Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Το κέντρο ποτέ δεν έπιασε 1,5 μέτρο το 1911, ο Ζιακόπουλος εξηγεί κιόλας ότι με βάση την μετέπειτα έρευνα του υπολογίζει 25-40 εκατοστά. Πιθανόν να έπιασε και 40 γεμάτα δηλαδή όσο τα ανατολικά προάστια σε αυτή τη κακοκαιρία και συνδυάζεται με το 1 μέτρο+ της Κηφισιάς και πιθανόν και με την αναφορά για 1,5 μέτρο εντός του ''λεκανοπεδίου'' από Κηφισιά και πάνω. Αναφέρονται και 2 μέτρα στη Μαλακάσα. Προφανώς μιλάμε για έναν ακραίο χιονιά, ίσως τον καλύτερο αλλά το 1,5 μέτρο στο Θησείο θα δικαιολογούσε τουλάχιστον 2 μέτρα σε περιοχές όπως η Αγία Παρασκευή. Αυτό ρεαλιστικά δεν γίνεται ούτε με το πιο ακραίο σενάριο το οποίο θα ήταν οι ραγδαιότητες της Ελπίδας με διάρκεια χιονιά 2002.

Επίσης δημοσιογραφικές αναφορές ή αναφορές κατοίκων/γηραιότερων κτλ δεν αποτελούν αξιόπιστη πληροφορία. Υπάρχει video στο Youtube από ειδήσεις του 2008 όπου η παρουσιάστρια ειδήσεων εκπλήσσεται όταν ακούει για αλυσίδες στη Κατεχάκη γιατί δεν θυμάται ποτέ να συνέβη πάλι αυτό (και μιλάμε για τη δεκαετία που αλυσίδες ήθελε και το 2002 και το 2004 και το 2006). Αντίστοιχα θυμάμαι κάτι γέροντες στην ορεινή Κορινθία που έλεγαν ότι είχε δεκαετίες να κάνει τόσο χιόνι όσο έβαλε τον Δεκέμβριο του 2017 και ήμουν σε φάση ''ρε μεγάλε, άσε τα υπόλοιπα, το 2002 που το Σούλι πάνω από το Κιάτο είχε 1 μέτρο τουλάχιστον δεν το θυμάσαι;''. Οπότε αυτά τα ''δεν τα έχουμε ξαναδεί'' ή ''ποτέ δεν είχε τόσο χιόνι'' τα ακούω βερεσέ από τον περισσότερο κόσμο. 

Θα σταθώ μόνο στο 1,5 μετρο που αναφέρεις και προφανως επειδη ειναι πολυ παλιο γεγονος σιγουρα θα υπαρχουν ανακρίβειες. Αλλα να ξερεις ενα πραγμα με το καιρο ολα να τα περιμενεις. Οποτε πιστευω και 1,5 μετρο μπορουσε να βγαλει το κεντρο και ειδικα τοτε χωρις τους ασταθμητους παραγοντες απο τον τοπικο υπερπληθυσμο αυτοκινητα κτιρια φωτα κτλ.  Ολα τα εως τωρα δεδομενα μπορει να καταρριφθούν με ενα απλο μετεωρολογικο συμβαν. Σκεψου μεχρι περυσι τετοια περιοδο λεγατε για την αχιονια σας τα τελευταια 12 χρονια (απο το 08) και ξαφνικα εκανε 2 ιστορικους μπακ του μπακ. Οποτε επανερχομαι ποτε μην λες ποτε με τον καιρο, ο οποιος παντα θα μας εκπλησσει.

Επεξεργάστηκε από Volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ σε ακαθάριστα στενά έχει ακόμη ολική!

Ο πατέρας μου, που δεν είναι ιδιαίτερα χιονόφιλος αλλά έχει εξαιρετικό μνημονικό, μου είπε ότι το 2002 είχε σχεδόν το ίδιο χιόνι, αλλά οι δρόμοι καθάρισαν πιο γρήγορα από απ'οτι φέτος (ίσως επειδή ενδιάμεσα στις χιονοπτώσεις τους καθάριζαν, ενώ φέτος το έριξε όλο μαζεμένο). Εκτός δρόμων κράτησε όντως παρά πολύ καιρό.

Το 2004 θυμάται καθαρά το χιόνι "μετεωρολογική βόμβα" (μπερδεύει την ονομασία με το χαμηλό βόμβα στα τέλη του Γενάρη, αλλά δεν τον διορθώνω γιατί και ο χιονιάς του 2004 βόμβα ήταν 😆) και μου είπε ότι κράτησε λιγότερο το χιόνι από φέτος, και σε δρόμους και γενικά. Φλεβάρης γαρ...

