Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Όχι δείτε τώρα διαφορές στο Πόρτο Ράφτη από τους 2 στο ΕΑΑ λόγω του Ν φοενιάσματος. 

33.4 ο ένας 35.6 ο άλλος.

Προφανώς ο ένας πιάνει καλύτερα το φοένιασμα από τον άλλο. 

Δε ξέρω πόσο μακριά είναι αλλά στην ευρύτερη περιοχή του Πόρτο Ράφτη είναι και οι 2

Το 35.6c του ενος το επιασε με ΝΑ θαλασσιο φοεν συμφωνα με τον σταθμο δλδ? Γις πες ποσο στεκει αυτο?

image.png.edd56ce5eb1efb109bfbd2800d963b6d.png

image.png.09e22fdee5c77bb1f860ddbd63207504.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, teo_73 said:

Επειδη δεν εχω δει και δε θυμαμαι οταν ποσταρεις με βορια απο ποιους σταθμους ΕΑΑ ειναι χαμηλοτερες οι ενδειξεις? Απο σταθμους του λεκανοπεδιου να φανταστω? Αν ναι λογικο ομως δεν ειναι αυτο? 

Για τη Φιλοθέη, Νέα Φιλαδέλφεια κτλ έχω ποστάρει πολλάκις. Για τον Αυλώνα γενικά δεν είχαμε αμφισβήτηση μέχρι σήμερα αλλά σιγά μόλις σκάσει Β συνιστώσα τις επόμενες μέρες θα δούμε ότι πάει τζι τζι με γύρω του ΕΑΑ. 

Σε κάθε περίπτωση το λογισμικό της Weatherlink έχει πολλά bugs στο site. Πχ είναι πολλοί αξιόπιστοι σταθμοί θερμοκρασιακά κολλημένοι με απίστευτες πιέσεις  ή τραγελαφικούς υετούς. Αλλά αυτά είναι bugs.  Το ουσιαστικό είναι οτι θερμοκρασιακά ξέρουμε οτι ο Αυλώνας χρόνια τώρα έχει αυτή τη συμπεριφορά. 

Για μένα είμαστε πολύ πολύ τυχεροί που υπάρχει αυτός (προφανώς σε ιδανική τοποθεσία) για να πιάνει τις πιο δυνατές αναστροφές και τα πιο ισχυρά φοενιάσματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, teo_73 said:

Το 35.6c του ενος το επιασε με ΝΑ θαλασσιο φοεν συμφωνα με τον σταθμο δλδ? Γις πες ποσο στεκει αυτο?

image.png.edd56ce5eb1efb109bfbd2800d963b6d.png

image.png.09e22fdee5c77bb1f860ddbd63207504.png

Άρα δε πάει καλά μόνο για σήμερα και αυτός ε? χεχε. Χθες πήγαινε και αύριο θα ξαναπάει καλά. 

Έλα τώρα παιδιά. Το φόεν είναι δυναμικό φαινόμενο. Ενδεχομένως να μην έχουν αποτυπωθεί ακριβώς οι μοίρες του ανέμου που ήταν υπεύθυνοι για την Τ ούτε η ριπή κτλ. Ενδεικτικά είναι τα διαγράμματα ειδικά σε τόσο ιδιαίτερα φαινόμενα όπως οι καταβατικοί.

Δλδ θα βγάλουμε τώρα άκυρο και ένα σταθμό του ΕΑΑ που ποτέ άλλοτε δεν έχει δείξει προβληματική συμπεριφορά. Εντάξει καταλαβαίνω είναι εύκολη η αμφισβήτηση των υψηλών Τ αλλά προσωπικά εγώ βλέπω συνολικά την εικόνα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Για τη Φιλοθέη, Νέα Φιλαδέλφεια κτλ έχω ποστάρει πολλάκις. Για τον Αυλώνα γενικά δεν είχαμε αμφισβήτηση μέχρι σήμερα αλλά σιγά μόλις σκάσει Β συνιστώσα τις επόμενες μέρες θα δούμε ότι πάει τζι τζι με γύρω του ΕΑΑ. 

Σε κάθε περίπτωση το λογισμικό της Weatherlink έχει πολλά bugs στο site. Πχ είναι πολλοί αξιόπιστοι σταθμοί θερμοκρασιακά κολλημένοι με απίστευτες πιέσεις  ή τραγελαφικούς υετούς. Αλλά αυτά είναι bugs.  Το ουσιαστικό είναι οτι θερμοκρασιακά ξέρουμε οτι ο Αυλώνας χρόνια τώρα έχει αυτή τη συμπεριφορά. 

