Jump to content
baristrs

Αναφορές ισχυρής χιονοκακοκαιρίας ''ΕΛΠΙΔΑ'' 21/01-25/01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Κρατάω μια επιφύλαξη για τα εκ που αναφέρονται στο ανατολικό τόξο χωρίς να θέλω να πω ότι δεν έπεσαν, απλά στον ενθουσιασμό Μα μπορεί κ να υπερβάλουμε λίγο. Αυτές οι φωτό πχ είναι 35 εκατοστά μετρημένα.Σε κάθε περίπτωση ήταν φοβερα κ το χαρήκαμε απίστευτα.

 

 

1989DFCD-7A62-4D09-A10A-1C30166A5B69.jpeg

FB23DC74-D881-462F-A618-BB7D919D9FF5.jpeg

87B77FA3-40C3-48D6-B510-883BAD67BD62.jpeg

Καμία υπερβολή, αυτό εδώ είναι μετρημένο σε ανοιχτό χώρο (πεζοδρόμιο) χωρίς ανεμοσουρι κ χωρίς να έχει τελειώσει ακόμα η χιονόπτωση . Αντίστοιχα ειδα παρόμοιες μετρήσεις από αλλά παιδιά εδώ από παραπλήσιες περιοχές 

20220124_212746.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο αυτα που βλεπω στις φωτο οντως βριλλησια ο νικητης και οντως βλεπω τα περισσοτερα εκατοστα που αναφερονται να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η χθεσινή χιονόπτωση (ααα είχαμε και προχθές στρώσιμο μισό πόντο εμείς εδω) απέδειξε για ακόμα μια φορά οτι αν έχεις υψόμετρο και είσαι κοντά σε ορεινό όγκο, αποκλείεται να φας φόλα, πλήν τρομερά σπάνιων περιπτώσεων. Κι όμως εγινε και αυτό , όσον αφορά τα δυτικα προάστεια, Πετρούπολη, Χαιδάρι κτλ. 

Απεναντίας, οι ανατολικές περιοχές ωφελήθηκαν απο αυτή τη γειτνίαση με τον Υμμητό, ο οποίος φυσικά είναι σχετικά  μεγάλο βουνό. 

Εμείς εδώ παραλίγο να φάμε φόλα, αλλά το σώσαμε. Απέχουμε απο Μηδεια, αλλά δεν παύει να παραμένει ένας ιστορικός χιονιάς και για εδώ. Παραθέτω φωτογραφίες απο το τέλος της Μηδειας και σημερινές στις 11 το πρωί. Είχα καθίσει κάπως το χιόνι σήμερα το πρωί, αλλα οκ...είναι ενδεικτικό της κατάστασης. 

Πρωτα Ελπίς και μετά Μηδεια. Απο τα ίδια σημεία.

 

ΕΛΠΙΣ οι 3 πρώτες

Μηδεια οι 3 τελευταίες

 

IMG_20220125_112633.jpg

IMG_20220125_112719.jpg

IMG-3c155b71d693fd75119512bbc9dcbc02-V.jpg

IMG-81f00f469bd6e3e5ea4392ecaf4de0aa-V.jpg

IMG_20210216_202211.jpg

IMG-e674b3ae47633239ea8e87f46bdd3de2-V.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Επική η χθεσινή ημέρα. Στην αρχή της βέβαια ήμουν απογοητευμένος από την συνεχή μείωση του υετου που έδειχναν τα μοντέλα ακόμη και στο ναουκαστ και δεν πίστευα ότι θα μπορέσει ούτε να χιονίσει. Εν τέλει, έζησα την πιο ισχυρή χιονόπτωση που θυμάμαι ποτέ.

Κρίμα που δεν είχε διάρκεια βέβαια και κράτησε ένα 2ωρο το πολύ. Εάν διαρκούσε κανένα 8ωρο θεωρώ πολύ πιθανό να μιλούσαμε για 40-50εκ και εδώ! Γενικά, εκτός από εκείνο το πολύ δυνατό και ιστορικό δίωρο συνέχισε να χιονίζει κατά τη διάρκεια της ημέρας ασθενώς. Στους -3 βαθμούς η Τ το πρωί, ενώ τώρα σκαρφάλωσε στους 2 και το χιονάκι άρχισε να λιωνει...

