Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Είναι πιο ΝΔ η μπάλα... κι όμως, να δούμε πως αποτυπώνεται αυτό στον υετό.

Και ποιο ψυχρό στα 850 

Και τον υετό τον κρατάει μέχρι τα μεσάνυχτα 

Με το καλό πικ του να είναι κύριος το απόγευμα. 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Είναι έστω και λίγο καλύτερο σε σύγκριση με το 06 δηλαδή ένα τσικ δυτικότερα ώστε να πιάνει πιο καλά το βορειοανατολικό τμήμα. Πάμε καλά. Και ελάχιστα ψυχρότερο!  

24-779GR.GIF?11-12
27-779GR.GIF?11-12

Βάλε μια και τις 7 το απόγευμα αν μπορείς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εφτιαξε κι αλλο γι αυριο...ολα τα χρονια χαλανε και φετος φτιαχνουν...πλεον μονο ουρανο και οτι δωσει ειναι καλο...καλα χιονια σε ολους με αυτη την εικονα (επιπεδο παγοποιησης το απογευμα στην Αθηνα κατω απο 200 μετρα)!!

image.png.393efc21b4f3a8401ceae669cd794c0a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω ότι δίνει το απόγευμα καθαρό ΒΑ (σχεδόν ΑΒΑ) επιφάνειας και με ζώνουν λίγο τα φίδια... Βέβαια τα υψόμετρα παγοποιησης πέφτουν πολύ χαμηλά παρόλα αυτά...Τι να πω, θα δείξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Χιών said:

Βλέπω ότι δίνει το απόγευμα καθαρό ΒΑ (σχεδόν ΑΒΑ) επιφάνειας και με ζώνουν λίγο τα φίδια... Βέβαια τα υψόμετρα παγοποιησης πέφτουν πολύ χαμηλά παρόλα αυτά...Τι να πω, θα δείξει.

μπαταρία 100% στο κινητο, τπτ αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Εφτιαξε κι αλλο γι αυριο...ολα τα χρονια χαλανε και φετος φτιαχνουν...πλεον μονο ουρανο και οτι δωσει ειναι καλο...καλα χιονια σε ολους με αυτη την εικονα (επιπεδο παγοποιησης το απογευμα στην Αθηνα κατω απο 200 μετρα)!!

image.png.393efc21b4f3a8401ceae669cd794c0a.png

Το τερμάτισε θες να πεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, sotos*snow said:

Θα βλέπουμε όμως και Φθινόπωρα καλοκαιρινά Δεκέμβρηδες και Γενάρηδες σαν Μάιους και καλοκαίρια από την ...Αφροδίτη......να καίγονται από την ζέστη και την ξηρασία και τα τελευταία δάση που έχουν απομείνει....είπαμε Κώστα μου πάμε στα άκρα....... ακραίες εισβολές είτε θερμές είτε ψυχρές εκτός και εντός εποχής.. ακραίες ξηρασίες και ακραίες βροχές κτλ κτλ τελείωσε η φυσιολογικότητα.................

44 minutes ago, Beach-snow NG said:

Eτσι πιστευεις εσυ, εγώ ακριβώς το αντίθετο.....η φυσιολογικότητα ήδη υπάρχει με τα σκαμπανεβασματα της και θα επιβληθεί περαιτερω με τις θερμοκρασιακές ισορροπίες από την παγκόσμια σχετική ψυχρανση....στη διαδικασια αυτη θα υπάρχουν και κάποια άκρα γεγονοτων, όπως πάντα υπηρχαν!! 

Γεια σας! Νέο μέλος εδώ, αλλά θα ήθελα να εκφράσω τη συμφωνία μου με το μέλος sotos*snow. Αν τα ακραία γεγονότα, που ναι πάντα θα υπάρχουν, γίνονται σταθερά όλο και συχνότερα, τότε παύουν να είναι ακραία και γίνονται κανονικά, οπότε αλλάζει η προηγούμενη "φυσιολογικότητα" στην εποχικότητα. Και τα νέα ακραία φαινόμενα που θα εγκατασταθούν στη νέα κανονικότητα, μένει να αναρωτιόμαστε πραγματικά πως και ποια θα είναι αυτά... το πρόβλημα δεν είναι μόνο μεγάλο, είναι και πολύ δύσκολο να εκτιμηθεί.

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ο φίλος σου όμως και δάσκαλος Ζιακο δεν τα πιστεύει αυτά που λες και τα, έχει αναφέρει και στο μπλογκ του.... Φαντάζομαι θα στα, έχει πει και  κατηδειαν σε διάφορες συζητήσεις που ειχατε

Και? Πολλές φορές τα έχουμε συζητήσει και ξέρεις τι μου έλεγε, εκτός από αυτών των ελάχιστων που διαφωνούσαμε? Πάνω στα κλιματικά επειδή δεν είμαι κλιματολόγος, έχει αξία και η δική σου και η δική μου γνώμη και όταν μιλάμε κερδίζουμε γνώση κι ας διαφωνούμε, κι εγώ όσο ζω μαθαίνω.....αυτά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Βάλε μια και τις 7 το απόγευμα αν μπορείς 

Αύξηση της έντασης στο 12άρι, δεν ειχε καθολου μπλε η Αττική. Χιονοκαταιγίδα πάνω από τα κοντοσούβλια του Γιώργου που δεν τον ταγκάρω γιατί δεν βλέπει χάρτες. 

