Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

φιλε μου αυτο που κανουν τα παιδια απο λαρισα και γενικα οποιος ασχολειτε με μεσοπροθεσμο ειναι πολυ δυσκολο και οτιδηποτε ξεφευγει των 5-7 ημερων και πολυ περισσοτερο οταν παει πανω απο 10 ειναι εκτιμηση γενικης κυκλοφοριας και μονο.

Το ξέρω δεν ήθελα να θίξω τα παιδιά για την δουλειά που κάνουν.απλα μας έχουν κούρασει τα μοντέλα φέτος με τις αρνητικές συνέχεια μετατοπίσεις όσο πλησιάζουν η μέρες για την οποιαδήποτε διαταραχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ναι, ασφαλώς. Απλά θεωρώ ότι είναι πάρα πολλοί οι αστάθμητοι παράγοντες και είναι εξαιρετικά δύσκολο να μιλάμε για μεσο-μακροπρόθεσμη πρόγνωση, προτιμώ το βήμα-βήμα προσωπικά, έτσι αποφεύγονται και μεγάλες (άνευ λόγου) απογοητεύσεις.

Το θεμα ειναι να καταλαβαινει καποιος τι διαβαζει δεν μιλαω για σενα προφανως ..βγαζουμε μια μηνιαια η οποια ειναι μεσα απο τους δεικτες κυκλοφοριας και απο εκει και περα ανεβαζουμε και ταση βασης ενς των βασικων μοντελων  τζιφο τζεμ ευρωπαικο αυτα που βγαζουν τα ενς λεμε τωρα αν καποιος θεωρει κατι δεδομενο ειναι προβλημα του...αφου σημερα ειναι φωτια τα ενς το αναφερουμε απλα δεν χρειαζεται ενθουσιασμος η απογοητευση

 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowjunky είπε:

Το ξέρω δεν ήθελα να θίξω τα παιδιά για την δουλειά που κάνουν.απλα μας έχουν κούρασει τα μοντέλα φέτος με τις αρνητικές συνέχεια μετατοπίσεις όσο πλησιάζουν η μέρες για την οποιαδήποτε διαταραχη

εμ ετσι ειναι αυτο το χομπι😋...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Πιθανοτητες πανω απο 25-30 τις εκατο δεν ειχαμε ποτε ουτε τα χριστουγεννα...επισης οι πιθανοτητες ειναι με τα σημερινα οχι γενικα..να μην παρεξηγουμαστε

Και όμως είχα δει ενσεμπλ να έχουν και 60% πιθανότητες για την περιοχή μου 6μερεσ πριν τα Χριστούγεννα.και όσο πλησίαζε χαλασε αυτό λέω ότι όσο πλησιάζουμε σε κάτι χαλάει αντί να φτιάξει μια φορά

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowjunky είπε:

Και όμως είχα δει ενσεμπλ να έχουν και 60% πιθανότητες για την περιοχή μου 6μερεσ πριν τα Χριστούγεννα.και όσο πλησίαζε χαλασε αυτό λέω ότι όσο πλησιάζουμε σε κάτι χαλάει αντί να φτιάξει μια φορά

Οι πιθανοτητες βγαινουν απο το συνολο τωμ ενς για χριστουγεννα στη θεσσαλια δεν υπηρχε πανω 25-30 τις εκατο πιθανοτητα χιονοπτωσης οχι ψυχρης εισβολης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, notios_polos said:

διαφωνω γιατι η μαγεια του καιρου ειναι η προσπαθεια προβλεψης και κατανοησης αλλιως δεν θα υπηρχαμε εμεις δεν θα υπηρχαν φορουμ δεν θα υπηρχε τιποτα περα απο μια ξερη προβλεψη 2 3 αντε 5 ημερων και τελος.

