Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτασαμε λοιπον στην ωρα μηδεν!!Αυριο θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε..Πλεον μιλαει ο καιρος..Θα μου λειψει αυτο το θεμα...Καθως πλεον τον πρωτο λογο εχουν οι αναφορες..

Ελπιζω να μην με παραξηγησουν οι φιλοι απο τα προσηνεμα αλλα ευχομαι ολοψυχα η επομενη φαση να αφορα οσες περιοχες δεν επηρεαστηκαν απο την Ελπιδα...Θα ηταν το τελειο σεναριο..Μετα απο τον απολυτο προσηνεμο,να σκασει και ενας καθολικος κεντροβορειος!!!

Και κατι τελευταιο..Εαν μπορειτε και θελετε,βοηθηστε αστεγους και αδεσποτα...Για μας ειναι παρτυ..Γι αυτους μαρτυριο....Και λιγη ανθρωπια χρειαζεται!!!

Καλη απολαυση αδερφια...Και συντομα και στα κεντροβορεια ολοψυχα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Dusterakos said:

Σάββατο απόγευμα στις 6 ακριβώς άρχισε και με πολυ βίαιο τρόπο. 

https://hellenicweather.com/o-megalos-xionias-tou-2008-stin-athina/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, CATHA said:

οι ημερομηνιες ειναι λανθασμενες παντως. 16 Φεβ ηταν το Σαββατο και 17 Φεβ η Κυριακη 

στο λεκανοπεδιο ξεκινησε να χιονιζει Σαββατο βραδυ, εκανε παυση Κυριακη μεχρι το μεσημερι οπου εγινε χαμος και μετα ειχαμε την υποτροπη του Δυτικου τοξου οπου στο τελος της επηρρεασε και την υπολοιπη Αττικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, LosAlimos said:

οι ημερομηνιες ειναι λανθασμενες παντως. 16 Φεβ ηταν το Σαββατο και 17 Φεβ η Κυριακη 

στο λεκανοπεδιο ξεκινησε να χιονιζει Σαββατο βραδυ, εκανε παυση Κυριακη μεχρι το μεσημερι οπου εγινε χαμος και μετα ειχαμε την υποτροπη του Δυτικου τοξου οπου στο τελος της επηρρεασε και την υπολοιπη Αττικη.

Σωστό και εμένα μου φάνηκε παράξενο... έχεις δίκιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

CATHA είναι λάθος οι ημερομηνίες του άρθρου. 16 Φεβρουαρίου λέει ότι ήταν Παρασκευή, ενώ ήταν Σάββατο. Και 17 Φεβρουαρίου που λέει Σάββατο, ήταν Κυριακή. Και 18 Φεβρουαρίου Δευτέρα.

Οπότε στο Λεκανοπέδιο ξεκίνησε Σάββατο 16  το βράδυ και τελείωσε Δευτέρα ξημερώματα. Γύρω στις 30-32 ώρες.

Αύριο θα ξεκινήσει από πρωί Δευτέρας μέχρι μεσημέρι-απόγευμα Τρίτης το λιγότερο, δηλαδή περίπου 30+ώρες. Το ίδιο σχεδόν

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Πάντως , επειδή το έζησα εντονότατα τότε και ως κάτοικος Νέας Κηφιασιας η αλήθεια είναι ότι η χιονόπτωση ξεκίνησε Σάββατο , γύρω στις τρεις το μεσημέρι. Το αναφέρω με απόλυτη βεβαιότητα . Για πιο πάνω , Εκάλη, Διονυσο  κλπ, δεν έχω άποψη .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Σάββατο δεν ξεκίνησε; 

Στην Αττική ξεκίνησε σίγουρα Σάββατο απόγευμα προς βράδυ … στο Κορωπι τουλάχιστον….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι πότε ακριβώς ξεκίνησε... δεν νομίζω οτι η Ελπίδα θα πλησιάσει σε διάρκεια... κοντός ψαλμός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2002 κράτησε εδώ γύρω στις 55-60 ώρες με ενδιάμεσες διακοπές, αλλά είναι και "ιερός" χιονιάς και δεν ξεπερνιέται θεωρώ.

