Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η σκανδιναβια φετος πρεπει να εχει σπασει ολα τα ρεκορ χιονοπτωσηξ χιονοστρωσης και χαμηλης πιεσης...μονιμα ο πολικος στροβιλος απο πανω της..περυσι η ιβηρικη φετος η σκανδιναβια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά.....και εγώ θα έλεγα κλαιν...αλλά το 12αρι του UKMO το είδατε τι βγάζει....δεν ξέρω....αλλά.....ειναι παρα πολύ καλό......https://www.meteociel.fr/modeles/ukmoeu.php?ech=12&mode=1&map=&type=&archive=

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι σοβαρό στα ensembles κανενός για τις επόμενες 10 μέρες. Σοβαρό εννοώ να χιονίσει κανονικά με στρώσιμο παντού αλλά όχι μόνο 2-3 ώρες όπως στην Ελπίδα. Πραγματικά φέτος με τόσο κρύο και τέτοιο Αζορικό και να έχουμε πάρει μόνο 2-3 ώρες χιόνι μεγάλη ατυχία. Τώρα αν εμφανιστεί ξαφνικά κάτι ή έστω αργότερα δεν ξέρω. Αλλά σχεδόν όλος ο Φλεβάρης φαίνεται να φεύγει έτσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συντομο το περασμα των βροχων στο 12αρι,για καποιες ωρες την τριτη μονο. Ετσι παλευεται. Θερμοκρασιες πριν και μετα την τριτη στα επιπεδα 17-19 στη θεσσαλονικη. Για οσους πουν οτι ειναι νορμαλ σχεδον,οχι δεν ειναι. Η μεση μεγιστη στη θεσσαλονικη το φλεβαρη ειναι 11,το μαρτη 14 και τον απριλη 19,που αν σκεφτουμε οτι οσο προχωραει ο μηνας ανεβαινει,αναλογικα μεχρι τα μεσα του ειναι πιο κατω. Αρα παμε σε συνθηκες μεσων απριλιου και του χρονου ελπιζουμε να κανει σοβαρο χειμωνα,οχι σαν το φετινο καρναβαλι

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Μονο μη γυρίσει η μπάλα και αλλάξει πλήρως και ανώμαλα η κυκλοφορία και μας τσουρουφλίσει απο νωρίς φέτος. Ας το έχουμε κατά νου και αυτό. Δεν μπορεί να έχει συνέχεια πάνω απο τα κλιματικά στη δυτική Ευρώπη...

Καλά χαιρόμαστε εμείς (γενικά το λέω) αλλά ας έχουμε υποψιν και την ανωμαλία που υπάρχει. Κύκλος είναι και γυρίζει. 

Πωπωπω αδελφάκι μου δεν παίζεσαι Θανασάκο μου.....νομίζω βεβαια ότι τρολάρεις ανάποδα, αλλά οκ....ξεχάσαμε τις εμμονές από 2008-2012 στη δυτική Ευρώπη? Αυτοί είναι οι κύκλοι του καιρού τώρα.....τσουρούφλισμα ως το πάσχα ξεχασέ το, δεν θα τόχεις.....το κρύο τζακ ποτ έρχεται, έστω κι αν το επιβουλεύεσαι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, menidi said:

Μονο μη γυρίσει η μπάλα και αλλάξει πλήρως και ανώμαλα η κυκλοφορία και μας τσουρουφλίσει απο νωρίς φέτος. Ας το έχουμε κατά νου και αυτό. Δεν μπορεί να έχει συνέχεια πάνω απο τα κλιματικά στη δυτική Ευρώπη...

Καλά χαιρόμαστε εμείς (γενικά το λέω) αλλά ας έχουμε υποψιν και την ανωμαλία που υπάρχει. Κύκλος είναι και γυρίζει. 

Μπαίνει άνοιξη οπότε ας κάνει ό,τι θέλει. Αδιάφορο. Μακάρι 50άρια το καλοκαίρι για να κάνουμε το 3/3 του χρόνου. 🥰

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

η σκανδιναβια φετος πρεπει να εχει σπασει ολα τα ρεκορ χιονοπτωσηξ χιονοστρωσης και χαμηλης πιεσης...μονιμα ο πολικος στροβιλος απο πανω της..περυσι η ιβηρικη φετος η σκανδιναβια 

Δεν πρέπει κάποια στιγμή να σπάσει αυτή η κυκλοφορια? Κοντεύει διμηνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως βάση πορειας ο Φεβρουάριος θα βγει πάνω απ' τα κλιματικά στα 850 για 7ο συναπτο έτος και 11ο τα τελευταία 13 έτη απ' την 30ετια 1981-2010...μάλιστα έχει υποστεί τέτοια θέρμανση από 2010 και μετά που κλιματικά είναι πιο κοντά στον Μάρτιο 1981-2010 παρά στο Φεβρουάριο 1981-2010...ας ελπίσουμε να αλλάξει αυτό κάποτε γιατί ο Ιανουάριος μοιάζει να παλεύει μόνος του τα τελευταία χρόνια σαν χειμερινός μήνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Πάντως βάση πορειας ο Φεβρουάριος θα βγει πάνω απ' τα κλιματικά στα 850 για 7ο συναπτο έτος και 11ο τα τελευταία 13 έτη απ' την 30ετια 1981-2010...μάλιστα έχει υποστεί τέτοια θέρμανση από 2010 και μετά που κλιματικά είναι πιο κοντά στον Μάρτιο 1981-2010 παρά στο Φεβρουάριο 1981-2010...ας ελπίσουμε να αλλάξει αυτό κάποτε γιατί ο Ιανουάριος μοιάζει να παλεύει μόνος του τα τελευταία χρόνια σαν χειμερινός μήνας

Πραγματικά, ο Φεβρουάριος έχει υποστεί τρομερό εκφυλισμό ως χειμερινός μήνας. Ακόμα και πέρυσι που έκανε ιστορικό χιόνι, όλο το υπόλοιπο του ήταν ανοιξιάτικο. Ο Φεβρουάριος του 2016 πρέπει να έχει τη μεγαλύτερη απόκλιση μήνα στην ιστορία για την Αθήνα, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. 

