Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Χιών said:

Πάντως είναι πραγματικά φοβερό πώς θυμίζει για την Αττική Ελπίδα η όλη φάση.

Πρώτη φάση με φαινόμενα στην αρχή αλλά γρήγορη βελτίωση και χιόνια στο Αιγαίο, και δεύτερη φάση με αναδίπλωση και τη λίμνη επάνω μας.

Αυτή τη φορά δεν έχουμε τα -43 της Ελπίδας στα 500, αλλά οι Τ στα 850 φαίνονται καλύτερες μέχρι στιγμής.

Οντως ετσι ειναι με το ερχόμενο Σαββατο να θελει να γινει η Δευτερα της ελπίδας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οριακή φάση για τα πεδινά της Αττικής... πρωί Σαββάτου για εμένα ο,τι κάνει για χαμηλά στο λεκανοπέδιο... κάτω από το γνωστό χιονο-όριο της Αττικής οδού...νιφάδες πιστεύω θα δούμε όλοι, τα στρωσίματα είναι πιό ζόρικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

περιμενε του χρονου τα χειροτερα γιατι την εξισσοροπηση θα την πληρωσουμε κι εμεις με κανα μονιμο μπαστακα του χρονου οπως φετος η ιβηρικη...εδω θα μαστε αλλα μαλλον το χομπι για τα βορεια θα παει για τον χειμωνα 23-24 και αν εσυ δεν εχεις θεμα με το καλοκαιρι εγω ηδη καιρικα εχω πεθανει σ αυτο το πολυ πιθανο σεναριο κατ εμε που θελει ψυχολογικη προετοιμασια μηνων..ηδη απο τωρα εχω ξεκινησει γιατι το πιστευω παρα πολυ αυτο το σεναριο...

ότι και να κάνει του χρόνου και τους επόμενους χειμώνες το λάθος είναι δικό σου φίλε Βαγγέλη.....πρώτον και κυριότερο δεν έμαθες μετά από τόσα χρόνια παρακολούθησης μοντέλων ...κοντεύουμε 20 παρακαλώ....ότι χιονιάς μεγάλος γενικευμένος καλός βόρειας χώρας δεν έχει φανεί ΠΟΤΕ στα μοντέλα πάνω από τις 100-120 ώρες  ...... αφήνεις να σε παραμυθιάζουν...και σχεδόν παντα όταν πέραν των 120 ωρών δείχνουν χιονιά βόρειας χώρας  αυτός καταλήγει προσήνεμα....

και δεύτερον πιστεύεις λάθος κατά τη γνώμη μου ότι όλα είναι φυσιολογικά στον καιρό και ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ενώ βλέπεις κι εσύ ότι ειδικά εμείς εδώ στην κεντρική Μακεδονία είμαστε οι πρωταθλητές σχεδόν όλη τη χρονιά στην ανωμαλία στην αλλαγή της κανονικότητας στη ροή των χαμηλών στην κατανομή των φαινομένων..... και η Ρόδος η Γαύδος και η Σαντορίνη πλέον περνάνε την Θεσ/νίκη σε μέρες χιονοπτώσεων που λέει ο λόγος...... είσαι ακόμα στην αγνή φυσιολογική εποχή που όλα κυλούσαν φυσιολογικά....αλλά ΔΕΝ........ αν δεν το καταλάβεις αυτό δεν πρόκειται να ηρεμήσει η ψυχή σου....

κι εγώ άργησα να το καταλάβω να το χωνέψω αλλά πλέον η ψυχική μου ηρεμία είναι πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με πριν 5 χρόνια.... που έβλεπα χιονιά πιθανό στα μοντέλα στις 144 και πίστευα ότι κλείδωσε....χαχαχα τώρα αν δεν το δω στις 72 δεν χαίρομαι και αν δεν το δω να πέφτει δεν το πιστεύω.....και το εννοώ....μπορεί να χαίρομαι σαν πιθανές τάσεις... αλλά δεν θα πιστεύω ........