Αυτό που μου είπε και μου έκανε εντύπωση, δεν ξέρω όμως αν έχει δίκιο, είναι ότι το 1987 δεν ξεπεράστηκε ούτε σε μέρες χιονόστρωσης, ούτε σε ύψος χιονιού! Να πω εδώ ότι μέχρι πρόσφατα μέναμε ακόμη ψηλότερα, στα 250+ μέτρα, οπότε με δεδομένο ότι το 1987 χιόνιζε σχεδόν 10 μέρες, αν δεν το έλιωνε ενδιάμεσα μπορεί όντως να πλησιάσαμε εδώ και το μέτρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μπαααα. 

2002 και 2004 σίγουρα είχε περισσότερη διάρκεια. Σε εσάς λέω εκεί. Για το 2002 το θυμάμαι δλδ. Είχε παγώσει το χιόνι με τις αρνητικές. 

Μάλλον είσαι μικρός 🤣

 

Το 2002 για εδώ πιθανόν ναι λόγω ποσότητας χιονιού αλλα το 2004 σίγουρα όχι γιατί αν και είχε αρνητικές (νομιζω μόνο για 1-2 μέρες) δεν εριξε τόσο πολύ χιόνι συγκριτικά με το 2002 και την Ελπίδα 

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Volos said:

Θα σταθώ μόνο στο 1,5 μετρο που αναφέρεις και προφανως επειδη ειναι πολυ παλιο γεγονος σιγουρα θα υπαρχουν ανακρίβειες. Αλλα να ξερεις ενα πραγμα με το καιρο ολα να τα περιμενεις. Οποτε πιστευω και 1,5 μετρο μπορουσε να βγαλει το κεντρο και ειδικα τοτε χωρις τους ασταθμητους παραγοντες απο τον τοπικο υπερπληθυσμο αυτοκινητα κτιρια φωτα κτλ.  Ολα τα εως τωρα δεδομενα μπορει να καταρριφθούν με ενα απλο μετεωρολογικο συμβαν. Σκεψου μεχρι περυσι τετοια περιοδο λεγατε για την αχιονια σας τα τελευταια 12 χρονια (απο το 08) και ξαφνικα εκανε 2 ιστορικους μπακ του μπακ. Οποτε επανερχομαι ποτε μην λες ποτε με τον καιρο, ο οποιος παντα θα μας εκπλησσει.

Θα αναφερόταν σε εφημερίδες της εποχής, δεν είναι ότι δεν έχουμε πληροφορίες. Σίγουρα βορειότερα προάστια θα είχαν τεράστια και ''γεμάτα'' ποσά χιονόστρωσης γιατί αν δει κανείς τους χάρτες της εποχής θα δει ότι όντως είχαμε απανωτές ψυχρές εισβολές αλλά 1,5 μέτρο στο κέντρο δεν είχαμε σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Χιών said:

Εδώ σε ακαθάριστα στενά έχει ακόμη ολική!

Ο πατέρας μου, που δεν είναι ιδιαίτερα χιονόφιλος αλλά έχει εξαιρετικό μνημονικό, μου είπε ότι το 2002 είχε σχεδόν το ίδιο χιόνι, αλλά οι δρόμοι καθάρισαν πιο γρήγορα από απ'οτι φέτος (ίσως επειδή ενδιάμεσα στις χιονοπτώσεις τους καθάριζαν, ενώ φέτος το έριξε όλο μαζεμένο). Εκτός δρόμων κράτησε όντως παρά πολύ καιρό.

Το 2004 θυμάται καθαρά το χιόνι "μετεωρολογική βόμβα" (μπερδεύει την ονομασία με το χαμηλό βόμβα στα τέλη του Γενάρη, αλλά δεν τον διορθώνω γιατί και ο χιονιάς του 2004 βόμβα ήταν 😆) και μου είπε ότι κράτησε λιγότερο το χιόνι από φέτος, και σε δρόμους και γενικά. Φλεβάρης γαρ...

Αυτό που μου είπε και μου έκανε εντύπωση, δεν ξέρω όμως αν έχει δίκιο, είναι ότι το 1987 δεν ξεπεράστηκε ούτε σε μέρες χιονόστρωσης, ούτε σε ύψος χιονιού! Να πω εδώ ότι μέχρι πρόσφατα μέναμε ακόμη ψηλότερα, στα 250+ μέτρα, οπότε με δεδομένο ότι το 1987 χιόνιζε σχεδόν 10 μέρες, αν δεν το έλιωνε ενδιάμεσα μπορεί όντως να πλησιάσαμε εδώ και το μέτρο!

