Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εκει ειναι το κεντρο Σιβηρικου διαχρονικα.Εσεις μιλατε για "κλασσικο σιβηρικο" οταν επηρεαζεται η ευρωπη.Λαθος ειναι αυτο,ο κλασσικος σιβηρικος ειναι αυτος στην εικονα με κεντρο τη Μογγολια

Siberian_High.png

Πολύ σωστά αλλά για να επεκταθεί δυτικά προς Ευρώπη δεν ευνοούν οι ισχυροί ζωνικοι άνεμοι που τα πετάνε όλα  βάθος ρωσσιας..! Θέλει και east eqbo  καιαλλα...παίζουν ρόλο και οι ωκεανοί στον καιρό  αρκετά και όσο πιο θερμοί τόσο δεν μας ευνοούν ειδικά ο Ατλαντικός.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Επίσης οι ισχυροί δυτικοί ξηροί άνεμοι Στροβιλου εμποδίζουν την ανάπτυξη και διαρκεία σκανδιναβικου!που ευνοεί κεντροβόρεια μαζί με αζορικο! Πέρσι πήγε να σχηματιστεί στη Μήδεια και χάλασε ξαφνικά γιατί ενισχύθηκε το ισλανδικό χαμηλό δηλαδή ενισχύση ζωνικων ανέμων και χάλασε την διάρκεια της μηδείας σε χρονική διάρκεια θα έβγαινε σαν την Αριάδνη ..! 

Εχω ξαναπει,η ζωνικοτητα στην στρατοσφαιρα ειναι αλλο πραγμα απο τη ζωνικοτητα στην τροποσφαιρα.Μεχρι πριν λιγα χρονια οι επιστημονες μαλιστα δεν εβρισκαν καν την παραμικρη σχεση μεταξυ τροποσφαιρας-στρατοσφαιρας ως προς την προβλεψη του καιρου.Τελευταια την μελετανε και την μαθαινουν,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να μας δειξουν οι στρατοσφαιρικοι ανεμοι το αν χιονισει στη θεσσαλονικη ή στην Καβαλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Πολύ σωστά αλλά για να επεκταθεί δυτικά προς Ευρώπη δεν ευνοούν οι ισχυροί ζωνικοι άνεμοι που τα πετάνε όλα  βάθος ρωσσιας..! Θέλει και east eqbo  καιαλλα...παίζουν ρόλο και οι ωκεανοί στον καιρό  αρκετά και όσο πιο θερμοί τόσο δεν μας ευνοούν ειδικά ο Ατλαντικός.... 

Ακριβως, αλλα ο qbo δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την στρατοσφαιρα.Αν εχεις καποια δημοσιευση που δειχνει το αντιθετο,παρακαλω να μου τη στειλεις για να μαθω κι εγω.Ειλικρινα το λεω καθως θεωρω σιγουρο οτι εχω τεραστια κενα στη γνωση και προσπαθω να μαθαινω οσο γινεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Δηλαδή τα μεσοπροθεσμα τώρα που δείχνουν ξυραφιά αζοροσκανδιναβικου Μάρτιο λόγω ελάττωσης ανέμων προσεχώς στην ίδια ευνοϊκή κύκλοφορια για Ελλάδα φέτος κυρίως όμως ανατολικής και Τουρκίας...να ευνοήσει και κεντροβόρεια Ελλάδα ....όλα έχουν μια εξήγηση

Μα καθε Μαρτη εξασθενουν οι ζωνικοι στη στρατοσφαιρα.Αυτο δε σημαινει οτι καθε μαρτη εχουμε ευνοικη κυκλοφορια για την Ελλαδα.Ο ηλιος "βλεπει" τον β.πολο καθε Μαρτη και ξεκιναει η τελικη θερμανση της στρατοσφαιρας και η πτωση των δυτικων ανεμων εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα τη συνεχισουμε αυτην τη κουβεντα φιλε @Severe_Lover και μεσα στην ανοιξη.Εχει ενδιαφερον.Την κανω τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παραγοντας μπορει να ειναι και το κλασιμο μιας αγελαδας.Αλλα ειναι απο τους τελευταιους.Ετσι και η στρατοσφαιρα,απο τους τελευταιους παραγοντες ειναι,τουλαχιστον για εμας στα προσηνεμα.

Για μας ειδικα ειναι απο τους πρωτους παραγοντες κι αυτο το διαπιστωνω ολο και περισσοτερο τα τελευταια χρονια, που προσπαθω να μακρο εμβαθυνω ...τα ιδια συζητανε σε πολλους ιστοχωρους επιστημονικους στο διαδικτυο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ ωραία συζήτηση ανοίξατε......να πω και εγώ λίγα

-Η αλλελιπίδραση της στρατόσφαιρας με την ατμόσφαιρα τώρα εξετάζεται,να σημειωθεί οτι η στρατόσφαιρα δεν δέχεται τα αέρια του θερμοκηπίου και ότι σε σχετική μου ερώτηση προς τον κυριο Ζιακόπουλο μου απάντησε οτι η ατμσφαιρα πιθανότατα να διαστέλεται με την κλιματική αλλαγή και να κερδίζει χώρο από την στρατόσφαιρα.Νομίζω όμως οτι η ψυχρπ στρατόσφαιρα μας δίνει τους ισχυρούς πολικούς στροβίλους.

