Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά είναι πολύ δύσκολο....τα 12αρια ειναι κρίσιμα και από αυριο αρχίζουμε να διακρίνουμε κάτι μερικες παρατηρήσεις και σκεψείς....

α)Οι κλαδοι του πολικού αεροχειμάρου που οδηγούν τον Αυλωνα από την Ουκρανια ειναι πολύ λεπτοί και ευμετάβλητοι σε ολα αυτά προστίθεται και ο αντικυκλωνας της κεντρικής Ευρώπης που αποφάσισε να επεκταθεί ανατολικά.

β)Σε κάθε περίπτωση όμως ο Αυλώνας μπαινει Μαυρη θάλασσα και τον αφήνει ησυχο ο αντικυκλώνας,εκει ο Αυλωνας ειναι πλεον ελευθερος να οργανωθεί και να κινηθεί στα κράσπεδα του αντικυκλωνα δυτικά.

γ)Τα τελευταία τρεξίματα των αεροχειμάρων(αλλαζουν καθε τρίωρο) δίνουν το κεντρο βοσπορο πλέον και στην συνέχεια δυτικα....στο βορειανατολικό-βορειο Αιγαίο.

παντως θελει προσοχή και ψυχραιμία.....εμενα παντως μου σπασε τα νευρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Έχεις μήπως τον υετό του ;;; Αυτό θα μπορούσε να είναι πολύ καλό για βόρεια Ελλάδα .

https://meteologix.com/gr/model-charts/cma/europe/precipitation-6h/20220114-1200z.html

Screenshot_2022-01-09-15-53-15-240.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ από τη μεριά μου για ανατολικά προσήνεμα τη βλέπω την όλη φάση πολύ οριακή,φτιάχνουν τα 500αρια,χαλάνε τα 850 κ το αντίστροφο όλη την ώρα...επίσης η αποκοπή γίνεται πολύ ψηλά,δεν έχω εμπιστοσύνη σε όλο αυτό...από την άλλη,μπορεί απλά να τρώγομαι με τα ρούχα μου χαχα...όπως κ να έχει,καλά χιόνια σε όλους,όπου κ αν γίνει αυτό.

ΥΣ:οι του Λεκανοπεδίου Αττικής,καμιά γεννήτρια πήρατε μετά τη Μήδεια?εγώ πάντως τη δική μου τη δοκίμασα σήμερα κ πήρε με την τρίτη μανιβέλα,κ επίσης έκοψα/κουβάλησα 6 καροτσια οικοδομής ξύλα για τη σόμπα στην πόρτα μου δίπλα σε στεγανο μερος κάτω από πέργκολα..ολοι θέλουμε τον χιονιά,αλλά ας προετοιμαστούμε κιόλας,ιδίως εμείς με μικρά παιδιά...

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασχετα αν διαθετεις χιονολαστιχα ή αλυσιδες,αν δεν το εχεις με τη οδηγηση σε τετοιες συνθηκες,το πιο απλο ειναι να κατσεις σπιτι σου,αν δεν ειναι απαραιτητο να μετακινηθεις. Δημιουργεις προβλημα και στον εαυτο σου(που σου αξιζει) και στους υπολοιπους(που την πληρωνουν εξαιτιας σου).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, CATHA said:

Τελειώς κόντρα η πρόγνωση της ΕΜΥ 

http://www.emy.gr/emy/el/forecast/deltia_kairou/prognosi_pollon

Το ευρωπαϊκό μεταφράζει, δεν έχει νόημα να κοιτάμε πρόγνωση της ΕΜΥ προς το παρόν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μην ψαχνετε την θεση της λιμνης.Πρωτα ψαχνουμε αν θα υπαρχει αυτη...αντε να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε.Εχουμε και το πισω μερος του μυαλου μας για να μην πω ολοκληρο πλεον το μυαλο μας οτι ειναι στο τσακ κογκαρος ετοιμος να μπει στην πρωτη καρτελα πλεον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα βορεια παντως ετσι οπως ειναι τωρα τα πραγματα πανε να τραβηξουν απο τα 20 τον ασσο με δεκα φυλλα να εχουν μεινει και ολα πανω απο 2 πλην του ασοου...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μην ψαχνετε την θεση της λιμνης.Πρωτα ψαχνουμε αν θα υπαρχει αυτη...αντε να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε.Εχουμε και το πισω μερος του μυαλου μας για να μην πω ολοκληρο πλεον το μυαλο μας οτι ειναι στο τσακ κογκαρος ετοιμος να μπει στην πρωτη καρτελα πλεον

Άσε τις πετσες.. εκείνο το μπαμπατσικο σαν ξερολουκουμο το βλέπω..Με Εκείνο μπορεί να ρεφαροθμε τα σπασμένα ετών...το νου σου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, North _ Walker είπε:

Άσε τις πετσες.. εκείνο το μπαμπατσικο σαν ξερολουκουμο το βλέπω..Με Εκείνο μπορεί να ρεφαροθμε τα σπασμένα ετών...το νου σου..

ε ναι..απλα ειπα ν ασχοληθω και με τη λιμνη να θυμηθω τα παλια...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

ε ναι..απλα ειπα ν ασχοληθω και με τη λιμνη να θυμηθω τα παλια...χαχαχαχα

Το χουι δεν κόβεται...το αικον πιο δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, North _ Walker είπε:

Το χουι δεν κόβεται...το αικον πιο δυτικα

ναι αλλα θα παιξει ρολο μονο αν γινει αποκοπη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα. Θελω την Πεμπτη να δω χιονι για 1η φορα φετος και λεω να πεταχτω Σπηλια Κισσαβου περιπου στα 900 μετρα ειναι. Αλλου δινει να φευγει πολυ υετος σε βροχη και ελαχιστα χιονι, αλλου να το γυρναει γρηγορα χιονι..το εχει κατι αξιολογο ή θα περιοριστει ψηλοτερα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teopap7 είπε:

Στι 69 το icon εγω αποκοπη το βλεπω για να δουμε και την συνεχεια βεβαια

δεν εγινε..ολικη θελει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως το icon δίνει κάποια φαινόμενα με αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες στα 850hpa για κεντρική Μακεδονία...(βράδυ Τετάρτης - ξημερώματα Πέμπτης).

icon-2-63.png

icon-2-57.png

icon-1-63.png

icon-1-57.png

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...