Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Παίονας είπε:

το ειδα  αν το καταλαβαινω καλα ειναι ετσι οπωςτα λες

Αυτό είναι το πιο σημαντικό.Η θέση των αεροχειμαρρων γιατί αυτοί θα καθορίσουν την πορεία του χαμηλού,το όποιο φαίνεται να περνάει που νότια κ να αφήνει την Β.Ελλαδα απέξω.Αν όντως αυτό μπορεί να αλλάξει είναι το τελευταίο χαρτί που μπορούμε να παίξουμε μήπως δει η Μακεδονία κάτι αξιόλογο.Ο Ζιακοπουλος μίλησε νομίζω για νότια τροχιά.Ας ελπίσουμε να αλλάξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ρωτησω κατι αν θεωρητικά έβγαιναν ετσι οι αεροχειμαροι στις 21 οπως ειναι τωρα υπήρχε περίπτωση ο αυλωνας να βγει σα τον ευρωπαιο η θα επηρεάζουν άμεσα και θα έστελνε μυτη δυτικα ;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι θερμοκρασίες με φοβίζουν για Αθήνα πάντως. Και για Χαλκίδα ίσως με την οποία πάμε πακέτο. Δεν έχει δυναμική για -10 το όλο σύστημα (γύρω στο -8 άντε -9) και φοβάμαι οτι αν υπάρξει εκφυλισμός έστω 1 βαθμό , θα πάει η χλαπάτσα σύννεφο. Και μη μου λέτε για υποστήριξη στα 500 γιατί εγώ βλέπω οτι όταν έχει ένα καθαρό -9 και κάτω και στοιχειώδη υετό, ότι και να πέσει είναι χιόνι στο λεκανοπέδιο. Ενώ με -7 ή -8 ας πούμε, ακόμα και με βαρβάτη υποστήριξη, έχουμε θέματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Οι θερμοκρασίες με φοβίζουν για Αθήνα πάντως. Και για Χαλκίδα ίσως με την οποία πάμε πακέτο. Δεν έχει δυναμική για -10 το όλο σύστημα (γύρω στο -8 άντε -9) και φοβάμαι οτι αν υπάρξει εκφυλισμός έστω 1 βαθμό , θα πάει η χλαπάτσα σύννεφο. Και μη μου λέτε για υποστήριξη στα 500 γιατί εγώ βλέπω οτι όταν έχει ένα καθαρό -9 και κάτω και στοιχειώδη υετό, ότι και να πέσει είναι χιόνι στο λεκανοπέδιο. Ενώ με -7 ή -8 ας πούμε, ακόμα και με βαρβάτη υποστήριξη, έχουμε θέματα.

Ταυτιζομαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Οι θερμοκρασίες με φοβίζουν για Αθήνα πάντως. Και για Χαλκίδα ίσως με την οποία πάμε πακέτο. Δεν έχει δυναμική για -10 το όλο σύστημα (γύρω στο -8 άντε -9) και φοβάμαι οτι αν υπάρξει εκφυλισμός έστω 1 βαθμό , θα πάει η χλαπάτσα σύννεφο. Και μη μου λέτε για υποστήριξη στα 500 γιατί εγώ βλέπω οτι όταν έχει ένα καθαρό -9 και κάτω και στοιχειώδη υετό, ότι και να πέσει είναι χιόνι στο λεκανοπέδιο. Ενώ με -7 ή -8 ας πούμε, ακόμα και με βαρβάτη υποστήριξη, έχουμε θέματα.

ακόμα είναι νωρίς. Την Τετάρτη θα σε φοβισουν. ραν με ραν το υστημα εκφυλιζεται πηγαινοντας δυτικοτερα και χανοντας ισχυ

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Οι θερμοκρασίες με φοβίζουν για Αθήνα πάντως. Και για Χαλκίδα ίσως με την οποία πάμε πακέτο. Δεν έχει δυναμική για -10 το όλο σύστημα (γύρω στο -8 άντε -9) και φοβάμαι οτι αν υπάρξει εκφυλισμός έστω 1 βαθμό , θα πάει η χλαπάτσα σύννεφο. Και μη μου λέτε για υποστήριξη στα 500 γιατί εγώ βλέπω οτι όταν έχει ένα καθαρό -9 και κάτω και στοιχειώδη υετό, ότι και να πέσει είναι χιόνι στο λεκανοπέδιο. Ενώ με -7 ή -8 ας πούμε, ακόμα και με βαρβάτη υποστήριξη, έχουμε θέματα.

