Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Απλά φέτος μας έκαψε ο γιγάντιος αζορικός που δεν έδινε καθόλου χώρο στους αυλώνες να πάνε δυτικά. Στις 350 ώρες δείχνει κάτι καλό σαν λογική με μικρότερο αζορικό αλλά τι να το κάνεις τόσο μακριά.

Ψευτης να βγω αλλα δεν θα βγει κατι ..και για το αλλο σκ παλι αν βγει για προσηνεμα θα παει..απο κει και μετα θα μυρισει ανοιξη..εδω θα μαστε και θα τα λεμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Delsnow είπε:

Ψευτης να βγω αλλα δεν θα βγει κατι ..και για το αλλο σκ παλι αν βγει για προσηνεμα θα παει..απο κει και μετα θα μυρισει ανοιξη..εδω θα μαστε και θα τα λεμε....

Ακριβώς αυτό.και για το άλλο σκ αν θα αφορά κάποιον μάλλον για τα νότια θα είναι.οσο για τον Φλεβάρη εγώ τον έχω καμένο χαρτί.μεγαλωνει και η μέρα.τα τελευταία χρόνια γατάκι είναι αυτός ο μηνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδες,ποσες φορες πρεπει να το πουμε...Χιονοστρωση σε ολη την Αττικη...Τι παραπανω ψαχνετε να βρειτε...???Χαλαρωστε...Μην κουραζεστε ανευ λογου...Το θεμα εληξε....Στρωνει παντου,δυνατα τα τα τα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεωρώ ότι στο μόνο που τους αδικούμε είναι το χιόνι..δεν μπορεί για μένα να βγάλει πόσους πόντους θα έχει στην πόρτα μου..αυτό είναι αδύνατο αδιανόητο..και ειδικά για Αττική που πιστεύω είναι ακόμα πιο δύσκολο να προβλεφθεί το χιόνι ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα τα μοντέλα δίνουν κάτι ψηλά για σήμερα το βραδάκι εδώ στην περιοχή μας μακάρι έστω λίγες νιφάδες να δούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Delsnow είπε:

Ψευτης να βγω αλλα δεν θα βγει κατι ..και για το αλλο σκ παλι αν βγει για προσηνεμα θα παει..απο κει και μετα θα μυρισει ανοιξη..εδω θα μαστε και θα τα λεμε....

Έχουμε 50 μέρες μέχρι αρχές Μάρτη, άνετα βγαίνει κάτι. Στα ΚΒ δεν χρειαζόμαστε και κάτι τρελό στα 850 και στα 500 που βγαίνει μια φορά στα 20 χρόνια. Το μόνο που με προβληματίζει για τον Βόλο συγκεκριμένα είναι ότι χαραμίσαμε το τέλειο χαμηλό σε κακοκαιρία που δεν είχε Τ, οπότε είναι δύσκολο να βγει πάλι μέσα στην ίδια σεζόν τόσο καλό χαμηλό με τόσο τέλεια κίνηση για Βόλο. Βέβαια αυτό είναι στατιστικό, αλλά είναι μικρές οι πιθανότητες. Φυσικά και κάτι μικρό να βγει (5-10cm) πάλι μια χαρά είναι. Πάντως χρόνος υπάρχει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, isnow είπε:

Θεωρώ ότι στο μόνο που τους αδικούμε είναι το χιόνι..δεν μπορεί για μένα να βγάλει πόσους πόντους θα έχει στην πόρτα μου..αυτό είναι αδύνατο αδιανόητο..και ειδικά για Αττική που πιστεύω είναι ακόμα πιο δύσκολο να προβλεφθεί το χιόνι ..

Μεγάλο παράδειγμα σε αυτό που λες η μηδεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν τυχον στρωσει και φετος πανω απο 10εκ στο κεντρο της Αθηνας θα ειναι η πρωτη φορα που θα συμβει 2 χειμωνες καπάκι μετα το 1928-1929

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Μεγάλο παράδειγμα σε αυτό που λες η μηδεια 

Καλα η Μήδεια ξεφτιλισε οποιαδήποτε πρόγνωση θεωρώ.