το κατανοώ. η "μαγεία" είναι κάπου σε αυτό, στην προσπάθεια κατανόησης των καιρικών μηχανισμών. ευτυχώς, πιστεύω ότι η φύση δεν θα μας το επιτρέψει λόγω της χαώδους της συμπεριφοράς.  προσωπικά μου αρκούν οι "τούμπες" των μοντέλων ακόμα και στην πρώτη καρτέλα για το καιρικό σασπένς και την αδρεναλίνη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Οι πιθανοτητες βγαινουν απο το συνολο τωμ ενς για χριστουγεννα στη θεσσαλια δεν υπηρχε πανω 25-30 τις εκατο πιθανοτητα χιονοπτωσης οχι ψυχρης εισβολης

Σορυ ναι εννοείς στα ποσοστά που είχατε δώσει εσείς ναι.τωρα αλήθεια με τέτοιους χάρτες περιμένουμε κάτι?γιατί πλέον δεν ξέρω τι πρέπει να κοιταω🤔😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

το κατανοώ. η "μαγεία" είναι κάπου σε αυτό, στην προσπάθεια κατανόησης των καιρικών μηχανισμών. ευτυχώς, πιστεύω ότι η φύση δεν θα μας το επιτρέψει λόγω της χαώδους της συμπεριφοράς.  προσωπικά μου αρκούν οι "τούμπες" των μοντέλων ακόμα και στην πρώτη καρτέλα για το καιρικό σασπένς και την αδρεναλίνη

Γιατι  νομιζεις οι τουμπες δεν φαινονται ευκολα μπορει να καταλαβεις αν κατι τουμπιασει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

το κατανοώ. η "μαγεία" είναι κάπου σε αυτό, στην προσπάθεια κατανόησης των καιρικών μηχανισμών. ευτυχώς, πιστεύω ότι η φύση δεν θα μας το επιτρέψει λόγω της χαώδους της συμπεριφοράς.  προσωπικά μου αρκούν οι "τούμπες" των μοντέλων ακόμα και στην πρώτη καρτέλα για το καιρικό σασπένς και την αδρεναλίνη

ειπες ολη την ουσια υπαρξης δικης μας και του χομπι μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowjunky είπε:

Σορυ ναι εννοείς στα ποσοστά που είχατε δώσει εσείς ναι.τωρα αλήθεια με τέτοιους χάρτες περιμένουμε κάτι?γιατί πλέον δεν ξέρω τι πρέπει να κοιταω🤔😅

Μωρε κοιτα εσυ τους χαρτες και μην αγχωνεσαι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως φετος μεχρι στιγμης μοντελικα ειναι η χρονια του γιουκμο ασχετα εαν μας εχει καψει την γουνα μας 2-3 φορες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

παντως φετος μεχρι στιγμης μοντελικα ειναι η χρονια του γιουκμο ασχετα εαν μας εχει καψει την γουνα μας 2-3 φορες

Ουκμο ευρωπαικο και τζιφος μετα...απλα συμηθως ουκμο ευρωπαικο αλλαζουν μαζι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, ICELARISSA said:

Γιατι  νομιζεις οι τουμπες δεν φαινονται ευκολα μπορει να καταλαβεις αν κατι τουμπιασει..

δεν ξέρω Κωστή. νομίζω ότι πάνω από 5-6 μέρες μιλάμε για λόττο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ουκμο ευρωπαικο και τζιφος μετα...απλα συμηθως ουκμο ευρωπαικο αλλαζουν μαζι

ναι με αυτη την σειρα ,το τζεμ νομιζω οτι ντεφορμε οπως και ολα τα υπολοιπα μικρομεσαια ,δεν ειναι η χρονια τους μεχρι στιγμης τουλαχιστον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

δεν ξέρω Κωστή. νομίζω ότι πάνω από 5-6 μέρες μιλάμε για λόττο.

Φετος ειναι δυσκολη προγνωστικα χρονια γιατι υπαρχουν δεδομενα κοντρα μεταηυ τους.οποτε δεν ειναι ευκολο να πιασεις την κυκλοφορια περσι αν θυμασαι απο 1 γεναρη ειχαμε δωσει τον προσηνεμο...ηταν πιο ομαλη η κυκλοφορια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

δεν ξέρω Κωστή. νομίζω ότι πάνω από 5-6 μέρες μιλάμε για λόττο.

