Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παμε σε κακοκαιρια εχπρες αδερφια...μακαρι οσο το δυνατον περισσοτεροι να δουν χιονακι εστω να πεφτει......για την Αττικη ο υετος θα υπαρχει αλλα οι Τ ειναι απαγορευτικες για τα πεδινα...τωρα εαν τυχον δουνε νιφαδες τα 300 της Κηφησιας δεν νομιζω να ειναι εκπληξη......

οι Ατιτκαριοι πρεπει να ειμαστε ιδιαιτερα ευχαριστιημενοι μιας και ο Ιανουαριος ηταν απολυτα χειμωνιατικος για τον νομο....τωρα βασικα σειρα εχουν οι κεντροβορειες δυναμεις..που μεχρι το τελος του μηνα φαινεται να εχουν τον πρωτο λογο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Δεν έχει σημασία δεν είναι περίπτωση εγκλωβισμού, εδώ έρχεται ψυχρό μέτωπο με πολύ αέρα.

Μα εμείς δεν παίζουμε έτσι μπάλα,στα ψυχρά μέτωπα αν δεν υπάρχουν θερμοκρασίες κλαφτα.Δεν πιάνει Βαρδάρης εδώ και σίγουρα όχι στην ένταση σε σχέση με περιοχές που δεν καλύπτονται από το Παικο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως ενα ξυπνητηρακι θα το βαλω ετσι για το ****** κατα τις 7 το πρωι, γιατι ετσι οπως κινειται το χαμηλακι στο αιγαιο και τις ισοθερμες κολλημενες η μια πανω στην αλλη (νοτια αττικη -2 και βορεια -5) και ΒΔ επιφανειας ισως εχουμε θαυματακι οπως εχει ξανασυμβει στο παρελθον

ΥΓ. Δεν ηξερα οτι την πιανει αυτη την λεξη σαν ακαταλληλη😅

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, HuxFlux είπε:

Σου ειπα την ερμηνεια μου στο γιατι δεν περιλαμβανεται Ηπειρος, Πελοποννησος, Στερα. Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις να ξαναδιαβασω το εκτακτο, χωρις να εξηγεις το λογο. Αν θες εξηγησε το.

Για τον λόγο ότι ένα έκτακτο δελτίο αναφέρεται στις περιοχές που πιθανόν να έχουν και τα εντονότερα φαινόμενα για αυτό τον λόγο επέμενα να το ξαναδιάβασεις όπως στο ξαναλέω ούτε ύφος ούτε κάτι άλλο είχε η παράθεση μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

0Z

image.png.05460e94e38e5581be8b2b7bae782fdf.png

6Z

image.png.48c3e143711ddfe2085cbb91a28661b3.png

Χειροτερο απο μεσημερι και μετα, καλυτερο το πρωι στο 6αρι...επισης εχουμε μια υποβαθμιση του 500αριου..γενικα μας ενδιαφερουν πλεον πιο πολυ τα mm/hr αφου οι εντασεις θα κανουν την διαφορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σκέφτονται ακόμα στην ΕΜΥ για ν βγάλουν την επίσημη πρόγνωση για αύριο. Παίζει να καθαρίσουν με ένα πιθανώς και σε χαμηλότερα υψόμετρα που τα πιάνει όλα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το meteo πάντως το λέει ξεκάθαρα ότι υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα

 

"Επισημαίνεται, ότι λόγω της πολύ μεγάλης ταχύτητας με την οποία το μέτωπο θα διασχίσει τη χώρα, αλλά και της θέσης του βαρομετρικού χαμηλού που σχετίζεται με αυτό, υπάρχει υψηλή αβεβαιότητα ως προς τη γεωγραφική κατανομή των φαινομένων και τη διάρκειά τους, ιδιαίτερα από τα ξημερώματα της Τρίτης 08/02. Στις περιοχές όπου υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα συμπεριλαμβάνεται ο νομός Αττικής και η πόλη της Αθήνας."

