Jump to content
teo_73

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2Ο19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Μακάρι να βγει γουρικο το πρώτο μου σχολιο

24-36

http://www.meteopower.com/meteo/data/grads/ec/mcenergy_europa_rrr_500_036_201902220000_balkan.png
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σε ολους. Δεν εχει νομιζω ιδιαιτερο νοημα να κοιταμε τα mm καθε μοντελου πλεον. Εχουν κλειδωσει ολα στα 8-15 για Μακεδονια αναλογα φυσικα με την περιοχη. Πλεον, μας ενδιαφερει η θερμοκρασια και ο ουρανος! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είναι καλή αυτη η μείωση υετού..το μηδενάρι του ευρωπαίου μια μερα πριν την κακοκαιρία είναι πολύ σημαντικό τρέξιμο..ας ελπίσουμε το βράδυ να αυξήσει πάλι τον υετό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δείτε επίδραση του βαρδάρη στην κοιλάδα αξιού. μας βάζει σε αρνητικές εδάφους πριν καν ξεκινήσουν τα φαινόμενα στο ευρωπαΪκό

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/kentriki-makedonia/0-isotherm-height/20190223-0400z.html

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καιρικο μπουλινγκ στην Αττικη δεν εχει τελος....20 σχεδον χρονια ασχολουμαι με τον καιρο, τετοιο φιασκο δεν εχω ξαναδει!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ χαλάει και για εμάς μείωσε τον υετο εδώ Βέροια και αύξησε την θερμοκρασία για αύριο μας βλέπω για χιονόνερο και ούτε 5 χιλιοστά σύνολο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις είδα Χριστίνα Σουζη. Θεσσαλονίκη κηδειαρα με τα όλα της. Χιονόνερο η χιόνι αλλά λίγα πραγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Schneesuechtiger said:

Μόλις είδα Χριστίνα Σουζη. Θεσσαλονίκη κηδειαρα με τα όλα της. Χιονόνερο η χιόνι αλλά λίγα πραγματα

mpa panta kanoume tin anatropi..kai liges meres prin prosinemos itan o xionias kai na pou kataliksame !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εδω μειωσε αυτα τα λιγα που μας εδεινε τουλαχιστον να το δουμε να πεφτει,ετσι και και αλλιως δεν ηταν για εμας, το ασχημο ειναι για τα παιδια απο Αθηνα και Θεσσαλονικη ας ελπισουμε να τα αυξησει στο τελος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους. Αυτή θα είναι η πιο παράξενη και πιο ψυχρολουστική κακοκαιρία που έχει υπάρξει όπως φαίνεται. Εδώ στα Γιάννενα έτσι και αλλιώς δεν πάμε σε τίποτα το ιδιαίτερο, χαρούμενος θα είμαι να το δω να πέφτει. Αλλά το -1 του τζίφου όταν στο προχθεσινό 18αρι είχε -8 για Αττική είναι απίστευτο. Βέβαια άλλα μοντέλα εξαρχής ήταν πιο φειδωλά, αλλά όταν έχεις τζίφο τον κοιτάς και αυτόν.. Λογικά θα ξαναρίξει κάπως τις τ για να μοιάσει με ούκμο/ευρωπαίο, αλλά μέχρι εκεί. 

 

Πάντα κοιτάμε όλα τα μοντέλα και δίνουμε σημασία περισσότερη σε αυτό που τα πηγαίνει καλά τις τελευταίες 10 ημέρες!

 

Υ.Γ. Πολύ ωραία πλατφόρμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, maria said:

mpa panta kanoume tin anatropi..kai liges meres prin prosinemos itan o xionias kai na pou kataliksame !!