Για μένα είμαστε πολύ πολύ τυχεροί που υπάρχει αυτός (προφανώς σε ιδανική τοποθεσία) για να πιάνει τις πιο δυνατές αναστροφές και τα πιο ισχυρά φοενιάσματα

Τον σταθμο μπορεις να τον δεις και στο meteoclub οπου η πιεση ειναι η ιδια.Λαθος!

Μαλιστα συνεχιζει τη πτωση στα 992.7mb τωρα.Σε λιγο θα θυμιζει το χαμηλο της Χιου το 2004 αν θυμαμαι καλα.

image.png.c7b87fd0305bd628ccc321b113aa97d8.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Άρα δε πάει καλά μόνο για σήμερα και αυτός ε? χεχε. Χθες πήγαινε και αύριο θα ξαναπάει καλά. 

Έλα τώρα παιδιά. Το φόεν είναι δυναμικό φαινόμενο. Ενδεχομένως να μην έχουν αποτυπωθεί ακριβώς οι μοίρες του ανέμου που ήταν υπεύθυνοι για την Τ ούτε η ριπή κτλ. Ενδεικτικά είναι τα διαγράμματα ειδικά σε τόσο ιδιαίτερα φαινόμενα όπως οι καταβατικοί.

Δλδ θα βγάλουμε τώρα άκυρο και ένα σταθμό του ΕΑΑ που ποτέ άλλοτε δεν έχει δείξει προβληματική συμπεριφορά. Εντάξει καταλαβαίνω είναι εύκολη η αμφισβήτηση των υψηλών Τ αλλά προσωπικά εγώ βλέπω συνολικά την εικόνα. 

Δε ξερω αν παει καλα η αν ηταν πανω στην αλλαγη του ανεμου που μπορει και να ισχυει.Σου εδειξα οτι με ΝΑ βασει σταθμου δεν ειναι δυνατον να πετυχε μεγιστη t.Και αυτο νομιζω ειναι κατι παραπανω απο κατανοητο σε ολους μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, teo_73 said:

Τον σταθμο μπορεις να τον δεις και στο meteoclub οπου η πιεση ειναι η ιδια.Λαθος!

Μαλιστα συνεχιζει τη πτωση στα 992.7mb τωρα.Σε λιγο θα θυμιζει το χαμηλο της Χιου το 2004 αν θυμαμαι καλα.

image.png.c7b87fd0305bd628ccc321b113aa97d8.png

Ε ναι ότι έχει bug στη πίεση δεν σημαίνει ότι πάει λάθος και Τ.

Τι σχέση έχουν βρε συ το ένα με το άλλο? Γιατί τις προηγούμενες και επόμενες μέρες μιας τυπικής φοενιάσματος όπως σήμερα δείχνει κανονικά? Έτερον, εκατερον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, teo_73 said:

Δε ξερω αν παει καλα η αν ηταν πανω στην αλλαγη του ανεμου που μπορει και να ισχυει.Σου εδειξα οτι με ΝΑ βασει σταθμου δεν ειναι δυνατον να πετυχε μεγιστη t.Και αυτο νομιζω ειναι κατι παραπανω απο κατανοητο σε ολους μας.

Ναι βρε συ. Το ίδιο λέω και εγώ. Μπορεί να μην αποτύπωσε ακριβώς το διάγραμμα/φορά ανέμου κτλ τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έπιασε την υψηλότερη Τ. Αλλά γιατί να αμφισβητηθεί όταν θερμοκρασιακά ξέρουμε πάει καλά όλες τις υπόλοιπες μέρες. Αυτό λέω και πιο πάνω για Αυλώνα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικα δεν εχω ευκολο να αμφισβητησω τα θερμα η τα ψυχρα ρεκορ. Δεν ειμαι προκατελλειμενος με κατι απ τα 2 οπως νομιζω και εσυ.Τα στοιχεια των σταθμων παραθετω. Οταν δω μεγαλη διαφορα ομως στην ιδια περιοχη που φοενιαζει και που εχουν το ιδιο ανεμολογικο πεδιο,δε τις χωριζει κανενας ορεινος ογκος,και δεν ειναι ο ενας σταθμος διπλα στο κυμα και ο αλλος 5 χλμ πιο μεσα, κραταω τις επιφυλαξεις μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, teo_73 said:

Προσωπικα δεν εχω ευκολο να αμφισβητησω τα θερμα η τα ψυχρα ρεκορ. Δεν ειμαι προκατελλειμενος με κατι απ τα 2 οπως νομιζω και εσυ.Τα στοιχεια των σταθμων παραθετω. Οταν δω μεγαλη διαφορα ομως στην ιδια περιοχη που φοενιαζει και που εχουν το ιδιο ανεμολογικο πεδιο,δε τις χωριζει κανενας ορεινος ογκος,και δεν ειναι ο ενας σταθμος διπλα στο κυμα και ο αλλος 5 χλμ πιο μεσα, κραταω τις επιφυλαξεις μου. 

Πάντως για το Πόρτο Ράφτη έχω προσέξει και αντίθετη συμπεριφορά. Το είχα ποστάρει και περσι νομίζω μια φορά. Πχ το Λιμικό να δίνει πιο πάνω από τον άλλο. Κάτι παίζει εκεί με τον άνεμο μέρες όπως τις σημερινές. Δε ξέρω ακριβώς αλλά δεν έχει βγει ως τώρα το ΕΑΑ να μας πει δε πάει καλά θερμοκρασιακά. Είναι όμως πιθανό κάτι σχετιζόμενο με τον άνεμο που δεν έχουμε καταλάβει ακριβώς. 

Τεσπα είναι πολύ δυναμικό το φαινόμενο γενικότερα. Θέλει πολύ προσοχή. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ε ναι ότι έχει bug στη πίεση δεν σημαίνει ότι πάει λάθος και Τ.

Τι σχέση έχουν βρε συ το ένα με το άλλο? Γιατί τις προηγούμενες και επόμενες μέρες μιας τυπικής φοενιάσματος όπως σήμερα δείχνει κανονικά? Έτερον, εκατερον 

Δε ξερω εαν ειναι bug η εχει θεμα το οργανο πραγματικα και δειχνει οτι να ναι. Δεν ειπα οτι εχει σχεση το ενα με το αλλο,απλα λεω οτι αν εχει θεμα ενα οργανο στο σταθμο ισως να εχει θεμα και ενα αλλο. Και αυτο με κανει να μην τον επιστευομαι ειτε στα θερμα ειτε στα ψυχρα του Δε συνδεω τον ενα αισθητηρα με τον αλλον.  Οταν θα ειναι ολες οι μετρησεις του σωστες θα τον εμπιστευτω πληρως οπως εκανα και παλαιοτερα.

Για τη Φιλοθεη η τη Σαλαμινα βλεπεις να εχω πει ποτε τπτ? Ουτε και για τον Αυλωνα ειχα πει. Τωρα το δα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα πω αυτό και θα σταματήσω ....υπήρχε πριν λίγα χρόνια ο σταθμός στο Λαγονήσι κοντά στην παραλία όπου πήγαινα κάθε μέρα για μπάνιο ....έβλεπα λοιπόν εγώ και πολλοί άλλοι ότι ο σταθμός επίσημος υποτίθεται έγραφε ότι να ναι .....παίρνω λοιπόν κάποια στιγμή έναν καλό αισθητήρα θερμοκρασίας από το σπίτι και στήνομαι μερικες δεκάδες μέτρα μακριά .....ο αισθητήρας μου έγραφε 2-3 βαθμούς κάτω από τον άλλο.....οπότε καταλαβαίνετε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

Λέω να αγοράσω και εγώ ένα σταθμό και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:

α)   Σκέφτομαι να πάρω τον Bresser 7003300, ή τον Bresser 7002586. Και οι  δύο είναι 7 in 1 με μικροδιαφορές στην οθόνη. Έχω διαβάσει όλα αυτά που γράφετε περί τσιμπημένων θερμοκρασιακών ενδείξεων εάν δε προσαρμοστεί κάποια πατέντα στους 5 in 1. Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν το ίδιο πρόβλημα παρατηρείται και στους σταθμούς που με ενδιαφέρουν; Με ξέρω καλά και γνωρίζω ότι για διάφορους λόγους αποκλείεται να κάτσω να κάνω πατέντες...

β) Υπάρχει πρόβλημα να τον προσαρμώσω στο κοντάρι της κεραίας; Εννοείται ότι η κεραία θα είναι γύρω στα 30-50cm χαμηλότερα και το κοντάρι σταθερό και κατακόρυφο...

