Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... το 2002 την 8η ημέρα μετά το τέλος της χιονόπτωσης είδαμε γη στα χωράφια - οικόπεδα (..... που τότε ήταν πολλά .... ) γύρω από τη πολυκατοικία που μένω ..... Άνω Χαλάνδρι .....  όλες οι μέρες ήταν με full ηλιοφάνεια μετά το πέρας των φαινομένων .....

.... η Ελπίδα είχε πολύ καλά χαρακτηριστικά όπως τη ραγδαιότητα που την μαρτυρούν οι ποσότητες χιονόστρωσης σε 12 μόνο ώρες ..... όμως το 2002 είχε διάρκεια ..... 3,5 ημέρες εδώ ..... με αποτελέσματα χιονόστρωσης που πολύ δύσκολα θα ξεπεραστούν ...... και αναφέρομαι πάντα στην περιοχή μου και μόνο .....!!!!!!!.....

2002 θυμάμαι οτι είχαν χαλάσει ελιές στα ανατολικά προάστεια. Μαρούσι Χαλανδρι κτλ. Λόγω παρατεταμένου παγετού. Θυμάμαι πάγο μπετον αρμέ. Οχι σε μένα στο Μενίδι. Εδώ δεν είχε τόσο χιόνι και πάγο. Αλλα απο κει. Κηφισιές κτλ. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, geornik είπε:

Παιδια το 1911 υπαρχουν πολλες αντιφατικες αναφορες.. απο 50εκ στο Θησειο, μεχρι 1,5 μετρο ανεμοσουρια μεχρι αναφορα σε εφημεριδα του τυπου "20 εκατοστα χιονι εχουν καλυψει τους δρομους της Αθηνας" ...τρεχα γυρευε δηλαδη

..... δεν υπάρχει αναφορά πουθενά για 1.5 m στο Θησείο ..... τότε όταν έλεγαν Αθήνα έπιαναν όλη τη ευρύτερη περιοχή .... μπορεί να είχε 1.5 m ψηλά στη Κηφισίας  ..... αλλά στο Θησείο με τίποτα ..... απλά δεν γίνεται ...... αλλά αν υποθέσουμε ότι είχε συμβεί δεν θα έλεγαν παράλληλα ότι η Κηφισιά θα είχε 2,5 τουλάχιστον μέτρα ....???????....(.... γιατί τόσο πάνω κάτω θα είχε σε αυτή την περίπτωση .... )......δεν συζητάμε για πιο ψηλά ...... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια καλησπέρα, ο χιονιας που μας επηρεασε για μενα ηταν απιστευτος, δεν θυμαμαι να δημιουργηθηκε ποτε τετοιο προβλημα στην περιοχη μου (Χαλάνδρι)! Εγω στάθηκα τυχερος ειχα ρευμα και Κηφισια και Χαλανδρι. Σημερα εφτασα Χαλανδρι και θυμιζε βομβαρδισμενη πολη, χαμος... ακομα ξεχιονιζουμε δρομους και πεζοδρομια. Θα επανελθο με φωτογραφιες απο Κηφισια και Χαλανδρι μολις περασω τα αρχεια στο PC.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... δεν υπάρχει αναφορά πουθενά για 1.5 m στο Θησείο ..... τότε όταν έλεγαν Αθήνα έπιαναν όλη τη ευρύτερη περιοχή .... μπορεί να είχε 1.5 m ψηλά στη Κηφισίας  ..... αλλά στο Θησείο με τίποτα ..... απλά δεν γίνεται ...... αλλά αν υποθέσουμε ότι είχε συμβεί δεν θα έλεγαν παράλληλα ότι η Κηφισιά θα είχε 2,5 τουλάχιστον μέτρα ....???????....(.... γιατί τόσο πάνω κάτω θα είχε σε αυτή την περίπτωση .... )......δεν συζητάμε για πιο ψηλά ...... 

Παντως ψαχνοντας για το χιονια του 1934 βρηκα συγκρισεις με το 1911...το αρθρο του 1934 αναφερει οτι στον Πειραια ειναι πρωτοφανης κατασταση πολυ ανωτερη απο το 1911 με το χιονι να φτανει τα 40-50εκ, ενω για το Θησειο αναφερει 40εκ το 1934 ενω το 1911 ο σταθμος του Θησειου ειχε 50 εκ και θεωρειται η μεγαλυτερη πόσοτητα χιονιου ever στα χρονικα του Θησειου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δροσοπηγη απλα εχει κατσει το χιονι.Δεν εχει καταλαβει και πολλα μετα απο 3 μερες ηλιοφανειας και δυστυχως χωρις δεντρα να το "προστατευουν"

IMG_20220128_161210.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... δεν υπάρχει αναφορά πουθενά για 1.5 m στο Θησείο ..... τότε όταν έλεγαν Αθήνα έπιαναν όλη τη ευρύτερη περιοχή .... μπορεί να είχε 1.5 m ψηλά στη Κηφισίας  ..... αλλά στο Θησείο με τίποτα ..... απλά δεν γίνεται ...... αλλά αν υποθέσουμε ότι είχε συμβεί δεν θα έλεγαν παράλληλα ότι η Κηφισιά θα είχε 2,5 τουλάχιστον μέτρα ....???????....(.... γιατί τόσο πάνω κάτω θα είχε σε αυτή την περίπτωση .... )......δεν συζητάμε για πιο ψηλά ...... 

