Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές πανελλαδικής ασταθειοκαιρίας 20-27/8/2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολη νυχτα βροχουλα Δυτικη Φθιωτιδα....με.ξυπνησαν επανειλημμενα τα τσιρ τσιρ στη στεγη...

10 μμ χοντρικα....

Ελαχιστη 17.2 και μολις 21.7 τωρα με λιακαδα...

Αυγουστε 2022 μακαρι να ησουν καθε.χρονο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτο συνεχίζει μετα από μικρό διάλειμμα, 32 χιλιοστά.... «Σκοτάδι, πίσσα ρε παιδί μου....»

Απο cam τής περιοχής.

geornik, έτυχε κι ήμουν κοντά 

IMG_20220826_100103.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, quarantine είπε:

Απίστευτο συνεχίζει μετα από μικρό διάλειμμα, 32 χιλιοστά.... «Σκοτάδι, πίσσα ρε παιδί μου....»

Απο cam τής περιοχής.

geornik, έτυχε κι ήμουν κοντά 

IMG_20220826_100103.jpg

Μιλησα με γνωστο μου, μου λεει πρωτη φορα συμβαινουν τετοια πραγματα στο νησι αυγουστιατικα...κ το 2002 ειχε κανει μερες με καταιγιδες Αυγουστο  αλλα οχι σαν το φετινο...η καταστροφη σε σταφυλια,συκα κ αμυγδαλα ειναι μεγαλη ενω φοβουνται οτι θα πληγουν κ οι ελιες με ασθενειες λογω του υπερβολικου νερου κ της υγρασιας

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

Μιλησα με γνωστο μου, μου λεει πρωτη φορα συμβαινουν τετοια πραγματα στο νησι αυγουστιατικα...κ το 2002 ειχε κανει μερες με καταιγιδες αλλα οχι σαν το φετινο...η καταστροφη σε σταφυλια,συκα κ αμυγδαλα ειναι μεγλ ενω φοβουνται οτι θα πληγουν κ οι ελιες με ασθενειες λογω του υπερβολικου νερου κ της υγρασιας

τα σταφύλια ειδικά πάνε χαμένα..μακάρι να μη γυρίσει boomerang και ξαναβρέξει σε κάνα τρίμηνο πάλι.

γενικότερα για την ελλάδα το λέω το τελευταίο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να πω.... ένταση και διάρκεια.... ηλεκτρικά. Αρχίζει να θυμίζει Οκτώβριο 2019 για όποιον θυμάται. 60 χιλιοστά τώρα κι καιρός κλεισμένος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγρινιο 25/08.

301928070_10223841410285000_4145602209906485962_n.jpg

Γυρω απο τη θεσσαλονικη χθες απο την καταιγιδα που ηρθε απο τα ανατολικα..

301160865_1047388832443945_5045397588171531287_n.jpg

Παλιο λιμανι Χανιων..25/08.Η νυχτα μερα Αυγουστιατικα.!!!

image (3).jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σας. 170mm μηνιαίος υετός στο Κάβοντορο και 155mm storm total...

Κατά τα λοιπά,  78mm storm total στο Κρυονέρι και 19mm στο χωριό που από την μια δεν επηρεαζόταν από αστάθειες εξαιτίας του βοριά που δεν σταμάτησε λεπτό , αλλά συγχρόνως οι βροχές από την Εύβοια που έρχονται από το Αιγαίο έσπαγαν πριν προλάβουν να ακουμπήσουν . Βέβαια, η ιδιαιτερότητα της κάθε περιοχής δίνει άλλες χαρές.

Σφυρίζω την λήξη για εμάς εδώ. Το κέντρο δεν νομίζω ότι είπε την τελευταία του κουβέντα ακόμη .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από την Β. Εύβοια !

Αυτο το χθεσινοβραδινό μέτωπο έφτασε εν τελει και εδώ χαρίζοντας μας κυρίως ωραίες εικόνες με τις συνεχείς αστραπές γιατί από βροχή δεεεεεν, έριξε ένα εικοσάλεπτο max και μετά έκοψε μαχαιρι.

Ο αστειος απολογισμός των ημερών για την Ιστιαια είναι ο εξης: Δευτέρα 0 , Τρίτη 0,8mm , Τετάρτη 0mm , Πέμπτη 4,6mm και Παρασκευή (μετά τα μεσάνυχτα δηλαδή) 3,2mm = 8,6mm !!!

Δεν ξέρω τι βροχοδιωκτη έχουμε, λες και είμαστε μεσοπέλαγα στο Αιγαίο και δεν μπορούν να ρθουν τα σύννεφα!!! Απίστευτη ξενέρα βρε παιδιά, προφανώς αξιολογότατη κακοκαιρία για την λοιπή Ελλάδα / Αττική κλπ. Απογοήτευση !!! Επιστροφή στις βουτιές τώρα…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

Προς Υμηττό θέα απο Ηλιούπολη ( αγ. Παρασκευή) . 

Ηδη βγαζει αναπτύξεις 

 

IMG_20220826_110719.jpg

IMG_20220826_110718.jpg

Νότιος Υμηττός μακάρι να έχει καλή βροχα σήμερα πολλά παράπονα από Αργυρούπολη.. εγώ προσωπικά είμαι οκ.την καλημέρα μου σέ όλους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απολογισμος Χωρας Ανδρου(φαινεται πλεον οτι ανοιγει ο καιρος) 63,9mm ημερησιος κ 100,2mm συνολο κακοκαιριας...θεοτρελο για παραλια κυκλαδονησιου αυγουστο μηνα...