 

Σας ευχαριστώ πολύ !

Επεξεργάστηκε από fuero
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 7/3/2023 at 10:54 PM, fuero said:

Καλησπέρα,

Λέω να αγοράσω και εγώ ένα σταθμό και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:

α)   Σκέφτομαι να πάρω τον Bresser 7003300, ή τον Bresser 7002586. Και οι  δύο είναι 7 in 1 με μικροδιαφορές στην οθόνη. Έχω διαβάσει όλα αυτά που γράφετε περί τσιμπημένων θερμοκρασιακών ενδείξεων εάν δε προσαρμοστεί κάποια πατέντα στους 5 in 1. Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν το ίδιο πρόβλημα παρατηρείται και στους σταθμούς που με ενδιαφέρουν; Με ξέρω καλά και γνωρίζω ότι για διάφορους λόγους αποκλείεται να κάτσω να κάνω πατέντες...

β) Υπάρχει πρόβλημα να τον προσαρμώσω στο κοντάρι της κεραίας; Εννοείται ότι η κεραία θα είναι γύρω στα 30-50cm χαμηλότερα και το κοντάρι σταθερό και κατακόρυφο...

 

Σας ευχαριστώ πολύ !

Καλησπέρα,

Το πρόβλημα των τσιμπημενων θερμοκρασιών εντοπίζεται σε κάθε σταθμό ανεξαρτήτως κατασκευαστή. Γι'αυτό και οι Davis έχουν την επιλογή του ανεμιστήρα (χωρίς αυτόν τσιμπάνε). Οπότε είτε αγοράζεις σταθμό που έχει κάποια λύση για να μην τσιμπάει (υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να μην τσιμπάει ένας σταθμός) ή αποδέχεσαι το φαινόμενο αυτό. Δυστυχώς είναι μονόδρομος...και δυστυχώς οι bresser τσιμπάνε (τουλάχιστον όσο τους έψαχνα..δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι από τοτε)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Zisis είπε:

Καλησπέρα,

Το πρόβλημα των τσιμπημενων θερμοκρασιών εντοπίζεται σε κάθε σταθμό ανεξαρτήτως κατασκευαστή. Γι'αυτό και οι Davis έχουν την επιλογή του ανεμιστήρα (χωρίς αυτόν τσιμπάνε). Οπότε είτε αγοράζεις σταθμό που έχει κάποια λύση για να μην τσιμπάει (υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να μην τσιμπάει ένας σταθμός) ή αποδέχεσαι το φαινόμενο αυτό. Δυστυχώς είναι μονόδρομος...και δυστυχώς οι bresser τσιμπάνε (τουλάχιστον όσο τους έψαχνα..δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι από τοτε)

Τελικά παρείγγειλα τον 7003300. Θα τον βάλω όπως είναι στην αρχή και αν έχω κουράγιο και διάθεση αργότερα θα ψαχτώ με τις πατέντες.

Θα τον βάλω με διακλάδωση κονταριού κάτω από τη κεραία από την αντίθετη πλευράμε αυτή και βλέπουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 5/16/2023 at 10:28 PM, Zisis said:

Ένας νέος, πλήρως αυτόνομος μετεωρολογικός σταθμός κατασκευής AGENSO, εγκαταστάθηκε στην κορυφή του όρους Παρνασσού (Κορυφή Λιάκουρα στα 2457μ). O σταθμός είναι χορηγία στο μεγαλύτερο ποσοστό από κατοίκους της Αμφίκλειας, με συμμετοχή σε μικρότερο ποσοστό κατοίκων από Αγόριανη και Αράχωβα, ενώ την εγκατάσταση και την επίβλεψη του έχουν αναλάβει οι: Ιωάννης Καμπαξής, Φαίδωνας Μώρος και Θεόδωρος Κιούλος.

Πρόκειται για μια μικρού μεγέθους, αδιάβροχη κατασκευή, η οποία στέλνει τα δεδομένα μέσω κινητής τηλεφωνίας (2G/4G) και είναι σχεδιασμένη να αντέχει σε αντίξοες συνθήκες όπως αυτές ενός βουνού, ενώ μπορεί να παραμείνει ενεργειακά αυτόνομη μέσω του συμπεριλαμβανόμενου φωτοβολταϊκού πάνελ.

