Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές χειμερινής περιόδου 17-23 Μαρτίου....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χιόνι από Άνω Τρίκαλα Κορινθίας το ''έβγαλε'' ο Μάρτης αλλά αυτό που θα γίνει εκεί από το βράδυ δεν θα περιγράφεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Seth13 said:

Το χιόνι από Άνω Τρίκαλα Κορινθίας το ''έβγαλε'' ο Μάρτης αλλά αυτό που θα γίνει εκεί από το βράδυ δεν θα περιγράφεται. 

Και Παρνασσαρα θα δώσει ρέστα, πιστεύω από Αγόριανη και πάνω θα μπει τρελό χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαναείδα λίγο τα πρωινά για σήμερα...ακόμα χειρότερα πάει το απόγευμα, η καθαρή στροφή σε ΒΔ δεν θα γίνει ποτέ (ίσως λίγο Β-ΒΒΔ), ο υετός στις 5 εξαφανίστηκε και φαίνεται να υπάρχει στις 8-11 το βράδυ που ξεκινάμε με -3 και καταλήγουμε με -4...το διάστημα που κόβουν οι άνεμοι και γυρίζουν σε πιο ΒΔ συνιστώσες είναι στις 8 με το -3 μετά γίνεται πάλι ΒΒΑ με -4...άρα στο πικ των φαινομένων τα χαμηλότερα υψόμετρα θα είναι τα 600 χοντρικά (ίσως και λίγο πιο κάτω αν κάνει παύση και ξεκινήσει απότομα με χαμηλή υγρασία)...να ναι καλά η μπούκα στις 19 το βράδυ που πάντα στην αρχή των εισβολών έχουμε θετικές εκπλήξεις (όπως με Φίλιππο) γιατί κατά τ αλλά η εισβολή εκφυλίστηκε τόσο που δεν μπορούσε να θεωρηθεί σοβαρή (ελάχιστος υετός και Τ για γέλια)...κραταμε την αίσθηση χειμώνα που άφησε και το απίστευτο σύνολο του Μάρτη και του χειμώνα φέτος

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν θα σας αναφέρω έναν μπακαλίστικο τρόπο να υπολογίζετε υψόμετρα χιονόστρωσης στο λεκανοπέδιο με ΒΑ άνεμο. Φυσικά υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες όπως η ένταση των φαινομένων, μικροκλίμα, διαφορετική διεύθυνση ανέμου, αν είναι χειμώνας κοκ. 

-1 από 900μ
-2 από 800μ
-3 από 700μ
-4 από 600μ
-5 από 500μ
-6 από 400μ
-7 από 300μ
-8 από 200μ
-9 από 100μ
-10 από 0μ.

Αυτά καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό πολλές περιπτώσεις κακοκαιριών και αφορούν το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου (πιθανόν σε νότια παραθαλάσσια να χρειάζεται και ένα -11 για παράδειγμα αλλά όπως είπα ο τρόπος είναι μπακαλίστικος αλλά αποδοτικός. Με ΒΔ τα υψόμετρα κατεβαίνουν αρκετά. Για όριο χιονόπτωσης πάλι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες αλλά μπορείτε να αφαιρείτε έως και 200μ περίπου.

 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα ανεβηκε η Τ και αγγιζει τους 5 βαθμους.Οσο και να εχει χιονισει φετος,εχει γινει ηδη delete και ονειρευομαι το βραδυ να πεσει εστω και λιγο χιονολυτο,καμια λιωμενη νιφαδα στο παρμπριζ αλλα ειναι δυσκολο,εκφυλιστηκε αυτη η υποτροπη οσο καμια φετος,σε τοσο μικρο διαστημα. 

Το πεπρωμενο ειναι αδυνατο να το αποφυγεις(εκτος αν πιασεις το τζοκερ)και η βρωμοεποχη ερχεται.Οσο μεγαλωνω τοσο χειροτερη φανταζει στα ματια μου και ειδικα μετα τα περσινα γεγονοτα την μισω οσο τιποτα αλλο.