Από το Δάσος Κουρι πριν λίγα λεπτά:

IMG_3018.thumb.JPG.f0cdf88e3b21fe0246a83bb3818c5ea0.JPG

IMG_3009.thumb.JPG.bafd932aad4512e3e8bc15f5b2de8400.JPG

Επίσης, απλά τρομερές οι εικόνες που βλέπουμε από την Αθήνα αλλά και από τα υπόλοιπα προσήνεμα! Εικόνες που παραπέμπουν περισσότερο στο Σαππόρο, πάρα σε μια πρωτεύουσα στην Μεσόγειο. Χαίρομαι πολύ για τα παιδιά που το έζησαν αυτό το έπος, εύχομαι σε όλους όσους δεν επηρεάστηκαν κάτι ανάλογο σύντομα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, teo_73 said:

@South Athens o george ξεφτιαριζει από τι μου πε.Ανοιχτε το παιδιά.

Μετα βίας μπορώ να σκρολάρω μια σελίδα στο φόρουμ. Απο χθές έχει μαμηθεί το ίντερνετ μου. Ας το κάνει κάποιος άλλος παιδιά. Θέλω να ανεβάσω βίντεο και δε μπορώ με τη κολοσύνδεση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηδη ο χιονουετος στην Καλλιθεα εφτασε χθες και σημερα τα 14.6mm.Ξεπερασε την Μηδεια που ηταν στα 14mm και εχει ακομα αρκετο χιονι ακομα και στους δρομους..Θησεως τωρα,που πηγα να παρω τσιγαρα..

20220125_102515.jpg

Και στο στενο μου.

20220125_102404.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρχισαν βλεπω οι ανταγωνισμοί για στρωσιμο. Καλα θα παει αυτο. 

Προσωπικά εχω ανεβασει πολλες εικονες δεν εχω κατι αλλο να αποδειξω ουτε βρισκω νοημα. 

Καλη συνέχεια! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

ε περιμενε και εσυ ακομη μετραμε εκατοστα εδω κατω 🤣

Ήταν άτυχος ο Πειραιάς και οι γειτονιές του από θέμα συγκλισεων.Νοτιοτερα η λίγο δυτικοτερα είδες τι εγινε.Συμβαινουν αυτά Γιαννη.

Η δε θερμοκρασία τόσο εκεί όσο και εδώ στα πιο δυτικα δεν είμαι σίγουρος ότι έπιασε το -9 στα 850.

Εαν δε το πιάσαμε είναι λογικό που ειχαμε 1c με τα 850 να βρίσκονται στα 1470μ.

Οι χαμηλές περιοχές που είχαν  έντονα φαινόμενα και επηρεαστηκαν από τις διάφορες συγκλισεις έβαλαν πολλούς ποντους ακόμα και με +0.5c

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΖΑΡΟΥΧΛΙΩΤΗΣ είπε:

Καλημέρα σε όλους … Μοναδική τρομακτική κακοκαιρία για εδώ.. 

Χθες η γυναίκα μου με τα μωρά εγκλωβίστηκε στην Αττική οδό από τις 11:30 το πρωί μέχρι και τη 1:00 το βραδυ όπου τελικά τους πηρα περπατώντας 2,5 χιλιόμετρα εν μέσω χιονοθύελλας , έτσι από το πρωί ήμουν συνεχώς στη μετακίνηση από Π. Πεντελη μέχρι Αττική οδό και έζησα 100% όλη την κατάσταση . 
Η ραγδαιοτητα ήταν τρομακτική … ένας πανικός με αστραπές και βροντές μέχρι και τη νύχτα .. μοναδικό … ότι πιο καλό έχω δει όσο ζω στην Αττική … ( Όλα τα προηγούμενα τα έχω ζήσει δασος Χαιδαριου ..)

Το χιόνι σήμερα μετρημένο με μέτρο στο έδαφος … ( όχι σε μάντρες κλπ γιατί το έπαιρνε ο άνεμος ) ειναι 60-80εκ ανάλογα με το σημείο … 

Δεν πάει κανένας δρόμος με κανένα μέσο … και μόνο η λεωφόρος Πεντέλης ειναι ανοικτή ( μια μόνο λωρίδα με αλυσίδες ) …

