Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οκ.Ευχαριστω.Αρα δινουν χιονοπτωση ως τα 350μ. στα βορεια του νομου;;;

Οι συγκεκριμενοι? Πανω απο 600μ. Καλα εδιναν μερικοι κ χιονονερα στο κεντρο με Ελπιδα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Οι συγκεκριμενοι? Πανω απο 600μ. Καλα εδιναν μερικοι κ χιονονερα στο κεντρο με Ελπιδα....

350 ή 600;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδη ειλικρινα δεν εχω ακουσει γιατι δεν βλεπω τηλεοραση,αν δινουν 600μ.το γραφω ανοιχτα και δημοσια εδω μεσα οτι ειναι τραγικοι και θα πεσουν εξω.Αν κανω λαθος,θα βγω αυριο και θα γραψω οτι εγω ειμαι ο τραγικος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μαρουσακης 600μ και ισως και αυτα.Αρα εδω σε μενα στα 520μ μονο βροχη αυριο.

Κατάλαβα... Ολική χιονόστρωση αύριο στο λεκανοπέδιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Επειδη ειλικρινα δεν εχω ακουσει γιατι δεν βλεπω τηλεοραση,αν δινουν 600μ.το γραφω ανοιχτα και δημοσια εδω μεσα οτι ειναι τραγικοι και θα πεσουν εξω.Αν κανω λαθος,θα βγω αυριο και θα γραψω οτι εγω ειμαι ο τραγικος.

Γιώργο εσυ τι βλεπεις ως προς τα υψόμετρα? Καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, OLYMPUS MONS said:

Θα τολμήσω να πω λοιπον με μια γρήγορη ματιά για δυτική Αττική χιόνοπτωση μέχρι μηδενικό υψόμετρο και για λεκανοπέδιο το δυτικό της κομμάτι από 100 και πάνω

Εχουμε δει χιονοπτώσεις στο λεκανοπέδιο με χειροτερα χαρακτηριστικά απο αυτα θα εχουμε μαλλον αυριο αλλα αστο καλυτερα γιατι θα μας πουν hopecasters…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω πάντως κουφάθηκα όταν χτες είπε ο Καλλιανος ότι σήμερα θα εχοθμε στα ΒΠ 17 βαθμούς!!!!!!!κ Τρίτη 7!!!Δεν παίζουν με την καμία 17 βαθμοί σήμερα. Αγ Στεφανο το πολύ ν φτάσει 12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Γιώργο εσυ τι βλεπεις ως προς τα υψόμετρα? Καλημέρα!

Επειδη πρεπει να φυγω,θα πω στα γρηγορα οτι εσυ θα χιονιστεις.Παροδικα θα δουν νιφαδες ως τα 150-200 του θριασιου.Το.απογευμα θα γραψω αναλυτικα για τις πιθανες εκπληξεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Kosmas34 @thanossnow @theodors3 Να σας παραξενευει ευχάριστα το γεγονός ότι ο Τζιφός έδινε ήδη 9 βαθμούς Γιαννιτσά και δεν έχουμε ούτε 7 ακόμα.

Να πούμε και ένα θετικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, south coast είπε:

Εχουμε δει χιονοπτώσεις στο λεκανοπέδιο με χειροτερα χαρακτηριστικά απο αυτα θα εχουμε μαλλον αυριο αλλα αστο καλυτερα γιατι θα μας πουν hopecasters…

Καλημερα Hopecaster. Αυριο....χιόνια απο Καζίνο Πάρνηθας και πανω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

@Kosmas34 @thanossnow @theodors3 Να σας παραξενευει ευχάριστα το γεγονός ότι ο Τζιφός έδινε ήδη 9 βαθμούς Γιαννιτσά και δεν έχουμε ούτε 7 ακόμα.