24-505GR.GIF?11-12

Πολύ καλύτερη κατανομή για μεχρι τις 20.00 που δεν έδινε σχεδον τπτ στα προηγούμενα, μπορεί να κερδηθεί. 

30-779GR.GIF?11-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, yiannis_volos said:

Βλέπω ότι το ρεύμα στα 700 θα είναι ΒΔ αύριο. Αυτό είναι καλό;

Όχι εν γένει αλλά με τη περιστροφή της μπάλας και τη μεταφορά θετικού στροβιλισμού για λίγες ώρες δεν αποτελεί εμπόδιο για έντονα φαινόμενα. Αν είχαμε ΒΑ ρεύμα δηλαδή με χαμηλό θα κυνηγούσαμε ιστορικές καταστάσεις μαρτιάτικης Ελπίδας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Η μεσοπρόθεσμη πρόβλεψη, από το Ευρωπαϊκό μοντέλο (ανανέωση....10/3)....

14-21/3....

Mon 14 Mar 2022 - Mon 21 Mar 2022

21-28/3....

Mon 21 Mar 2022 - Mon 28 Mar 2022

28/3-4/4....

Mon 14 Mar 2022 - Mon 21 Mar 2022

Άνοιξη δε προβλέπεται για φέτος?

Θα έχουμε καλοκαίρι τουλάχιστον? χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Είναι έστω και λίγο καλύτερο σε σύγκριση με το 06 δηλαδή ένα τσικ δυτικότερα ώστε να πιάνει πιο καλά το βορειοανατολικό τμήμα. Πάμε καλά. Και ελάχιστα ψυχρότερο!  

 

Και μυαλό δεν βάζεις ρε μπαγάσα, ό,τι κι αν έχεις δει με τον υετό σε ψυχρές εισβολές!!! χαχαχαχαχα......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Άνοιξη δε προβλέπεται για φέτος?

Θα έχουμε καλοκαίρι τουλάχιστον? χαχα

Χαχαχαχαχαχαχα....ωραίος Μήτσε....χαχαχαχαχα......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως βλεποντας την πορεια των ραν δεν αποκλειω στο ναουκαστ να ειναι ακομα λιγο δυτικοτερα η φαση και ετσι θα παιζει το λεκανοπεδιο καλη μπαλιτσα...βεβαιως μικρη δυτικη μετατοπιση σημαινει και ΒΒΔ στα 700 αντι ΒΔ που ειναι εμφανως προτιμοτερος αφου το αιγαιο εχει -34 στην Αττικη και ΒΑ ως -40!...οι Τ στα 850 παιζουν επισης στο -9 (κατι μου λεει επισης οτι ο ΒΑ που βγαζουν τα μοντελα επιφανειακα θα ειναι πιο πολυ Β, καθως αστοχουν συχνα σε αυτο οπως στην Ελπιδα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Παντως βλεποντας την πορεια των ραν δεν αποκλειω στο ναουκαστ να ειναι ακομα λιγο δυτικοτερα η φαση και ετσι θα παιζει το λεκανοπεδιο καλη μπαλιτσα...βεβαιως μικρη δυτικη μετατοπιση σημαινει και ΒΒΔ στα 700 αντι ΒΔ που ειναι εμφανως προτιμοτερος αφου το αιγαιο εχει -34 στην Αττικη και ΒΑ ως -40!...οι Τ στα 850 παιζουν επισης στο -9 (κατι μου λεει επισης οτι ο ΒΑ που βγαζουν τα μοντελα επιφανειακα θα ειναι πιο πολυ Β, καθως αστοχουν συχνα σε αυτο οπως στην Ελπιδα)

Οι άνεμοι στα 700 θα είναι ΒΔ αύριο; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowy Stathis είπε:

Οι άνεμοι στα 700 θα είναι ΒΔ αύριο; 

Ναι...γενικα ειναι λιγο περιεργα κατανεμημενες οι ισοβαρεις, δεν θα μου κανει εντυπωση να εχουμε απροβλεπτες καταστασεις στο ανεμολογιο με αγνωστα αποτελεσματα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, Χιών said:

Βλέπω ότι δίνει το απόγευμα καθαρό ΒΑ (σχεδόν ΑΒΑ) επιφάνειας και με ζώνουν λίγο τα φίδια... Βέβαια τα υψόμετρα παγοποιησης πέφτουν πολύ χαμηλά παρόλα αυτά...Τι να πω, θα δείξει.