Μερικές photo για το πως ειναι τώρα έξω

Είναι που είχες αγωνία πως πάει ο χειμώνας στη Πεντέλη. Έβαλες γκολ με το καλημέρα. Ελπίζω όλοι να είστε καλά και να μην ξαναζήσετε τέτοια ταλαιπωρία ειδικά με τα μωρά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης αποδεικνύεται οτι με ίδιες ουσιαστικά θερμοκρασίες για τα ΝΟΤΙΑ προάστεια, η ποιότητα του χιονιου, η χθεσινή, ήταν καλύτερη απο της Μηδειας. Καλλιθέα φουλ χιόνι ακόμα και τώρα. ΣΤΡΩΜΕΝΟ κανονικά. Βεβαια βοήθησε και η ώρα που έριξε το καλό χιόνι (απόγευμα βραδυ) αλλά νομίζω οτι το χθεσινό χιόνι δεν είναι "αφρός" όπως της Μηδειας. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, teo_73 said:

Ήταν άτυχος ο Πειραιάς και οι γειτονιές του από θέμα συγκλισεων.Νοτιοτερα η λίγο δυτικοτερα είδες τι εγινε.Συμβαινουν αυτά Γιαννη.

Η δε θερμοκρασία τόσο εκεί όσο και εδώ στα πιο δυτικα δεν είμαι σίγουρος ότι έπιασε το -9 στα 850.

Εαν δε το πιάσαμε είναι λογικό που ειχαμε 1c με τα 850 να βρίσκονται στα 1470μ.

Οι χαμηλές περιοχές που είχαν  έντονα φαινόμενα και επηρεαστηκαν από τις διάφορες συγκλισεις έβαλαν πολλούς ποντους ακόμα και με +0.5c

 

Στο Πέραμα σε εσένα Τεό δεν το έστρωσε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Επίσης αποδεικνύεται οτι με ίδιες ουσιαστικά θερμοκρασίες για τα ΝΟΤΙΑ προάστεια, η ποιότητα του χιονιου η χθεσινή, ήταν καλύτερη απο της Μηδειας. Καλλιθέα φουλ χιόνι ακόμα και τώρα. ΣΤΡΩΜΕΝΟ κανονικά. Βεβαια βοήθησε και η ώρα που έριξε το καλό χιόνι (απόγευμα βραδυ) αλλά νομίζω οτι το χθεσινό χιόνι δεν είναι "αφρός" όπως της Μηδειας. 

Στην μηδεία ηταν πιο μέγαλες οι νιφάδες και πιο υγρες,τώρα πιο πυκνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Άρχισαν βλεπω οι ανταγωνισμοί για στρωσιμο. Καλα θα παει αυτο. 

Προσωπικά εχω ανεβασει πολλες εικονες δεν εχω κατι αλλο να αποδειξω ουτε βρισκω νοημα. 

Καλη συνέχεια! 

Σε καμία περίπτωση ανταγωνισμός. Κουβέντα να γίνεται. Χάρηκα απίστευτα με όλες τις εικόνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Ήταν άτυχος ο Πειραιάς και οι γειτονιές του από θέμα συγκλισεων.Νοτιοτερα η λίγο δυτικοτερα είδες τι εγινε.Συμβαινουν αυτά Γιαννη.

Η δε θερμοκρασία τόσο εκεί όσο και εδώ στα πιο δυτικα δεν είμαι σίγουρος ότι έπιασε το -9 στα 850.

Εαν δε το πιάσαμε είναι λογικό που ειχαμε 1c με τα 850 να βρίσκονται στα 1470μ.

Οι χαμηλές περιοχές που είχαν  έντονα φαινόμενα και επηρεαστηκαν από τις διάφορες συγκλισεις έβαλαν πολλούς ποντους ακόμα και με +0.5c

 

καλα θα τα γραψω στο αλλο θρεντ για να καταλαβεις ποσο εξαιρετικα τοπικο ηταν εδω στην γυρω περιοχη μιλαμε για 10-20 μετρα υψος και 500μετρα μακρυα εβλεπα στρωμενο χιονι 

αλλα γελια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν εξαιρέσουμε τη μεγάλη πίκρα που έφαγαν οι νοτιοδυτικοί, αυτός ο χιονιάς έχει ένα στοιχείο που δεν είχε η Μηδεια. Παρά το γεγονός οοτι θερμοκρασιακά δεν μπορεί ΚΑΝ να σταθεί απέναντι στα τέρατα των 00s, το χιόνι θα το παγώσει απόψε 100%. Αρκεί να μη συννεφιάσει. Αρα θα το κρατήσει  παραπάνω. Βέβαια είναι και Γενάρης. Παιζει και αυτό το ρόλο του. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...