Να πούμε και ένα θετικό

Το ίδιο παρατηρούσα κι εγώ τώρα, και ο παιος τώρα 9-10 μας είχε!! Έπεσε τα ξημερώματα σίγουρα ένα βαθμό κάτω απ ότι έβλεπαν τα μοντέλα 

Επεξεργάστηκε από Kosmas34
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα μόλις είδα τζιφο και έχω να πω τα εξής...στην μεσημεριανή είσοδο του οποίου υετού κατά τη 1 χοντρικά έχουμε τα εξής δεδομένα...αρχικά οι Τ στα 850 βρίσκονται σε γεωδυναμικα ύψος 1395μ γεγονός που παρατηρείται σε ψυχρές εισβολές και φεύγει απ' το τυπικό 1500...συγχρόνως οι Τ στην Αθήνα σε αυτή την επιφάνεια είναι -5 στα 850 αλλά στα δυτικά του νομού είναι και ελαφρώς χαμηλότερα...παρατηρήστε το οριακό -7 στα 850 στην Θήβα ενώ την ίδια ώρα έχουμε ΒΒΔ επιφάνειας και τα υψόμετρα παγοποιησης είναι κοντά στα 700 μετρα με ότι αυτό συνεπάγεται για τις Τ στο λεκανοπέδιο αφού οι αέριες μάζες έρχονται επιφανειακά απ' τον παγωμένο ηπειρωτικό κορμό

xx_model-en-308-0_modusa_2022020700_35_5007_308.thumb.png.a484617b594f4f86dfaa8260e2df8629.png

xx_model-en-308-0_modusa_2022020700_35_5007_200.thumb.png.6071413df6acde904e96668ed98befb6.png

Το χαμηλό μας εκείνη την στιγμή βρίσκεται ανατολικά της Χίου με βάθος 1003 hpa ενώ οι ισοβαρικες καμπύλες πάνω απ' την Αττική δεν είναι απαγορευτικές για την μεταφορά υετού μέσω του γνωστού aegean effect (Τ στα 500 -32.5) αλλά ο υετός θα είναι πράγματι λιγοστος...παρατηρήστε τις λωρίδες ανεμου στα 850 και 700 hpa που αν και στα 850 δεν βοηθούν σε κάποια μεταφορά, στα 700 έχουν πιο ΒΒΑ συνιστώσες πριν γίνουν Β πάνω απ' την Αττική (τα ΒΑ της Αττικής εξού και έχουν περισσότερο υετο στον τζιφο απ' τα δυτικά)

xx_model-en-308-0_modusa_2022020700_35_5007_309.thumb.png.d8e91295eb6ca876acfe00174d6968a1.png

xx_model-en-308-0_modusa_2022020700_35_5007_277.thumb.png.9b48fbabdf295061709608c778a78c18.png

xx_model-en-308-0_modusa_2022020700_35_5007_447.thumb.png.0f0fe695dc69d35384718ca6cc6a0071.png

Την ίδια στιγμή τα δύο προαναφερθέντα στρώματα είναι εμπλουτισμένα με αρκετή υγρασία (>85%) γεγονός που υποδηλώνει ότι δυνητικα υπάρχει υετος και μικρές μετατοπίσεις του χαμηλού μπορούν να παίξουν καθοριστικό ρόλο για την έκβαση του (αν κινηθεί ακόμα ανατολικότερα δεν θα μας ευνοήσει ο παράγοντας Αιγαίο καθόλου, αν έρθει δυτικότερα οι άνεμοι στα ψηλά θα πάρουν ελαφρώς πιο Α συνιστώσες)

xx_model-en-308-0_modusa_2022020700_35_5007_453.thumb.png.7f929ee2abac9edd3170d8d50e6367f0.pngxx_model-en-308-0_modusa_2022020700_35_5007_454.thumb.png.c356edfe1203ea76ba4d01f02998a170.png

Τέλος το πάχος στρώματος 1000-500hpa που μας δείχνει αν μπορεί να επιβιώσει ο υετός ως νιφαδα με σχετικά καλή προσέγγιση είναι 526 dam (εμείς το θέλουμε κάτω από 528 αλλά παίζουν πολλά ρολο)

Άρα πιστεύω αν βρεθεί υετός εκείνη την στιγμή στο λεκανοπέδιο οι των δυτικών μπορούν να το δουν πρόσκαιρα από τα 200-250+ και ανατολικά 250-300+

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

@Kosmas34 @thanossnow @theodors3 Να σας παραξενευει ευχάριστα το γεγονός ότι ο Τζιφός έδινε ήδη 9 βαθμούς Γιαννιτσά και δεν έχουμε ούτε 7 ακόμα.