Μόνο ο Φλεβάρης του 2015 και του 2012 ήταν καλοί για την Αττική, χάσαμε βέβαια τότε πολύ καλές ευκαιρίες για λεπτομέρειες. Και του 2019 ήταν απλά αξιοπρεπής.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Άιντε ας βγαλει ζέστες αν ειναι να μας κάνει κακοκαιρίες ημιορεινών και λοιπά χαζα 15-17 βαθμοι ταμάμ

Γιατι ειναι "χαζες" οι κακοκακαιριες ημιορεινων;Ή το να βρεχει στα πεδινα με 6-7-8 βαθμους;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν συμμερίζομαι ούτε την απαισιοδοξία, ούτε την παραδοχή εισόδου της Άνοιξης....Σήμερα εχουμε 15/2/...  Μέχρι 15 Μαρτίου εχουμε εναν  μήνα χοντρικά, που μπορούν να συμβούν πολλά.... Ποιος στοιχηματίζει οτι τελείωσε ο χειμώνας;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Πάντως βάση πορειας ο Φεβρουάριος θα βγει πάνω απ' τα κλιματικά στα 850 για 7ο συναπτο έτος και 11ο τα τελευταία 13 έτη απ' την 30ετια 1981-2010...μάλιστα έχει υποστεί τέτοια θέρμανση από 2010 και μετά που κλιματικά είναι πιο κοντά στον Μάρτιο 1981-2010 παρά στο Φεβρουάριο 1981-2010...ας ελπίσουμε να αλλάξει αυτό κάποτε γιατί ο Ιανουάριος μοιάζει να παλεύει μόνος του τα τελευταία χρόνια σαν χειμερινός μήνας

Γενικότερα αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι πως ο Φλεβάρης τείνει να βγαίνει θερμότερος ακόμα και από Μάρτη τα τελευταία χρόνια. Σαν να αλλάζουν οι κυματισμοί με τρόπο που διανύουμε θερμότερες περιόδους μέσα σε Φλεβάρη ενώ ψυχρότερες το Μάρτη.
δεν έχω κοιτάξει βέβαια στοιχεία.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιατι ειναι "χαζες" οι κακοκακαιριες ημιορεινων;Ή το να βρεχει στα πεδινα με 6-7-8 βαθμους;;;

Ε φτάνει το έκανε δύο φορές πρόσφατα τωρα ζεστουλα θέλω! Συνεταξαμην με τον Τάσο 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιατι ειναι "χαζες" οι κακοκακαιριες ημιορεινων;Ή το να βρεχει στα πεδινα με 6-7-8 βαθμους;;;

Βασικά ακριβώς αυτό είναι ο χειμώνας 0 με -3 στα 850 με υετό, χιόνια στα 600+ και 8-10 στην επιφάνεια...άλλο που συνηθίσαμε από 20αρια σε φωτοβολίδα και μετά παλι 20αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, kostasmarousi13 είπε:

Θα παγώσει το Αιγαίο και αγωγοί του αερίου θα σπάσουν και σείς ονειρεύεστε πεταλούδες!!!Παιδιά σωβαρεφτύται!!!

Το θεμα δεν ειναι αν σπασουν αλλα μην σταματησουν να ρέουν αέριο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Γενικότερα αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι πως ο Φλεβάρης τείνει να βγαίνει θερμότερος ακόμα και από Μάρτη τα τελευταία χρόνια. Σαν να αλλάζουν οι κυματισμοί με τρόπο που διανύουμε θερμότερες περιόδους μέσα σε Φλεβάρη ενώ ψυχρότερες το Μάρτη.
δεν έχω κοιτάξει βέβαια στοιχεία.  

Μπα και ο Μάρτιος την ανιούσα έχει πάρει σε σχέση με παλιά απλά ο Φλεβάρης έχει κάνει τέτοια άνοδο που πάει να τον πιάσει...έχουμε και νωπό τον περσινό Μάρτη που ήταν κρύος και μας φαίνεται όντως έτσι...πέρσυ ο Μάρτιος βγήκε 2.1 βαθμους πιο κρύος στα 850 ;π τον Φλεβάρη!

Σίγουρα πάντως ένα μοτίβο που έχω παρατηρήσει τελευταία έτη είναι η ψυχρή για την εποχή είσοδος του Απριλίου και του Ιουνίου, η παράταση μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου της ζέστης, και ο θερμός Νοέμβριος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Δεν συμμερίζομαι ούτε την απαισιοδοξία, ούτε την παραδοχή εισόδου της Άνοιξης....Σήμερα εχουμε 15/2/...  Μέχρι 15 Μαρτίου εχουμε εναν  μήνα χοντρικά, που μπορούν να συμβούν πολλά.... Ποιος στοιχηματίζει οτι τελείωσε ο χειμώνας;;;

Μιλάμε για τον Φεβρουάριο… τώρα τι μπορεί να κάνει τον Μάρτιο κανεις δεν το ξέρει! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Το θεμα δεν ειναι αν σπασουν αλλα μην σταματησουν να ρέουν αέριο..

Καλά αυτό παραπαίζει!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...