Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά την ΕΜΥ δεν την ενδιαφέρει από ότι καταλαβαίνουμε όλοι εδώ και αρκετά χρόνια για οριακές καταστάσεις σαν κι αυτή για την αττικη, αν θα πεσει ο υετος σε μορφή χιονιονερου, η χιονιου  αρκεί αυτό να μην δημιουργησει προβληματα , δλδ οι θερμοκρασίες να μην επιτρέπουν χιονοστρωσεις κλπ.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μεσημεράκι αύριο ο τζιφος αλλά 50-100 χιλιόμετρα δυτικά (παρατηρήστε στην Χίο το 1002)...ευτυχώς όσο πλησιάζουμε στο ναουκαστ τα φαινόμενα φαίνεται να αυξάνονται ελαφρώς...από εδώ και πέρα δεν έχουν νόημα τα μοντέλα μόνο η πραγματική θέση χαμηλού...επίσης ξαφνικά στις 8 το πρωί βγάζει καθαρό -4 στα 850 ενώ δύο Ραν πριν ήταν -2...ενδιαφέρουσα μέρα για οριακες καταστάσεις αλλά δεν μιλάμε για κάτι αξιοσημείωτο, θα είναι μια ωραία χειμερινή μέρα...απ' το μεσημέρι και μετά έχουμε θέρμανση των σεναρίων αφού τα οριακα -5 έγιναν -4...να δούμε πού και για πόσο θα καταφέρει να το γυρίσει αύριο

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Το μεσημεράκι αύριο ο τζιφος αλλά 50-100 χιλιόμετρα δυτικά (παρατηρήστε στην Χίο το 1002)...ευτυχώς όσο πλησιάζουμε στο ναουκαστ τα φαινόμενα φαίνεται να αυξάνονται ελαφρώς...από εδώ και πέρα δεν έχουν νόημα τα μοντέλα μόνο η πραγματική θέση χαμηλού...επίσης ξαφνικά στις 8 το πρωί βγάζει καθαρό -4 στα 850 ενώ δύο Ραν πριν ήταν -2...ενδιαφέρουσα μέρα για οριακες καταστάσεις αλλά δεν μιλάμε για κάτι αξιοσημείωτο, θα είναι μια ωραία χειμερινή μέρα

Μόνο που θα δεις αυτή τη βίαιη αλλαγή του καιρού μεσα σε λιγες μόνο ωρες 

Θα είναι όμορφο συναισθήμα αυτό 

Τωρα πόσο, και σε τι υψόμετρα θα χιονισει, ας το δούμε αύριο στην πράξη αυτο 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα. Τα φαινόμενα φαίνεται να μπαίνουν νωρίτερα και βίαια στο νόμο Αττικής. Ενδιαφέρον φαίνεται μέχρι το μεσημέρι. Για το απόγευμα βράδυ αν υπάρξει υποτροπή θα αφορά λίγο ψηλότερα υψόμετρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αυριανη ημερα μπορει να αποδειχθει ενα ωραιο μετεωρολογικο μαθημα,και το λεω με την καλη εννοια για να μη παρεξηγηθω. Παρα πολυ ενδιαφερων μεχρι που θα παμε θερμοκρασιακα,αλλα και πιο θα ειναι τελικα το χιονοοριο ανα περιοχη. Εξισου σημαντικη και η μεσημεριανη ραδιοβοληση οπου θα μας δωσει δεδομενα απ το nowcast.

Ας υπαρχουν αναρτημενες και αυτες οι θερμοκρασιακες προβλεψεις ανα ωρα και ανα περιοχη,για να δουμε τι ψαρια πιασανε τα μοντελα.

Βιλια  500μ

image.png.d2f959c2e261ee24f4a9f40305fb18ec.png  image.png.e53aef923718a0fdba381bab1df9cf0b.png image.png.b19480ad0bba99062ff7436f8cff5911.png

Ιπποκρατειος (Aγ Τριαδα Αφιδνων) 583μ

image.png.098f779d8aeb3f49eb2a523378a27075.png image.png.b7117f6766aea117fe1b19f5b83bc643.png image.png.8c281b6315df369e1b16d7c987442114.png

Πορτο Γερμενο 0μ

image.png.8cd49ac87e5bb4215d3bb7cf9aca1929.png image.png.a419397fa8da6edaf739b56da74803da.png image.png.171e97119979104e1b7c43b04f679473.png