Κάπου εκεί είμαι κι εγω, αλλά ο πραγματικός λόγος είναι νομίζω πως μετά τη μηδεια δεν κοιτάμε τα -8  που απλά μας χιονίζουν αλλά κοιτάμε για στρωσιμο με -10..
Ας κλειδώσουμε το -8 και έχει ο θεός ,διότι έτσι οπως  βγάζουν την όλη κατάσταση τα μοντελάκια, αν μας κάτσει, θα έχει τρελές συγκλισεις λόγο του γρήγορου περάσματος!  
Και για όσους δεν κοιτάμε μέρες μπροστά, αναγκαστικά λόγο απουσίας μακαρονάδας, έιναι σαν να κοιταμε μόνο 3 μέρες μπροστά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ακόμα είναι νωρίς. Την Τετάρτη θα σε φοβισουν. ραν με ραν το υστημα εκφυλιζεται πηγαινοντας δυτικοτερα και χανοντας ισχυ

Δειλοσαις παρον στω πλεβρω του Βαγκαιλι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, menidi said:

Οι θερμοκρασίες με φοβίζουν για Αθήνα πάντως. Και για Χαλκίδα ίσως με την οποία πάμε πακέτο. Δεν έχει δυναμική για -10 το όλο σύστημα (γύρω στο -8 άντε -9) και φοβάμαι οτι αν υπάρξει εκφυλισμός έστω 1 βαθμό , θα πάει η χλαπάτσα σύννεφο. Και μη μου λέτε για υποστήριξη στα 500 γιατί εγώ βλέπω οτι όταν έχει ένα καθαρό -9 και κάτω και στοιχειώδη υετό, ότι και να πέσει είναι χιόνι στο λεκανοπέδιο. Ενώ με -7 ή -8 ας πούμε, ακόμα και με βαρβάτη υποστήριξη, έχουμε θέματα.

Αφου εισαι Αττικη οδο και πάνω τι φοβάσαι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Dimenio είπε:

Αυτό είναι το πιο σημαντικό.Η θέση των αεροχειμαρρων γιατί αυτοί θα καθορίσουν την πορεία του χαμηλού,το όποιο φαίνεται να περνάει που νότια κ να αφήνει την Β.Ελλαδα απέξω.Αν όντως αυτό μπορεί να αλλάξει είναι το τελευταίο χαρτί που μπορούμε να παίξουμε μήπως δει η Μακεδονία κάτι αξιόλογο.Ο Ζιακοπουλος μίλησε νομίζω για νότια τροχιά.Ας ελπίσουμε να αλλάξει

το θεμα ειναι εαν το τρεξιμο με τους αεροχ, προηγειτε η επεται του τρεξιματος του μοντελου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Να ρωτησω κατι αν θεωρητικά έβγαιναν ετσι οι αεροχειμαροι στις 21 οπως ειναι τωρα υπήρχε περίπτωση ο αυλωνας να βγει σα τον ευρωπαιο η θα επηρεάζουν άμεσα και θα έστελνε μυτη δυτικα ;;;

αν ειδες.στους αεροχειμάρους...η κατάβαση του Αυλώνα ξεκινά από πιο δυτικά...ετσι αυτός αναπτυσεται σταδιακά στην Αδριατική βορειο Ιόνιο...δημιουργώντας εκεί το χαμηλό το οποιο σταδιακά κρατώντας βορεια τροχιά βαθαίνει και περναει στο βορειο Αιγαίο..ο Αυλωνας ομως μενει βορεια μας και στροβιλίζεται....ειναι ενα σεναριο που δεν εμφανίστηκε πουθενα ,οι αεροχείμαροι που το δειχνουν μεν απο χθες σημερα ομως το καναν πιο εντονο κρατωντας ομως βορειοτερα  τον Αυλωνα ,...Αλλάζουν ομως καθε τριωρο και ετσι μονη αξια για την ωρα εχει οτι η καθοδος του Αυλωνα θα γινει πιο δυτικα.(εννοειται οτι θα θαφτουμε με αυτο...αλλά ειναι πολυ πολυ νωρ

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Οι αεροχείμαροι από το μεσημέρι επιμένουν σε μια πιο δυτική ανάπτυξη....και το χαμηλό να αναπτύσεται στην Αδριατική Ιόνιο...και σταδιακά το Σάββατο να περνάει στην βορεια Ελλάδα καμμια σχέση δλδ με τα μοντέλα...κοιτα και εσύhttps://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR1AEi4wuYUL_tibtRPHj6gw1XcW65v1IfDQMHjGVwiL2eamjbxxTcegCfg    αλλά δεν το λεω μην φανω τρελλός και ειναι ακόμη νωρίς ετσι και αλλιώς

