Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονικο χιονι ειναι αυτο που βρεχει 18 με 24 ωρες πιο πριν. Αυτη τη στιγμη μονο βροχες φαινονται προς το αλλο σκ,ελπιζω αν ειναι να βρεξει να μας πλακωσει ο αντικυκλωνας μεχρι τελος μαρτιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Blacktan said:

Εαν επαληθευτει η συγκλιση θα θαφτουν ...

Όταν λέω δυτικά εννοώ και Νίκαια-κερατσίνι-κορυδαλλό μέσα έτσι. Μακάρι να είναι όπως το λες. Η μήδεια έριξε πέρσι αλλά το έλιωσε αμέσως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα κακως κοιταει καποιος υετο βλεπεις συγκλισεις και τελος...φλωρινα χιονιζει παλι

Παλι χαχαχχα..Εκεί χιονίζει και με ξαστεριά ρε .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μακαρι!!!..στο κεντρο της αθηνας θα κινηθεις αυριο ε?κι εγω αυτο θα εκανα..εκει ειναι το ομορφο στο κεντρο των μεγαλων πολεων...😀

ναι ειναι εμβληματικο....αλλο πραγμα ειναι να πιανεις τα βουνα κ αλλο...ο αστικος ιστος να ζωγραφιζεται απο το χιονι...οτι σε κουραζει καθε μερα...μαλακωνει...

παω για σουβλακι να συνελθω απο τον ρομαντισμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ξερεις τι..ας ερθει μια σοφια οπως λες με τα εκατοστα της σοφιας οπως λες αλλα ας τα βγαλει σ ενα 2μερο χαμηλο.αυτο μου λειπει προσωπικα...η διαρκεια.τουλαχιστον ας κανει αυτο που εκανε δεν μιλαω για καθαροαιμο 2ημερο αλλα παντα εκανε εναν 24αωρο και ενα ψιλοχιονο την επομενη σε νορμαλ χιονιαδες.

Βαγγο εχεις δικιο με.την διάρκεια το έλεγα και στον Τασο προχτές..σαν του 2001 ας πούμε όπως επίσης και το κλασικο χαμηλο. Αλλα παλι καλα εστω ανορθόδοξα που είδαμε και Αριαδνη Σοφία (+ Υπατια Ωκεανίδα πιο light) . Αν και εδω που ειμαι Σοφιες δεν βολευουν 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Κανονικο χιονι ειναι αυτο που βρεχει 18 με 24 ωρες πιο πριν. Αυτη τη στιγμη μονο βροχες φαινονται προς το αλλο σκ,ελπιζω αν ειναι να βρεξει να μας πλακωσει ο αντικυκλωνας μεχρι τελος μαρτιου

καλα σιγουρα το επομενο σ/κ δεν περιμενω κατι...για μετα λογικα θα λενε τα παιδια.και οντος κι εγω να σου πω την αληθεια δεν ψηνομαι για βροχες ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μονο το bolam για μενα μεταφραζει ως τωρα οτι περιμενουμε (εκτος και μου ξεφυγε κατι). αδυνατω να πιστεψω οτι το μεγαλυτερο τμημα του νομου θα τη βγαλει με 3-15 mm storm total, δε μπορει τετοιοι χαρτες να μεταφραστουν σε τετοιες ποσοτητες. αν επαληθευτουν τετοιες χιονοστρωσεις επιστρεφω (αφου δεν υπαρχει και το δελτιο αγροτων) στη γενικολογη 5ημερη της ΕΜΥ.

 

επισης δε γινεται απο ιδια μοντελα να δινουν πχ 20 mm υετου και ταυτοχρονα snow depth 3-8 εκ.

ακυρωνουν τον εαυτο τουσ ή πονταρουν σε θετικες Τ που παλι φανταζει κουλο.

ειδικα του ευρωπαικου οι χαρτες οτι πιο αστειο κατ εμε. οκ, μια φορα καποτε θα επιβεβαιωθουν, αλλα συνηθως οτι δινει ειναι x3 ως x5.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Κανονικο χιονι ειναι αυτο που βρεχει 18 με 24 ωρες πιο πριν. Αυτη τη στιγμη μονο βροχες φαινονται προς το αλλο σκ,ελπιζω αν ειναι να βρεξει να μας πλακωσει ο αντικυκλωνας μεχρι τελος μαρτιου

Τι απαισιοδοξία είναι αυτή; Τα έδωσες όλα κυνηγώντας το προηγούμενο και τώρα στέρεψες; 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα κακως κοιταει καποιος υετο βλεπεις συγκλισεις και τελος...φλωρινα χιονιζει παλι

Που βρηκε υετό; Θα μου πεις Φλωρινα είσαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bardaris είπε:

ναι ειναι εμβληματικο....αλλο πραγμα ειναι να πιανεις τα βουνα κ αλλο...ο αστικος ιστος να ζωγραφιζεται απο το χιονι...οτι σε κουραζει καθε μερα...μαλακωνει...