δεν ειναι ακριβως ετσι κωστα οσον αφορα την γενικη κυκλοφορια ,αν περιμενει καποιος απο μια μεπροθεσμη προβλεψη να του πει τοπο μερα ωρα  εκατοστα και διαρκεια τοτε ναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο την στιγμή που μιλάμε για πιθανότητες , αυτό και μόνο τα λεει όλα..    Χωρίς να θέλω να ακυρώσω την προσπάθεια (επιστημονική ή μη) κανενός, (το εχω πει άλλωστε πολλές φορές),  πρόβλεψη-πρόγνωση-εκτίμηση-μαντεψιά κλπ  κατ` εμέ, πέραν των 3 και πολύ λεω ημερών, δεν υπάρχει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

δεν ειναι ακριβως ετσι κωστα οσον αφορα την γενικη κυκλοφορια ,αν περιμενει καποιος απο μια μεπροθεσμη προβλεψη να του πει τοπο μερα ωρα  εκατοστα και διαρκεια τοτε ναι

Αυτα δεν γινοται σε μεσοπροθεσμη θα δωσεις το γενικο πατερν της κυκλοφοριας και μεχρι εκει το θεμα ειναι να υπαρχει κατανοηση των γραφομενων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Απο την στιγμή που μιλάμε για πιθανότητες , αυτό και μόνο τα λεει όλα..    Χωρίς να θέλω να ακυρώσω την προσπάθεια (επιστημονική ή μη) κανενός, (το εχω πει άλλωστε πολλές φορές),  πρόβλεψη-πρόγνωση-εκτίμηση-μαντεψιά κλπ  καυ` εμέ, πέραν των 3 και πολυ λεω ημερών δεν υπάρχει..

Αυτο ειναι δεδομενο παντα αναφερεται απ ολους οσους ασχολουνται με μακροπροθεσμες οτι η προγνωση ειναι 4 ημερων...το θεμα ειναι οι αναγνωστες αν κατανοουν χαχαχχ..

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθισα και είδα 50 σεναρια ευρωπαϊκού και καταλαβαίνω την εκτίμηση των παιδιών από Λάρισα. Θα πω μόνο κάτι. Μιλάμε για χιόνια Δυτική Μακεδονία αυστηρά και Ήπειρο. Ελάχιστα σενάρια δίνουν καλό πέρασμα σε κεντρική Μακεδονία. Άρα με τα τωρινά δεδομένα το διάστημα 11 με 16 μιλάμε αρχικά για Δυτική Μακεδονία και Ήπειρο. Πχ να ένα σενάριο από τα αρκετά που υπάρχουν 

xx_model-en-335-0_modez_2022010112_360_17_108_m42.png

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Κάθισα και είδα 50 σεναρια ευρωπαϊκού και καταλαβαίνω την εκτίμηση των παιδιών από Λάρισα. Θα πω μόνο κάτι. Μιλάμε για χιόνια Δυτική Μακεδονία αυστηρά και Ήπειρο. Ελάχιστα σενάρια δίνουν καλό πέρασμα σε κεντρική Μακεδονία. Άρα με τα τωρινά δεδομένα το διάστημα 11 με 16 μιλάμε αρχικά για Δυτική Μακεδονία και Ήπειρο. Πχ να ένα σενάριο από τα αρκετά που υπάρχουν 

xx_model-en-335-0_modez_2022010112_360_17_108_m42.png

Γι αυτο ειπα β.ελλαδιτικο και οχι κεντροβορειο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Κάθισα και είδα 50 σεναρια ευρωπαϊκού και καταλαβαίνω την εκτίμηση των παιδιών από Λάρισα. Θα πω μόνο κάτι. Μιλάμε για χιόνια Δυτική Μακεδονία αυστηρά και Ήπειρο. Ελάχιστα σενάρια δίνουν καλό πέρασμα σε κεντρική Μακεδονία. Άρα με τα τωρινά δεδομένα το διάστημα 11 με 16 μιλάμε αρχικά για Δυτική Μακεδονία και Ήπειρο. Πχ να ένα σενάριο από τα αρκετά που υπάρχουν 

xx_model-en-335-0_modez_2022010112_360_17_108_m42.png

Θεέ μου θεέ μου λιποθυμω!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...