Έχοντας δει φωτογραφία από Αγία Παρασκευή το 1987 όσο χιόνι κι αν έριξε για πόσες μέρες ποτέ δεν ξεπέρασε τους 30-40 πόντους. Ήταν ακραιό φαινόμενο για Μάρτιο αλλά μέτρο δεν έφτασε σε καμία περιοχή του λεκανοπεδίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η σημερινη δορυφορικη 3 μερες μετα τη ληξη της κακοκαιριας αποκαλυπτει ποιες περιοχες χτυπηθηκαν βασικα...Αττικη,Βοιωτια,Ευβοια,Λοκριδα κ Ανδρος

Screenshot_20220128-140528_Gallery.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, menidi said:

Μπαααα. 

2002 και 2004 σίγουρα είχε περισσότερη διάρκεια. Σε εσάς λέω εκεί. Για το 2002 το θυμάμαι δλδ. Είχε παγώσει το χιόνι με τις αρνητικές. 

Μάλλον είσαι μικρός 🤣

 

Ναι καμία σχέση, το 2002 το κέντρο της Αθήνας το θυμάμαι πολύ καλά. Ήταν σχεδόν μια εβδομάδα απροσπέλαστο ακόμα και σε μερικά κεντρικά σημεία καθώς είχε μπετώσει ο πάγος από τις αρνητικές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλύτερο video της Ελπίδας δεν υπάρχει. 

Seth13: Hold my Gluhwein!

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, sarris said:

Ειναι πληρως αστειο ολοκληρο αστεροσκοπειο να μιλαει για 1,5 μετρο το 1911. Ημαρτον δηλαδη. Δεν υπαρχει ουτε μια στο τρις

Πάνω στο λόφο που είναι ο σταθμός του Θησείου δεν θα έπαιρνα όρκο οτι δεν θα μπορούσε να βγει το 1.5 μέτρο. Στην Αθήνα βλέπουμε κουλά κάθε 20 μέτρα. Δεν με εντυπωσιάζει. Βασικά αν κάτι έχω μάθει για τις κλιματολογικές ιδιαιτερότητες της Αθήνας είναι οτι χειμώνα καλοκαίρι είναι παιχνιδάκι να δεις ακραίες διαφορές ανάμεσα σε κοντινές αποστάσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Πάνω στο λόφο που είναι ο σταθμός του Θησείου δεν θα έπαιρνα όρκο οτι δεν θα μπορούσε να βγει το 1.5 μέτρο. Στην Αθήνα βλέπουμε κουλά κάθε 20 μέτρα. Δεν με εντυπωσιάζει. Βασικά αν κάτι έχω μάθει για τις κλιματολογικές ιδιαιτερότητες της Αθήνας είναι οτι χειμώνα καλοκαίρι είναι παιχνιδάκι να δεις ακραίες διαφορές ανάμεσα σε κοντινές αποστάσεις. 

Για 1,5 μετρο ομως μιλαμε.. ουτε 30 ουτε 50 ποντους.

1,5 μετρο καθαρο πολλες χρονιες δεν μπαινει ουτε στα χιονοδρομικα μας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sarris said:

Για 1,5 μετρο ομως μιλαμε.. ουτε 30 ουτε 50 ποντους.

1,5 μετρο καθαρο πολλες χρονιες δεν μπαινει ουτε στα χιονοδρομικα μας..

Καλά το ΕΑΑ λέει εξάλλου οτι δεν είναι επίσημη μέτρηση αλλά εκτίμηση. Ποιός ξέρει σε πιο σημείο του λόφου εκτιμήθηκε τόσο το ύψος του χιονιού και από ποιόν? Επίσης μπορεί όντως να είναι κάποιο τυπογραφικό λάθος από κανένα μπάζο που επειδή το 1911 ήταν όλα χειρόγραφα τα αρχεία εμείνε ως έτσι στο αρχείο του Θησείου. Κανείς δεν ξέρει. Αλλά δεν αποκλείω a priori προσωπικά το 1.5 μέτρο διότι μιλάμε για έναν λόφο που ανάλογα του πως έσκαγε ο άνεμος πάνω στην χιονοθύελλα δεν ξέρεις πραγματικά τι μπορεί να άφησε στο τέλος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sarris είπε:

Για 1,5 μετρο ομως μιλαμε.. ουτε 30 ουτε 50 ποντους.