Πηγή: meteo.gr - https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2130

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Το meteo πάντως το λέει ξεκάθαρα ότι υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα

 

"Επισημαίνεται, ότι λόγω της πολύ μεγάλης ταχύτητας με την οποία το μέτωπο θα διασχίσει τη χώρα, αλλά και της θέσης του βαρομετρικού χαμηλού που σχετίζεται με αυτό, υπάρχει υψηλή αβεβαιότητα ως προς τη γεωγραφική κατανομή των φαινομένων και τη διάρκειά τους, ιδιαίτερα από τα ξημερώματα της Τρίτης 08/02. Στις περιοχές όπου υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα συμπεριλαμβάνεται ο νομός Αττικής και η πόλη της Αθήνας."

Πηγή: meteo.gr - https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2130

Μπράβο ναι!! Το διάβασα κι εγώ και το βλέπω ως κάτι αισιόδοξο για Αττική!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Βασικα αυτο το εγραψα εγω εξ´αρχης και μου απαντησες , οτι περιλαμβανει αυτες τις περιοχες και να παω να ξαναδιαβασω το εκτακτο  και οτι δεν εχεις την ΕΜΥ σε εκτιμηση και να μη τα διαβαζουμε οπως θελουμε να τα διαβασουμε… Αρα αφου τελικα συμφωνεις με οτι εγραψα εξ´αρχης, ολα καλα.

image.thumb.png.acd215271c40a524be1c8283c2a81336.png

Εντάξει λοιπόν αφού λέμε το ίδιο όλα καλά και σε ευχαριστώ που είσαι συγκαταβατικός και με συγχωρείς αλλά αδελφέ στο ξαναλέω πάρτο πιο χαλαρά το χόμπι μας κανουμε ίσως κάποιες φορές ο γραπτός λόγος δεν εκφράζεται σωστά η διαβάζουμε κάτι και το αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά ας μην είμαστε τόσο στην  τσιτα μπορούσε όλη αυτή η ανταλλαγή μηνυμάτων να είχε τελειώσει πολύ πιο γρήγορα,όλα καλά.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ΕΜΥ ίσως σκέφτεται "βρε μπας και φάμε καμία νιλα από το πουθενά;"

Και για αυτό αργεί παρά πολυ να βγάλει δελτίο για αύριο. Το ΕΑΑ την πήρε μυρωδιά τη φάση ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Η ΕΜΥ ίσως σκέφτεται "βρε μπας και φάμε καμία νιλα από το πουθενά;"

Και για αυτό αργεί παρά πολυ να βγάλει δελτίο για αύριο. Το ΕΑΑ την πήρε μυρωδιά τη φάση ...

Χαχαχα. Να στείλουμε όλοι προτάσεις στην ΕΜΥ για να είναι καλυμμένοι. Πείτε βρε χιόνια ορεινά , ημιορεινά και πιθανώς και σε χαμηλότερα υψόμετρα. Πιθανώς τα φαινόμενα να είναι κατά τόπους έντονα. Και καθαρίσατε!

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, menidi said:

Η ΕΜΥ ίσως σκέφτεται "βρε μπας και φάμε καμία νιλα από το πουθενά;"

Και για αυτό αργεί παρά πολυ να βγάλει δελτίο για αύριο. Το ΕΑΑ την πήρε μυρωδιά τη φάση ...

 

22 minutes ago, Snow sick said:

Χαχαχα. Να στείλουμε όλοι προτάσεις στην ΕΜΥ για να είναι καλυμμένοι. Πείτε βρε χιόνια ορεινά , ημιορεινά και πιθανώς και σε χαμηλότερα υψόμετρα. Πιθανώς τα φαινόμενα να είναι κατά τόπους έντονα. Και καθαρίσατε!

Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ισχύει... μόλις βγήκε η αυριανή πρόγνωση, 600 μέτρα δίνει η ΕΜΥ για Αττική.