παω για σουβλακι να συνελθω απο τον ρομαντισμο...

Πήγαινε Ρομβης 8 στον Λευτέρη τον πολίτη και μετά γράψε μου εδώ!!!θα με θυμηθείς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Τι απαισιοδοξία είναι αυτή; Τα έδωσες όλα κυνηγώντας το προηγούμενο και τώρα στέρεψες; 🤣

Δεν ειναι απαισιοδοξια,η πραγματικοτητα ειναι. Μετα τις 200 ωρες βλεπουμε. Οποτε για αρχη θα παρακαλαω να μην ερθει ουτε καν κοντα μας το χαμηλο που ισως βγει το σκ. Ας μεινει ανοιχτα της σικελιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πιο σημαντικό απολα πάντως είναι ότι σε μία τόσο ψυχρή εισβολή διατηρήθηκε το πανέμορφο κλίμα στο φορουμ δίχως κομπλεξικα σχόλια,ειρωνείες κτλπ.Ο χειμώνας είναι μπροστά μας και αποτι φαίνεται θα συνεχίσει να ναι δραστήριος.

ΥΓ. Αδέρφια μου απτα βόρεια μη ξενερωνετε, θα έρθει και η σειρά μας να το δούμε το τιμημένο που θα πάει..🙏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, SNOWMANIAC είπε:

Το πιο σημαντικό απολα πάντως είναι ότι σε μία τόσο ψυχρή εισβολή διατηρήθηκε το πανέμορφο κλίμα στο φορουμ δίχως κομπλεξικα σχόλια,ειρωνείες κτλπ.Ο χειμώνας είναι μπροστά μας και αποτι φαίνεται θα συνεχίσει να ναι δραστήριος.

ΥΓ. Αδέρφια μου απτα βόρεια μη ξενερωνετε, θα έρθει και η σειρά μας να το δούμε το τιμημένο που θα πάει..🙏

Ναι ρε μην αγχώνεστε....φέτος καποια στιγμη θα το δουμε χααχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αν βγει ο παιος παμε για 20ποντο εδω.Τριτη θα ξερουμε.

..... και σε μας θα βρέχει , σε αυτή την περίπτωση ...... αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο ακόμη ...... 🤣😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν μπορεσει κανεις ας βγαλει φωτογραφια τον παρθενωνα χιονισμενο θα ειχε ενδιαφερον να εισαι στην σκυρο τωρα πανω στο βουνο ...χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Παλι χαχαχχα..Εκεί χιονίζει και με ξαστεριά ρε .

Ειναι το μοναδικο μερος στα βορεια προσηνεμο στο βορια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καλα σιγουρα το επομενο σ/κ δεν περιμενω κατι...για μετα λογικα θα λενε τα παιδια.και οντος κι εγω να σου πω την αληθεια δεν ψηνομαι για βροχες ...

Βαγγέλη για να εμφανίστηκες εσύ κάτι συμβαίνει. Κάτι σου γυαλισε για το προσεχές διάστημα. Έλα πες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τελείωσα μια δουλειά που είχα, δεν μπορώ να κάνω τόσο αναλυτική εκτίμηση ξανά γιατί διάβασα και αυτή του Γιώργου Πολίτη στο fb η οποία με καλύπτει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Στους χάρτες του Τζίφου κυρίως φαίνεται μια εμμονή σε δυτική Αττική (σε φάση να εξαφανίζονται και τα Μέγαρα από το χάρτη) και σε ανατολική (η τελευταία φαίνεται σε Ευρωπαίο και GEM επίσης). Το τραφάκι που θα περάσει από Κάβο ντόρο με νότια πορεία φαίνεται να θάβει βορειοανατολική Αττική και προοδευτικά τα προάστια περιξ της Πεντέλης αλλά και του Υμμητού. Σε αυτό συμπεριλαμβάνεται ειδικότερα το τμήμα Παιανία-Σπάτα-Λούτσα και άνω. Είναι κάτι στο οποίο ταυτίζονται Ευρωπαίος-Αμερικάνος-Καναδός και φαίνεται να ξερνάει το Αιγαίο. Εννοείται βέβαια ότι μιλάμε για χιονοκαταίγιδες που θα σαρώνουν το μεγαλύτερο μέρος του νομού για κάποιες ώρες τουλάχιστον. Βέβαια αυτά θα καθοριστούν στο nowcast. Μετά το μεσημέρι και κυρίως προς το απόγευμα φαίνεται ότι θα υπάρξει ύφεση σε νοτιοδυτικά προάστια (που δεν είναι τόσο καλό νέο για το κέντρο) και τα ισχυρότερα φαινόμενα θα αφορούν όσο πηγαίνουμε βορειότερα και ανατολικότερα. Μετά τις 21.00 τα φαινόμενα θα αρχίσουν να εξασθενούν αρκετά αν και πιστεύω ότι από βορειοανατολική Αττική θα εξακολουθούν να έρχονται κύματα χιονόπτωση σε Πεντέλη-Υμμητό κτλ. Σε κάποια φάση φαίνεται τα φαινόμενα να περιορίζονται στα βορειοδυτικά μέχρι να υπάρξει εκ νέου υποτροπή το πρωί της Τρίτης έως και το μεσημέρι η οποία θα δώσει έντονα φαινόμενα με lake effect. 