όσο περισσότερο αλλάξουν αυτά τα δύο μέσα σου τόσο καλύτερα για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά αυτό ισχύει και για όλους τους φίλους από την κεντρική Μακεδονία και κατά προέκταση της βόρειας χώρας...... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, BillG είπε:

Ισημερινέ, Ισημερινέ θέλεις να κάνουμε κονέ;;; 😂😂😂

(Παραλλαγή του τραγουδιού της Έφης Σαρρή)

IMG_20220305_193330.jpg

ΟΧΙ ΠΑΤΡΙΝΕ-ΣΑΛΟΝΙΚΙΕ...ΓΙΑΤΙ?ΓΙΑΤΙ.....  🤣

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, CATHA said:

Οριακή φάση για τα πεδινά της Αττικής... πρωί Σαββάτου για εμένα ο,τι κάνει για χαμηλά στο λεκανοπέδιο... κάτω από το γνωστό χιονο-όριο της Αττικής οδού...νιφάδες πιστεύω θα δούμε όλοι, τα στρωσίματα είναι πιό ζόρικα.

Ναι, παίζει ρόλο η μέρα. Μέχρι να σηκωθεί ο ήλιος το όριο παγοποίησης είναι στα 250μ στο λεκανοπέδιο με τα 300μ να γλείφουν Πειραιά και Θριάσιο αλλά ανατολικότερα τα 300μ βρίσκονται στο Κάβο Ντόρο. Στοχεύουμε για Σάββατο με βάση όλα τα μοντέλα. Στόχος ένα λευκό ξύπνημα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και η απάντηση του κυρίου Ζιακόπουλου στις φορτικές...ερωτήσεις μου......Β-ΒΔ ....τρίτη προς τετάρτη....

Για τις χαμηλού υψομέτρου περιοχές της Β-ΒΔ Ελλάδας ό,τι είναι να γίνει θα γίνει Τρίτη προς Τετάρτη,"Θωμά". Μετά, τα χιόνια θα είναι... σαρακοστιανά!
Κατά τα άλλα, οι συνήθεις ύποπτοι άρχισαν να μιλούν για τον καιρό της νέας εβδομάδας σαν να είναι πολεμικοί ανταποκριτές στο Κίεβο και να κάνουν συγκρίσεις με τις μεγάλες χιονοκακοκαιρίες του παρελθόντος. Αθεράπευτα ανεύθυνοι και ανίδεοι!
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

δεν ειπα οτι δεν γραφω αυτο ηταν χτες στο πρωτο πατατρακ...απλα μαλλον παω ετσι που το κοβω για αλλαγη καιρικου χαρακτηρα ...ξινιλα δυσπιστια απαισιοδοξια οποτε ψαξε να βρεις αλλον νικολα να τραβατε τους αυλωνες εγω μας πεθανα..δι εντ...

Άσε τις ξινίλες στην άκρη. Και δεν σου πάει και δεν θα σαι ο εαυτός σου έτσι. Απλά βλέποντας πως διαμορφώνονται τα νέα δεδομένα τα τελευταία χρόνια άλλαξε απλά ρότα και αν δεν έρθουμε κοντά σε οποιαδήποτε κακοκαιρία και κυρίως χιονοκακοκαιρία (72 ώρες το πολύ) τότε να δίνουμε πολύ λιγότερη σημασία στο τι μας τάζουν πολλές μέρες πριν. Ειμαι 42 και σε παρακολουθώ από SR forum, όπως και τους υπόλοιπους βετεράνους εδώ μέσα. Μαθαίνω πολλά κάθε φορά και όσο περνάει ο καιρός γίνομαι ακόμα πιο επιφυλακτικός με την καιρική δραστηριότητα που δείχνουν τα μοντέλα μέρες πριν. Συνέχισε και μόνο κερδισμένος θα είσαι όπως κι εμείς από σένα και τους υπόλοιπους που κάθεστε με τις ώρες και αναλύετε τους χάρτες. Respect!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως φαίνεται τα καλά φαινόμενα να είναι νυχτερινές ώρες γενικά.

Καλό αυτό γιατί έχουμε και μέσα Μάρτη πλέον, δεν μας παίρνει για οριακές καταστάσεις μεσημέρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης βάζω από τώρα στοίχημα ότι αν επιμείνουν τα στοιχεία, το Σάββατο θα κηρυχθεί προληπτικά αργία. Όποιος καίγεται στο χυλό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, bardaris είπε:

και η απάντηση του κυρίου Ζιακόπουλου στις φορτικές...ερωτήσεις μου......Β-ΒΔ ....τρίτη προς τετάρτη....