Δεν υπαρχει κανενα χαμηλο στην Αδριατικη ή στο Ιονιο στους χαρτες αυτους φιλε.Το λεω για την αποφυγη παρερμηνειων απο ατομα που δεν γνωριζουν και οχι για να σου κανω αντιλογο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

αν ειδες.στους αεροχειμάρους...η κατάβαση του Αυλώνα ξεκινά από πιο δυτικά...ετσι αυτός αναπτυσεται σταδιακά στην Αδριατική βορειο Ιόνιο...δημιουργώντας εκεί το χαμηλό το οποιο σταδιακά κρατώντας βορεια τροχιά βαθαίνει και περναει στο βορειο Αιγαίο..ο Αυλωνας ομως μενει βορεια μας και στροβιλίζεται....ειναι ενα σεναριο που δεν εμφανίστηκε πουθενα ,οι αεροχείμαροι που το δειχνουν μεν απο χθες σημερα ομως το καναν πιο εντονο κρατωντας ομως βορειοτερα  τον Αυλωνα ,...Αλλάζουν ομως καθε τριωρο και ετσι μονη αξια για την ωρα εχει οτι η καθοδος του Αυλωνα θα γινει πιο δυτικα.(εννοειται οτι θα θαφτουμε με αυτο...αλλά ειναι πολυ πολυ νωρις )

Αυτό που λες φίλε bardaris, είναι λογικό απλά μένει να επιβεβαιωθεί.Αν όντως ισχύει θα πρέπει να άρχισει να φαίνεται σαν σενάριο στα μοντέλα.Για την ώρα το χαμηλό φεύγει πολύ Νότια κ μένουμε στην ψιλοαπεξω.Σιγουρα είναι πολύ μακρυά για να δούμε καλά σενάρια για την Β.Ελλαδα.Θελουμε να είμαστε εντός παιχνιδιού(Αυλώνας Δυτικά,κυκλογενεση Αδριατική) κ τα άλλα να στρώνουν σιγά σιγα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, south coast είπε:

Αφου εισαι Αττικη οδο και πάνω τι φοβάσαι?

Δεν κοιτάζω μόνο την πόρτα ρε συ Κωνσταντίνε. Σοβαρά τώρα! Θέλω να χιονιστούν όλοι εδώ στην πόλη μας. 

Αν ήταν έτσι, όσοι μένουν Αγιο Στέφανο κτλ, θα έπρεπε τώρα να έχουν ένα ουισκάκι και να αράζουν περιμένοντας το χιόνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχει κανενα χαμηλο στην Αδριατικη ή στο Ιονιο στους χαρτες αυτους φιλε.Το λεω για την αποφυγη παρερμηνειων απο ατομα που δεν γνωριζουν και οχι για να σου κανω αντιλογο.

παραθέτω απλά την εικόνα....δες το κεντρο του Αυλώνα το Σάββατο....

hgt300.webp

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχει κανενα χαμηλο στην Αδριατικη ή στο Ιονιο στους χαρτες αυτους φιλε.Το λεω για την αποφυγη παρερμηνειων απο ατομα που δεν γνωριζουν και οχι για να σου κανω αντιλογο.

φιλε μου μπορεις να μασ εξηγησεις τι σημαινει αυτο το ραν με τους αεροχ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bardaris είπε:

παραθέτω απλά την εικόνα....δες το κεντρο του Αυλώνα το Σάββατο....

hgt300.webp 135 kB · 1 download

Οτι δειχνει το gfs δειχνει και το μοντελο που ανεβαζεις.Δεν υπαρχει καμια διαφορα.

hgt300.png

gfseu-5-138.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχει κανενα χαμηλο στην Αδριατικη ή στο Ιονιο στους χαρτες αυτους φιλε.Το λεω για την αποφυγη παρερμηνειων απο ατομα που δεν γνωριζουν και οχι για να σου κανω αντιλογο.

και από την αλλη μεριά αυτο που αναπτυσεται στην Αδριατική ειναι ο ορισμός της πλαγιοκαθοδικής ανάπτυξης(down sream) με κυκλογεννεση στην Αδριατική ....αλλά νομιζω οτι ετσι και αλλιως διαφωνουμε και η συζητηση μας θα κουράσει...ετσι και αλλιως και εγω αυτες τις ωρες δεν τους υπολογιζω ακομη σοβαρά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οτι δειχνει το gfs δειχνει και το μοντελο που ανεβαζεις.Δεν υπαρχει καμια διαφορα.

hgt300.png

gfseu-5-138.png

δες τις κατευθ'υνσεις από τα βελάκια ....έχουν διαφορετική διεύθυνση

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...