Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές πανελλαδικής ασταθειοκαιρίας 20-27/8/2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Dim_pas είπε:

που μετράς Σάκη? η δουλέία μου είναι λίγο πριν τα media markt χαμηλα΄στη καλλιθεα δλδ και πραγματικα ειδικα σήμερα δεν έριξε και τίποτα ιδιαίτερο🤔

 Α εισαι χαμηλα ρε..Εγω μενω 100 μετρα απο τον μετεω/κο σταθμο της Καλλιθεας στο Χαροκοπειο..Απεναντι απο το Σκλαβενιτη ψηλα..Εαν ξερεις..Παντως και η γυναικα μου,που δουλευει Αγιων Παντων μου ειπε για πλυμμηρες...Τοσο μεγαλη διαφορα ρε γμτ??Το βροχομετερο μου 3 μερες τωρα εγραψε 66mm ακριβως..Πανω κατω τα ιδια με χαροκοπειο..Φανταζομαι ειδες φωτο και βιντεο..Εδω οντως τα εριξε φιλε..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, sakis13 said:

 Α εισαι χαμηλα ρε..Εγω μενω 100 μετρα απο τον μετεω/κο σταθμο της Καλλιθεας στο Χαροκοπειο..Απεναντι απο το Σκλαβενιτη ψηλα..Εαν ξερεις..Παντως και η γυναικα μου,που δουλευει Αγιων Παντων μου ειπε για πλυμμηρες...Τοσο μεγαλη διαφορα ρε γμτ??Το βροχομετερο μου 3 μερες τωρα εγραψε 66mm ακριβως..Πανω κατω τα ιδια με χαροκοπειο..Φανταζομαι ειδες φωτο και βιντεο..Εδω οντως τα εριξε φιλε..

καλα δεν το θεωρώ απίθανο με τις τοπικότητες και το ποθ θα σε πιάσει το επικεντρο. προχτές Αγια παρασκευή στο μετρό ποτάμια και στο σπίτι λιγο πιο πάνω απ τη πλατεία στη Μεσογείων απλα βρεγμένα όλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα χαμηλότερα storm total πάντως στην Αττική αυτό το τριήμερο καταγράφονται στη ζώνη Πειραιάς-Νέο Φάληρο-Παλαιό Φάληρο-Άλιμος

Από 17mm περίπου Πειραιάς Παιδαγωγική ΕΑΑ στα μόλις 12mm στον Άλιμο ΕΑΑ.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, tendcol said:

Αυτό τό πράγμα με τα mm δεν τό καταλαβαίνω πραγματικά!! μία χαρά έβρεξε!! ποτίστηκε η γης!! εγώ δεν ξαναγράφω mm .πχ για τόν φίλο από δαφνη ο σταθμός Υμηττού δάφνης στο δημοτικό σχολείο από πίσω έχει λόφο καί κόβει τόν βοριά.πληροφοριακα τό λέω.ειμαι πολύ χαρούμενος με τίς βροχές πού έριξε καί θά ξαναριξει.βιντεο αργότερα από Ηλιούπολη 

Καλά και εγώ πρέπει να το κόψω αυτά με τα χιλιοστά ...είναι εθιστικό χαχαχαχ ...νταξ ξέρω που είναι ο σταθμός και επειδή είναι πιο κοντά μ τον κοιτάω ... Αλλά σήμερα έδωσε τρομερή έκρηξη ο καιρός ...μακάρι να έχουμε και αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Panagiotis είπε:

Tι στριμ έχουμε ; 
Ο χαμός στη Πελοπόννησο έρχεται αττικη ;

72763554-568E-4CDE-941F-DF8865237C53.png

Οχι ειναι αστάθεια στα βουνά. Δεν θα ερθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία μπόρα μπαίνει στη Λαμία ερχόμενη ΒΑ από την ορθρυ.Με το που έβγαλε ήλιο δεν άργησε να βγάλει μανιτάρια.Παντως δεν έχει καθόλου ηλεκτρικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Storm total 39.6mm εως τωρα εδω. 

Στο δημαρχείο 38.2 βλεπω. 

Φουλ ικσνοποιημενος ειμαι με ελπιδα να κανει αυριο παλι κατι να κλεισουμε πανω απο 50 :ρ ετσι για το μάτι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Χιόνης είπε:

Πάντως παίζει όντως να έριξε στη Βυτίνα αυτά τα χιλιοστά. Η μέγιστη ραγδαιότητα έφτασε 886.2 mm/h

Δεν γίνεται να έριξε 500 χιλιοστά στη Βυτίνα σε 1 μέρα. 

Επίσης ουτε αυτή η ραγδαιοτητα γίνεται. 

Μάλλον έριξε χαλάζι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γκαζι 79.2 storm total και Καλλιθεα 63.8mm!!!

Το τερατακι απο την Καλλιθεα..

301153741_1258133404954944_4040175894313611316_n.jpg

Ομορφη μπουκα!!

300825013_5325373940850165_3479337675419444077_n.jpg

Βιλια..

300584814_585061579981650_3058172576065161325_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπωπωπω ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ πραγματα μαθαινω για Ζωγραφου Ιλισσια Βυρωνα Παγκρατι....σπασανε τα τηλ που εισαι τι νερο ειναι αυτο πλημμυρισαμε ποτε θα σταματησει....