Για τις χαμηλού υψομέτρου περιοχές της Β-ΒΔ Ελλάδας ό,τι είναι να γίνει θα γίνει Τρίτη προς Τετάρτη,"Θωμά". Μετά, τα χιόνια θα είναι... σαρακοστιανά!
Κατά τα άλλα, οι συνήθεις ύποπτοι άρχισαν να μιλούν για τον καιρό της νέας εβδομάδας σαν να είναι πολεμικοί ανταποκριτές στο Κίεβο και να κάνουν συγκρίσεις με τις μεγάλες χιονοκακοκαιρίες του παρελθόντος. Αθεράπευτα ανεύθυνοι και ανίδεοι!
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Απορώ γιατί χρησιμοποιθεί άσχημους χαρακτηρισμούς ο δάσκαλος, τον τσιτωσε κανείς? Δεν μας εχει συνηθίσει σε τέτοια και μου έκανε εντύπωση....λες και αντιδικεί με κάποιους αλλα΄και με τον ιδιο τον καιρό.....λες και δεν θελει τα χιονια τώρα, έστω κι αν είχε γράψει ότι τα δικαιολογεί ως 15 Μάρτη....περίεργο φάουλ του Ζιακό!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φανταστείτε να τουμπιασουν όλα προς το σημερινό τρέξιμο του Gem και να μείνουμε όλοι παγωτό κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Ενταξει πολύ δύσκολο αυτό. Προσωπικά και να το δω να πέφτει μέσα Μάρτη είναι ικανοποιημένος. Ο,τιδηποτε παραπάνω καλοδεχούμενο σαφώς 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ...53 πια για τον φετινό χειμώνα εχω να παρατηρήσω

θετικά

-Ο υποτροπικός εξαφανίστηκε

-θερμανση στα βουνα που είμουν ξεκινησε  απο 13 Σεπτεμβριου(!) και στην θεσσαλονίκη από 18 οκτωμβρίου

αρνητικά

Δεν μιλώ για την απουσία χιονοπτώσεων στα κεντρικά και βόρεια πεδινά...αλλά για ενα σημαντικότερο στοιχείο για μενα οτι ουτε μια μέρα στην Θεσσαλονίκη δεν εκανε ολικό παγετό....

κατά τα λοιπά να σημειώσω...οτι σε ένα forum αναγαία είναι να μπαινουμε...χαλαροί....αν...ξεκινάμε με τα ΕΓΩ και τα ΕΔΩ....λογικό είναι να φτάνουμε σε αδιέξοδα....δεν μιλώ για κανέναν προσωπικα....αλλά είναι τόσο απλό ενταξει δεν χιόνισε Θεσσαλονίκη....ΟΚ..που λενε και στα social...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Πάντως φαίνεται τα καλά φαινόμενα να είναι νυχτερινές ώρες γενικά.

Καλό αυτό γιατί έχουμε και μέσα Μάρτη πλέον, δεν μας παίρνει για οριακές καταστάσεις μεσημέρι

Εκεί τα θέλουμε. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Snowy Stathis said:

Φανταστείτε να τουμπιασουν όλα προς το σημερινό τρέξιμο του Gem και να μείνουμε όλοι παγωτό κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Ενταξει πολύ δύσκολο αυτό. Προσωπικά και να το δω να πέφτει μέσα Μάρτη είναι ικανοποιημένος. Ο,τιδηποτε παραπάνω καλοδεχούμενο σαφώς 

 

Ειναι πιθανό σεναριο το Gem 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Απορώ γιατί χρησιμοποιθεί άσχημους χαρακτηρισμούς ο δάσκαλος, τον τσιτωσε κανείς? Δεν μας εχει συνηθίσει σε τέτοια και μου έκανε εντύπωση....λες και αντιδικεί με κάποιους αλλα΄και με τον ιδιο τον καιρό.....λες και δεν θελει τα χιονια τώρα, έστω κι αν είχε γράψει ότι τα δικαιολογεί ως 15 Μάρτη!!