Εσυ θασαι καλυτερα αυριο!!

Καλο χειμωνα να εχουμε (για τον επομενο εννοω)....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Λοιπόν θα σας αναφέρω έναν μπακαλίστικο τρόπο να υπολογίζετε υψόμετρα χιονόστρωσης στο λεκανοπέδιο με ΒΑ άνεμο. Φυσικά υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες όπως η ένταση των φαινομένων, μικροκλίμα, διαφορετική διεύθυνση ανέμου κοκ. 

-1 από 900μ
-2 από 800μ
-3 από 700μ
-4 από 600μ
-5 από 500μ
-6 από 400μ
-7 από 300μ
-8 από 200μ
-9 από 100μ
-10 από 0μ.

Αυτά καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό πολλές περιπτώσεις κακοκαιριών και αφορούν το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου (πιθανόν σε νότια παραθαλάσσια να χρειάζεται και ένα -11 για παράδειγμα αλλά όπως είπα ο τρόπος είναι μπακαλίστικος αλλά αποδοτικός. Με ΒΔ τα υψόμετρα κατεβαίνουν αρκετά. Για όριο χιονόπτωσης πάλι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες αλλά μπορείτε να αφαιρείτε έως και 200μ περίπου.

 

Ουτε καν, καμια σχεση!! Καταλαβαίνεις ετσι;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο δρόμο Καρυάς - Λεπτοκαρυάς στον Όλυμπο, από την σελίδα το χωριού στο facebook στις 20/3. τεράστιες ποσότητες χιονιού σε υψόμετρο 900 μέτρα, κοντά στο μήνα συνεχής χιονοκάλυψη, τουλάχιστον για το μήνα Μάρτιο που έχω ενημέρωση

276294935_2111524459023570_5569370880178436061_n.jpg

Επεξεργάστηκε από Koumoustas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Beach-snow NG said:

Ουτε καν, καμια σχεση!! Καταλαβαίνεις ετσι;;;

Έγραψα ότι είναι μπακαλίστικος ο τρόπος και μιλάω για ολική χιονόστρωση που να έχει πιθανότητες διατήρησης και όπως είπα αυτό αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες που επικρατούν ανάλογα την κακοκαιρία κτλ. Το είχα γράψει και παλαιότερα και ξέρω ότι διαφωνείτε πολλοί αλλά τόσα χρόνια στο κουρμπέτι έχω δει ότι ισχύει. Με ΒΔ άνεμο τα υψόμετρα κατεβαίνουν τουλάχιστον 100μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μα το λεει μονος του οτι εχει παρανοησει.Ο Μητσος θα βλεπει νιφαδες για λιγες μερες ακομα ωσπου να ξεπερασει η Τ τους 20 βαθμους

Κάπου εκεί ανθίζουν οι λεύκες και νομίζω πάλι ότι χιονίζει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Seth13 είπε:



-1 από 900μ
-2 από 800μ
-3 από 700μ
-4 από 600μ
-5 από 500μ
-6 από 400μ
-7 από 300μ
-8 από 200μ
-9 από 100μ
-10 από 0μ.



 

Το -11 ειναι φτου ξελευθερια για ολους!!!🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, sakis13 said:

Το -11 ειναι φτου ξελευθερια για ολους!!!🤣

Ο επιφανειακός ΒΔ βοηθάει περισσότερο στο θέμα των θερμοκρασιών. Πάντως ας αναζητήσει κάποιος για την περιοχή του πότε είχε ολική και με τι θερμοκρασία στα 850 και αν ''έβγαλε'' το χιόνι το μεσημέρι. Ο υπολογισμός έγινε με βάση αμέτρητες επιτυχίες και-κυρίως-αποτυχίες για το τι να περιμένω στην Αγία Παρασκευή στα 200μ που βρίσκομαι στο ύψος της πλατείας επί της Μεσογείων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Λοιπόν θα σας αναφέρω έναν μπακαλίστικο τρόπο να υπολογίζετε υψόμετρα χιονόστρωσης στο λεκανοπέδιο με ΒΑ άνεμο. Φυσικά υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες όπως η ένταση των φαινομένων, μικροκλίμα, διαφορετική διεύθυνση ανέμου, αν είναι χειμώνας κοκ. 

