Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Είναι οι ώρες που δουλεύετε οι Κ.Β. Μετά σιγά σιγά στο ματς μπαίνουμε εγώ και ο @DIMITRIS με υποσεναρια που δείχνουν λίγα πράγματα. Στις 120 ώρες μπαίνει στο ματς ο @GEORGE SNOWMAN και στις 60 ώρες ο @Seth13 αναλύει τα περιοχικά για προσηνεμα. Στο μεσοδιάστημα ο @ISIMERINOS δίνει μια τελευταία μάχη πριν καταλήξει στην αγκαλιά του Αιγαίου. 

Άστα ΓΜΣ.. Τα... Νικόλα... Ότι και να κάνουμε σε εσάς καταλήγει φέτος... Λες και μας μουτζωσανε😈😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmys-snow είπε:

Εγω πιστευω οτι θα μας πιασει και εμας σημερα το βραδυ, για Χαλκιδα το εχω σιγουρακι

Μακάρι, αλλά εγώ αντίθετα τη Χαλκίδα τη φοβάμαι για απόψε (και για αυριο μη σου πω...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Εσύ όλο "ανωμαλίες" βλέπεις Σωτο μου....δεν βλέπεις ότι έχει αλλάξει πολύ ισορροπιστικά το πανηγυρι από το 2015 και μετά? Και θ αλλάξει κι άλλο ώστε μέχρι να φυγουμε από αυτόν τον κόσμο να τρώμε χειμώνες ολκής!!

για την ώρα το μόνο που παρατηρείται είναι η απουσία των εναλλαγών στην κυκλοφορία παλιότερα 15 αντε 20 μερες η κυκλοφορία είχε διαδοχές...ζωνική σε μεσημβρινη και τουπαλιν ,πράγματι εδω και καποια χρόνια η εμμονή πάει συννεφο όπως περσι με την κεντροβόρεια ευρώπη,,,,φετος με τον καύσωνα ...και φετος τον χειμωνα με τους εκτεταμένους αντικυκλώνες στα μεσα πλατη...το ευρωπικό εποχικό μαλιστα δειχνει την συνεχεια αυτής της κυκλοφορίας και την ανοιξη..και εμείς μαλιστα να παραμένουμε στον ουδετερο η ψυχρό τομέα,τα χαμηλά ακομα στην βορειοδυτική ευρώπη αφαντα...(ρευμα του κολπου)...μακαρι αυτην η κυκλοφορία να μεινει και το καλοκαιρι με ψυχρές λιμνες και να φουλαρουμε υετο εμεις στα βορεια απο αστάθειες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Είναι οι ώρες που δουλεύετε οι Κ.Β. Μετά σιγά σιγά στο ματς μπαίνουμε εγώ και ο @DIMITRIS με υποσεναρια που δείχνουν λίγα πράγματα. Στις 120 ώρες μπαίνει στο ματς ο @GEORGE SNOWMAN και στις 60 ώρες ο @Seth13 αναλύει τα περιοχικά για προσηνεμα. Στο μεσοδιάστημα ο @ISIMERINOS δίνει μια τελευταία μάχη πριν καταλήξει στην αγκαλιά του Αιγαίου. 

Εσύ όταν γυρίσει γιατί θα γυρίσει ο τροχός κιχ δεν θα βγάλεις..ούτε τα θες όλα δικά σου ούτε άσε κατι και για έμας ούτε είσαι μονοφαγας...τίποτα🤣🤣...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bardaris είπε:

για την ώρα το μόνο που παρατηρείται είναι η απουσία των εναλλαγών στην κυκλοφορία παλιότερα 15 αντε 20 μερες η κυκλοφορία είχε διαδοχές...ζωνική σε μεσημβρινη και τουπαλιν ,πράγματι εδω και καποια χρόνια η εμμονή πάει συννεφο όπως περσι με την κεντροβόρεια ευρώπη,,,,φετος με τον καύσωνα ...και φετος τον χειμωνα με τους εκτεταμένους αντικυκλώνες στα μεσα πλατη...το ευρωπικό εποχικό μαλιστα δειχνει την συνεχεια αυτής της κυκλοφορίας και την ανοιξη..και εμείς μαλιστα να παραμένουμε στον ουδετερο η ψυχρό τομέα,τα χαμηλά ακομα στην βορειοδυτική ευρώπη αφαντα...(ρευμα του κολπου)...μακαρι αυτην η κυκλοφορία να μεινει και το καλοκαιρι με ψυχρές λιμνες και να φουλαρουμε υετο εμεις στα βορεια απο αστάθειες.

Άστα βαρδαρη ο καιρός έχει φάει κόλλημα με συγκεκριμένες περιοχές λες και είναι γκομενες και θέλει να τις γαμ... 😈🤣Μιλάμε άλλο πράμα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Εσύ όταν γυρίσει γιατί θα γυρίσει ο τροχός κιχ δεν θα βγάλεις..ούτε τα θες όλα δικά σου ούτε άσε κατι και για έμας ούτε είσαι μονοφαγας...τίποτα🤣🤣...

Ξέρω εγώ τι κάνω. Τσιμεντωνω τον σβέρκο γιατί θα αρχίσουν οι καταπιονες και θα πάει η φαπα σύννεφο. Χαχαχαχαχ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Με τεράστιο φαβορί τα προσηνεμα λοιπόν στην δεύτερη καρτέλα απλά παρατηρούμε ...

Γιατι η πρωτη ποια ειναι;;; 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φήμες λένε πως θα μας απασχολήσουν χιόνια πάλι, γύρω στις 18 Ιουνίου😁!!!! Δε ξέρω εάν αληθεύει...

*Μαρτίου... α ρε Μάρτη τρελεε μου..... τρέλανέ μας κι άλλο !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μία τελευταία παρατήρηση για το 12αρι του ευρωπαϊκού για αύριο.

Η συντριπτική πλειοψηφία των μελών του δίνει παράταση φαινομένων μετά τις 16:00-17:00 που δίνει το κύριο. Μάλιστα το πικ των φαινομένων, βάση πλειοψηφίας ανσαμπλ, είναι μετά τις 16:00 που δίνει το κύριο.

Όλα αυτά φαίνονται καθαρά στο παρακάτω διάγραμμα (δεν είναι όλα τα μέλη αλλά και τα άλλα έτσι είναι, τα είδα ένα-ένα)

image.png.fc728def57552e66f759e0d745eea1e2.png

Επίσης στις παρακάτω εικόνες του κύριο και του μέσου όρου αποτυπώνεται η διαφορά στις 19:00.

Κύριο

ecmwf-2-30.png?12

και μέσος όρος (πράσινα χρώματα υετού παντού σε Ευβοια - Αττική)

gens-51-2-30.png

και κοντρόλ πολύ καλύτερο από το κύριο για τις ίδιες ώρες.

gens-0-2-30.png 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Μακάρι, αλλά εγώ αντίθετα τη Χαλκίδα τη φοβάμαι για απόψε (και για αυριο μη σου πω...)

Φιλε μου, πιστευωοτι με τον τροπο που έρχεται ο αυλωνας(οριζοντια) βοηθαει τις περιοχες μας,για φαινομενα. 