Και με την διάταξη που ειχε, λογικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια εχει χειμωνα ακομα μπροστα μας....Φλεβαρης αλλα και Μαρτης ειδικα για τα βορεια ειναι πολυ πιθανο να δωσουν δυνατες καταστασεις.....

η Αττικη μπορει οπως φαινεται να δει και παλι χιονι απο δευτερα αξιολογο....ομως περσι ειχαμε σχεδον 6μηνες σερι να δουμε βροχη....περα απο τις καταστροφικες πυρκαγιες.....αρα δεν μπορει να θεωρηθει σε κατι τυχερη...εξαλλου και ο ιδιος ο νομος απο περιοχη σε περιοχη εχει πολυ μεγαλες διαφορες..ιδιαιτερα σε περιπτωση χιονιου.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Έχουμε 50 μέρες μέχρι αρχές Μάρτη, άνετα βγαίνει κάτι. Στα ΚΒ δεν χρειαζόμαστε και κάτι τρελό στα 850 και στα 500 που βγαίνει μια φορά στα 20 χρόνια. Το μόνο που με προβληματίζει για τον Βόλο συγκεκριμένα είναι ότι χαραμίσαμε το τέλειο χαμηλό σε κακοκαιρία που δεν είχε Τ, οπότε είναι δύσκολο να βγει πάλι μέσα στην ίδια σεζόν τόσο καλό χαμηλό με τόσο τέλεια κίνηση για Βόλο. Βέβαια αυτό είναι στατιστικό, αλλά είναι μικρές οι πιθανότητες. Φυσικά και κάτι μικρό να βγει (5-10cm) πάλι μια χαρά είναι. Πάντως χρόνος υπάρχει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Δεν αμφιβαλω απλα θα ειναι κατι μικρο.....σκεψου και στον διομοιδη εδιναν χιονοπτωσεις στα 200-300..και σε μας εριχνε χιονι πανω απ τα 600 και χιονοστρωση 800...κριμα που χασαμε αυτο το ψυχος για κατι καλο..προσωπικα δεν θα αλλαξει κατι ενα μηνα σχεδον σηκωνομαι με μειον....απλα δεν βλεπω φως στον οριζοντα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

Καλα η Μήδεια ξεφτιλισε οποιαδήποτε πρόγνωση θεωρώ.

Και με την διάταξη που ειχε, λογικο

Ετσι ακριβώς. 

Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι η μηδεια ήταν περίπου ένα μήνα μετά από ότι τώρα 

Και ότι συνεπάγεται αυτό που λέω 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Delsnow είπε:

Δεν αμφιβαλω απλα θα ειναι κατι μικρο.....σκεψου και στον διομοιδη εδιναν χιονοπτωσεις στα 200-300..και σε μας εριχνε χιονι πανω απ τα 600 και χιονοστρωση 800...κριμα που χασαμε αυτο το ψυχος για κατι καλο..προσωπικα δεν θα αλλαξει κατι ενα μηνα σχεδον σηκωνομαι με μειον....απλα δεν βλεπω φως στον οριζοντα..

Θα δούμε. Μια φωτοβολίδα των 15-20 ωρών που θα στρώσει 10-15 ποντάκια μια χαρά μπορεί να βγει πάντως. Μην ρίχνουμε ταφόπλακες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Ακριβώς αυτό.και για το άλλο σκ αν θα αφορά κάποιον μάλλον για τα νότια θα είναι.οσο για τον Φλεβάρη εγώ τον έχω καμένο χαρτί.μεγαλωνει και η μέρα.τα τελευταία χρόνια γατάκι είναι αυτός ο μηνας

Αυτο ακριβως φιλε μου τπτ αλλο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρτε και ένα GEM, επιστρέφω στα 12άρια. 

