Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντως αυτή η εικόνα δεν μου αρέσει καθόλου..
animdhp8.gif

Πάντως για τον Αζορικό που λέμε δεν χρειάζεται να είναι κάποιο τέρας. Σιγά τον Αζορικό που είχε τον Φλεβάρη και έριξε άπειρα.
ECH1-0.GIF?12

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να μαζευτεί ψύχος όμως απτά ΒΑ πρέπει να εγκατασταθεί αζορ για να σταματήσει την ροή από τα δυτικά και να αλλάξει εντελώς την κυκλοφορία. Μέχρι 16-17 του μήνα δεν προλαβαίνει να κατέβει ιδιαίτερο ψύχος αφού θα έχει μαζευτεί πολύ βόρεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Snowaddict said:

Για να μαζευτεί ψύχος όμως απτά ΒΑ πρέπει να εγκατασταθεί αζορ για να σταματήσει την ροή από τα δυτικά και να αλλάξει εντελώς την κυκλοφορία. Μέχρι 16-17 του μήνα δεν προλαβαίνει να κατέβει ιδιαίτερο ψύχος αφού θα έχει μαζευτεί πολύ βόρεια.

Σωστος.Θελουμε δυνατο αζορ για μερες που να πιανει ατλαντικό και δυτική ευρωπη .Μετα ολο το παιχνιδι ειναι στις αναδιπλώσεις που θα κανει και λιγο πριν καταρευσει πανω μας ερχεται το καλο πεδινό χιονι τουλαχιστον για τα προσηνεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 minutes ago, Παίονας said:

γιατι εξω ποσο εχεις;

14 -15 σημερα

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Snowaddict said:

Για να μαζευτεί ψύχος όμως απτά ΒΑ πρέπει να εγκατασταθεί αζορ για να σταματήσει την ροή από τα δυτικά και να αλλάξει εντελώς την κυκλοφορία. Μέχρι 16-17 του μήνα δεν προλαβαίνει να κατέβει ιδιαίτερο ψύχος αφού θα έχει μαζευτεί πολύ βόρεια.

το πού και πόσο θα είναι το.ψυχος θα το.δουμε οταν (και αν τελικα) δουμε τη θεση του.εμποδισμου. Μην προτρεχετε. Υπομονη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

το πού και πόσο θα είναι το.ψυχος θα το.δουμε οταν (και αν τελικα) δουμε τη θεση του.εμποδισμου. Μην προτρεχετε. Υπομονη.

Προφανώς. Απλά μιλάω με τα τωρινά μακρινά στοιχεία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που γράφετε ότι πρέπει να μαζευτεί κρυο μέρες πριν στα ΒΑ μας προκειμένου να κατέβει μετά σ' εμάς δεν ισχύει. Με τη σωστή διάταξη το κρύο από τις πολικές περιοχές μπορεί να κατέβει σε εμάς μέσα σε 1-2 μέρες.

Δείτε για παράδειγμα του παρακάτω χάρτες από το 2008, λίγες μέρες πριν το μεγάλο χιονιά

archives-2008-2-8-0-1.png

archives-2008-2-10-0-0.png

archives-2008-2-12-0-1.png

archives-2008-2-13-0-1.png

Δεν υπήρχε συσσωρευμένο ψύχος ΒΑ αλλά 3 μέρες μετά τον τελευταίο χάρτη παραπάνω εδώ στην παραθαλάσσια Χαλκίδα επικρατούσε χιονοθύελλα...

Όλα είναι θέμα διάταξης, το θέμα είναι πόσο συχνά έρχεται αυτή η διάταξη...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Εμένα πάντως αυτή η εικόνα δεν μου αρέσει καθόλου..
animdhp8.gif

 

 

Η τρέχουσα ροή της ατμόσφαιρας, δεν αφήνει περιθώρια για κάτι που θα έχει διάρκεια. Ωστόσο μια φωτοβολίδα και όποιος σταθεί τυχερός (εάν σταθεί) μπορεί να την κάνει κι έτσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ αυτό θέλω να βγει, τόσο δύσκολο είναι πια

gens-0-1-360.pnggens-0-1-372.pnggens-0-0-360.pnggens-0-0-372.pnggens-0-2-360.pnggens-0-2-372.png

 

το καλό 6ωρο του υετού δεν φαίνεται δυστυχώς, αλλά εδώ τίποτα τρελό δεν έχει ο χάρτης. Θερμοκρασία στο -3 στα 850 και στα 500 στους -30. με δυτικό ρεύμα.