-Εδωσα μεγάλη σημασία στην παρατήρηση του κυρίου Ζιακόπουλου οτι οι συνθήκες στο βορειο αντλαντικό θα ευνοήσουν την κατάντη ανάπτυξη στην Ευρώπη...δλδ μεταφορά ψυχρών μαζών από την Ανατολική Ευρώπη σε εμάς..παραθέτω το απογευματινό τρέξιμο του τζίφου που για εμάς εχει ενα -3 ,τουλάχιστον αλλα δεν ξερουμε ακόμη σε τι βάθος θα σκαψει ο Αντικυκλωνας και με ποια ενταση..καθως το -3 μπορεί να γίνει -8.

gfs-1-192.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η στρατοσφαιρα b.πολου όσο πιο ψυχρή τόσο πιο ισχυρός πολικός Στροβιλος και ξηροί δυτικοί άνεμοι τα πετάνε όλα ανατολικά δεν αφήνουν να ανέβουν υψηλές πιέσεις αζορικου και σκανδιναβικου να ριτζαρουν  ,ο GAVS γνωστός έχει ανεβάσει χιλιάδες βίντεο με μεγάλες κακοκαιριες σε Ευρώπη τα τέλευταια  100 χρόνια που δεν υπήρχε ισχυρός πολικός Στροβιλος και  όχι τόσο ψυχρή στρατοσφαιρα...με ωραίους σκανδιναβικους και σιβηρικόυς για κεντροβόρεια με το καναδικόισλανδικο χαμηλό να είναι χαλαρό... στην Αθήνα εσάς σας ευνοεί θετικοι δείκτες ναο ΑΟ ελαφρά όπως φέτος και ισχυρός πολικός Στροβιλος όχι πάνω από 50+ , 40-50 καλά είναι κάτω από 30 είναι ξεχειλωμα όπως πέρσι....δείτε σιβηρικό beast from east με χαλαρό Στροβιλο.... 

archivesnh-2012-1-31-0-0.png

archivesnh-2012-1-31-0-1.png

archivesnh-2012-2-3-0-0.png

archives-2012-2-3-0-2.png

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παραγοντας μπορει να ειναι και το κλασιμο μιας αγελαδας.Αλλα ειναι απο τους τελευταιους.Ετσι και η στρατοσφαιρα,απο τους τελευταιους παραγοντες ειναι,τουλαχιστον για εμας στα προσηνεμα.

Η  αλήθεια είναι οτι, πιο πολύ απο όλα με προβλημάτισε το κλάσιμο της αγελάδας Τζορτζινο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το οτι θα παμε σε αποκομενη λιμνη το θεωρω σχεδον σιγουρο.εχουμε αρκετες μερες να την φερουμε στα δυτικα μας.συμμαχος ο χλιαρος εμποδισμος στα βορεια μας και η χαμηλη προγνωσιμοτητα λογω εποχης.Η αλλη ψυχρη λιμνη φανηκε λιγες μερες πριν την αρχικη καθοδο αυτη εδω φαινεται πολυ πιο πριν οποτε χρονος υπαρχει παρα πολυς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DENNISLA είπε:

Για την εβδομάδα που μας έρχεται τι βλέπετε για ορεινή αρκαδια;;;

Τριτη βροχές και χιονια πιο ψηλα.....και γενικά μετά κρύα εβδομαδα με ελάχιστα ως καθολου φαινόμενα ως Σάββατο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Τριτη βροχές και χιονια πιο ψηλα.....και γενικά μετά κρύα εβδομαδα με ελάχιστα ως καθολου φαινόμενα ως Σάββατο....

Σε ευχαριστώ Κωστή, είμαι κάτω τώρα, ισαρι Αρκαδίας με όλη την οικογένεια (3 παιδιά τα δυο, 2 μηνών). Τρίτη λέω να φύγω εγώ κ να τους αφήσω κ να κατέβω ξανά Παρασκευή, αλλά αν χιονίσει να φύγουμε όλοι δεν θέλω να τους αφήσω με χιόνια…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, DENNISLA είπε:

Σε ευχαριστώ Κωστή, είμαι κάτω τώρα, ισαρι Αρκαδίας με όλη την οικογένεια (3 παιδιά τα δυο, 2 μηνών). Τρίτη λέω να φύγω εγώ κ να τους αφήσω κ να κατέβω ξανά Παρασκευή, αλλά αν χιονίσει να φύγουμε όλοι δεν θέλω να τους αφήσω με χιόνια…

Πωπωπω χαζομπαμπας 2η φορά και διδυμα ε? Να σου ζήσουν Νιόνιο μου....γι αυτό χάθηκες....βλεποντας και κάνοντας φίλε....αν είναι καλά εκεί που είναι, μην ανησυχείς....κι εγώ Χόχλια από 2,5 μηνών είχα το μικρό και ως 5 ετών ανεβαίναμε συνέχεια και δεν έχει αρρωστήσει σχεδόν ποτέ...άλλα κλίματα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα καλύτερα ανσαμπλ με διάφορα για φετος κοιταξτε ανσαμπλ παιου γρεβενα ,,,τι να πω αν δε κάνει τιοοτα ειμαστε άξιοι της μοίρας μας φετος 

 

Screenshot_20220220-221141_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

 

Screenshot_2022-02-18-09-09-13-078.jpg

Είπαμε ήταν ημέρα με καλά σήματα σήμερα....έρχονται κι άλλα καλύτερα τις επόμενες 3-4 μέρες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχιζει το κυριο ευρωπαικου να ειναι το θερμοτερο και χειροτερο σεναριο σε σχεση μς τα ενς για το αλλο σκδ τα ενς χιονιζουν και πεδινα οριακα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ασχολήθηκα με μοντέλα σήμερα, μπαίνω απόψε κ έχει σχεδόν εξαφανιστεί η κακοκαιρία της Τρίτης-Πέμπτης… κ ο υετος έκανε φτερά… κ θερμοκρασιακα μόνο την Πέμπτη πέφτει λίγο η θερμοκρασία… πωπω!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...