Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Θα γίνεις ανεπιθύμητος σώγαμπρος αν βγει αυτό

Δεν θα φταίει αυτός, αλλά θα τ' ακούσει από κάποιους 🤭🤭🤭  Παρ'ολ' αυτά μην σκατε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Volos είπε:

4.. Πραγματα

1ον στο 6αρι βλεπουμε οτι βελτιωθηκε αρκετα και η 1η φαση για πολλεσ περιοχες απο θεσσαλια και κατω λογικα σαββατο πρωι ειδικα απο βοιωτια και πανω θα ξυπνησουν πολλοι στα λευκα.

2ον η ανατολικη θεσσαλια ( ειδικα η αν. μαγνησια) φαινεται να παιρνει μετα την ευβοια τη μεριδα του λεοντος κατι που μεχρι χθεσ δεν φαινοταν, δεν θα ειμαι εκει ελπιζω να το αποτυπωσουν οι φιλοι απο πανω αν οντωσ γινει ετσι υπαρχουν ολα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και στις 2 φασεις για να το δωσει .

3ον και το ανησυχητικότερο δυστυχως για καποιο λογο που δεν ξερω τα περιοχικα μοντελα δν αποτυπωνουν σε καμια περιπτωση αυτα του  κυριου gfs και παιου στα τελευται 3-4 τρεξιματα. Υπαρχει τρελη υποεκτιμηση του υετου και στο bolam και στο skiron. Εξου και το αστεροσκοπειο εχει βγαλει φιδωλη προγνωση για αθηνα(κ προαστια)  κ βολο .

4ον Ενα ακομη που εγω προσωπικα δινω μεγαλη σημασια ειναι οι ωρες του εντονου μπασιματος να βρισκονται σε περιοδο της ημερας που μπορει να αποτυπωθει ( βραδυ ξημερωμα) . Προσ το παρων το εντονο διαστημα που βλεπουμε θα ειναι απο 9-16.00 το πρωι της δευτερας ( για αττικη μιλαμε).

Αυτα απο εδω και περα nowcasting.

τα περιοχικα τα περισσοτερα παιρνουν δεδομενα απο το 00 gfs .
εχει διορθωσει στο 06. και λογικα απο μεθαυριο θα δουμε σωστες αποτυπωσεις σε περιοχικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο υετός θα παίζει μέχρι και στο nowcast. Θυμηθείτε και τη Μήδεια. Στο 18άρι και έδινε υετότρυπα για λίγες ώρες μετά ενώ είχαν τα περισσότερα προάστια ήδη ολική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, ICELARISSA said:

Οσοι προσηνεμοι στεναχωριουνται οτι δεν θα δουν πολυ χιονι δεν θελω αγχος την αλλη εβδομαδα θα βγαλουμε την μακρο φλεβαρη ......εχει και αλλα καλουδια

Πέστα Κώστα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαι 34 χρονων....κυοφορουμενος στο μεγαλο 1987....

Αυτα που δινει για Δευτερα πρωι ως Τριτη πρωι Αττικη ΨΗΦΙΑΚΑ ακομα σιγουρα δεν τα εχω ξαναδει και μακαει να βγει οπως το χει και ενισχυμενο....

Χαλαλι να κανω Ζωγραφου Κορινθο 4.5 ωρες κινηση με.35 χλμ κ αλυσιδες ολη τη διαδρομη....

Απτο απογευμα ομως θα κυλιομαστε σε δρομους και παρκακια πουδρατααααα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Ο Σκίρωνας δίνει χιονοπτώσεις κατά διαστήματα ισχυρές στην Αττική για ένα 24ωρο σχεδόν από πρωί Δευτέρας έως πρωί Τρίτης. 