Μέσω του παρακάτω link, Παρνασσός - Λιάκουρα 2457μ τα δεδομένα του σταθμού είναι ελεύθερα προσβάσιμα όπου ερευνητές, επαγγελματίες και άτομα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα μετεωρολογικά δεδομένα μπορούν να δουν στοιχεία όπως η θερμοκρασία, η υγρασία, η ταχύτητα και η διεύθυνση του ανέμου, η βροχόπτωση, κ.ά.

Σιγουρά η συλλογή δεδομένων από την κορυφή του Παρνασσού, έχει να προσφέρει πολλές πολύτιμες πληροφορίες σε όλους τους λάτρεις των μετεωρολογικών συνθηκών, μιας και είναι ο πρώτος σταθμός που μπαίνει στην κορυφή ενός από τα ψηλότερα βουνα της Ελλάδος.

liakoura.jpg

Ο σταθμός της Λιάκουρας πλέον μπήκε και στο δίκτυο του EAA, ορίζοντας τον ως τον σταθμό του δικτύου του ΕΑΑ που βρίσκεται στο μεγαλύτερο υψόμετρο. 🙂https://penteli.meteo.gr/stations/liakoura/

Σύντομα με το καλό θα ακολουθήσουν και άλλες κορυφές!

Και για κλείσιμο του post μία εικόνα του σταθμού που λατρεύω!

image.png.828aae2450327c57050088f080ff8c4f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα  και καλό μήνα σε όλη την ομαδα….

τον τελευταίο καιρό είμαι στην αναζητηση Καινούργιου Μ.σταθμου μια και π παλιός παρέδωσε….(   Watson w8681     )

ακουω προτάσεις;
Διαθέτω από 100€ μέχρι 250 € 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

 

μετα από 15 χρόνια συνεχομενης λειτουργίας του μετεωρολογικού μου σταθμού, χάλασε το ανεμόμετρο. Ο Στάθμος είναι ο lacrosse 2300 και ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω το ανεμόμετρο. Επειδή όμως ο σταθμός είναι παλιός δεν βρίσκω πουθενά.

 

Αν κάποιος έχει στην διάθεση του η ξέρει κάτι ας εποικηνωνησει μαζί μου

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, Snowfunlove είπε:

Καλησπέρα,

 

μετα από 15 χρόνια συνεχομενης λειτουργίας του μετεωρολογικού μου σταθμού, χάλασε το ανεμόμετρο. Ο Στάθμος είναι ο lacrosse 2300 και ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω το ανεμόμετρο. Επειδή όμως ο σταθμός είναι παλιός δεν βρίσκω πουθενά.

 

Αν κάποιος έχει στην διάθεση του η ξέρει κάτι ας εποικηνωνησει μαζί μου

 

 

Ευχαριστω

Χάλασε εννοείς ότι δεν γυρίζει ή ότι έσπασε κάποιο κουταλάκι. ..  αν προσαρμοζες ένα άλλο της αγοράς άλλης μάρκας  πιστεύω θα έκανε δουλειά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, freeze said:

Χάλασε εννοείς ότι δεν γυρίζει ή ότι έσπασε κάποιο κουταλάκι. ..  αν προσαρμοζες ένα άλλο της αγοράς άλλης μάρκας  πιστεύω θα έκανε δουλειά 

Μετά από κεραυνό που επεσε πολύ κοντά (Σεμπτέβρη), σταμάτησε να διαβάζει σωστά τις διευθύνσεις του αέρα)

Επεξεργάστηκε από Snowfunlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Snowfunlove είπε:

Μετά από κεραυνό που επεσε πολύ κοντά (Σεμπτέβρη), σταμάτησε να διαβάζει σωστά τις διευθύνσεις του αέρα)

Ok ...αυτό εδώ είναι ??

http://salestores.com/lacros64.html

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα ... Ξεκινώντας από χθες είπα να κάνω μερικά τεστ στο βροχόμετρο του σταθμού (bresser 7002580) να δω τι ψάρια πιάνει σε διαφορετικά επεισοδια βροχής ..επίσης προχθές το άνοιξα τελείως και έκανα αποσυναρμολόγηση  το κουταλακι και καθαρισμό (δεν είχε και τίποτα παρα μόνο μια λεπτή στρωση σκόνης)

