Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές χειμερινής περιόδου 17-23 Μαρτίου....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ χιονι επεσε και στον Παρνασσο...Ειδικα απο το σκ εχωνε συνεχεια με ελαχιστες παυσεις..Το χιονι ξεπερνα τα δυο μετρα ακομα και σε χαμηλα σημεια που προσεγγιζει ανθρωπινο ποδι..Δυο σημερινες φωτο και μια απο χθες το βραδυ που παρεπεμπει σε σεληνιακο τοπιο!!!Πολυ καλη χρονια για το βουνο!!

276310322_939246773316008_8377361325609915119_n.jpg

276998259_939246866649332_7759687982623248795_n.jpg

276067590_938997886674230_2492856150010579662_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ανέφερα ότι αυτά μπορούν να διαφέρουν ανάλογα τις συνθήκες και αναφέρομαι στο λεκανοπέδιο συγκεκριμένα, όχι γενικά σε κάθε περιοχή και ότι αυτά αντιστοιχούν για χειμερινούς μήνες, όχι Μάρτιο. 

Χειμωνιατικος μηνας ειναι ο Μαρτιος και θα παγιωθουν αυτα σιγα σιγα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Της Ελπιδας το πολυ χιονι οφειλεται αυστηρα σε επιμονα snowbands που σημαδεψαν τον Υμηττο ερχομενα απο το κεντρικο Αιγαιο...ειναι χαρακτηριστικο οτι το Ελληνικο κ η Γλυφαδα στην παραλια ειχαν περισσοτερο χιονι απο το Παλαιο Φαληρο κ τον Αλιμο γιατι απλα "σημαδευτηκαν" καλυτερα αν κ νοτιωτερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 7c θα πεσει στο κεντρο την ωρα της βραδυνης βροχης...εμπειρικα μπορει να καταλαβει κανεις απο τι υψομετρο κ πανω χιονιζει με τετοια Τ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, geornik είπε:

Στους 7c θα πεσει στο κεντρο την ωρα της βραδυνης βροχης...εμπειρικα μπορει να καταλαβει κανεις απο τι υψομετρο κ πανω χιονιζει με τετοια Τ

Παρακάτω θα πέσει. Γιατί μόνο στους 7? Εγώ ακόμα πιστεύω σε εκπλήξεις πάνω απο τα 300-400. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παρακάτω θα πέσει. Γιατί μόνο στους 7? Εγώ ακόμα πιστεύω σε εκπλήξεις πάνω απο τα 300-400. 

Η επισημη αγαπημενη σου το διεγραψε το 400...χχααχαχ..το πηραν πρεφα εστω και αργα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η επισημη αγαπημενη σου το διεγραψε το 400...χχααχαχ..το πηραν πρεφα εστω και αργα.

Ωχ!!!! Οντως?? ΕΣΥ να τα βλέπεις George που τους θεωρείς νωθρούς!! Ειδες?? Βρίσκονται σε ΑΠΟΛΥΤΗ επαγρύπνηση!! Είμαι σίγουρος οτι σε 2.5 ώρες περιμένουν το τρέξιμο του icon για να σιγουρευτούν εντελώς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Seth13 για αυτο που ανεφερες παραπανω, πανω κατω τα ιδια θα ισχυουν και σε εσας (ανανεωμενο με τα τελευταια)

image.png.1af094eebe9139dd39bf415c234506a6.png

Βλεποντας τα νουμερα συνειδητοποιησα ποσο μεγαλη ευκαιρια χαθηκε στις 12/3 (-9,1 στα 850, -19,7 στα 700 και 518dam)

Σορρυ για το οφ τοπικ, εδω η Τ ξεπερασε τους 10 σημερα!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11.9 μέγιστη....η άνοιξη δείχνει τα δόντια της...βέβαια ο λυσσασμένος βοριάς ρίχνει την αίσθηση 5-6 βαθμούς κάτω...Σε 2 μέρες ο σταθμός μου έσπασε 2 φορές ρεκόρ μέγιστης ροπής ανέμου...

Προχθές με 81.1 χλμ και σήμερα με 79.2 χλμ ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μου επιτρέπετε κάτι τελευταίο: Δεν είναι μόνο τα νούμερα. Είναι και άλλες συνθήκες όπως η γεωμορφολογία, δλδ το ανάγλυφο.

Το λεκανοπέδιο της Αθήνας είναι προστατευμένο σαν οχυρό, τόσο απο χιόνια όσο και απο παγετούς (κυρίως αυτούς). Ελάχιστα πιο έξω, στον Αγιο Στέφανο ας πούμε, θα δεις πολλές φορές ευκάλυπτους να έχουν καεί απο χιόνι και κρύο. Ερχεται ανεμπόδιστο το κτήνος απο Ευβοια και ξερνάει πάνω σε Πάρνηθα και Πεντέλη καθώς και στα ενδιαμέσα βουναλάκια. Οι ραγδαιότητες μεγαλώνουν επίσης. Και εμείς απο μέσα τρώμε τα αποφάγια, ειδικά μάλιστα το "δυτικό τόξο" που  έχει ως μεγαλύτερο εχθρό την Παρνηθα η οποία λειτουργεί ως φράκτης. 

Μακάρι σήμερα να δούμε τρελές στούπες έστω στα ημιορεινά (συνεχίζω να είμαι αισιόδοξος κι ας μην είμαι γνώστης) 

Θα φανει σε λίγες ώρες. Δροσοπηγή και φυσικά Ιπποκράτειο θεωρώ οτι θα γίνει χαμος! χαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αν μου επιτρέπετε κάτι τελευταίο: Δεν είναι μόνο τα νούμερα. Είναι και άλλες συνθήκες όπως η γεωμορφολογία, δλδ το ανάγλυφο.