 

13 minutes ago, KapelosG said:

Παντως βλεποντας την πορεια των ραν δεν αποκλειω στο ναουκαστ να ειναι ακομα λιγο δυτικοτερα η φαση και ετσι θα παιζει το λεκανοπεδιο καλη μπαλιτσα...βεβαιως μικρη δυτικη μετατοπιση σημαινει και ΒΒΔ στα 700 αντι ΒΔ που ειναι εμφανως προτιμοτερος αφου το αιγαιο εχει -34 στην Αττικη και ΒΑ ως -40!...οι Τ στα 850 παιζουν επισης στο -9 (κατι μου λεει επισης οτι ο ΒΑ που βγαζουν τα μοντελα επιφανειακα θα ειναι πιο πολυ Β, καθως αστοχουν συχνα σε αυτο οπως στην Ελπιδα)

Από χθες δίνει ΒΑ επιφανείας και πήγε μέχρι Β. Στην Ελπίδα πχ δεν γύρισε ποτέ σε ΒΑ. Τώρα στη πράξη γίνεται κάποιου είδους σύγκλιση με το ανατολικό ρεύμα ως τα 850 και το ΒΔ στα 700 ακόμα κι αν αυτό δεν αποτυπώνεται στους επιφανειακούς ανέμους που επικρατούν. Αυτό έχω καταλάβει εμπειρικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

 

Από χθες δίνει ΒΑ επιφανείας και πήγε μέχρι Β. Στην Ελπίδα πχ δεν γύρισε ποτέ σε ΒΑ. Τώρα στη πράξη γίνεται κάποιου είδους σύγκλιση με το ανατολικό ρεύμα ως τα 850 και το ΒΔ στα 700 ακόμα κι αν αυτό δεν αποτυπώνεται στους επιφανειακούς ανέμους που επικρατούν. Αυτό έχω καταλάβει εμπειρικά.

Ακριβως, αξιοσημείωτη είναι η ύπαρξη ΒΑ στα 850 και ΒΔ στα 700...μεγαλη μετεωρολογικη μερα η αυριανη, καθε φορα μαθαινουμε!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Ακριβως...μεγαλη μετεωρολογικη μερα η αυριανη, καθε φορα μαθαινουμε!

εσύ αύριο βράδυ 9 η ώρα να έχεις τα μπαλόνια έτοιμα να τα αμολήσεις 🤣

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Beach-snow NG said:

Και μυαλό δεν βάζεις ρε μπαγάσα, ό,τι κι αν έχεις δει με τον υετό σε ψυχρές εισβολές!!! χαχαχαχαχα......

Κώστα, κοιτάω χάρτες μέχρι και στο nowcast όχι γιατί εμπιστεύομαι επακριβώς τα χιλιοστά που δίνουν αλλά για να δω την διαφορά αποτύπωσης που πάντα έχουν και να γίνουμε σοφότεροι στο μελλοντικό μόντελινγκ. Πάντα υπάρχουν εκπλήξεις, όπως έγραψα δεν γίνεται να πιστεύει κάποιος ότι θα έχει η Αγία Παρασκευή τα ίδια χιλιοστά με Δροσοπηγή και Διόνυσο. Από εκεί και πέρα όταν βλέπουν επίκεντρο τη ΒΑ Αττική θα πρέπει κάπως να το αποκωδικοποιήσουμε λαμβάνοντας υπόψιν τα υπόλοιπα ποιοτικά στοιχεία που στη προκειμένη περίπτωση βελτιώθηκαν έστω και λίγο. Όλα στο nowcast κρίνονται πάντα αλλά έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σημαντικη ημερα η αυριανη......εαν και εφοσον παρουν παραταση τα φαινομενα εως τα μεσανυχτα....θα μιλαμε για χιονοστρωσεις ακομα και στο κεντρο της Αθηνας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, xeneize είπε:

εσύ αύριο βράδυ 9 η ώρα να έχεις τα μπαλόνια έτοιμα να τα αμολήσεις 🤣

Modele GFS - Carte prévisions

Αυριανή ραδιοβοληση μεσημεριού -8.3...μετα θα μπουν τα καλά και θα στείλω δικό μου μπαλόνι 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Beach-snow NG said:

Eτσι πιστευεις εσυ, εγώ ακριβώς το αντίθετο.....η φυσιολογικότητα ήδη υπάρχει με τα σκαμπανεβασματα της και θα επιβληθεί περαιτερω με τις θερμοκρασιακές ισορροπίες από την παγκόσμια σχετική ψυχρανση....στη διαδικασια αυτη θα υπάρχουν και κάποια άκρα γεγονοτων, όπως πάντα υπηρχαν!! 

Δεν υπάρχει καμμία φυσιολογικότητα πόσο μάλλον ψύχρανση, η κλιματική αλλαγή είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο γεγονός. Κλιματική αλλάγή δεν σημαίνει συνέχεια καλοκαίρι ούτε απουσία βροχών και χιονιού. Κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν αρνείται (πως άλλωστε) την θέρμανση του πλανήτη. Το όποιο επιστημονικό debate αφορά την αιτία της θέρμανσης όχι την ύπαρξη της.

Η προσωπική πίστη (σεβαστή μεν) δεν μπορεί να αλλάξει την επιστημονική πραγματικότητα.

Συγγνώμη για το off-topic

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...