1,5 μετρο καθαρο πολλες χρονιες δεν μπαινει ουτε στα χιονοδρομικα μας..

Ετσι.Δεν υπαρχει αυτο το νουμερο για Αθηνα.Απλα δεν γινεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας πω κι εγώ κάτι για αυτό τον χιονιά που μπορεί τους δυτικούς να μας πίκρανε λίγο αλλά ήταν μόνο γιατί μπήκαμε σε διαδικασία σύγκρισης. Αν το δούμε ανεξάρτητα του τι έκανε σε άλλα προάστια, ήταν ένας δυνατός χιονιάς έως και ιστορικός θα έλεγα για την περιοχή μου γιατί όπως είπα σε καμία περίπτωση δεν βάλαμε τα εκατοστά άλλων αλλά καταφέραμε να χιονοστρωθούμε 5 η ωρα το απόγευμα. Πόσες φορές έχει ξαναγίνει αυτό; Επιπλέον ακόμα και η ίδια η ολική χιονόστρωση δεν είναι καθόλου δεδομένη. Είχαμε 13 χρόνια πριν τη Μήδεια και τώρα ξανά 11 μήνες μετά. Τέλος να πω για το Ίλιον γιατί δεν ξέρω για αλλού ότι οτι στρώθηκε στρώθηκε με θετικές. Σε οριακά αρνητική - 0.1 πέσαμε μόνο για λίγο κατά τις 8:30 το πρωί της Δευτέρας. Κάποια στιγμή το μεσημέρι είχαμε φτάσει 2 βαθμούς και μετά τις 4 στα ισχυρά φαινόμενα δεν πέσαμε κάτω απο 0.6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Volos είπε:

Θα σταθώ μόνο στο 1,5 μετρο που αναφέρεις και προφανως επειδη ειναι πολυ παλιο γεγονος σιγουρα θα υπαρχουν ανακρίβειες. Αλλα να ξερεις ενα πραγμα με το καιρο ολα να τα περιμενεις. Οποτε πιστευω και 1,5 μετρο μπορουσε να βγαλει το κεντρο και ειδικα τοτε χωρις τους ασταθμητους παραγοντες απο τον τοπικο υπερπληθυσμο αυτοκινητα κτιρια φωτα κτλ.  Ολα τα εως τωρα δεδομενα μπορει να καταρριφθούν με ενα απλο μετεωρολογικο συμβαν. Σκεψου μεχρι περυσι τετοια περιοδο λεγατε για την αχιονια σας τα τελευταια 12 χρονια (απο το 08) και ξαφνικα εκανε 2 ιστορικους μπακ του μπακ. Οποτε επανερχομαι ποτε μην λες ποτε με τον καιρο, ο οποιος παντα θα μας εκπλησσει.

Συμφωνώ!!! Και το -10.4 του Βοτανικού (απο τις πιο αδύναμες  περιοχές του λεανοπεδίυυ σε κρύο) έλαβε χώρα τ 1934. Και τώρα είδες οτι δε μηδενίσαμε καλά καλά αλλά έριξε τα αντερα του στην κυριολεξια. Μεσα σε 11 μήνες. Ποιός ξέρει....μπορεί το Φλεβάρη να κάνει έναν μέτριο εως καλό χιονιά και να πιάσουμε πάλι τρομερές αρνητικές κι ας μην έχουμε τόσο χιόνι. 

-10.4 στο Βοτανικό, σημαίνει -13 σε ορισμένα βόρεια προάστεια και -15 στην Ιπποκράτειο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Συμφωνώ!!! Και το -10.4 του Βοτανικού (απο τις πιο αδύναμες  περιοχές του λεανοπεδίυυ σε κρύο) έλαβε χώρα τ 1934. Και τώρα είδες οτι δε μηδενίσαμε καλά καλά αλλά έριξε τα αντερα του στην κυριολεξια. Μεσα σε 11 μήνες. Ποιός ξέρει....μπορεί το Φλεβάρη να κάνει έναν μέτριο εως καλό χιονιά και να πιάσουμε πάλι τρομερές αρνητικές κι ας μην έχουμε τόσο χιόνι. 

-10.4 στο Βοτανικό, σημαίνει -13 σε ορισμένα βόρεια προάστεια και -15 στην Ιπποκράτειο. 