Το λεκανοπέδιο της Αθήνας είναι προστατευμένο σαν οχυρό, τόσο απο χιόνια όσο και απο παγετούς (κυρίως αυτούς). Ελάχιστα πιο έξω, στον Αγιο Στέφανο ας πούμε, θα δεις πολλές φορές ευκάλυπτους να έχουν καεί απο χιόνι και κρύο. Ερχεται ανεμπόδιστο το κτήνος απο Ευβοια και ξερνάει πάνω σε Πάρνηθα και Πεντέλη καθώς και στα ενδιαμέσα βουναλάκια. Οι ραγδαιότητες μεγαλώνουν επίσης. Και εμείς απο μέσα τρώμε τα αποφάγια, ειδικά μάλιστα το "δυτικό τόξο" που  έχει ως μεγαλύτερο εχθρό την Παρνηθα η οποία λειτουργεί ως φράκτης. 

Μακάρι σήμερα να δούμε τρελές στούπες έστω στα ημιορεινά (συνεχίζω να είμαι αισιόδοξος κι ας μην είμαι γνώστης) 

Θα φανει σε λίγες ώρες. Δροσοπηγή και φυσικά Ιπποκράτειο θεωρώ οτι θα γίνει χαμος! χαχχα

Γενικα ισχυει για εντος λεκανοπεδιου οτι:

Οσο πιο δυτικα πας τοσο λιγοτερα τα φαινομενα και αντιστοιχα χαμηλοτερα επιπεδα παγοποιησης σε αντιστοιχα υψομετρα (πιο Β-ΒΔ συνιστωσες ανεμου με το κοστος του υετου, πχ γερακα θελω -8,5 για χιονοστρωση ενω μενιδι θες -7,5 αλλα δεν εχεις ιδιο υετο κατα μεσο ορο)

Προφανως πισω απο παρνηθα και πεντελη αλλος θεος (πολλαπλασιάζονται οι μερες χιονοπτωσης και οι απαιτησεις ποιοτικων χαρακτηριστικων για χιονι γινονται λιγοτερες)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, menidi said:

Το λεκανοπέδιο της Αθήνας είναι προστατευμένο σαν οχυρό, τόσο απο χιόνια όσο και απο παγετούς (κυρίως αυτούς).

Από τους παγετούς ναι. Ειδικά τα νότια πεδινά. Από χιόνια όχι όμως τόσο όσο είναι το νορμάλ για μια περιοχή της Μεσογείου στο γεωγραφικό πλάτος της Αθήνας. Ο προσένημος μηχανισμός της την κάνει μακράν πιο χιονοφόρα από το αναμενόμενο για το γ.π της. 

Αλλά στον παγετό σίγουρα. Πρέπει να έρθει η Σιβηρία ολόκληρη για να δουν αρνητική Τ  τα νότια προάστια. πχ με 10 χρόνια δεδομένα από ΕΑΑ και η Ν.Σμύρνη μια φορά έπεσε για 30 λεπτά κάτω από το μηδέν με -0.4C. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η επισημη αγαπημενη σου το διεγραψε το 400...χχααχαχ..το πηραν πρεφα εστω και αργα.

Αν λεμε αν πεσει μια νιφαδα στα 380μ των ερυθρων θα εχει πεσει μεσα η εμυ?..οταν στα 380 στο ποικιλο θα χει 4-5β στη καλυτερη..η καθε περιοχη εχει τη δυναμικη της..τα νουμερα ειναι ενδεικτικα..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παμε να κλεισουμε σημερα το χειμωνα, με χιονονερο/χιονι και νομιζω θα εχουμε ραγδαιοτητες τη νυχτα. 

Δυστυχως αν ειχαμε 2-3 βαθμους κατω απο αυτο που εχουμε θα βλεπαμε θαψιματακια, αλλα δεν πειραζει, ειναι και 22 Μαρτιου οποτε δεν εχω απαιτησεις χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Απο Λαύριο με θέα προς το χιονισμένο όρος Όχη ,αχνοφαίνεται στο βάθος . Ένα αεράκι το έχει . 

20220322_145918.jpg

Ρε Μήτσο θες να με στραβωσεις ρε μεγάλο άνθρωπο????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Απο Λαύριο με θέα προς το χιονισμένο όρος Όχη ,αχνοφαίνεται στο βάθος . Ένα αεράκι το έχει . 

20220322_145918.jpg

"Και καπου εκει στο βαθος βρισκεται το ορος Οχη"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Αν λεμε αν πεσει μια νιφαδα στα 380μ των ερυθρων θα εχει πεσει μεσα η εμυ?..οταν στα 380 στο ποικιλο θα χει 4-5β στη καλυτερη..η καθε περιοχη εχει τη δυναμικη της..τα νουμερα ειναι ενδεικτικα..

Που να.πεσει μεσα;;;Αφου το εβγαλε το 400αρι.Τωρα που εβαλε ημιορεινα γενικα,ε μαλλον μεσα θα πεσει.Δευτερον αν κρατουσε αυτο το 400αρι στην προβλεψη και χιονιζε στις ερυθρες,ναι,μεσα θα επεφτε, αρκει να εβαζε και το "στα δυτικα του νομου".Αλλα τους ειναι δυσκολο ξερεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα Βιλια βλεπω η T δεν θα πεσει κατω απο 2c τη νυχτα την ωρα των φαινομενων...αλλα πιθανον με αρνητικο dewpoint ...αρα εκει ισως χιονισει αλλα χωρις στρωσιμο με αυτα τα δεδομενα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...