Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Θέλω να δω ανσαμπλς. Εκεί θα φανεί αν θα υπάρξει βελτιώσει η οχι 

Απορώ ρε συ αυτός ο τζιφος τη βλέπει σε σχέση με τα άλλα 

 

Μόλις τώρα, oldboy332 είπε:

τους εχω δει αλλα δεν μου αρεσει πολυ η μορφη τους ! Ευχαριστω παντως!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αδειος ο χαρτης απο υετο-χιονι σε Αττικη για 13 του μηνα απο ευρωπαικο,, παντως 12 του μηνα δινει καλο χιονι αλλα στα ορεινα-ημιορεινα παρνηθα κτλ..

overview_20220108_12_084.jpg

Επεξεργάστηκε από Αττικαριος_
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανανέωσε το snowforecast:

greecesnownext3days.cc23.jpg

https://gr.snow-forecast.com/maps/static/greece/next3days/snow

greecesnownext3to6days.cc23.jpg

https://gr.snow-forecast.com/maps/static/greece/next3to6days/snow

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Αττικαριος_ είπε:

αδειος ο χαρτης απο υετο-χιονι σε Αττικη για 13 του μηνα απο ευρωπαικο,, παντως 12 του μηνα δινει καλο χιονι αλλα στα ορεινα-ημιορεινα παρνηθα κτλ..

overview_20220108_12_084.jpg

πολυ παραξενη η κατανομη υου χιονιου κατι δεν παει καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Και τώρα που τελείωσε το τρέξιμο και μέχρι να υπάρξει ενδιαφέρον από τα ενς η άσχετη ερώτηση της ημέρας προς τους γνωστες να μαθαίνουμε κι εμείς οι τραχανάδες. Από τι εξαρτάται η πορεία της λίμνης σε περίπτωση που γίνει η αποκοπή. Τι θα μπορούσε δηλαδή να προκαλέσει μια πιο δυτική πορεία που να οφελεί τα κβ; Μήπως το σημείο που θα γίνει η αποκοπή; Ή μπορεί από την ίδια θέση να πάρει απλά διαφορετική πορεία ;

Από αυτά που γράφουν οι γνώστες χωρίς να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες είναι ότι οι λίμνες είναι απρόβλεπτες..θα υπάρχουν αλλαγές ακόμα και στις 48 ώρες πριν γίνει ότι γίνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Και τώρα που τελείωσε το τρέξιμο και μέχρι να υπάρξει ενδιαφέρον από τα ενς η άσχετη ερώτηση της ημέρας προς τους γνωστες να μαθαίνουμε κι εμείς οι τραχανάδες. Από τι εξαρτάται η πορεία της λίμνης σε περίπτωση που γίνει η αποκοπή. Τι θα μπορούσε δηλαδή να προκαλέσει μια πιο δυτική πορεία που να οφελεί τα κβ; Μήπως το σημείο που θα γίνει η αποκοπή; Ή μπορεί από την ίδια θέση να πάρει απλά διαφορετική πορεία ;

Γνώστης δεν είμαι σε καμμία περίπτωση αλλά την λίμνη την πηδαλιουχεί ο πολικός αεροχείμαρος η καλύτερα η κατεύθυνση των κλάδων του,πιο απλά ο αυλώνας θα κινηθεί με ταχύτητα στα κράσπεδα του ανικυκλωνα της κεντρικής Ευρώπης τον οποίο το Ευρωπαικό και το UKMO τον δείχνουν να επεκτείνεται γρήγορα ανατολικά και να ακυρώνει οποιαδήποτε πορεία του αυλώνα σε εμάς, και στην συνεχεια καταρεει πάνω μας,ιδέα δεν έχω για αυτό το σενάριο το οποίο ειναι και κυρίαρχο σημερα στα μοντέλα(τα σοβαρά).....αν τώρα λεμε αν ο τζίφος επειβεβαιωθεί τοτε οι προσήνεμοι...ελπίζουν...για την ώρα ας μείνουμε στο "σοβαρό" σενάριο του ευρωπαικου...οτι και να γίνει μονο βελτίωση χωράει.

υ.γ. αν σας πω οτι οι αεροχείμαροι συνεχίζουν να δίνουν τελειως αντίθετα σενάρια και πολύ αισιόδοξα θα με πείτε τρελλο?...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Πιο πολύ πήγε ο ευρωπαίος προς το gfs παρά το αντίθετο.