αυτο ακριβως, πολλοι καθονται και κρινουν τις σημαιρινες κακοκαιριες με βαση τα δεδομενα και τις συχνοτητες των τελευταιων χρονων. Καλως η κακως οι τοπικοτητες τοτε ευνοουσαν πιο εντονα φαινομενα  και οι συχνοτητες ψυχρων εισβολων ηταν περισσοτερες με back to back κακοκαιριες. Θυμαμαι την γιαγια μου να μου λεει στην πορταρια τη δεκαετια του 60 οταν διεμεναν τοτε μονιμα, το χειμωνα ο 1ος οροφος του σπιτιου γινοταν ισογειο ( για 3 μηνες συνεχομενα) Αυτα τα πραγματα δν υπαρχουν τωρα. Το χκ πχ στο πηλιο με το ζορι λειτουργει. (btw φετος παει καλα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια το 1911 υπαρχουν πολλες αντιφατικες αναφορες.. απο 50εκ στο Θησειο, μεχρι 1,5 μετρο ανεμοσουρια μεχρι αναφορα σε εφημεριδα του τυπου "20 εκατοστα χιονι εχουν καλυψει τους δρομους της Αθηνας" ...τρεχα γυρευε δηλαδη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Το καλύτερο video της Ελπίδας δεν υπάρχει. 

Seth13: Hold my Gluhwein!

 

 

Τι εκανες; Εβαλες δηλωσεις του συγχωρεμενου του Λαζανη απο το 02 και την Αγια να χανεται με βιντεο της Ελπιδας;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Παπλαμουδας said:

Τι εκανες; Εβαλες δηλωσεις του συγχωρεμενου του Λαζανη απο το 02 και την Αγια να χανεται με βιντεο της Ελπιδας;

Ναι, επετειακό 20 χρόνων με πλάνα από την ίδια περιοχή. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

'Ενα πολύ ωραίο άρθρο του Σεραφείμ Χριστοδούλου που δημοσίεύτηκε στην εφημερίδα rodiaki

https://www.rodiaki.gr/article/471208/exairetika-spanios-o-xarakthras-ths-kakokairias-stis-24-kai-25-ianoyarioy-gia-to-nhsi-ths-rodoy

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Μπαααα. 

2002 και 2004 σίγουρα είχε περισσότερη διάρκεια. Σε εσάς λέω εκεί. Για το 2002 το θυμάμαι δλδ. Είχε παγώσει το χιόνι με τις αρνητικές. 

Μάλλον είσαι μικρός 🤣

 

..... το 2002 την 8η ημέρα μετά το τέλος της χιονόπτωσης είδαμε γη στα χωράφια - οικόπεδα (..... που τότε ήταν πολλά .... ) γύρω από τη πολυκατοικία που μένω ..... Άνω Χαλάνδρι .....  όλες οι μέρες ήταν με full ηλιοφάνεια μετά το πέρας των φαινομένων .....

.... η Ελπίδα είχε πολύ καλά χαρακτηριστικά όπως τη ραγδαιότητα που την μαρτυρούν οι ποσότητες χιονόστρωσης σε 12 μόνο ώρες ..... όμως το 2002 είχε διάρκεια ..... 3,5 ημέρες εδώ ..... με αποτελέσματα χιονόστρωσης που πολύ δύσκολα θα ξεπεραστούν ...... και αναφέρομαι πάντα στην περιοχή μου και μόνο .....!!!!!!!.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Volos είπε:

αυτο ακριβως, πολλοι καθονται και κρινουν τις σημαιρινες κακοκαιριες με βαση τα δεδομενα και τις συχνοτητες των τελευταιων χρονων. Καλως η κακως οι τοπικοτητες τοτε ευνοουσαν πιο εντονα φαινομενα  και οι συχνοτητες ψυχρων εισβολων ηταν περισσοτερες με back to back κακοκαιριες. Θυμαμαι την γιαγια μου να μου λεει στην πορταρια τη δεκαετια του 60 οταν διεμεναν τοτε μονιμα, το χειμωνα ο 1ος οροφος του σπιτιου γινοταν ισογειο ( για 3 μηνες συνεχομενα) Αυτα τα πραγματα δν υπαρχουν τωρα. Το χκ πχ στο πηλιο με το ζορι λειτουργει. (btw φετος παει καλα)

Τα χιόνια που έχει φάει ο Βόλος μέχρι και πριν 2 δεκαετίες, δεν τα έχουν φάει όλες μαζί οι πόλεις της Ελλάδας. Αστο......

Εχω δει φωτογραφίες παλιές απο Καρτάλη, Ιάσωνος κτλ. Τελος πάντων. Ας το κλεισω εδώ γιατι το θεμα μας είναι η Ελπιδα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...