Το"προβλημα"που αντιμετωπίζει η Χαλκιδα ειναι οταν έρχεται διαγωνια ο αυλωνας στον Ελλαδικο χωρο και δεν τον περναει(δεν πεταει μυτουλα) Ιονιο. Εκει εισαστε εκτος και μπαλα παιζει το λεκανοπέδιο. Σε αυτες τις περιπτωσεις και εμεις εδω στον Αυλωνα εχουμε μια δυνατη εκκινηση και μετα μενουμε με  on off καταστασεις ενω τα ανατολικα μας θάβονται

Αυτα με τις λιγες γνωσεις που κατεχω και την πολυετη παρατηρηση(40χρονων γαρ) της περιοχης(απο Θηβα-Χαλκιδα-Σχηματαρι-Μαλακασα-Μαρκοπουλο-και Βορεια Προαστια. ) 

Υγ:να πω και την αμαρτια μου, μεχρι να γραφτω στο φορουμ τις περιοχες του Υμηττού δεν τις ειχα σε υποληψη καθως δεν πιστευα οτι μπορει να χιονιζει σε αυτες. Αλλα με εχουν διαψευσει πανηγυρικα. 

Αυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενημέρωση από τον Δήμαρχο Μαραθώνος πριν 2 ώρες:

"Κατόπιν έκτακτης τηλεδιάσκεψης με την Περιφέρεια και ενημέρωσης από μετεωρολόγους της ΕΜΥ, προβλέπεται μεγάλη επιδείνωση του καιρού με ακραία καιρικά φαινόμενα μεγάλης έντασης και σφοδρές χιονοπτώσεις από τις πρώτες πρωινές ώρες του Σαββάτου και καθόλη την διάρκεια της ημέρας στον Δήμο μας λόγω της εν εξελίξει κακοκαιρίας «Φίλιππος»."
 
Ίδωμεν!! Οι χάρτες είναι μαζί μας!
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακαλειται ο @ΜΠΑΜΠΗΣ MJT να επικοινωνησει με το φορουμ. Τι εγινε, χιονιστηκε και δεν μπορει να συνελθει απο τη χαρά του;;; 🤣 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

στους -6 βαθμούς στα 850 ο μ.ο. από το 12αρι του αμερικάνου για 20/3, παλαβά πράγματα φέτος!

image.thumb.png.1810f56b80d336fca0dcd849e2b0b2b9.png

Και ο μ.ο. του ευρωπαϊκού στο -6 στα 850 για 20/3 όπως ακριβώς του gfs, απίστευτο για τόσες μέρες πριν τέτοια συμφωνία! 

image.thumb.png.ee8e71d72ef1e63896ee593fadcfcb4d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, weatherforattica said:

Πιστεύετε πως θα μπορέσει να στρωθεί κάτι στα 50-100μ; (Πλην από τις ευαίσθητες)

Αν δεν κάνει κάποια τεράστια έκπληξη δυστυχώς όχι. Ιδιαίτερα τα νοτιοδυτικά θα δυσκολευτούν και θερμοκρασιακά με βάση την αποτύπωση των χαρτών καθώς όσο πιο βόρεια και ανατολικά πηγαίνουμε στο λεκανοπέδιο τόσο το καλύτερο. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα υπάρξουν φαινόμενα πιθανόν καλής έντασης κατά διαστήματα στα δυτικά αλλά θα είναι έκπληξη αν κάνει κάτι παραπάνω από ελαφριά χιονόστρωση στις εύκολες.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, bardaris είπε:

για την ώρα το μόνο που παρατηρείται είναι η απουσία των εναλλαγών στην κυκλοφορία παλιότερα 15 αντε 20 μερες η κυκλοφορία είχε διαδοχές...ζωνική σε μεσημβρινη και τουπαλιν ,πράγματι εδω και καποια χρόνια η εμμονή πάει συννεφο όπως περσι με την κεντροβόρεια ευρώπη,,,,φετος με τον καύσωνα ...και φετος τον χειμωνα με τους εκτεταμένους αντικυκλώνες στα μεσα πλατη...το ευρωπικό εποχικό μαλιστα δειχνει την συνεχεια αυτής της κυκλοφορίας και την ανοιξη..και εμείς μαλιστα να παραμένουμε στον ουδετερο η ψυχρό τομέα,τα χαμηλά ακομα στην βορειοδυτική ευρώπη αφαντα...(ρευμα του κολπου)...μακαρι αυτην η κυκλοφορία να μεινει και το καλοκαιρι με ψυχρές λιμνες και να φουλαρουμε υετο εμεις στα βορεια απο αστάθειες.