 

Κατά τα άλλα δεν είμαι ευχαριστημένος από το 6αρι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ΝΑΟ αν και θετικός είναι σούπερ!!!και αυτό γιατί το + πιθανόν δεν θα προέρχεται από χαμηλό τέρας νότια της Ισλανδίας πράγμα κακό μιας και θα μας έκλεινε το μάτι η ανατολή αλλά από πολικό χαμηλό τέρας βόρεια της ισλανδιας πράγμα που κλείνει το μάτι σ εμάς😎😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κύριοι θα είμαι γκρινιάρης και πάλι καθώς δεν ε΄χω πολύ χρονο αλλά πρωτα θα αρχίσω...με τα καλά

-Στο πρωινό ευρωπαικό επιτέλους εμφανίστηκε το νοτιο νοτιοδυτικό ρευμα στο βόρειο αντλαντικό κατέβασα τον χάρτη και το σημείωσα ...οσο θα κρατήσει αυτό τόσο θα έχει χρόνο ο Αζορικός να σηκωθεί και να κανει την δουλειά του ,το τι θα γίνει στα ΝΑ κράσπεδα του είναι πολύ νωρίς ακόμα...μάλλον  πάντως κυκλογένεση στην Κεντρική μεσόγειο  με το βλέμμα προς τα εμάς.

-Ελπίζουμε να ενεργοποιηθεί και κάτι στην Σκανδιναβία μια που οι αυλώνες θα έχουν κάποια διακοπή λογω ακριβώς αυτης της σρτροφής του ρέυματος.Γκρίνια τώρα

-Πόσο μπορεί να θεωρηθεί ως δείκτης πρωγνοσης ο Αζορικός οταν τα βορειοδυτικά κράσπεδα του και η μορφή τους εξαρτώνται απόλυτα απο το ρευμα του Αντλαντικου?

-οτι γνώμη εχω για τον Αζορικό εχω και για τους δείκτες μαο-μαο....αφήστε τους θα σας σπάσουν το ρεύμα

-τι χρωστώ να διαβάζω για πολοστή φορά(ημέρα της μαρμότας) μια διαταξη των 200 ωρών που δεν βγαίνει ποτέ ως ένα στοιχείο άξιο μνείας

-Η κλιματική αλλαγή είναι εδώ και δεν εφυγε ποτέ από το πλανήτη, και η συζήτηση για πασχουγεννα και τέτοια...εχει αξία για όποιον μάγκα επιστήμονα βγεί και πεί παιδιά αυτό πιστώνεται στην φυσική μεταβλητότητα του κλίματος και αυτό στην ανθρώπινη παρέμβαση αλλιώς μια γεναία παραδοχή ότι το κλιμα αλάζει και θα αλάζει και ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο θα μας βοηθήσει πολύ.

 

InkedECM1-168.gif

Επεξεργάστηκε από bardaris
διορθωση
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Ο ΝΑΟ αν και θετικός είναι σούπερ!!!και αυτό γιατί το + πιθανόν δεν θα προέρχεται από χαμηλό τέρας νότια της Ισλανδίας πράγμα κακό μιας και θα μας έκλεινε το μάτι η ανατολή αλλά από πολικό χαμηλό τέρας βόρεια της ισλανδιας πράγμα που κλείνει το μάτι σ εμάς😎😋

Συμφωνώ απόλυτα, ο καθένας θα περίμενε με μαύρα γεωδυναμικά πάνω στην Ισλανδία κανένα ΝΑΟ στο +2 σαν μέσο όρο όμως τώρα είναι στο +0.6. Έχει ενδιαφέρον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ο ναό έχει καρακεντράρει προσηνεμα, αλλά πρέπει να φανεί και στα μοντέλα. 

nao.sprd2.gif

Εχει κεντραρει μια περιοχή από Ιταλία μέχρι οριακά πάνω μας ,εξηγώ πιο πάνω το γιατί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Συμφωνώ απόλυτα, ο καθένας θα περίμενε με μαύρα γεωδυναμικά πάνω στην Ισλανδία κανένα ΝΑΟ στο +2 σαν μέσο όρο όμως τώρα είναι στο +0.6. Έχει ενδιαφέρον...

Ακριβώς γιατί άλλο αυτά τα γεωδυναμικα να προέρχονται από το κέντρο του χαμηλού η της παρυφές του με το κέντρο νότια της Ισλανδίας πράγμα που αυτόματος θα κεντραριζε ανατολη και ακόμη παρά πέρα και άλλο να προέρχοντε από ένα χαμηλό βόρεια της Ισλανδίας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είναι τέλειο το αικον, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από τον τζίφο για το βροχοχαμηλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι διατάξεις που θα έχουμε θυμίζουν Γενάρη 1991  ισχύρο Στροβιλο πέριξ Γροιλανδίας Ισλανδίας  και κάποιες υψηλές πιέσεις αζορικου προς Σκανδιναβία  όσο πέρναγε ο καιρός σταδιακα ευνοούσε την ανατολική Ελλάδα μέχρι που τέλη Γενάρη έσκασε  τρελή ψυχρή εισβολή από Σιβηρία με τρελό  δυνατό Στροβιλο παρόλα αυτά.......βάλτε χάρτες να δείτε όλο το  Γενάρη 1991 πολύ παρόμοια κατάσταση στήνεται....