ναι εχεις δικιο τον ποσειδωνα ηθελα να πω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εεερχεταιιιιιιι και η διάσπαση του Στροβιλου....ο Φλεβάρης και αν φλεβισει θα.......🤫🆘

gfsnh-10-288.png

gfsnh-10-372.png

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Severe_Lover είπε:

Εεερχεταιιιιιιι και η διάσπαση του Στροβιλου....ο Φλεβάρη και αν φλεβισει θα.......🤫🆘

gfsnh-10-288.png

gfsnh-10-372.png

Προς το παρον το ευρωπαικο ουκμο και τα υπολοιπα μοντελα πλην τζιφου δεν το υποστηριζουν αυτο το σεναρια εχει δρομο ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Volos είπε:

4.. Πραγματα

1ον στο 6αρι βλεπουμε οτι βελτιωθηκε αρκετα και η 1η φαση για πολλεσ περιοχες απο θεσσαλια και κατω λογικα σαββατο πρωι ειδικα απο βοιωτια και πανω θα ξυπνησουν πολλοι στα λευκα.

2ον η ανατολικη θεσσαλια ( ειδικα η αν. μαγνησια) φαινεται να παιρνει μετα την ευβοια τη μεριδα του λεοντος κατι που μεχρι χθεσ δεν φαινοταν, δεν θα ειμαι εκει ελπιζω να το αποτυπωσουν οι φιλοι απο πανω αν οντωσ γινει ετσι υπαρχουν ολα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και στις 2 φασεις για να το δωσει .

3ον και το ανησυχητικότερο δυστυχως για καποιο λογο που δεν ξερω τα περιοχικα μοντελα δν αποτυπωνουν σε καμια περιπτωση αυτα του  κυριου gfs και παιου στα τελευται 3-4 τρεξιματα. Υπαρχει τρελη υποεκτιμηση του υετου και στο bolam και στο skiron. Εξου και το αστεροσκοπειο εχει βγαλει φιδωλη προγνωση για αθηνα(κ προαστια)  κ βολο .

4ον Ενα ακομη που εγω προσωπικα δινω μεγαλη σημασια ειναι οι ωρες του εντονου μπασιματος να βρισκονται σε περιοδο της ημερας που μπορει να αποτυπωθει ( βραδυ ξημερωμα) . Προσ το παρων το εντονο διαστημα που βλεπουμε θα ειναι απο 9-16.00 το πρωι της δευτερας ( για αττικη μιλαμε).

Αυτα απο εδω και περα nowcasting.

Ο Σκίρων βγαζει χαρτες εδω και μερες με φουλ χιονια....το μπολαμ τωρα ειναι στα σκουπιδια....ουτε στην ιδια μερα δεν πιανει!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν είδα -45 στα σύνορα στα 500...το -45 δεν έχει μπει ποτέ Ελλάδα ούτε 2004 ούτε 2008...το λέω και δεν το πιστεύω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Volos είπε:

4.. Πραγματα

1ον στο 6αρι βλεπουμε οτι βελτιωθηκε αρκετα και η 1η φαση για πολλεσ περιοχες απο θεσσαλια και κατω λογικα σαββατο πρωι ειδικα απο βοιωτια και πανω θα ξυπνησουν πολλοι στα λευκα.

2ον η ανατολικη θεσσαλια ( ειδικα η αν. μαγνησια) φαινεται να παιρνει μετα την ευβοια τη μεριδα του λεοντος κατι που μεχρι χθεσ δεν φαινοταν, δεν θα ειμαι εκει ελπιζω να το αποτυπωσουν οι φιλοι απο πανω αν οντωσ γινει ετσι υπαρχουν ολα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και στις 2 φασεις για να το δωσει .

3ον και το ανησυχητικότερο δυστυχως για καποιο λογο που δεν ξερω τα περιοχικα μοντελα δν αποτυπωνουν σε καμια περιπτωση αυτα του  κυριου gfs και παιου στα τελευται 3-4 τρεξιματα. Υπαρχει τρελη υποεκτιμηση του υετου και στο bolam και στο poseidon. Εξου και το αστεροσκοπειο εχει βγαλει φιδωλη προγνωση για αθηνα(κ προαστια)  κ βολο .