Nεα Μακρη 0μ

image.png.be61bb8d97fc3c9e6b9cc281ee2bd952.png image.png.142173139689716ef80e14d280b78a77.png image.png.b476e65eb58e6e7da55d4edae06186c7.png

Αθηνα

image.png.37b07ec3a6061aa657bd0da46df807a0.png image.png.033a0e1751b6dfaa320b95240495f883.png image.png.cef912dbf8be19f1076c260d6ef97a8c.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αλλη μια κακοκαιρια εχπρεss για αυριο......πολυ κακο για το τιποτα παιδια..τουλαχιστον για τους πεδινους της Αττικης...οσο και εαν τα χωνουμε σε ΕΜΥ και μετεο τα υψομετρα χιονοπ. δεν θα πεσουν......προσοχη χρειαζεται μονο κυριως για τους θυελλωδης ανεμους που κυριως στο Αιγαιο θα φτασουν τα επιπεδα θυελλας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια νομιζω εκλεισε το περιθωριο προβλεψεων και μοντελισμων. Μπαινουμε σε ναουκαστ. Καλη τυχη λοιπον σε μας τους βορειους, ολοι ξερουμε τις εκπληξεις που κανει ο καιρος. Οι Γιαννιωτες κοιταμε λαμπα και σταθμο μετα τις 12-1. 🙃

edit: νομιζω ειναι ωρα να ανοιχτει θεμα αναφορων σε λιγακι, καλυτερα καντε 2, βορειοι/αττικαριοι-νοτιοι