Δεν μπορούμε να κάνουμε συμβόλαιο με τον καιρό και την κυκλοφορία.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, weatherforattica said:

Πιστεύετε πως θα μπορέσει να στρωθεί κάτι στα 50-100μ; (Πλην από τις ευαίσθητες)

Πάνω στην ένταση πολλά γίνονται, και με -9/-10 και ξαστεριά το βράδυ ίσως το κρατήσει με αρνητική...εδώ θα μαστε να δούμε και να μάθουμε για το μέλλον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

blogger_logo_round_35.png

Λίγα λόγια για το χιονιά του Σαββάτου (12/3).
Με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες στη χαμηλή τροπόσφαιρα, 3/8sc χιονίζουν όπου θέλουν, το λένε- δεν το λένε τα μοντέλα!  
Μάρτη μήνα με θετικές θερμοκρασίες οι χιονοστρώσεις δεν είναι εύκολες, όταν χιονίζει μεσημέρι-απόγευμα σε περιοχές εντός της αστικής θερμικής νησίδας.
Για το πού θα χιονίσει, τα βασικά μοντέλα συμφωνούν και οι περιοχές που θα δεχθούν το μεγαλύτερο όγκο χιονιού είναι δεδομένες. Έχω την εντύπωση, όμως, ότι η αυριανή ημέρα θα μας επιφυλάξει αρκετές εκπλήξεις είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω.  
Καλό βράδυ σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Πάνω στην ένταση πολλά γίνονται, και με -9/-10 και ξαστεριά το βράδυ ίσως το κρατήσει με αρνητική...εδώ θα μαστε να δούμε και να μάθουμε για το μέλλον 

Δεν εχει ανατροφή ,φυσαει αεράκι και εχει λιγο σύννεφο .θετικές θα εχουμε κατω απο τα 200-250μ.Στην ενταση θα κριθεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:
blogger_logo_round_35.png

Λίγα λόγια για το χιονιά του Σαββάτου (12/3).
Με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες στη χαμηλή τροπόσφαιρα, 3/8sc χιονίζουν όπου θέλουν, το λένε- δεν το λένε τα μοντέλα!  
Μάρτη μήνα με θετικές θερμοκρασίες οι χιονοστρώσεις δεν είναι εύκολες, όταν χιονίζει μεσημέρι-απόγευμα σε περιοχές εντός της αστικής θερμικής νησίδας.
Για το πού θα χιονίσει, τα βασικά μοντέλα συμφωνούν και οι περιοχές που θα δεχθούν το μεγαλύτερο όγκο χιονιού είναι δεδομένες. Έχω την εντύπωση, όμως, ότι η αυριανή ημέρα θα μας επιφυλάξει αρκετές εκπλήξεις είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω.  
Καλό βράδυ σε όλους.

Συμφωνώ απόλυτα με το δάσκαλό για θετικές ή αρνητικές εκπλήξεις αύριο.

Καλό βράδυ τα λέμε πρωί - πρωί (ελπίζω με ωραία καιρικά νέα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Πιστεύετε πως θα μπορέσει να στρωθεί κάτι στα 50-100μ; (Πλην από τις ευαίσθητες)

θα συμφωνήσω με τα 2 παιδιά που σου απάντησαν.. να προσθέσω όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ μου και το ποσοστό έτσι για να έχεις κ την άτυπη μαθηματική πλευρά χεχε  15% να στρώσει έστω 1 πόντο παντού... 

..και κάτι που διαισθάνθηκα με την ανάρτηση του δασκάλου, τελικά βλέπω η να στρώνει και 3 ποντάκια ή να την βγάλουμε με ήλιο χαχα  (πάντα μιλάμε για κάτω των 200μ. στο λεκανοπέδιο) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...