2048984085_IMG_20240227_105118_3092.jpg.b26f6306a7d4a3e51dfbd0888c21692c.jpg

Εν τω μεταξύ αυτό που στην ουσία μετράει είναι ένα μαγνητακι  ακριβώς πάνω από το διαχωριστικό πλαστικό που χωρίζει το κουταλακι και με τα κλικ πηγαίνει αριστερά η δεξιά στις 2 μαυρες τρύπες που διακρίνονται....δεν ξέρω αν το έχουν και άλλα βροχομετρα γιατί από ότι έχω δει συνήθως είναι στο κάτω μέρος από το κουταλακι αυτό που δίνει σήμα για αύξηση των mm)

Αν και έχω κάνει και στο παρελθόν με καλά αποτελέσματα τώρα λέω να το κάνω λίγο πιο αντιπροσωπευτικό όσο αναφορά και το rain/rate για να έχουμε μια εικόνα στο αν χάνει η κερδίζει mm σε διαφορετικής έντασης βροχής. Οπότε χθες έχουμε και λέμε με μέγιστο rain /rate 12mm/hr (ποτιστική ) και αέρα μεχρι 15- 20km/h  ο σταθμός τα πήγε περίφημα με ισοψηφία αναλογικού και βροχομετρου σταθμού . Έπεσαν σύνολο σύμφωνα με τον σταθμό 15,6 mm (σχεδόν 16 και το λέω έτσι διότι μετράει ανά 0,4 mm και μπορεί και στο κουταλάκι να υπάρχουν αλλά 0,1 έως 0,3mm) και 16mm έδειξε και το αναλογικό 

1476399911_Screenshot_20240302-0959462.png.c40db3964c359acdabd23b9d21781064.png540664271_IMG_20240302_090859_4222.jpg.8df99c209639e568abf86394ef7b5915.jpg

 

Οπότε θα το αφήσω και θα παρατηρώ (πιστεύω μόνο να το θυμάμαι ) διάφορα rate και εντάσεις ανέμων και τι σύνολα έχουμε .

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγκριση 39 μηνων (Δεκεμβριος 2020 ως Φεβρουαριος 2024) davis pro2 (242μ υψομετρο) vs bresser 5 in 1 fan aspirated (256μ υψομετρο). Τα αποτελεσματα συναδουν με την πραγματικοτητα σε τρομερο βαθμο, αν κανεις σωστη δουλεια στον bresser μπορεις θερμοκρασιακα να εχεις ενα davis! Αποκλισεις που δεν ξεπερνουν ποτε τους 0,3 βαθμους σε μεσες μεγιστες και ελαχιστες μηνα!

image.png.42ad46f8d49f33f5578519953fed589d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 24/3/2024 at 1:11 ΜΜ, KapelosG είπε:

Συγκριση 39 μηνων (Δεκεμβριος 2020 ως Φεβρουαριος 2024) davis pro2 (242μ υψομετρο) vs bresser 5 in 1 fan aspirated (256μ υψομετρο). Τα αποτελεσματα συναδουν με την πραγματικοτητα σε τρομερο βαθμο, αν κανεις σωστη δουλεια στον bresser μπορεις θερμοκρασιακα να εχεις ενα davis! Αποκλισεις που δεν ξεπερνουν ποτε τους 0,3 βαθμους σε μεσες μεγιστες και ελαχιστες μηνα!

image.png.42ad46f8d49f33f5578519953fed589d.png

Γιώργο ερώτηση ... Κάθε πότε αλλάζεις ανεμιστήρι ..???.διότι σε εμένα αλλάζω κάθε 2 φορές τον χρόνο περίπου ... Δεν μου αντέχουν πάρα πολύ ...και χθες που έλειπα εκτός είχα παρατηρήσει τον σταθμό μου ενώ οι περισσότεροι γειτονικοι ήταν στους 21 C περίπου ...ο δικός μου πήγε 23 ...και γυρνάω σημερα και τον βλέπω ότι δεν γυρνούσε και ευτυχώς είχα έναν μπακ απ και τον αντικατεστησα  αλλά λίγο μικρότερο αλλά θα κάνει δουλειά πιστεύω!!

Κατά τα άλλα και το βροχόμετρο τα πάει πολύ καλά σε σχέση με το αναλογικό .. θα βάλω κάποια στιγμή τις μετρήσεις ....θέλω μια καλή καταιγίδα με μεγάλη ραγδαιοτητα να συγκρίνω ανεξαρτήτου συνολικου υετού ....απλά να δω σε μεγάλη έντασης βροχής αν έχουν κάποια απόκλιση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...