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η διαταραχή ανεξαρτήτως θέσης του Χ θα δώσει υετο.Ειτε 0.5 είτε 5mm

Δεν θέλω να πιστέψω ρε παιδιά ότι ολόκληρη ΕΜΥ η οποιοσδήποτε άλλος μετεωρολόγος η οργανισμος περιμένει να δει τον υετο στην Αττική για να μιλήσει,για χιονόπτωση σε κάποια υψόμετρα.

Δε ζηταει ο πολίτης 4 μέρες πριν να του πεις τι καιρό ακριβως θα κανει.

Αλλά θεωρώ οτι 36-48 ώρες τουλάχιστον πριν  (μη πω 72)  έπρεπε να είσαι αναλυτικός,και όχι να περιμένεις τη τελευταία στιγμή.

Έχεις (?) τα εργαλεία και τους έμπειρους μετεωρολόγους για αυτές τις ώρες.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, menidi είπε:

Η ΕΜΥ ίσως σκέφτεται "βρε μπας και φάμε καμία νιλα από το πουθενά;"

Και για αυτό αργεί παρά πολυ να βγάλει δελτίο για αύριο. Το ΕΑΑ την πήρε μυρωδιά τη φάση ...

Απλα ειναι τα πραγματα θαναση

Περιμενει τα απογευματινα τρεξιματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6αρι ευρωπαιου 100 χιλιομετρα δυτικα με 0ζ...παντως επαγγελματιες δινουν 500-600+ και εμεις θεωρουμε προσκαιρα 250+...μεγαλη η διαφορα θα εχει ενδιαφερον για ποιος θα πεσει πιο κοντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην πρόγνωση 2 ημερών της ΕΜΥ αναφέρει τα εξής για Τρίτη:

ΑΤΤΙΚΗ
Καιρός: Νεφώσεις με τοπικές βροχές, χιονόνερο στα βόρεια και χιονοπτώσεις στα ορεινά και ημιορεινά (ενδεικτικό υψόμετρο 600 μέτρα). Τα φαινόμενα το βράδυ θα σταματήσουν. Τις πρώτες πρωινές ώρες είναι πιθανό να εκδηλωθούν και καταιγίδες κυρίως στα νότια.
Ανεμοι: Βόρειοι βορειοδυτικοί 6 με 8 και πρόσκαιρα, κυρίως στα ανατολικά, 9 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από 03 έως 08 βαθμούς Κελσίου.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θυμαμαι παντως στις 31 δεκεμβρη του 15 η του 16 θα σας γελασω,να το γυρναει σε χιονι στο κεντρο της Αθηνας και στα δυτικα με την ραδιοβοληση στα 850 να δειχνει -3.4..Ισως και λιγοτερο...Ο βδ στην Αττικη κατα καιρους εχει κανει θαυματα...Εαν μαλιστα βγουν και ραγδαιοτητες..

Απο κει και περα δεν με απασχολει ιδιατερα εαν θα χιονιστω εστω και προσκαιρα..Μου αρκει να βρεχει εαν γινεται ολη μερα και να διακρινω συνεχως ενα ασπρο πεπλο απο χιονοκουρτινες στους ορεινους ογκους και βορειοτερα μου η δυτικα μου...

Παντως η μπουκα που θα κανει πανελλαδικως θα ειναι εντυπωσιακη...Και ακρως ενδιαφερουσα..Θεωρω δεδομενο οτι θα στρωσει σε ολες τις πολεις της δυτικης Μακεδονιας.!!

Εγω πηρα αδεια για αυριο για να απολαυσω τα καλουδια..Παντως ειναι αστειο να ακουγονται 500-600 μετρα για την Αττικη αυριο...Βασικα οχι αστειο αλλα ντροπη!!!..Τελος παντων...Αυριο εδω θα μαστε και θα δουμε..

Καλη απολαυση σε ολους!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εγω θυμαμαι παντως στις 31 δεκεμβρη του 15 η του 16 θα σας γελασω,να το γυρναει σε χιονι στο κεντρο της Αθηνας και στα δυτικα με την ραδιοβοληση στα 850 να δειχνει -3.4..Ισως και λιγοτερο...Ο βδ στην Αττικη κατα καιρους εχει κανει θαυματα...Εαν μαλιστα βγουν και ραγδαιοτητες..