Μαρία καλημέρα.Αν μπορείς γράψε με ελληνικά. 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για θεσσαλονίκη μείωσε ελάχιστα. συνεχίζει να έχει διψήφια χιλιοστά με αρνητικές θερμοκρασίες. και στον παίο και στο παράλληλο και στο gem έχουμε αρκετό υετό με ιδανικές θερμοκρασίες. πολύ υετό έχουμε και στο κύριο του τζίφου με λίγο ανεβασμένες Τ. τι λέει η σούζη και ο αρνιακός και ο κολυδάς και ο καλλιάνος κι ο καθένας εντός έμυ (χιονόνερα στη σοφία,βροχές στην υπατία και χιόνια στα γύρω ορεινά,καταιγίδες το 88 κλπ κλπ ορισμένα μαργαριτάρια τους) με αφήνει παγερά αδιάφορο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, [weathermaniac] said:

Καλημέρα σε όλους. Αυτή θα είναι η πιο παράξενη και πιο ψυχρολουστική κακοκαιρία που έχει υπάρξει όπως φαίνεται. Εδώ στα Γιάννενα έτσι και αλλιώς δεν πάμε σε τίποτα το ιδιαίτερο, χαρούμενος θα είμαι να το δω να πέφτει. Αλλά το -1 του τζίφου όταν στο προχθεσινό 18αρι είχε -8 για Αττική είναι απίστευτο. Βέβαια άλλα μοντέλα εξαρχής ήταν πιο φειδωλά, αλλά όταν έχεις τζίφο τον κοιτάς και αυτόν.. Λογικά θα ξαναρίξει κάπως τις τ για να μοιάσει με ούκμο/ευρωπαίο, αλλά μέχρι εκεί. 

 

Πάντα κοιτάμε όλα τα μοντέλα και δίνουμε σημασία περισσότερη σε αυτό που τα πηγαίνει καλά τις τελευταίες 10 ημέρες!

 

Υ.Γ. Πολύ ωραία πλατφόρμα!

πες μας την άποψή σου και για θεσσαλονίκη. επικεντρώθηκες στην αθήνα και από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις δει τι δίνει πλέον θεσσαλονίκη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, salonikatasos said:

πες μας την άποψή σου και για θεσσαλονίκη. επικεντρώθηκες στην αθήνα και από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις δει τι δίνει πλέον θεσσαλονίκη

Εγώ έχω μια απορία. Θυμάμαι καταρχάς ότι δεν θέλετε στάσιμο χαμηλό στο Ιόνιο. Αυτό ξεκινάει από την καλή θέση και πηγαίνει προ τα εκεί. Στην Αρχή σίγουρα θα υπάρξουν φαινόμενα, αλλά όταν το χαμηλό βρεθεί Ιόνιο, δεν θα υπάρχει θέμα με τον βαρδάρη ή ακόμα και με τα φαινόμενα? Να σου πω την αλήθεια Τάσο δεν ξέρω τι θα κάνει. Δεν ξέρω ούτε εδώ στα Γιάννενα τι θα κάνει. Πέρα από την θέση του χαμηλού, παίζει ρόλο και η πορεία για φαινόμενα και για ανέμους. Και εδώ δεν θυμάμαι ανάλογη περίπτωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

Εγώ έχω μια απορία. Θυμάμαι καταρχάς ότι δεν θέλετε στάσιμο χαμηλό στο Ιόνιο. Αυτό ξεκινάει από την καλή θέση και πηγαίνει προ τα εκεί. Στην Αρχή σίγουρα θα υπάρξουν φαινόμενα, αλλά όταν το χαμηλό βρεθεί Ιόνιο, δεν θα υπάρχει θέμα με τον βαρδάρη ή ακόμα και με τα φαινόμενα? Να σου πω την αλήθεια Τάσο δεν ξέρω τι θα κάνει. Δεν ξέρω ούτε εδώ στα Γιάννενα τι θα κάνει. Πέρα από την θέση του χαμηλού, παίζει ρόλο και η πορεία για φαινόμενα και για ανέμους. Και εδώ δεν θυμάμαι ανάλογη περίπτωση

από την παραλληλότητα ισοβαρών χιονιζόμαστε και όχι από το χαμηλό. βαρδάρη θα έχουμε καθόλη τη διάρκεια των φαινομένων.

όπως χιονιζόμασταν και τότε με το χαμηλό και τη λίμνη αλλού γι αλλού

archives-2001-12-16-12-0.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, salonikatasos said:

από την παραλληλότητα ισοβαρών χιονιζόμαστε και όχι από το χαμηλό. βαρδάρη θα έχουμε καθόλη τη διάρκεια των φαινομένων.