-1 από 900μ
-2 από 800μ
-3 από 700μ
-4 από 600μ
-5 από 500μ
-6 από 400μ
-7 από 300μ
-8 από 200μ
-9 από 100μ
-10 από 0μ.

Αυτά καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό πολλές περιπτώσεις κακοκαιριών και αφορούν το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου (πιθανόν σε νότια παραθαλάσσια να χρειάζεται και ένα -11 για παράδειγμα αλλά όπως είπα ο τρόπος είναι μπακαλίστικος αλλά αποδοτικός. Με ΒΔ τα υψόμετρα κατεβαίνουν αρκετά. Για όριο χιονόπτωσης πάλι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες αλλά μπορείτε να αφαιρείτε έως και 200μ περίπου.

 

Και εγω καπως ετσι το υπολογιζω πολυ χοντρικα κ μπακαλιστικα με "θερμο"θαλασσινο ΒΑ...βεβαια με ΒΔ πεφτουν κατακορυφα οπως λες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Έγραψα ότι είναι μπακαλίστικος ο τρόπος και μιλάω για ολική χιονόστρωση που να έχει πιθανότητες διατήρησης και όπως είπα αυτό αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες που επικρατούν ανάλογα την κακοκαιρία κτλ. Το είχα γράψει και παλαιότερα και ξέρω ότι διαφωνείτε πολλοί αλλά τόσα χρόνια στο κουρμπέτι έχω δει ότι ισχύει. Με ΒΔ άνεμο τα υψόμετρα κατεβαίνουν τουλάχιστον 100μ.

Δυνητικα ναι, πρακτικα οχι....και μπορω να παραθεσω πολλα ππαραδειγματα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ο επιφανειακός ΒΔ βοηθάει περισσότερο στο θέμα των θερμοκρασιών. Πάντως ας αναζητήσει κάποιος για την περιοχή του πότε είχε ολική και με τι θερμοκρασία στα 850 και αν ''έβγαλε'' το χιόνι το μεσημέρι. Ο υπολογισμός έγινε με βάση αμέτρητες επιτυχίες και-κυρίως-αποτυχίες για το τι να περιμένω στην Αγία Παρασκευή στα 200μ που βρίσκομαι στο ύψος της πλατείας επί της Μεσογείων. 

Στην ελπίδα δε πρέπει να είχαμε -10 αν δε κάνω λάθος παρολαυτα είχαμε ολική που διατηρηθηκε. Ίσως λόγω έντασης φαινομένων? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερά πράγματα .....80αρες ριπές και πρώτη φορά ο σταθμός μου γράφει 4mm υετό από τις σφαλιάρες που τρώει ....

Επικυνδυνα πράγματα έξω ....όλα πετάνε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Beach-snow NG said:

Δυνητικα ναι, πρακτικα οχι....και μπορω να παραθεσω πολλα ππαραδειγματα!!

Όπως έγραψα πολλά πράγματα μπορούν να διαφέρουν ανάλογα τις συνθήκες. Αν θες μπορείς να παραθέσεις κάποια παραδείγματα, συζήτηση κάνουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Steliosnow said:

Στην ελπίδα δε πρέπει να είχαμε -10 αν δε κάνω λάθος παρολαυτα είχαμε ολική που διατηρηθηκε. Ίσως λόγω έντασης φαινομένων? 