Να πούμε και ένα θετικό

Ναι φίλε και άμα δεν βγάλει ήλιο δεν βλέπω να ανεβαίνει και πάρα πολύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εμένα η γνώμη μου αύριο για υψόμετρα Αθήνα είναι από 100+ με ένα μικρό πλεονέκτημα όσο πιο δυτικά. Ο ΒΔ κάνει θαύματα το έχουμε δει και στο παρελθόν, πόσω μάλλον τώρα που έχουμε και ένα -32 στα 500, -5 στα 850 και τη μπλε γραμμή στο thickness να μας καλύπτει. Επίσης έχουμε καλό thickness και στο στρώμα 850-1000 hPa.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Και εμένα η γνώμη μου αύριο για υψόμετρα Αθήνα είναι από 100+ με ένα μικρό πλεονέκτημα όσο πιο δυτικά. Ο ΒΔ κάνει θαύματα το έχουμε δει και στο παρελθόν, πόσω μάλλον τώρα που έχουμε και ένα -32 στα 500, -5 στα 850 και τη μπλε γραμμή στο thickness να μας καλύπτει. Επίσης έχουμε καλό thickness και στο στρώμα 850-1000 hPa.

Πετρούπολη, χαιδαρι, παίζει να το δουν  να πέφτει  αύριο στα ποιο ψηλά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Θα τολμήσω να πω λοιπον με μια γρήγορη ματιά για δυτική Αττική χιόνοπτωση μέχρι μηδενικό υψόμετρο και για λεκανοπέδιο το δυτικό της κομμάτι από 100 και πάνω

Δυσκολο αρκετα ...

Μακαρι βεβαια αλλα πολυ αισιοδοξο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, south coast είπε:

Χιονονερο στο Μπαφι

Υπαρχει ακομα χειροτερο σεναριο ...

Χιονολυτος σε εναλλαγες με βροχη απο 850hpa υψομετρου και πανω ...

Η ραδιοβοληση μονο θα μας δειξει🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Και εμένα η γνώμη μου αύριο για υψόμετρα Αθήνα είναι από 100+ με ένα μικρό πλεονέκτημα όσο πιο δυτικά. Ο ΒΔ κάνει θαύματα το έχουμε δει και στο παρελθόν, πόσω μάλλον τώρα που έχουμε και ένα -32 στα 500, -5 στα 850 και τη μπλε γραμμή στο thickness να μας καλύπτει. Επίσης έχουμε καλό thickness και στο στρώμα 850-1000 hPa.

Ακριβώς και αυτό το πάχος παίζει ρόλο που στην Αττική είναι 130 dam (κοντά στα όρια για χιονόπτωση Αθήνα)...μακάρι να το δούμε να πέφτει έστω για λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης για όσα παιδιά μπερδεύονται το dam δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω απ' την ίδια την λέξη δηλαδή δεκατομετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι άλλο δυτικά το χαμηλό ο Τζίφος στο 6αρι, γι'αυτό αυξάνεται και ο υετός πριν το μεσημέρι. Έριξε και τα επίπεδα παγοποιησης κάτω από 600 στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αυριανό πέρασμα εξπρές είναι καθαρά  να κάνει σπάσιμο στον κόσμο που του αρέσει η καλοκαιρία και όχι τα κρύα & κακοκαιρίες...και τους γνωστούς που φέρνουν την άνοιξη νωρίτερα  επειδή κάνει κάποιες καλές μέρες....λες και η άνοιξη δεν έχει βροχές και κακοκαιριες& καλοκαιρίες άλλο και αυτό...😁🆘

Δεν πιστεύω στα πεδινά να  έχει δυναμική να κάνει κάτι και δυστυχώς είναι λάθος ταιμινγκ υετός& θερμοκρασίες με το που βγαίνει χαμηλό φεύγει γρήγορα......εαν εσκαγε Ιόνιο ίσως είχε μεγαλύτερη δυναμική και διάρκεια.......

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθάρα εμπειρικά, με βάση τα προηγούμενα δελτία τόσα χρόνια που τα παρακολουθώ, πιστεύω οτι η ΕΜΥ θα δώσει υψόμετρα χιονόπτωσης τα 400μ για Αττική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...