Δε νομίζω. Στην ελπίδα που μας πέρασε η Κηφισια πήγε άθλια, μπορεί και χειρότερα από κέντρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, Snow sick said:

Δε νομίζω. Στην ελπίδα που μας πέρασε η Κηφισια πήγε άθλια, μπορεί και χειρότερα από κέντρο 

Καλέ, μην τρελαθούμε. 

Επίσης αν θέλει να δει κανείς πως τα πήγαν τα μοντέλα με τον 24ωρο υετό 10am Δευτέρα με 10am Τρίτης πριν το 12άρι της Κυριακής του Τζίφου, εδώ τα είχα συγκεντρώσει: 
 

 

Δείτε το Ελβετικό και το Europe Swiss: 

image.png

image.png

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θηβα τελικος απολογισμος 80 εκατοστα που τα μετραει ο θειος μου στην ταρατσα του σπιτιου, στα σχετικα ψηλα της πολης στην παλια εθνικη πηγαινοντας για το στρατοπεδο. Περσι αν θυμαμαι καλα 56 εκατοστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, salonikatasos said:

Θηβα τελικος απολογισμος 80 εκατοστα που τα μετραει ο θειος μου στην ταρατσα του σπιτιου, στα σχετικα ψηλα της πολης στην παλια εθνικη πηγαινοντας για το στρατοπεδο. Περσι αν θυμαμαι καλα 56 εκατοστα

Εκεί που είναι το στρατόπεδο πιάνει γενικά περισσότερο χιόνι από το κέντρο της Θήβας. Ευτύχησα να ζήσω τον χιονιά του 2015, σαν σήμερα μάλιστα παρουσιάστηκα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Δε νομίζω. Στην ελπίδα που μας πέρασε η Κηφισια πήγε άθλια, μπορεί και χειρότερα από κέντρο 

Βρεθηκα σημερα Κηφισια...σε επιφανειες εχει ακομα 30εκ στο κεντρο ενω ελιωναν με πολυ γρηγορους ρυθμους...γενικα μεγαλο χιονι που θυμιζει 2002...βορειοτερα της Κηφισιας ισως να μην ηταν τοσο μεγαλο τηρουμενων των αναλογιων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Εκεί που είναι το στρατόπεδο πιάνει γενικά περισσότερο χιόνι από το κέντρο της Θήβας. Ευτύχησα να ζήσω τον χιονιά του 2015, σαν σήμερα μάλιστα παρουσιάστηκα.

Ναι,ειναι στο δρομο,φανταζομαι στο στρατοπεδο που ειναι πιο ψηλα θα ειχε παραπανω. Παντως ειχε περισσοτερο απο τα αλλα σπιτια που εχουμε στη θηβα,κοντα στο πυρρι που ειναι χαμηλα σε σχεση με το κεντρο (που ειναι πανω σε λοφο) ή το σπιτι που μετρησε ο θειος μου. Εχει κανει παντως σιγουρα και μεγαλυτερα,αρχες της δεκαετιας του 80 και δεν ξερω για το 2002,γιατι ειχε πιασει χιονι και το δεκεμβρη με το δικο μας χιονι και μεχρι πρωτοχρονια ειχε χιονια ακομα απο εκεινο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, salonikatasos said:

Ναι,ειναι στο δρομο,φανταζομαι στο στρατοπεδο που ειναι πιο ψηλα θα ειχε παραπανω. Παντως ειχε περισσοτερο απο τα αλλα σπιτια που εχουμε στη θηβα,κοντα στο πυρρι που ειναι χαμηλα σε σχεση με το κεντρο (που ειναι πανω σε λοφο) ή το σπιτι που μετρησε ο θειος μου. Εχει κανει παντως σιγουρα και μεγαλυτερα,αρχες της δεκαετιας του 80 και δεν ξερω για το 2002,γιατι ειχε πιασει χιονι και το δεκεμβρη με το δικο μας χιονι και μεχρι πρωτοχρονια ειχε χιονια ακομα απο εκεινο

Δεκαετία 80 και 1981 και το 1983 τουλάχιστον 3 φορές πρέπει να είχε τρελό χιόνι. Άλλος Θεός στη Θήβα γενικότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδια..Βρηκα ενα ακομα βιντεακι που τραβηξα..Λιγο πριν τις 11:30..Ακομα δεν ειχε στρωσει..Τοτε αρχιζαν σταδιακα τα εντονα φαινομενα στην Καλλιθεα..Και τα 15ποντα ηρθαν με τις 16:00 το απογευμα...Στην αρχη λοιπον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 ....... 28 / 01 / 2022...... από τους δρόμους  της γειτονιάς μου .....