Screenshot_20220826-111119_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, tendcol είπε:

Νότιος Υμηττός μακάρι να έχει καλή βροχα σήμερα πολλά παράπονα από Αργυρούπολη.. εγώ προσωπικά είμαι οκ.την καλημέρα μου σέ όλους 

Η Αργυρούπολη ποσο storm total εχει; 

Ηλιούπολη ειμαστε απο 38 εως 44 . Νομιζα και η Αργυρούπολη εκει είναι .

Παντως ο ΝΑ Υμηττός ( κορωπι, βαρη ) εχει βραχει πολυ καλα

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Η Αργυρούπολη ποσο storm total εχει; 

Ηλιούπολη ειμαστε απο 38 εως 44 . Νομιζα και η Αργυρούπολη εκει είναι 

Δεν έχω ιδέα συντοπίτη μίλαγα με κάτι φίλους από εκεί καί μου είπαν πολύ λίγα πράγματα έριξε εκεί όλες αυτές τίς μέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Ευτυχώς η χθεσινή καταιγίδα έσωσε λίγο τα προχήματα στην Λάρισα. Ακόμα θεωρείται μούφα η κακοκαιρία, αλλά σε μικρότερο βαθμό κατά πολύ. Πραγματικά εντυπωσιακό ότι είχαμε τέτοιο shelf cloud με μηδενικος δείκτες αστάθειας, αν και διαλύθηκε στην κεντρική Θεσσαλία όπως ήταν αναμενόμενο. Μακάρι να είχαμε την καταιγίδα αυτή κατά την διάρκεια της ημέρας, θα άξιζε πολύ περισσότερο, μιας και τα ηλεκτρικά ήταν ελάχιστα. 1 φορά ανά τρίλεπτο μόλις. Κατά τα άλλα εντυπωσιακότατο το γεγονός ότι αυτή η καταιγίδα και τα παρακλάδια της ταξίδεψαν από την μαύρη θάλασσα έως εως εδώ!!

Για να δούμε τι θα κάνει σήμερα.

 

 

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2022082706_202208252121_2_stormforecast.xml

A level 1 is issued for Denmark, Germany, Switzerland, the French Alps, Italy, Austria and the Czech Republic as well as for Greece and W Turkey mainly for excessive convective precipitation.

A level 1 is issued for the Aegean Sea, the Ionian Sea and the coastlines of W Turkey, Greece and S Italy for tornadoes.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καπως ετσι Γιωργάρα ο Κουτσιανικούλης την είδε κάποτε Μεσσι με κανα δυο καλες εμφανίσεις και τωρα σκουπιζει παγκο στην Αναγεννηση Καρδιτσας και πληρωνεται με 2 προβατα και 3 κιλα σκωταριά τον μηνα.

Με ξεπερνά το γεγονός ότι θυμήθηκες τον Κουτσιανικούλη!!  

Υγ: και σήμερα ξεκινάμε καλά με αναπτύξεις και ηλιοφάνεια. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα. Ευτυχώς η χθεσινή καταιγίδα έσωσε λίγο τα προχήματα στην Λάρισα. Ακόμα θεωρείται μούφα η κακοκαιρία, αλλά σε μικρότερο βαθμό κατά πολύ. Πραγματικά εντυπωσιακό ότι είχαμε τέτοιο shelf cloud με μηδενικος δείκτες αστάθειας, αν και διαλύθηκε στην κεντρική Θεσσαλία όπως ήταν αναμενόμενο. Μακάρι να είχαμε την καταιγίδα αυτή κατά την διάρκεια της ημέρας, θα άξιζε πολύ περισσότερο, μιας και τα ηλεκτρικά ήταν ελάχιστα. 1 φορά ανά τρίλεπτο μόλις. Κατά τα άλλα εντυπωσιακότατο το γεγονός ότι αυτή η καταιγίδα και τα παρακλάδια της ταξίδεψαν από την μαύρη θάλασσα έως εως εδώ!!

Για να δούμε τι θα κάνει σήμερα.

 

 

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2022082706_202208252121_2_stormforecast.xml

A level 1 is issued for Denmark, Germany, Switzerland, the French Alps, Italy, Austria and the Czech Republic as well as for Greece and W Turkey mainly for excessive convective precipitation.

A level 1 is issued for the Aegean Sea, the Ionian Sea and the coastlines of W Turkey, Greece and S Italy for tornadoes.

 

Σημερα είναι η μέρα τηςΗπειρου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Ναυπλιο χθες..

image (1).jpg

image.jpg

Και αλλη μια απο το Ναυπλιο..

image (2).jpg

Φίλε Σάκη το Ναύπλιο παρόλο που είναι πιο δυτικά δέχτηκε μικρό σχετικά όγκο νερού και το στο Άργος  που είναι δίπλα δεν έβρεξε καθόλου πάντως εγώ είδα πράγματα και θάματα φαντάσου εγώ ήμουν στο χαμό που φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Σημερα είναι η μέρα τηςΗπειρου

Και αύριο και μεθάυριο και παραμεθαύριο etc etc

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...