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=0&

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Καλημέρα. Με τα πρωινά είναι εφικτός ο ιστορικός;

Σιγουρα ναι! Συντομος χιονιας, αλλα σφοδρος….🤞

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πρέπει να είμαι από τους λίγους που ασχολείται με το ΣΚ ακόμη από ότι καταλαβαίνω...Κερδίζει πόντους το σενάριο για φαινόμενα ξημερώματα Κυριακής στην Αττικοβοιωτία και φυσικά στην Εύβοια. Πολύ θετικό αυτό αν μας κάτσει.  Ίσως το έχουν γράψει ήδη κι άλλα παιδιά γιατί τώρα μπήκα στον σχολιασμό χαρτών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Εγώ πρέπει να είμαι από τους λίγους που ασχολείται με το ΣΚ ακόμη από ότι καταλαβαίνω...Κερδίζει πόντους το σενάριο για φαινόμενα ξημερώματα Κυριακής στην Αττικοβοιωτία και φυσικά στην Εύβοια. Πολύ θετικό αυτό αν μας κάτσει.  Ίσως το έχουν γράψει ήδη κι άλλα παιδιά γιατί τώρα μπήκα στον σχολιασμό χαρτών. 

Ετσι ακριβώς, η υποτροπή που δείχνει αργά την νύχτα του Σαββάτου θέλει προσοχή  και παρατηρήση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, tzifos said:

Σαν τώρα όλα τα μοντέλα πριν από 3 μέρες πήραν πίσω τον Κούγκα που ΘΑ ερχόταν το ΣΚ.

Που τελικά δεν θα έρθει το ΣΚ, κρατήστε το αυτό....

ελα, για πες.. . .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... τροφή για σκέψη .....

archives-2008-2-17-6-0.png

 

gfs-0-78.png?6

ΥΓ ..... και το 2008 όπως και τώρα (... με τα στοιχεία που δείχνουν οι χάρτες ....) η Τ στα 500 hpa ήταν -44 C .....!!!!!

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ  .......ΑΙΡΧΑΙΤΑΙ ....!!!!!!! ......

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, tzifos είπε:

Σαν τώρα όλα τα μοντέλα πριν από 3 μέρες πήραν πίσω τον Κούγκα που ΘΑ ερχόταν το ΣΚ.

Που τελικά δεν θα έρθει το ΣΚ, κρατήστε το αυτό....

Που σημαίνει τι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Έχουμε 50 μέρες μέχρι αρχές Μάρτη, άνετα βγαίνει κάτι. Στα ΚΒ δεν χρειαζόμαστε και κάτι τρελό στα 850 και στα 500 που βγαίνει μια φορά στα 20 χρόνια. Το μόνο που με προβληματίζει για τον Βόλο συγκεκριμένα είναι ότι χαραμίσαμε το τέλειο χαμηλό σε κακοκαιρία που δεν είχε Τ, οπότε είναι δύσκολο να βγει πάλι μέσα στην ίδια σεζόν τόσο καλό χαμηλό με τόσο τέλεια κίνηση για Βόλο. Βέβαια αυτό είναι στατιστικό, αλλά είναι μικρές οι πιθανότητες. Φυσικά και κάτι μικρό να βγει (5-10cm) πάλι μια χαρά είναι. Πάντως χρόνος υπάρχει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Το Μάρτιο τι να το κάνω.την μια μέρα το έριξε την άλλη το πήρε.ασε που τότε δεν θέλω κιόλας γιατί μόνο ζημιές κάνει τίποτα άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, THUNDERSNOW1965 είπε:

 

Μοιάζει πολύ σαν διάταξη 

Αλλά αυτή την φορά έχουμε να κάνουμε με αποκομενη λίμνη, με αποτέλεσμα  η διαρκεια των φαινόμενων να μπορεί να πάρει περεταιρω παράταση όσο θα στροβιλιζεται αυτή πανω μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...