31 μμ.Ζωγραφου ψηλα σε κατω απο ωρα

56 μμ Βυρωναρα

Τι γινεται ρεεεεεεεερ καθε μερα καταιγιδα!!!!!

Δυτικη Φθιωτιδα καμια ασταθεια αφου εχουμε βαρια συννετφια απτο πρωι κ drizzle κατα διαστηματα....

16.4 με 22.8 και ηδη 22.1 τωρα....μαγεια...

Αλλα 3 φορες μαγεια ειναι οι ραγδαιοτητες και τα στορμ τοταλ.Αττικης !!!! Καρακεντρο Γκαζι Βοτανικος και Μενιδι δυτικα Ζωγραφου Ανατολικα πρεπει να εχουν καβαλησει την 100αρα στορμ τοταλ!!!! Και ειναι 25 Αυγουστου!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τα χαμηλότερα storm total πάντως στην Αττική αυτό το τριήμερο καταγράφονται στη ζώνη Πειραιάς-Νέο Φάληρο-Παλαιό Φάληρο-Άλιμος

Από 17mm περίπου Πειραιάς Παιδαγωγική ΕΑΑ στα μόλις 12mm στον Άλιμο ΕΑΑ.

Λαθος.10μμ μολις η Ιπποκρατειος Πολιτεία.Απο τα ανήκουστα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29.6 mm storm total κέντρο Γλυφάδας με την Άνω Γλυφάδα να γράφει ιστορία Αυγουστιάτικα με 84.6mm storm total. 

Φυσικά σήμερα κλαιν ψιχάλες φάση εδώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δούμε τώρα ΒΔ Πελοπόννησο τι μπορεί να κάνει .... θα κάνει τίποτα καλύτερο στο Πύργο σήμερα;; Η δορυφορική πάντως δείχνει πολύ καλή για τη συνέχεια εκεί... μακάρι !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Λαθος.10μμ μολις η Ιπποκρατειος Πολιτεία.Απο τα ανήκουστα.

Ναι ναι την ξέχασα. Βασικά ο Αυλώνας από Αττική ακόμα πιο κάτω. 9.2 mm 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι ναι την ξέχασα. Βασικά ο Αυλώνας από Αττική ακόμα πιο κάτω. 9.2 mm 

Τεράστια φόλα για όλο αυτο το ακροβόρειο κομματι.Εγω τη γλυτωσα οριακα με 42μμ που σημαινει οτι η μεγαλυτερη εκταση των καμμενων ποτιστηκε αρκετα καλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξανάρχισε να βρέχει Αγρίνιο, μετά τα 7,5mm ξημερώματα, τα 0,2mm το  μεσημέρι και τώρα ποτιστικά, με αυξητική τάση....ακουστηκαν νωριτερα και 2-3 μπουμπουνητά.....Από το πρωί ο ήλιος πύ λίγο εμφανίστηκε ....20-29οC σήμερα.....βαρια συννεφια τώρα!!!

IMG_20220825_155210.jpg

IMG_20220825_155158.jpg

IMG_20220825_122707.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Πάντως παίζει όντως να έριξε στη Βυτίνα αυτά τα χιλιοστά. Η μέγιστη ραγδαιότητα έφτασε 886.2 mm/h

Δεν έριξε γιατί την ίδια ώρα χτυπούσε μέγιστη ημέρας με πάνω από  20 βαθμούς σε υψόμετρο 1000m . Το πιο πιθανό είναι να μην έβρεξε καν στην Βυτίνα σήμερα. 

Κατά τα αλλά να αναφέρω απλώς ότι ένας σταθμός Davis Vantage Vue μπορεί να μετρήσει ραγδαιότητες έως 1016mm/h ,ενδεχομένως άλλα μοντέλα μπορούν και μεγαλύτερή . Από χαλάζι εγώ μόνο να χάσω υετό έχω δει , δεν βρίσκω λόγο να γράψει περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και μισή ώρα έχουν ανοίξει οι ουρανοί είναι ο θεός με τον Θεό πάρα πολλοί κεραυνοί  

 

Επεξεργάστηκε από Πελοποννήσιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τα χαμηλότερα storm total πάντως στην Αττική αυτό το τριήμερο καταγράφονται στη ζώνη Πειραιάς-Νέο Φάληρο-Παλαιό Φάληρο-Άλιμος

Από 17mm περίπου Πειραιάς Παιδαγωγική ΕΑΑ στα μόλις 12mm στον Άλιμο ΕΑΑ.

1,4mm μολις στο Λαυριο και η Αναββυσος (σε 2 μερες αυτη)  https://penteli.meteo.gr/stations/lavrio/NOAAMO.TXT  http://penteli.meteo.gr/stations/anavyssos/NOAAMO.TXT

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, teo_73 said:

1,4mm μολις στο Λαυριο και η Αναββυσος (σε 2 μερες αυτη)  https://penteli.meteo.gr/stations/lavrio/NOAAMO.TXT  http://penteli.meteo.gr/stations/anavyssos/NOAAMO.TXT

 Καλά για την Ανάβυσσο δε μου κάνει εντύπωση,  είναι μακράν η πιο ξηρή περιοχή της Αττικής από σταθμούς του ΕΑΑ και από τις ξηρότερες της χώρας.

Μόλις 324mm μέσος ετήσιος υετός από το 2012 που λειτουργεί ο σταθμός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...