 

DSCN7220.thumb.JPG.dbe6fa619d8e0bb3dff5db2d0a1b3d50.JPG

..... Ολύμπου ....

DSCN7226.thumb.JPG.ea78bf50d67b1e26143c57d5e7c179b0.JPG

DSCN7227.thumb.JPG.77cd368bf8eec9371dd9f03cb4d1006b.JPG

DSCN7228.thumb.JPG.b096ae4879a699da31516f74f5870f67.JPG

..... από τη γειτονιά ....

DSCN7229.thumb.JPG.b47e48d32cfde3d5bb7c76b507087260.JPG

DSCN7230.thumb.JPG.93f0fd50199cd765d6a5cbf0abe9814e.JPG

DSCN7231.thumb.JPG.c6b3f88e51bc7af141e33597b96db628.JPG

DSCN7233.thumb.JPG.97f2bfb4490fee2f53119b1f4e59a7a1.JPG

..... η είσοδος της πολυκατοικίας ....

DSCN7237.thumb.JPG.272a09cecbf3880616d953ab2c825f58.JPG

DSCN7236.thumb.JPG.628b7ecfa6d21afeb7ccb52fe69f98c3.JPG

.....από  την αυλή .....

DSCN7234.thumb.JPG.8d00ce29a9daedf0a2e3ad0eeb3f2cb9.JPG

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, kostasmarousi13 είπε:

Μόλις τώρα!!!

3231F805-9183-43D9-8DD2-36B36FB3F415.jpeg

Κάθομαι με φλόμπερ ανά χείρας να με βλέπουν τα πιτσιρίκια της πολυκατοικίας!!!😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 24ωρα χιονόστρωσης ολοκληρώνονται αύριο στις 8 το πρωί και έχουμε ακόμα...αν δεν βρέξει μπορεί σε ορισμένα σημεία και τις 7 μέρες 

IMG_20220128_175352.thumb.jpg.42dcb0982dde0f2156b8d4c96e7848af.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Δεκαετία 80 και 1981 και το 1983 τουλάχιστον 3 φορές πρέπει να είχε τρελό χιόνι. Άλλος Θεός στη Θήβα γενικότερα.

1981 και 1983 είχε κάνει μεγάλα χιόνια και δυτικά προάστεια. Μενίδι σίγουρα. Το ξέρω απο τον πατέρα μου. Ειδικά το 83, ξεσκίστηκε στο χιόνι αλλά και στον παγετό. Κάθε μέρα -5 και κάτω για πολλές ημέρες, στα 220μ υψόμετρο. Στον υποσταθμό της ΔΕΗ στο Μενίδι. Η Θηβα έχει δει τεράστια χιόνια τη δεκαετία του 80. Περισσότερο και απο την Ελπίδα

ΥΓ΅ Εγώ εδώ είχα και μια πέτσα την Κυριακή που την κράτησε σε ορισμένα σημεία μέχρι να ξεκινήσει τη Δευτέρα. Πιάνεται για μέρα στρωμένου χιονιού?🤣

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

1981 και 1983 είχε κάνει μεγάλα χιόνια και δυτικά προάστεια. Μενίδι σίγουρα. Το ξέρω απο τον πατέρα μου. Ειδικά το 83, ξεσκίστηκε στο χιόνι αλλά και στον παγετό. Κάθε μέρα -5 και κάτω για πολλές ημέρες, στα 220μ υψόμετρο. Στον υποσταθμό της ΔΕΗ στο Μενίδι. Η Θηβα έχει δει τεράστια χιόνια τη δεκαετία του 80. Περισσότερο και απο την Ελπίδα

Τα νοτιοδυτικά ευνοήθηκαν το 1981 πολύ. 1983 ο κακός χαμός, 3 ψυχρές εισβολές με Πρωτοχρονιά μέσα. 6/2 η βροχή που γύρισε σε στούπα και 18-21 Φλεβάρη 3ήμερος προϊστορικός προσήνεμος που δυστυχώς προκάλεσε ναυάγιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα λίγο πριν Ηλιούπολη ευτυχώς κάποιες λάμπες στους δρόμους ανάβουν.......

IMG_20220128_110913.jpg

Επεξεργάστηκε από tendcol
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...