έτσι μου φάνηκε και εμένα αλλά θα πρέπει να περιμένουμε ανσάμπλ και το πρωινό του τρέξιμο για να δούμε εάν μπορεί να γίνει κάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, γιωργος τ είπε:

ρε παιδια γιατι το ecmwf δεν εχει χαρτες για υετο οπως το gfs , gem κτλ?

 

Εχει και παραεχει αλλα ζηταει λεφτουδακια, χαχαχα

24 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Και τώρα που τελείωσε το τρέξιμο και μέχρι να υπάρξει ενδιαφέρον από τα ενς η άσχετη ερώτηση της ημέρας προς τους γνωστες να μαθαίνουμε κι εμείς οι τραχανάδες. Από τι εξαρτάται η πορεία της λίμνης σε περίπτωση που γίνει η αποκοπή. Τι θα μπορούσε δηλαδή να προκαλέσει μια πιο δυτική πορεία που να οφελεί τα κβ; Μήπως το σημείο που θα γίνει η αποκοπή; Ή μπορεί από την ίδια θέση να πάρει απλά διαφορετική πορεία ;

Δες το τρεξιμο την ωρα της αποκοπης σε χαρτη ευρυτερης Ευρωπης (europe LCC) και θα  καταλαβεις καλυτερα απο την επεξηγηση. Δεν εχει που να παει, δεξια-αριστερα πεφτει σε αντικυκλωνικο αδιεξοδο. Αν λοιπον κινηθει πιο βορεια οριακα ο Α, αποκοπτεται η λιμνη και «γλιστραει» στο καναλι που δημιουργουν οι αντικυκλωνικες συνθηκες δεξια-αριστερα και ξεκινα την πορεια της, αν ο Α κινηθει Ανατολικα της βαζει στοπ προς τα ΝΑ και εκει ληγει το παιχνιδι.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Γνώστης δεν είμαι σε καμμία περίπτωση αλλά την λίμνη την πηδαλιουχεί ο πολικός αεροχείμαρος η καλύτερα η κατεύθυνση των κλάδων του,πιο απλά ο αυλώνας θα κινηθεί με ταχύτητα στα κράσπεδα του ανικυκλωνα της κεντρικής Ευρώπης τον οποίο το Ευρωπαικό και το UKMO τον δείχνουν να επεκτείνεται γρήγορα ανατολικά και να ακυρώνει οποιαδήποτε πορεία του αυλώνα σε εμάς, και στην συνεχεια καταρεει πάνω μας,ιδέα δεν έχω για αυτό το σενάριο το οποίο ειναι και κυρίαρχο σημερα στα μοντέλα(τα σοβαρά).....αν τώρα λεμε αν ο τζίφος επειβεβαιωθεί τοτε οι προσήνεμοι...ελπίζουν...για την ώρα ας μείνουμε στο "σοβαρό" σενάριο του ευρωπαικου...οτι και να γίνει μονο βελτίωση χωράει.

υ.γ. αν σας πω οτι οι αεροχείμαροι συνεχίζουν να δίνουν τελειως αντίθετα σενάρια και πολύ αισιόδοξα θα με πείτε τρελλο?...

΄δηλ τι σεναρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το πρωί το εδειξα....https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR2X72WEjRN--yOOf_6jLaGoq6X1XwaHP-P9jb7agZGo4QyahcemGSYOoMQ μπορείς να το δείς και εσύ...δειχνει να σχηματίζεται χαμηλό στο υψος της Αττικής...και αμεσως μετά κατεβασιά χαμηλο στο Ιονιο και χιονια.....δες το και εσυ  για να μην αισθάνομαι μονος μου οταν τα βλεπω....και τρίβω τα μάτια μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Ασχέτως εάν ανανεώνει όποτε θυμάται θα είναι πάντα οι καλύτεροι χάρτες αποτύπωσης  χιονιά,τουλάχιστον για εμάς που συνδεόμασταν στο internet με χρονοκάρτα από το περιπτερο .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπηρχε περιπτωση να γυρισει ο ευρωπαιος ετσι απευθειας προς σεναριο γφς, ειναι πολυ… εγωιστης για να το κανει! Χαχαχα

μια λεπτομερεια ειναι ομως, μια ανεπαισθητη κινηση του Α στις 90 ωρες λιγο πιο βορεια οπως θελει το γφς, αντι ανατολικα οπως θελουν τα υπολοιπα!

το περιεργο ειναι πως το γφς δεν επεμεινε απλα, αλλα βελτιωθηκε κιολας!