όπως χιονιζόμασταν και τότε με το χαμηλό και τη λίμνη αλλού γι αλλού

archives-2001-12-16-12-0.png

 

Οκ τότε άρα στο χιονιά του φεβρουαρίου του 12 με την χιονοκαταιγίδα στα Γιάννενα [δεν θυμάμαι ημερομηνία] επειδή ήταν αρκετά διαφορετικά η κατεύθυνση των ισοβαρών δεν χιόνισε καλά έτσι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] said:

 

Οκ τότε άρα στο χιονιά του φεβρουαρίου του 12 με την χιονοκαταιγίδα στα Γιάννενα [δεν θυμάμαι ημερομηνία] επειδή ήταν αρκετά διαφορετικά η κατεύθυνση των ισοβαρών δεν χιόνισε καλά έτσι?

τότε οι ισοβαρείς ήταν κάθετες,τώρα είναι παράλληλες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, salonikatasos said:

τότε οι ισοβαρείς ήταν κάθετες,τώρα είναι παράλληλες

Ο υετός από που έρχεται στην Θεσσαλονίκη έτσι? Μήπως στην ουσία τότε δεν είχε περάσει το θερμό μέτωπο ανατολικότερα όπως στο 2001? Γιατί υετό από Αιγαίο δεν μπορεί να γ=φέρει, αφού θα έχει πολύ κακή κατακόρυφη θερμοβαθμίδα για να βγάλει αξιόλογο υετό Αιγαίου και οι ισοβαρείς να το φέρουν προς Σαλλονικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Ο υετός από που έρχεται στην Θεσσαλονίκη έτσι? Μήπως στην ουσία τότε δεν είχε περάσει το θερμό μέτωπο ανατολικότερα όπως στο 2001? Γιατί υετό από Αιγαίο δεν μπορεί να γ=φέρει, αφού θα έχει πολύ κακή κατακόρυφη θερμοβαθμίδα για να βγάλει αξιόλογο υετό Αιγαίου και οι ισοβαρείς να το φέρουν προς Σαλλονικα

έχει ΝΑ ρεύμα ψηλότερα που είναι το πιο υετοφόρο για θεσσαλονίκη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, salonikatasos said:

έχει ΝΑ ρεύμα ψηλότερα που είναι το πιο υετοφόρο για θεσσαλονίκη

Ok Τάσο, αν και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο το χαμηλό σε τέτοια θέση όσο καλά και να φέρνει τον υετό από το Αιγαίο, το κατά πόσο θα είναι αξιόλογος λόγω κακής κατακόρυφης θερμοβαθμίδας. Αλλά αφού ήταν το 2001 αυτό τότε απλά κάτι δεν ξέρω καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Ok Τάσο, αν και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο το χαμηλό σε τέτοια θέση όσο καλά και να φέρνει τον υετό από το Αιγαίο, το κατά πόσο θα είναι αξιόλογος λόγω κακής κατακόρυφης θερμοβαθμίδας. Αλλά αφού ήταν το 2001 αυτό τότε απλά κάτι δεν ξέρω καλά

το 2001 έριξε κι άλλο προφανώς μετά το χάρτη γιατί το χαμηλό κινήθηκε ανατολικότερα και πέρασε και στο αιγαίο. αλλά πριν γίνει αυτό είχαμε και καταιγίδες και χιονόπτωση και πολύ υετό γενικότερα.

τώρα μη φανταστείς ότι θα έχουμε 30 και 40 χιλιοστά,αλλά μας δίνουν διψήφια όλα τα μοντέλα. 10-15 χιλιοστά δίνουν όλα τα μοντέλα και με πολύ καλές Τ εκτός από το κύριο του τζίφου. με τα τωρινά δεδομένα αν δεν χαλάσει ή δεν έχουν δει κάτι λάθος βγαίνει χιόνι ανώτερο της υπατίας κοντά στην αριάδνη (σε εκατοστά)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ΝΑ άνεμο στα ψηλά ο κάμπος βλέπει καλά,όπως λέει ο Τάσος ο πιο υετοφορος άνεμος,καθώς με αυτόν στην Υπατία είδαμε καλά πράγματά.Εμενα μου αρκούν αυτά που δείχνουν και με 5 εκατοστά θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Καλα χιόνια να έχουμε πλέον κοιτάμε κάμερες και σταθμούς μέχρι να ξεκινήσει να πέφτει,καλή συνέχεια...!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...