Επεξεργάστηκε από Harry031
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι τι σημαίνει εξπρές?.....πραγματικά όταν έχουμε μια κακοκαιρία, απολαμβάνουμε ό,τι κι αν έχει να δώσει, ό,τι κι αν κρύβει, μέσα στις όσες ώρες κι αν παραμείνει.....μπήκαμε σε φάση από απόψε....θα κινηθεί το ψυχρό μέτωπο γρήγορα, θα έχουμε πρωί ίσως κι εκπλήξεις εδώ κι όχι μόνο και μετά το κυρίως γεύμα, το οποίο θα ολοκληρωθεί αύριο βράδυ, ή σε ψίχουλα κι ως ξημερώματα Τετάρτης....δλδ είμαστε σε θέση να ξεπερνάμε και να μην δίνουμε σημασία σε μια κακοκαιρία, είτε βροχής, είτε χιονιού, επειδή θα είναι πχ 16, 10, 24, ή 5 ωρών;; Ε τότε να το κλείσουμε το μαγαζί και να μην ασχολούμαστε....αν και με τα όσα βλέπω, όταν με το καλό αποσυρθώ στα ορεινά στο χωριό μου, θα μπω σε παρατεταμένη φέεεεεετα για ν απολαμβάνω και την φύση και τα φαινόμενα.....δημιουργείται μια αγχωτική λειτουργία ακόμη και μεταξύ μας, για το τι είπαν οι τάδε μετεωρολόγοι, για το τι είπαν οι τάδε ερασιτέχνες και καιρόφιλοι (δλδ θα το κάνουμε εικονομάχοι και εικονολάτρες?), αλλά βλέπω ότι ελάχιστοι ασχολούμαστε με τον πραγματικό καιρό και τα χαρακτηριστικά του, έχοντας στο μυαλό μας άλλα πράγματα (περί άλλα τυρβάζουμε, όπως λεει το ρητό) και ξεφεύγουμε....εμένα μ' αρέσει πραγματικά να μην ξέρω όσο μπορώ περισσότερο το τι μπορεί να συμβεί σε μια κακοκαιρία κι επειδή είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία με αυτό που περιμένουμε, ας το αφήσουμε να βγει ό,τι βγει και όσο βγει και μέχρι όπου βγει και μετά εκτιμούμε συνολικά την κατάσταση, γιατί βλέπω μια δύστροπη κάπως επαφή προσέγγισης του τι θα γίνει και σε τέτοιες περιπτώσεις δίνει κι ο καιρός τις απαντήσεις του προς όλους.....μπορώ να μπω ξανά σε αναφορά ποιοτικών χαρακτηριστικών της κακοκαιρίας, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται....ας πάρουμε όλοι το μάθημά μας, αν και τις περισσότερες φορές το αγνοούν οι πιο αρμόδιοι....εμείς άλλωστε κάνουμε την πλάκα μας και το χόμπυ μας!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να μην μανουριάζετε για το αν θα χιονίσει πάνω ή κάτω από τα 500 μέτρα ο Ντόκτορ Προσήνεμους έχει τη λύση. Ή και όχι. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Beach-snow NG said:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι τι σημαίνει εξπρές?.....πραγματικά όταν έχουμε μια κακοκαιρία, απολαμβάνουμε ό,τι κι αν έχει να δώσει, ό,τι κι αν κρύβει, μέσα στις όσες ώρες κι αν παραμείνει.....μπήκαμε σε φάση από απόψε....θα κινηθεί το ψυχρό μέτωπο γρήγορα, θα έχουμε πρωί ίσως κι εκπλήξεις εδώ κι όχι μόνο και μετά το κυρίως γεύμα, το οποίο θα ολοκληρωθεί αύριο βράδυ, ή σε ψίχουλα κι ως ξημερώματα Τετάρτης....δλδ είμαστε σε θέση να ξεπερνάμε και να μην δίνουμε σημασία σε μια κακοκαιρία, είτε βροχής, είτε χιονιού, επειδή θα είναι πχ 16, 10, 24, ή 5 ωρών;; Ε τότε να το κλείσουμε το μαγαζί και να μην ασχολούμαστε....αν και με τα όσα βλέπω, όταν με το καλό αποσυρθώ στα ορεινά στο χωριό μου, θα μπω σε παρατεταμένη φέεεεεετα για ν απολαμβάνω και την φύση και τα φαινόμενα.....δημιουργείται μια αγχωτική λειτουργία ακόμη και μεταξύ μας, για το τι είπαν οι τάδε μετεωρολόγοι, για το τι είπαν οι τάδε ερασιτέχνες και καιρόφιλοι (δλδ θα το κάνουμε εικονομάχοι και εικονολάτρες?), αλλά βλέπω ότι ελάχιστοι ασχολούμαστε με τον πραγματικό καιρό και τα χαρακτηριστικά του, έχοντας στο μυαλό μας άλλα πράγματα (περί άλλα τυρβάζουμε, όπως λεει το ρητό) και ξεφεύγουμε....εμένα μ' αρέσει πραγματικά να μην ξέρω όσο μπορώ περισσότερο το τι μπορεί να συμβεί σε μια κακοκαιρία κι επειδή είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία με αυτό που περιμένουμε, ας το αφήσουμε να βγει ό,τι βγει και όσο βγει και μέχρι όπου βγει και μετά εκτιμούμε συνολικά την κατάσταση, γιατί βλέπω μια δύστροπη κάπως επαφή προσέγγισης του τι θα γίνει και σε τέτοιες περιπτώσεις δίνει κι ο καιρός τις απαντήσεις του προς όλους.....μπορώ να μπω ξανά σε αναφορά ποιοτικών χαρακτηριστικών της κακοκαιρίας, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται....ας πάρουμε όλοι το μάθημά μας, αν και τις περισσότερες φορές το αγνοούν οι πιο αρμόδιοι....εμείς άλλωστε κάνουμε την πλάκα μας και το χόμπυ μας!!