κοιτα μην απορείς...αν δείς πως διαχειρίζονται πλέον κάποιοι το "προιόν " καιρου εχει δίκιο η "παπάντζα" παει συννεφο.....θεωρώ σοφό τον κανόνα του forum να μην ειμαστε κριτικοι σε αυτους....αλλά πια χαθηκε το μετρο..στο κατω κατω καλό ειναι να πέφτει και κανενα γαλλικό να ξυπναμε....με τις αμβρότητες δεν βγαζουμε ακρη....

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σοκ και δέος χαχαχα! Εντάξει, τρελά αυτά που δίνει ο τζίφος, δεν πιστεύω ότι θα βγουν, αλλά τι στο καλό έστω μια νιφάδα δεν θα δουμε εδώ; 

Screenshot_20220306-125320_Chrome.jpg.7f490bfe72d22abddcfe381cbe2831c1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, bardaris είπε:

κοιτα μην απορείς...αν δείς πως διαχειρίζονται πλέον κάποιοι το "προιόν " καιρου εχει δίκιο η "παπάντζα" παει συννεφο.....θεωρώ σοφό τον κανόνα του forum να μην ειμαστε κριτικοι σε αυτους....αλλά πια χαθηκε το μετρο..στο κατω κατω καλό ειναι να πέφτει και κανενα γαλλικό να ξυπναμε....με τις αμβρότητες δεν βγαζουμε ακρη....

Θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά ατην προκειμένη οι γνωστοί άγνωστοι δεν έκαναν κάτι παράλογο. Μιλησαν με τα σημερινά στοιχεία κάτι που ισχύει δεν είναι παραφιλολογίες όπως άλλες φορές. 

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα σενάρια του Τζίφου επιβεβαιώνουν τους δύο γύρους. Στα θετικά ότι ψύχρανε ο μέσος όρος στα 850 σε σύγκριση με το 00. 

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν υπαρχει κατι καλο απο το 6αρι ειναι οτι αρκετα σεναρια οριζοντιωνουν βορεια της ελλαδας τον αυλωνα αντι να γινει περιστροφη του μεσα στο αιγαιο. Ετσι ανεβαινουν οι θερμοκρασιες, αλλα εδω εχουμε περιθωριο 2-3 βαθμων,οποτε δεν θα μας χαλαγε καθολου αφου σε αυτα τα σεναρια βγαζει υετο πιο βορεια και με περισσοτερη διαρκεια. Για να γινει αυτο θελουμε το ατλαντικο χαμηλο να βγει οσο πιο βαθυ γινεται για να σπασει το κοινο μπλοκ του αντικυκλωνα απο την ιβηρικη και το αλλο  απο σκανδιναβια. Στο κυριο βγαινει αρκετα αδυναμο το χαμηλο στν ατλαντικο,οποτε και ο σκανδιναβικος  πιο ενισχυμενος και σπρωχνει νοτια τον αυλωναgens-10-1-144.png.d072499ee02b8bf5dd86b041a3cc3e29.png

 

gfs-0-144.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Αφου ειναι ξεκαθαρο γιατι μου απευθυνθηκες; Σχολιασμο ενος τραγικου τρεξιματος εν μεσω ενος αθλιου και εκτρωματικου χειμωνα κανω οπως ολοι,τι να κανουμε. Ο καθενας βλεπει τα τρεξιματα και ο χειμωνα αναλογα με το τι δινει στην περιοχη του. Ο καιρος φετος εδωσε το δευτερο χειμωνα της 1000ετιας και δεν αλλαζει κατι, οσο και να χιονισει ή οχι σε καποιε περιοχες μεσα στη βδομαδα που ερχεται

Επαναλαμβανεις αυτο το χιλιετίας. Μην τα διογκωνεις.... 

Ειναι απλα ενας αδιαφορος χειμωνας κατα τοπους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Επαναλαμβανεις αυτο το χιλιετίας. Μην τα διογκωνεις.... 

Ειναι απλα ενας αδιαφορος χειμωνας κατα τοπους

Για εσας μπορει,για εδω και για πολυ μεγαλο μερος της κεντρικης,δυτικης και βορειας χωρας,της μισης ελλαδας  και βαλε δηλαδη, μετα το 2006-2007 ειναι ο χειροτερος χειμωνας της 1000ετιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...