4ον Ενα ακομη που εγω προσωπικα δινω μεγαλη σημασια ειναι οι ωρες του εντονου μπασιματος να βρισκονται σε περιοδο της ημερας που μπορει να αποτυπωθει ( βραδυ ξημερωμα) . Προσ το παρων το εντονο διαστημα που βλεπουμε θα ειναι απο 9-16.00 το πρωι της δευτερας ( για αττικη μιλαμε).

Αυτα απο εδω και περα nowcasting

Να πω επισης επειδη το ξεχασα οτι ,  καιρο ειχα να δω τετοια προγνωση απο εμυ να τα δινει ολα. 😅

Επεξεργάστηκε από Volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, snowzz said:

Με φοβιζει οτι οι ωρες εξαρσεων ειναι πρωινες, καθημερινη. Αυτο γενικα για την Αττικη ηταν και θα ειναι θεμα. 

Φαντάσου Κηφισίας τώρα Δευτέρα πρωί. Ταλαιπωρία για όσους δουλεύουν. Ενώ αν έριχνε βράδυ θα ήταν safe η κατάσταση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, kouvanos said:

Ειμαι 34 χρονων....κυοφορουμενος στο μεγαλο 1987....

Αυτα που δινει για Δευτερα πρωι ως Τριτη πρωι Αττικη ΨΗΦΙΑΚΑ ακομα σιγουρα δεν τα εχω ξαναδει και μακαει να βγει οπως το χει και ενισχυμενο....

Χαλαλι να κανω Ζωγραφου Κορινθο 4.5 ωρες κινηση με.35 χλμ κ αλυσιδες ολη τη διαδρομη....

Απτο απογευμα ομως θα κυλιομαστε σε δρομους και παρκακια πουδρατααααα

Γεννήθηκα 10 Απριλίου 1987. Τυχαίο; Πραγματικά ψηφιακά δεν τα έχουμε δει ποτέ γιατί τη Μήδεια δεν την έπιασαν επί της ουσίας, τον Τηλέμαχο μόνο τα σενάρια στο nowcast και το 2008... μοιάζει προϊστορία με τον Τζίφο συστηματικά να υποεκτιμά τον υετό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Φαντάσου Κηφισίας τώρα Δευτέρα πρωί. Ταλαιπωρία για όσους δουλεύουν. Ενώ αν έριχνε βράδυ θα ήταν safe η κατάσταση 

Εγω θα εβαζα διημερη αδειουλα αν ημουν κατω...η καλυτερη λυση ..η θα ανεβαζα κανα πυρετο 38-39 κυριακη βραδυ χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

αυριο πρωι πιστευεις θα το δει το ασπρισμα ο βολος ?

Εγω πιστευω αν και δεν ρωτας εμενα πως δεν θα δει ...δευτερα ομως....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχετε υπόψιν ότι συνήθως σε τέτοιες καταστάσεις οι μπούκες μέχρι να οργανωθούν καθυστερούν και πολλές φορές έχουμε δει τα καλά φαινόμενα να έρχονται λίγες ώρες αργότερα απ' ό,τι έδειχνε ο Τζίφος εν προκειμένω. Αυτό συνέβη και στη Μήδεια και στον Τηλέμαχο ενώ κλασική γκρίνια υπήρχε και το 2008.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

αυριο πρωι πιστευεις θα το δει το ασπρισμα ο βολος ?

αυριο το πρωι ναι πιο πιθανο να δει καμια πετσα απο οτι τη δευτερα . Τη δευτερα θα εχει την τιμητικη του το ανατολικο πηλιο. Αν εχεις ακρες πηγαινε νεοχωρι η αργαλαστη θα γινετια μαχη. Ευκολα θα πετυχεις χιονοκαταιγιδα εκει.

Επεξεργάστηκε από Volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...