Είναι δεδομένο ότι τα μοντέλα υποεκτιμούν τον υετό, περισσότερο χρησιμοποιούμε τους υετικούς χάρτες για τις υποτροπές και το επίκεντρο των φαινομένων παρά για την πραγματική τους ένταση. Οι χάρτες του Ευρωπαϊκού στη Μήδεια είναι ενδεικτικοί, δεν γίνεται να μεταφράζουμε τα ακριβή χιλιοστά πιστεύοντας ότι η Αγία Παρασκευή θα έχει τα ίδια χιλιοστά με το Κρυονέρι. Σε ό,τι αφορά τις χιονοστρώσεις πιστεύω ότι θα υπάρχουν σε ορισμένες περιοχές εκπλήξεις στα ποσά της χιονόστρωσης. Δηλώνω από τώρα ότι στην αλλαγή της ημέρας (δηλαδή Δευτέρα προς Τρίτη) περιμένω στην Αγία Παρασκευή τουλάχιστον 20 εκατοστά στρωμένα ως κατώτατο όριο και δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει αν υπάρξει lake effect. Στην ανατολική Αττική για παράδειγμα αν το επιτρέψουν οι θερμοκρασίες δεν θα μου κάνει εντύπωση αν δω τουλάχιστον 50 εκατοστά στη Νέα Μάκρη, σίγουρα ψηλότερα τμήματα άνω των 100μ θα μπορέσουν να το επιτύχουν (γειά σου, Πικέρμι). Έχω εξοχικό στη Ραφήνα αλλά θα πεθάνω στην Αγία Παρασκευή όρθιος στήνοντας οδοφράγματα να στρωθεί ο δρόμος μου. Για Κρυονέρια, Διόνυσους κτλ ξεκινάνε από 70 πόντους minimum και πιστεύω ότι μπορούν να ξεπεράσουν και το  1 μέτρο μέχρι το τέλος με άγνωστο ταβάνι. Για Σύνταγμα όλα θα εξαρτηθούν από το που θα κάτσουν εν τέλει οι συγκλίσεις. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι δεν ευνοείται από καθαρό ΒΑ ρευμα και ότι αν σταματάνε τα φαινόμενα δεν θα το κρατάει για πολύ σε φάση Μήδειας. Μπορεί δηλαδή να στρώσει 10εκ μέσα στη Δευτέρα και να στρώσει κι άλλα 10εκ την Τρίτη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα φτάσει 20εκ (ή μπορεί και να τα φτάσει γιατί τα έχουμε δει όλα με την Αττική). Για Ζωγράφου και λοιπά ανατολικά προάστια θεωρώ επίσης ότι σε τελικές χιονοστρώσεις θα τα πάνε καλύτερα από τα αντίστοιχα δυτικά αν τα μοντέλα έχουν πιάσει σωστά την φάση με εμμονή σε βόρεια και ανατολική Αττική όπου μαζί με τον Τρελό ποτίζονται κι οι γλάστρες. 

Σε νοτιοδυτικά προάστια πιστεύω ότι στην αρχή της φάσης θα έχουν πολύ καλά φαινόμενα και θα εξαρτηθεί η χιονόστρωση τους από σύγκλιση (πχ το Θριάσιο θεωρώ ότι θα τα πάει συνολικά πολύ καλύτερα) και από τις εκπλήξεις α λα 2008 που μπορεί να δώσει μια τέτοια διάταξη με τέτοια υποστήριξη. Πιστεύω ότι 10-30εκ είναι εφικτά ανάλογα με την εξέλιξη καθώς σίγουρα θα υπάρξει έστω μέχρι ένα σημείο εναλλαγή τόξων. 

Τελικά μου βγήκε μακρυνάρι. Εν κατακλείδι βλέπω να τρίβουμε τα μάτια μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά πέρυσι στο Ψυχικό είδα πολυ χιόνι και φέτος μετακόμισα στον Βύρωνα.. πιστεύετε θα το στρώσει καλα εδώ κάτω; Έχει δυναμική η περιοχή; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, bouasss είπε:

Βαγγέλη για να εμφανίστηκες εσύ κάτι συμβαίνει. Κάτι σου γυαλισε για το προσεχές διάστημα. Έλα πες.

οντος!!ασε να ξενυχτισουν τα παιδια κατω να χορτασουν να εξαντληθουν για κανα δυο μερες να επιμενει το γιουκμο που σαρωνει φετος και τα λεμε...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...