Ακριβώς, κλειστός καιρός με συνεχή χιονόπτωση. Επίσης θα παρατηρήσεις ότι η θερμοκρασία πχ στον Άλιμο δεν μηδένισε ποτέ πραγματικά. Ακόμα και στην Αγία Παρασκευή περάσαμε το μεσημέρι σε οριακά θετική που λόγω της έντασης των φαινομένων και του ήδη στρωμένου χιονιού δεν είχε και σημασία. Μάλιστα ο επιφανειακός άνεμος στους σταθμούς δεν γύρισε ποτέ σε ΒΑ. Αντίστοιχα στη Μήδεια το χιόνι στα νότια ''βγήκε'' εύκολα. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Όπως έγραψα πολλά πράγματα μπορούν να διαφέρουν ανάλογα τις συνθήκες. Αν θες μπορείς να παραθέσεις κάποια παραδείγματα, συζήτηση κάνουμε. 

Προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις, οτι δεν εχει αξια ο γενικος υπολογισμος....αναλογως μπορουν να βγουν 10αδες πινακες με παραδειγματα ....πχ για Δεκεμβρη, Νοεμβρη, Γεναρη, Φλεβαρη και Μαρτη....μπορεις να χιονιστεις με -2, μπορεις να μην χιονιστεις με -7 οπως χθες....και αναλογως οι θερμ τιμες στη σταθμη των 850, ποικιλλουν ανα μηνα και φυσικα αναλογως υποστηριξεων κ μη κι ενα σωρο ακομη παραμετρων....παλευα καιρο πχ στο χωριο μου να δω που αντιστοιχουν υψομετρικα τα -1 τα -2 κλπ ...πολλες οι αποκλισεις ....απλα οταν εχεις γεματα -8 και -9 και στρωμενα ολα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα δεν πονοκεφαλιαζεις καν!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Beach-snow NG said:

Προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις, οτι δεν εχει αξια ο γενικος υπολογισμος....αναλογως μπορουν να βγουν 10αδες πινακες με παραδειγματα ....πχ για Δεκεμβρη, Νοεμβρη, Γεναρη, Φλεβαρη και Μαρτη....μπορεις να χιονιστεις με -2, μπορεις να μην χιονιστεις με -7 οπως χθες....και αναλογως οι θερμ τιμες στη σταθμη των 850, ποικιλλουν ανα μηνα και φυσικα αναλογως υποστηριξεων κ μη κι ενα σωρο ακομη παραμετρων....παλευα καιρο πχ στο χωριο μου να δω που αντιστοιχουν υψομετρικα τα -1 τα -2 κλπ ...πολλες οι αποκλισεις ....απλα οταν εχεις γεματα -8 και -9 και στρωμενα ολα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα δεν πονοκεφαλιαζεις καν!!

Ανέφερα ότι αυτά μπορούν να διαφέρουν ανάλογα τις συνθήκες και αναφέρομαι στο λεκανοπέδιο συγκεκριμένα, όχι γενικά σε κάθε περιοχή και ότι αυτά αντιστοιχούν για χειμερινούς μήνες, όχι Μάρτιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Λοιπόν θα σας αναφέρω έναν μπακαλίστικο τρόπο να υπολογίζετε υψόμετρα χιονόστρωσης στο λεκανοπέδιο με ΒΑ άνεμο. Φυσικά υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες όπως η ένταση των φαινομένων, μικροκλίμα, διαφορετική διεύθυνση ανέμου, αν είναι χειμώνας κοκ. 

-1 από 900μ
-2 από 800μ
-3 από 700μ
-4 από 600μ
-5 από 500μ
-6 από 400μ
-7 από 300μ
-8 από 200μ
-9 από 100μ
-10 από 0μ.