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα έγραψες... με μία μικρή υποσημείωση... καλό θα ήταν να μην λοιδωρούνται όσοι εκφράζουν διαφορετική απόψη από την δική μας ή από την επιθυμία μας... ακόμη και εάν η άποψη είναι ατεκμηρίωτη (πχ όπως ο φίλος Αττικάριος που ανέβαζε χάρτες στις 400 ώρες) όταν δεν προσβάλλει κανένα, είναι για εμένα απόλυτα σεβαστή. Ας μην ξεχνάμε πως διαλύθηκε το προηγούμενο φόρουμ με τις ανοησίες βορείων - νοτίων... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι τι σημαίνει εξπρές?.....πραγματικά όταν έχουμε μια κακοκαιρία, απολαμβάνουμε ό,τι κι αν έχει να δώσει, ό,τι κι αν κρύβει, μέσα στις όσες ώρες κι αν παραμείνει.....μπήκαμε σε φάση από απόψε....θα κινηθεί το ψυχρό μέτωπο γρήγορα, θα έχουμε πρωί ίσως κι εκπλήξεις εδώ κι όχι μόνο και μετά το κυρίως γεύμα, το οποίο θα ολοκληρωθεί αύριο βράδυ, ή σε ψίχουλα κι ως ξημερώματα Τετάρτης....δλδ είμαστε σε θέση να ξεπερνάμε και να μην δίνουμε σημασία σε μια κακοκαιρία, είτε βροχής, είτε χιονιού, επειδή θα είναι πχ 16, 10, 24, ή 5 ωρών;; Ε τότε να το κλείσουμε το μαγαζί και να μην ασχολούμαστε....αν και με τα όσα βλέπω, όταν με το καλό αποσυρθώ στα ορεινά στο χωριό μου, θα μπω σε παρατεταμένη φέεεεεετα για ν απολαμβάνω και την φύση και τα φαινόμενα.....δημιουργείται μια αγχωτική λειτουργία ακόμη και μεταξύ μας, για το τι είπαν οι τάδε μετεωρολόγοι, για το τι είπαν οι τάδε ερασιτέχνες και καιρόφιλοι (δλδ θα το κάνουμε εικονομάχοι και εικονολάτρες?), αλλά βλέπω ότι ελάχιστοι ασχολούμαστε με τον πραγματικό καιρό και τα χαρακτηριστικά του, έχοντας στο μυαλό μας άλλα πράγματα (περί άλλα τυρβάζουμε, όπως λεει το ρητό) και ξεφεύγουμε....εμένα μ' αρέσει πραγματικά να μην ξέρω όσο μπορώ περισσότερο το τι μπορεί να συμβεί σε μια κακοκαιρία κι επειδή είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία με αυτό που περιμένουμε, ας το αφήσουμε να βγει ό,τι βγει και όσο βγει και μέχρι όπου βγει και μετά εκτιμούμε συνολικά την κατάσταση, γιατί βλέπω μια δύστροπη κάπως επαφή προσέγγισης του τι θα γίνει και σε τέτοιες περιπτώσεις δίνει κι ο καιρός τις απαντήσεις του προς όλους.....μπορώ να μπω ξανά σε αναφορά ποιοτικών χαρακτηριστικών της κακοκαιρίας, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται....ας πάρουμε όλοι το μάθημά μας, αν και τις περισσότερες φορές το αγνοούν οι πιο αρμόδιοι....εμείς άλλωστε κάνουμε την πλάκα μας και το χόμπυ μας!!

Ο,τι πιο σωστό διάβασα👏👏👏👏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, Seth13 said:

Για να μην μανουριάζετε για το αν θα χιονίσει πάνω ή κάτω από τα 500 μέτρα ο Ντόκτορ Προσήνεμους έχει τη λύση. Ή και όχι. 

 

Παίζει έμπνευση σήμερα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Όσον αφορά την ΕΜΥ δεν την ενδιαφέρει από ότι καταλαβαίνουμε όλοι εδώ και αρκετά χρόνια για οριακές καταστάσεις σαν κι αυτή για την αττικη, αν θα πεσει ο υετος σε μορφή χιονιονερου, η χιονιου  αρκεί αυτό να μην δημιουργησει προβληματα , δλδ οι θερμοκρασίες να μην επιτρέπουν χιονοστρωσεις κλπ.. 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ. ΜΠΡΑΒΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, south coast είπε:

τρόμαξα ρε συ νομιζα μας την επεσε,,,το ΣΔΟΕ😂

Φιλε αν φορολογούσαν το χιόνι στην Ανω Γλυφάδα θα είχες μείνει με το σώβρακο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, menidi said:

Φιλε αν φορολογούσαν το χιόνι στην Ανω Γλυφάδα θα είχες μείνει με το σώβρακο....

Με το σώβρακο είμαι απο τα ξυλα και το πετρέλαιο που έχω κάψει φέτος εδω στην χιονομάνα,,,😎

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωμενος ο τζιφος στη δευτερη καρτελα..Εχει πολλα επεισοδια ο χειμωνας ακομα...Με αγνωστη καταληξη...Θα πουλησει πολυ ακριβα το τομαρι του στη γυφτοεποχη που ακολουθει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...