Το 2004 η όλη φάση ήταν κάτω από 24 ώρες, το 2006 χιόνιζε 3 μέρες αλλά όχι συνεχόμενα, με μεγάλες παύσεις.

Η Μήδεια ήταν 24 ώρες εδώ στα Ανατολικά προάστια, αλλά με ένα κενό 4-5 ωρών το βράδυ. Και λόγω της ακατάπαυστης χιονόπτωσης εδώ φτάσαμε και ίσως ξεπεράσαμε το 2008.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Χιών said:

Το 2002 κράτησε εδώ γύρω στις 55-60 ώρες με ενδιάμεσες διακοπές, αλλά είναι και "ιερός" χιονιάς και δεν ξεπερνιέται θεωρώ.

Το 2004 η όλη φάση ήταν κάτω από 24 ώρες, το 2006 χιόνιζε 3 μέρες αλλά όχι συνεχόμενα, με μεγάλες παύσεις.

Η Μήδεια ήταν 24 ώρες εδώ στα Ανατολικά προάστια, αλλά με ένα κενό 4-5 ωρών το βράδυ. Και λόγω της ακατάπαυστης χιονόπτωσης εδώ φτάσαμε και ίσως ξεπεράσαμε το 2008.

Πλησιάσαμε τις 40 ώρες στη Μήδεια... γιαυτό είμαι σίγουρος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το 2008 που λέτε θυμάμαι τα εξής στο Πατησιοκύψελο αν και είναι off topic.

Έναρξη χιονόπτωσης τις πρώτες βραδινές ώρες του Σαββάτου, λογικά θα χιόνιζε και τη νύχτα, 02-08 κοιμόμουν (συγχωρέστε με γι αυτό) οπότε δεν ξέρω τι παίχτηκε εκείνες τις ώρες). Κυριακή πρωί χιονόπτωση μέτριας έντασης, είχαν ασπρίσει και οι δρόμοι, επική έξαρση προς το μεσημέρι η οποία κράτησε μέχρι το απόγευμα. Βράδυ σημαντική εξασθένηση για κάποιες ώρες. Ήταν οι ώρες εκείνης της μεγάλης σύγκλισης σε δυτικό λεκανοπέδιο και Θριάσιο και εδώ έριχνε πολύ ασθενώς.

Όμως, ο ουρανός μετά τα μεσάνυχτα άρχισε σταδιακά να γίνεται κατακόκκινος και κάπου μεταξύ 01-01:30 ξεκίνησε το χάος (!!!) το οποίο και διήρκησε μέχρι τις πρωινές ώρες της Δευτέρας για να φτάσουμε στα 25-30cm.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Πλησιάσαμε τις 40 ώρες στη Μήδεια... γιαυτό είμαι σίγουρος.

Εσείς στα ΒΠ εννοείται, αφού σας έχωνε από πρωί Δευτέρας και καταθαφτηκατε!

Εδώ Ηλιούπολη το πρώτο κύμα της Δευτέρας δεν άφησε χιονόστρωση σκέψου!

Οι ώρες που αναφέρω είναι για εμάς εδώ κάτω, από Κηφισιά και πάνω άλλος χιονοθεος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε ρε Φίλλιπε  γιατί με την ελπίδα με τα 5ποντα 10ποντα θα μείνουμε...🥶⌛😁😁

 

https://images.meteociel.fr/im/81/25758/animjla2.gif

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Θυμίζω οτι το 2008 η χιονοπτωση κράτησε με διαλλείματα από Παρασκευή απόγευμα ώς Δευτέρα πρωί... δεν νομίζω οτι προκύπτει τέτοια διάρκεια αυτή τη φορά... είδωμεν

Δευτερα πρωι ειχε υπερλαμπρη λιακαδα .

Ουσιαστικα εως μεσανυχτα plus Κυριακης προς δευτερα.

Ενω η εκκινηση των φαινομενων στα βορεια του νομου ηταν σαββατο πρωι με τα δυτικα και κεντρικα να μπαινουν στο κολπο Κυριακη πρωι ...

Αρα μιλαμε για 48h κατα τοπους ενω για 24h γενικευμενη σε ολο το νομο ..

Μοιαζει θα ελεγα εγω ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Πλησιάσαμε τις 40 ώρες στη Μήδεια... γιαυτό είμαι σίγουρος.

