος του τζίφου είναι κατάξερος για τα μακρινά, ο ναο δίνει μια ελπίδα για κάτι καλύτερο.

nao.sprd2.gif

 

και θα παγώσουν τα χιόνια στην Πίνδο μας.

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Παρά το γεγονός ότι ο μέσος όρος του τζίφου είναι κατάξερος για τα μακρινά, ο ναο δίνει μια ελπίδα για κάτι καλύτερο.

nao.sprd2.gif

Καλύτεροι δείκτες για φέτος μιχαηλ αν βγουν φυσικα....Ένα τσακ ειμαστε απο το να μη βγει καταξερο το διάστημα παντως θα ναι κρυο απο οτι φαινεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Καλύτεροι δείκτες για φέτος μιχαηλ αν βγουν φυσικα....Ένα τσακ ειμαστε απο το να μη βγει καταξερο το διάστημα παντως θα ναι κρυο απο οτι φαινεται

Κρύο θα κάνει σίγουρα ναι..  Μια μεγάλη ψυχρή εισβολή στην Αμερική θα φτάσει πολύ νότια και θα οδηγήσει σε μεσημβρινή κυκλοφορία.. απλά μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει  ξηρό διάστημα που ίσως να μην είναι μεγαλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλύτεροι δείκτες για φέτος μιχαηλ αν βγουν φυσικα....Ένα τσακ ειμαστε απο το να μη βγει καταξερο το διάστημα παντως θα ναι κρυο απο οτι φαινεται

Κρυο θα ειναι αναμενομενο κιολας με τετοιο αντικυκλωνα κατα ποσο θα βγει υγρο ειναι εξαιρετικα δυσκολο για το συνολο της χωρας τα προσηνεμα εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να εχουν καποια φαινομενα προς το παρον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Κρυο θα ειναι αναμενομενο κιολας με τετοιο αντικυκλωνα κατα ποσο θα βγει υγρο ειναι εξαιρετικα δυσκολο για το συνολο της χωρας τα προσηνεμα εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να εχουν καποια φαινομενα προς το παρον

Το χουμε ενα κομματακι στο ιονιο να πάει....πιατευω θα βγει υετος καθώς θα φύγει πιο δυτικα η λιμνη η οτι ερθει τελοσπαντων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Το χουμε ενα κομματακι στο ιονιο να πάει....πιατευω θα βγει υετος καθώς θα φύγει πιο δυτικα η λιμνη η οτι ερθει τελοσπαντων

Και δεν μιλαμε καν ετσι για ψυχρη εισβολη για πεδινα κλπ απλα θα κρυωσει ο καιρος και θα εχει και παγετους κλπ στα κεντροβορεια ως 19-20 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαβάζοντας ...αλλά και έχοντας υπ οψην και την τελευταία δημοσίευση του Ζιακόπουλου όπου το επικρατέστερο πιθανό σενάριο για την μεθεπόμενη εβδομάδα είναι οι βοριάδες ....οι σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες και ο περιορισμένος υετός...το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι...ότι σταδιακά και τα δύο μοντέλα απομακρύνουν το σενάριο της ισχυρής ψυχρης εισβολής με ανοδο του αντικυκλώνα...σε πλατη ικανά να κατεβάσουν ψύχος,έτσι το -10 στα 850 hpa για την ώρα απομακρύνεται από παντού.

ο galano είπε κάτι ενδιαφέρον δλδ οτι οι όποιες ψυχρές μαζες με την έξοδο τους στο Ιόνιο μπορούν να δημιουργήσουν χαμηλό με εκπλήξεις...εδω δυστηχως το όποιο χαμηλο κινείται  δυτικά,...φτιάχνοντας τελικά κατι οργανωμενο...στην δυτική μεσόγειο...και σε εμας καταρέει ο αντικυκλώνας.....αυτο το σενάριο μαλιστα εμφανίζουν στο τελευταίο τους τρέξιμο οι αεροχείμαροι..υπομονή μπορεί τα μοντέλα να επανέλθουν στο σενάριο της δευτερης ισχυρής ψυχρής εισβολής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Και δεν μιλαμε καν ετσι για ψυχρη εισβολη για πεδινα κλπ απλα θα κρυωσει ο καιρος και θα εχει και παγετους κλπ στα κεντροβορεια ως 19-20 

Ποτε θα εχουμε παγετο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιώθηκε ο τζίφος για την Παρασκευή, χιονίζει μέχρι τα 800 την Ήπειρο, και τους Λιγκιάδες επίσης.