Απο κει και περα δεν με απασχολει ιδιατερα εαν θα χιονιστω εστω και προσκαιρα..Μου αρκει να βρεχει εαν γινεται ολη μερα και να διακρινω συνεχως ενα ασπρο πεπλο απο χιονοκουρτινες στους ορεινους ογκους και βορειοτερα μου η δυτικα μου...

Παντως η μπουκα που θα κανει πανελλαδικως θα ειναι εντυπωσιακη...Και ακρως ενδιαφερουσα..Θεωρω δεδομενο οτι θα στρωσει σε ολες τις πολεις της δυτικης Μακεδονιας.!!

Εγω πηρα αδεια για αυριο για να απολαυσω τα καλουδια..Παντως ειναι αστειο να ακουγονται 500-600 μετρα για την Αττικη αυριο...Βασικα οχι αστειο αλλα ντροπη!!!..Τελος παντων...Αυριο εδω θα μαστε και θα δουμε..

Καλη απολαυση σε ολους!!!

31 Δεκεμβρίου 2015 ήταν Σάκη. Βάλαμε μια γανουδα στην περιοχή μου. Και το σπάσιμο ήταν ότι με το που ξεκίνησε να στρώνει ,έφυγα για ρεβεγιόν στην χιονομανα Γλυφάδα 🤣 όπου μετραγαμε αστεράκια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερασιτέχνες vs επαγγελματίες λοιπόν αύριο! Θα έχει ενδιαφέρον. Η ΕΜΥ πάντως θα μπορούσε να αποφύγει το ρίσκο με γενικόλογη πρόγνωση. Αν χιονίσει τώρα ακόμα και Αγ Στεφανο έχει γίνει ρόμπα. Αν στρώσει θα γελάναι τα θημεντα. Κλαυθγελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

Το meteo πάντως το λέει ξεκάθαρα ότι υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα

 

"Επισημαίνεται, ότι λόγω της πολύ μεγάλης ταχύτητας με την οποία το μέτωπο θα διασχίσει τη χώρα, αλλά και της θέσης του βαρομετρικού χαμηλού που σχετίζεται με αυτό, υπάρχει υψηλή αβεβαιότητα ως προς τη γεωγραφική κατανομή των φαινομένων και τη διάρκειά τους, ιδιαίτερα από τα ξημερώματα της Τρίτης 08/02. Στις περιοχές όπου υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα συμπεριλαμβάνεται ο νομός Αττικής και η πόλη της Αθήνας."

Πηγή: meteo.gr - https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2130

Πανε να δεσουν τον γαιδαρο της πιθανης αποτυχιας, γιαυτα τα περιεργα που βγαζει το σκουπιδομοντελο τους στα εικονιδια....ειναι γνωστη τακτικη το κανουν συχνα....καμια εμπιστοσυνη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Πανε να δεσουν τον γαιδαρο της αποτυχιας, γιαυτες τις ανοησιες που βγαζει το σκουπιδομοντελο τους στα εικονιδια....ειναι γνωστη τακτικη το κανουν συνεχεια.....καμια εμπιστοσυνη!!!

Απορω ποιος νοημων ανθρωπος ασχολειτε ακομα με το μετεο

Αν ειναι δυνατον πια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να θυμισω οτι προπερσυ με αυτο τον χαρτη (η πραγματικη ωρα ειναι 11 αφου ειναι 9utc) 

image.png.169c38a4670880052e3aa18d1b4ced91.png

image.png.35a21c9b23f86f6fc851ae86610c24c3.png

image.png.dfbf5d9d0da7392c756cb493104321db.png

image.png.96a094cc1330a225c30f72b9664f3e4e.png

image.png.cc74e432dc285ed70f36188d8e870076.png

image.png.154418929bddaeda5a99dc951841ed13.png

Ειχαμε Γερακα αυτο

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...