αν γινει η αποκοπη, η οποια οπως ειπαμε κρινεται στο νημα, το ιδιο θα δειξουν και τα αλλα μοντελα μονομιας η διαφωνια ειναι στο αν ο Α αποκοπτει εντελως τον αυλωνα ή η λιμνουλα τον προλαβαινει πριν την καπελωσει και τη σπρωξει ΝΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, DIMITRIS said:

Γιατί βρε Κώστα από που την αποκόβει ο τζίφος, από άλλο σημείο?

O τζίφος δίνει ένα ΜΗ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ σενάριο, Δεν έδινε σταθερά αυτό ούτε ο τζίφος ούτε τα άλλα μοντέλα. Δείχνανε έναν ισχυρότατο αυλώνα του οποίου ένα τμήμα, αρκετά μπροστά, έκανε αποκοπή. Αυτό φαίνεται από τους χάρτες Τ όχι από τους χάρτες πιέσεων. ΤΩΡΑ όλα τα μοντέλα έχουν αποδυναμώσει τον αυλώνα και ο τζίφος δείχνει αποκοπή στη.....Σιβηρία. Ε, δεν γίνονται αυτά. 

Να αλλάξουν οι χάρτες γίνεται. Όχι να ταξιδεύει όμως μια μπιλίτσα το μισό πλανήτη ανενόχλητη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Παπλαμουδας είπε:

Δεν υπηρχε περιπτωση να γυρισει ο ευρωπαιος ετσι απευθειας προς σεναριο γφς, ειναι πολυ… εγωιστης για να το κανει! Χαχαχα

μια λεπτομερεια ειναι ομως, μια ανεπαισθητη κινηση του Α στις 90 ωρες λιγο πιο βορεια οπως θελει το γφς, αντι ανατολικα οπως θελουν τα υπολοιπα!

το περιεργο ειναι πως το γφς δεν επεμεινε απλα, αλλα βελτιωθηκε κιολας!

αν γινει η αποκοπη, η οποια οπως ειπαμε κρινεται στο νημα, το ιδιο θα δειξουν και τα αλλα μοντελα μονομιας η διαφωνια ειναι στο αν ο Α αποκοπτει εντελως τον αυλωνα ή η λιμνουλα τον προλαβαινει πριν την καπελωσει και τη σπρωξει ΝΑ

Καρφίτσωμα το σχολιο αυτό!! Πλήρης αποτύπωση της κατάστασης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

΄δηλ τι σεναρια

το πρωί το εδειξα....https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR2X72WEjRN--yOOf_6jLaGoq6X1XwaHP-P9jb7agZGo4QyahcemGSYOoMQ μπορείς να το δείς και εσύ...δειχνει να σχηματίζεται χαμηλό στο υψος της Αττικής...και αμεσως μετά κατεβασιά χαμηλο στο Ιονιο και χιονια.....δες το και εσυ  για να μην αισθάνομαι μονος μου οταν τα βλεπω....και τρίβω τα μάτια μου

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

το πρωί το εδειξα....https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR2X72WEjRN--yOOf_6jLaGoq6X1XwaHP-P9jb7agZGo4QyahcemGSYOoMQ μπορείς να το δείς και εσύ...δειχνει να σχηματίζεται χαμηλό στο υψος της Αττικής...και αμεσως μετά κατεβασιά χαμηλο στο Ιονιο και χιονια.....δες το και εσυ  για να μην αισθάνομαι μονος μου οταν τα βλεπω....και τρίβω τα μάτια μου

δηλ τα κιτρινοκοκκινα χρωμ που βγαζει ειναι υετος;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα γυρισα απο το Κρυονερι...Ειδαμε με το Μητσακο στα γρηγορα τα τρελα του τζιφου..Αλλα εγω κρατησα τουτο...

gfs-2-72.png

Κρατα το βλαμενε..Μια φορα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παίονας είπε:

δηλ τα κιτρινοκοκκινα χρωμ που βγαζει ειναι υετος;

 

Όχι είναι το jet stream .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

hgt300.webp

5 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

δηλ τα κιτρινοκοκκινα χρωμ που βγαζει ειναι υετος;

 

oxi ειναι η ροή των αεροχειμάρων αν δείς ανάμεσα σε αυτές τις ροές σχματίζονται αυλώνες που πηδαλιουχούνται..(τα μικρά κυκλακια).....σου βάζω δύο εικόνες το πρωι της παρασκευής το κεντρο του χαμηλου ειναι κατω απο την Αττική

hgt300.webp

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...