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1641137898561_6883431252488324570.jpeg

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους,  γιατί καλή η πλάκα , αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μιλήσουμε σοβαρά.   

Είναι γεγονός οτι ο φετινός χειμώνας ,σε αντίθεση με άλλες χρονιές , ξεκίνησε δυναμικά, κάτι το οποίο δημιούργησε προσδοκίες και ελπίδες για την συνέχεια.. 

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη,  σταθήκαμε άτυχοι την περίοδο των Χριστουγέννων, εν συνεχεία το διάστημα των Θεοφανείων και εκει γύρω, πάλι φαίνεται χαμένο, τα μοντέλα συνεχώς μεταθέτουν την όποια αλλαγή προς το χειμωνιάτικο και φυσικά η ψυχολογία των περισσοτέρων εδω μέσα, που θεωρώ οτι πρωτίστως είμαστε χιονόφιλοι και μετά καιρόφιλοι, έχει πέσει...

Θέλω να πω οτι οι ευκαιρίες φέτος δόθηκαν, για πεδινό χιόνι μιλώντας, ασχέτως εαν εξανεμίστηκαν  στην πορεία.... Κάποιές έμπειρες  φωνές φώναζαν οτι δεν θα υπάρξει κάτι μέχρι τις 15/1 και να που δικαιώνονται τελικά..

Τώρα κάτι αρχίζει να φαίνεται για  μετά τις 10,  που δείχνει να ορθώνει ανάστημα ο Αζορικός, αρκεί βεβαίως να κρατηθεί η τάση  και να μην  αρχίσει να  μετατίθεται χρονικά....

Εν κατακλείδι, προσωπική μου άποψη είναι πως θα έχουμε τις ευκαιρίες μας  το επόμενο διάστημα, για 1 - 2 περιπτώσεις χιονοεισβολής..  Το που, πότε,  κ πως  θα φανεί στην πορεία..

Συγνώμη για το σεντόνι  αλλά ήθελα να τα πω.. Καλημέρα παίδες!!....

Σε συνέχεια του πρωινού μου post, να αναφέρω και την επιθυμία μου να προκύψει ένας πανελλαδικός χιονιάς, που θα αμβλύνει κατά πολύ την στεναχώρια πολλών εξ ημών...

Αυτό βεβαίως δεν σημαίνει ότι, οπουδήποτε κι αν χιονίσει, εγώ προσωπικά δεν θα χαρώ.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζίφος στην Αμερική χειροτερεύει πολυ για το βροχοχαμηλό, ενώ ήταν ήδη χειρότερος από όλους.. τέλεια... Εκεί που θέλαμε σίγουρα βελτιώσεις.. ΟΚ το ούκμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το γιουκμοε που εκ των πραγμάτων μας έχει αναγκάσει φέτος να του δίνουμε μεγάλη σημασία Μ αρέσει πολύ!επίσης ο τζιφος συνήλθε και δείχνει να προχωρά σε καλό ραν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ο τζίφος στην Αμερική χειροτερεύει πολυ για το βροχοχαμηλό, ενώ ήταν ήδη χειρότερος από όλους.. τέλεια... Εκεί που θέλαμε σίγουρα βελτιώσεις.. ΟΚ το ούκμο.

Ναι αλλά το χαμηλό που μας ενδιαφέρει δείχνει να το στήνει καλά και να βουτάει προς μεσογειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Ναι αλλά το χαμηλό που μας ενδιαφέρει δείχνει να το στήνει καλά και να βουτάει προς μεσογειο

Βαγγέλη το έχω δει πολλές φορές αυτό το έργο.. Έτσι χάνεται το 90% των δυτικών χιονιάδων, δηλαδή το χαμηλό της Αμερικής αντί να ισχυροποιηθεί και να δυτικίσει, κάνει το ανάποδο, και τρώει από τον αυλώνα που είναι να πάει μεσόγειο, με αποτέλεσμα σε εμάς μικρό και νότιο χαμηλο.. Είναι πολύ κακό τρέξιμο σαν φιλοσοφία.. Τώρα αν βγει καλύτερο λόγω Σκανδιναβίας, θα δείξει...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Βαγγέλη το έχω δει πολλές φορές αυτό το έργο.. Έτσι χάνεται το 90% των δυτικών χιονιάδων, δηλαδή το χαμηλό της Αμερικής αντί να ισχυροποιηθεί και να δυτικίσει, κάνει το ανάποδο, και τρώει από τον αυλώνα που είναι να πάει μεσόγειο, με αποτέλεσμα σε εμάς μικρό και νότιο χαμηλο.. Είναι πολύ κακό τρέξιμο σαν φιλοσοφία..

Μια χαρα για βροχούλες εδώ Μιχαήλ!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...