Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές πανελλαδικής ασταθειοκαιρίας 20-27/8/2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Λάρισα, η πόλη που δεν πλημμυρίζει ποτέ. Δε θυμάμαι ποτέ την Λάρισα να έχει πλημμυρίσει πραγματικά 

Ναι είναι γνωστή φράση αυτή, ακριβώς επειδή έχουμε ανιπλημμυρικά έργα από την δεκαετία του 80. Πχ στον επικό Σεπτέμβριο του 16, μια εκ των καταιγίδων έριξε στην πόλη 70 χιλιοστά μέσα σε λίγη ώρα, αλλά δεν είχαμε καθόλου προβλήματα τοτε. Την ίδια μέρα ήρθε δεύτερη καταιγίδα χωρίς πολύ νερό, το βράδυ με αποκαλυπτικό shelf cloud και ίσως τους περισσότερους κεραυνούς που έχουν πέσει στην περιοχή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το στριμ γυρναει σε βορειοανατολικο το απογευμα=βραδυ, πιστευω θα δουμε και βραδινη καταιγιδα σημερα καποιοι στον νομο. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Θησείο 18.4mm ως τώρα και συνολικά ο μήνας 70.8, 3.5mm πίσω απ' το ρεκόρ όλων των εποχών 

Αν  βρέξει και αύριο το έχει σπάσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Αν  βρέξει και αύριο το έχει σπάσει 

Αν γίνει καμία μπούκα πιο μετά μπορεί και σήμερα 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Αν γίνει καμία μπούκα ποιο μετά μπορεί και σήμερα 

Σωστά  βλέπω  στην δορυφορική πάντως, ότι  οι καταιγίδες απ την  Πελοποννήσο φουντώνουν 

Αλλά δεν  ξέρω αν  το  στριμ ευνοεί για να  πιάσουν εκ νέου Αττίκη  της επόμενες ωρες

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, KapelosG said:

Θησείο 18.4mm ως τώρα και συνολικά ο μήνας 70.8, 3.5mm πίσω απ' το ρεκόρ όλων των εποχών 

Απλά for future reference αυτός που είναι online δεν είναι ο ιστορικός σταθμός του Θησείου. Είναι ο δεύτερος αυτόματος που έχουν για να καλιμπράρουν τον ιστορικό. Πρέπει να περιμένουμε τα κλιματικά δελτία του ΕΑΑ και τα report που θα στείλουν WMO (που συνήθως τα βλέπουμε νωρίτερα από το NOAA σε σχέση με τα κλιματικά δελτία) για να δούμε ακριβώς τι έχει γίνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γύρω στα 27mm έως τώρα ενώ ακόμα βρέχει ποτιστικα.Στα 31.5mm το Κερατσίνι δίπλα μου στα 3χλμ.

Οι σταθμοί στο Πέραμα μάλλον υπολειτουργούν δεν εξηγείται αλλιώς. Ο ένας του ΕΑΑ έχει γράψει μόλις 0.2mm ενώ έβρεξε πολύ σε όλη την πόλη.Οι άλλοι 2 ιδιωτικοί 0.00...και 4.5mm

 

 

IMG_20220825_152428.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Απλά for future reference αυτός που είναι online δεν είναι ο ιστορικός σταθμός του Θησείου. Είναι ο δεύτερος αυτόματος που έχουν για να καλιμπράρουν τον ιστορικό. Πρέπει να περιμένουμε τα κλιματικά δελτία του ΕΑΑ και τα report που θα στείλουν WMO (που συνήθως τα βλέπουμε νωρίτερα από το NOAA σε σχέση με τα κλιματικά δελτία) για να δούμε ακριβώς τι έχει γίνει. 

Ναι συμφωνώ αλλά για να χουμε μια γενική εικόνα, αν πιάσει πχ 80 είναι σχεδόν βέβαιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ΑΘήνα είτε θα κάνει απόλυτη μούφα, είτε ιστορικές κακοκαιρίες back to back τα τελευταία χρόνια, εδνιάμεση λύση δεν υπάρχει😅 Μήδεια Ελπίδα, Μπάλος και τώρα αυτό για να υπάρχει για κάθε εποχή😝

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Dim_pas είπε:

τελος εδώ ..αποφάγια φάγαμε..

Με 63.6mm σε τρεις μερες..Ε οχι και αποφαγια..Ακομα και σημερα 16.6mm γραψαμε στην Καλλιθεα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

73mm storm total ο σταθμος μου....υπολογίζω κοντά στα 100 αφού έχασα πολλά λόγω ισχυρού ανεμοβροχου και τις 4 μέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, sakis13 said:

Με 63.6mm σε τρεις μερες..Ε οχι και αποφαγια..Ακομα και σημερα 16.6mm γραψαμε στην Καλλιθεα!!

που μετράς Σάκη? η δουλέία μου είναι λίγο πριν τα media markt χαμηλα΄στη καλλιθεα δλδ και πραγματικα ειδικα σήμερα δεν έριξε και τίποτα ιδιαίτερο🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγάζει  τα  σπασμένα  το  φετινό καλοκαίρι για τα  περσινά αισχη που περάσαμε όλοι μας 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρυσούπολη Περιστερίου storm total και μηνιαίος 98.0 mm!!!

29.4 mm προχθές Τρίτη

26.2 mm χθες Τετάρτη

42.4 mm σήμερα, με μέγιστη ραγδαιοτητα τα 320 mm/h στις 14:30.. η ραγδαιοτητα αυτή αποτελεί ρεκόρ για το σταθμό μου, απ' το Μάρτη του 2020 που τον έχω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Με 63.6mm σε τρεις μερες..Ε οχι και αποφαγια..Ακομα και σημερα 16.6mm γραψαμε στην Καλλιθεα!!

Αυτό τό πράγμα με τα mm δεν τό καταλαβαίνω πραγματικά!! μία χαρά έβρεξε!! ποτίστηκε η γης!! εγώ δεν ξαναγράφω mm .πχ για τόν φίλο από δαφνη ο σταθμός Υμηττού δάφνης στο δημοτικό σχολείο από πίσω έχει λόφο καί κόβει τόν βοριά.πληροφοριακα τό λέω.ειμαι πολύ χαρούμενος με τίς βροχές πού έριξε καί θά ξαναριξει.βιντεο αργότερα από Ηλιούπολη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...