Η μηδεια για τα ΔΠ ηταν με ολιγη ..

12ωρες χιονοπτωση/χιονοστρωση

Ιεροσυλια να μπαινει στο ζυγι με 04/08 ( για ΔΠ )

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια προσπάθεια αύριο για δυτική - κεντροδυτική Πελοπόννησο...

Ο Ταΰγετος θεωρώ ότι θα έχει κλειστό καιρό από πρωινές μέχρι απογευματινές βραδυνές ώρες (με ανοίγματα), γιατί το ρεύμα στην επιφάνεια είναι ισχυρό Α-ΒΑ και αχνοφαίνεται δημιουργία αβαθούς Χ στο Μεσσηνιακό Κόλπο (Χαμηλό Ιωάννου) με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Η κίνηση ΝΔ της πολικής αέριας μάζας μεταφέρει θετικό στροβιλισμό σε δύο φάσεις... πρωινές ώρες και μικρότερα ποσά απογευματινές με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην αύξηση της αστάθειας, συν το Δ-ΒΔ στριμ που δημιουργείται μεταφέρει επαρκή ποσά υγρασίας στα μεσαία και ανώτερα στρώματα. Χιόνια θα πέσουν και στα πεδινά, ακόμα και μέσα στην Καλαμάτα! Δυτική Μεσσηνία επίσης θα έχει φαινόμενα ακόμα και παραθαλάσσια.

Κεντροδυτική Πελοπόννησο (δυτική Αρκαδία) θα επηρεάζεται και από το προσήνεμο Α-ΒΑ ρεύμα όπως συμβαίνει στις περιπτώσεις που είναι ισχυρό που σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα θετικά στοιχεία (θετικός στροβιλισμός, υγρασία στα μεσαία και ανώτερα στρώματα, Δ-ΒΔ στριμ) λογικά θα δει αξιόλογα φαινόμενα!

Δυτικά τμήματα Ηλείας, Αχαΐας μάλλον έχουν λιγότερες πιθανότητες, όμως νομίζω ότι είναι μέσα στο παιχνίδι να δουν κάποια φαινόμενα καθαρά λόγω κίνησης της πολικής αέριας μάζας και των θετικών στοιχείων που επιφέρει για κάτι καλό όπως είπαμε πιο πάνω!

Αυτά και ο Θεός βοηθός!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να μας λείπει το τζεμ, άχρηστο σύστημα που πάλι τρέχει λες και κάποιος το κυνηγάει,5 νιφάδες για τη βόρεια Ελλάδα είναι αυτό, μακριά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα και απο εμενα!
Παρολο που για λιγο σκεφτηκα να ενταχθω στο club των "εκατοστακηδων" και να δωσω εστω και προχειρα μια εκτιμηση χιονιου/εκατοστων στο λεκανοπεδιο, καταφερα να το αποφυγω και να με επαναφερω σε ταξη 🙂

Ωστοσο, για την περιοχη μου, Πολυδροσο Χαλανδριου (και περιξ) το απαισιοδοξο σεναριο μου ειναι μεταξυ 10cm και 20cm ενω το σχετικα πιο αισιοδοξο 15cm-25cm. Για αλλες περιοχες δε θα αναφερθω, ηδη εχουμε δει αρκετους χαρτες απο πολλους και διαφορορους οποτε προσωπικα θα απεχω απο αυτο το σπορ (μοιρασμα εκατοστακιων!)

Επεξεργάστηκε από snowzz
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Blacktan said:

Η μηδεια για τα ΔΠ ηταν με ολιγη ..

12ωρες χιονοπτωση/χιονοστρωση

Ιεροσυλια να μπαινει στο ζυγι με 04/08 ( για ΔΠ )

 

 

Και τώρα τα δυτικά προάστεια δεν φαίνεται να ευνοούνται. Εκτός αν βλέπω λάθος τους χάρτες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Theomanio είπε:

Να μας λείπει το τζεμ, άχρηστο σύστημα που πάλι τρέχει λες και κάποιος το κυνηγάει,5 νιφάδες για τη βόρεια Ελλάδα είναι αυτό, μακριά...

Μέχρι στιγμής είμαστε στις 0 νιφάδες πάντως 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...