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βελτιώθηκε ο τζίφος για την Παρασκευή, χιονίζει μέχρι τα 800 την Ήπειρο, και τους Λιγκιάδες επίσης.

 

Μου αρεσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μου αρεσει

Πήγε και λίγο βορειότερα το χαμηλό. εξαιρετικό τρέξιμο Βασίλη. Θα θαφτεί η Πίνδος κι μετά θα έρθει το ξερόκρυο να το μπετώσει!! Ότι καλύτερο! Αυτή την φορά, καλοδεχούμενο και από εμένα το ξερόκρυο!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα αρνητικά χαλάει το τζέμ.. κακό σενάριο.. και τα ενσέμπλς του τζίφου χάλασαν σε σχέση με πριν.. Το τζεμ όμως θέλει π0ολύ ξύλο φέτος. Συνεχώς τα χειρότερα σενάρια βγάζει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι στο 12αρι ο τζίφος τον αυλώνα τον πήγε πολύ ανατολικά αλλά άνετα στα επόμενα τρεξίματα τον φέρνει πάνω μας και όπως λέει και ο Αντώνης παραπάνω στις 280 ώρες καλά είναι που το δείχνει εκεί. Κρατάω ότι κυκλοφορία αλλάζει και ο αζορικός έχει κέφια. Μετά τις 18-20 ξεκινάει ο χειμώνας για εδώ, είμαι σίγουρος από τα τελευταία τρεξίματα των μοντέλων απλά θέλει λίγο υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Ναι στο 12αρι ο τζίφος τον αυλώνα τον πήγε πολύ ανατολικά αλλά άνετα στα επόμενα τρεξίματα τον φέρνει πάνω μας και όπως λέει και ο Αντώνης παραπάνω στις 280 ώρες καλά είναι που το δείχνει εκεί. Κρατάω ότι κυκλοφορία αλλάζει και ο αζορικός έχει κέφια. Μετά τις 18-20 ξεκινάει ο χειμώνας για εδώ, είμαι σίγουρος από τα τελευταία τρεξίματα των μοντέλων απλά θέλει λίγο υπομονή.

Μακάρι φίλε… γιατί είναι βάσανο να βλέπουμε το βουνό μας αχιονο Δεκέμβριο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Μακάρι φίλε… γιατί είναι βάσανο να βλέπουμε το βουνό μας αχιονο Δεκέμβριο! 

Πριν την πρωτοχρονιά Στενή για χιονοπόλεμο Άγγελε, να το θυμάσε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, nikolasxm είπε:

Καλησπέρα μάγκες. Ένα σπουργίτι μου είπε πως μετά τις 18-20 θα πέφτουν κορμιά εδώ στο φόρουμ για το πόσα χλμ θα θέλουν να μετακινηθεί ο αυλώνας δεξιά ή αριστερά (δυτικοί, κεντροβόρειοι, προσήνεμοι κλπ). Αμήν και πότε λέω εγώ... 🙂

ασε αυτα τα ειπαμε πριν απο κανα εικοσαημερο αμεις...... μην μου κλεβετε την δοξα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δευτερο ραν σταθερο το ευρωπαικο για σταδιακη εισοδο σε πιο χειμωνιατικες συνθηκες. αυτα τα πρασινακια στην μεσογειο μπορει να μας φανουν πολυ χρησιμα στα μακρινα εαν αποφασισει να ανεβει ο αζορ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

δευτερο ραν σταθερο το ευρωπαικο για σταδιακη εισοδο σε πιο χειμωνιατικες συνθηκες. αυτα τα πρασινακια στην μεσογειο μπορει να μας φανουν πολυ χρησιμα στα μακρινα εαν αποφασισει να ανεβει ο αζορ.

Mόνο το -10 στα 850hpa σκάβει θέλασσες...και φέρνει τα πάνω κάτω.....το ο και -4 είναι βολτούλες στον Ηλιο...ολα εξαρτώνται από την απόφαση του αντικυκλώνα...οπως είπες να σκάψει ψηλά....κουρασε τοσο κρύο σε τέτοια πλάτη.....είναι τρίτη χρονιά φέτος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...