Αυτά καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό πολλές περιπτώσεις κακοκαιριών και αφορούν το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου (πιθανόν σε νότια παραθαλάσσια να χρειάζεται και ένα -11 για παράδειγμα αλλά όπως είπα ο τρόπος είναι μπακαλίστικος αλλά αποδοτικός. Με ΒΔ τα υψόμετρα κατεβαίνουν αρκετά. Για όριο χιονόπτωσης πάλι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες αλλά μπορείτε να αφαιρείτε έως και 200μ περίπου.

 

Πολυ χονδρικα,ναι καπως ετσι ειναι.Τονιζω για οποιον διαβασε βιαστικα το ποστ του Σωτηρη,οτι μιλαει για ΧΙΟΝΟΣΤΡΩΣΗ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Εσυ θασαι καλυτερα αυριο!!

Καλο χειμωνα να εχουμε (για τον επομενο εννοω)....

Μεσα στη νυχτα,λογικα θα το γυρισει σε χιονι,αλλα θα ειναι πολυ νυχτα και θα κοιμαμαι πολυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ακριβώς, κλειστός καιρός με συνεχή χιονόπτωση. Επίσης θα παρατηρήσεις ότι η θερμοκρασία πχ στον Άλιμο δεν μηδένισε ποτέ πραγματικά. Ακόμα και στην Αγία Παρασκευή περάσαμε το μεσημέρι σε οριακά θετική που λόγω της έντασης των φαινομένων και του ήδη στρωμένου χιονιού δεν είχε και σημασία. Μάλιστα ο επιφανειακός άνεμος στους σταθμούς δεν γύρισε ποτέ σε ΒΑ. Αντίστοιχα στη Μήδεια το χιόνι στα νότια ''βγήκε'' εύκολα. 

Στη μηδεία ειχαμε -0,7 ελάχιστη μιλάω για ώρες φαινομένων φυσικά και στην ελπίδα -0,1.παρολαυτα στην ελπίδα είχαμε καλυτερη χιονοστρωση. Στην ελπίδα απλώς σχεδόν ολος ο υέτος έπεσε με ακριβώς 0 βαθμους. Απλά παλαιο Φάληρο νέα σμυρνη κτλ θέλουν λίγο καλυτερες Τ από μας καθώς έχω παρατηρησει ότι είναι αι +0,5-1 από μας χωρίς να ξέρω το  λογο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Πηλιο εδωσε ρεστα μεσα στον Μαρτη.Οσο χιονι δεν εβαλε τον Χειμωνα το χωσε τωρα..!!

276149259_1421609858268893_2831927299962420201_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 minutes ago, Beach-snow NG said:

Προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις, οτι δεν εχει αξια ο γενικος υπολογισμος....αναλογως μπορουν να βγουν 10αδες πινακες με παραδειγματα ....πχ για Δεκεμβρη, Νοεμβρη, Γεναρη, Φλεβαρη και Μαρτη....μπορεις να χιονιστεις με -2, μπορεις να μην χιονιστεις με -7 οπως χθες....και αναλογως οι θερμ τιμες στη σταθμη των 850, ποικιλλουν ανα μηνα και φυσικα αναλογως υποστηριξεων κ μη κι ενα σωρο ακομη παραμετρων....παλευα καιρο πχ στο χωριο μου να δω που αντιστοιχουν υψομετρικα τα -1 τα -2 κλπ ...πολλες οι αποκλισεις ....απλα οταν εχεις γεματα -8 και -9 και στρωμενα ολα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα δεν πονοκεφαλιαζεις καν!!

Σωστά τα λες κι εσύ, αλλά νομίζω ο συμφορουμίτης μας μιλάει για χιονοστρώσεις όχι για χιονοπτώσεις που έρχονται όπως αναφέρεις κι εσύ πολύ πιο εύκολα και ανάλογα με τα ποιοτικά της κάθε κακοκαιρίας. Για χιονόστρωση πάντως αυτό τον μπακάλικο γενικό κανόνα έχω παρατηρήσει κι εγώ για την περιοχή μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...