Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Delsnow είπε:

Πολυ καλη θα ειναι η επομενη εβδομαδα αλλα μετα θα ξαναεπανερθουν υψηλες θερμοκρασιες..κριμα παντως που εμεις οι χιονοφιλοι δεν μπορουμε να ζησουμε μια εβδομαδα και χιονιου και κρυου  συνεχομενα...και περιμενουμε μια δυο μερες το πολυ..και αν γινει αυτο...μυριζει μουφα απο νοεμβρη και μετα...

τώρα ότι και να κάνει η ζέστη θα είναι υποφερτή καθώς βαδίζουμε στον Οκτώβριο και η μέρα μεγαλώνει ακόμα περισσότερο και τη νύχτα και νωρίς το πρωί θα έχει αρκετή ψυχρά από δω και πέρα όσο για των χειμώνα ελπίζω φέτος να είναι η χρονιά για να δούμε όσο περισσότερα χιόνια σε όλη την Ελλάδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 14/9/2022 at 12:37 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

Το 2018 όμως το beast from the east δυτική Ευρώπη πήγε. Κρίμα όμως που έφυγε για Ατλαντικό. Αν εγκλωβιζόταν δυτικοκεντρική Μεσόγειο θα είχαμε σκηνές του 68 στην Ήπειρο, ίσως και περισσότερο...

Moυ ειχε πει ο πατερας μου πριν αρκετο καιρο για τον χιονια που ειχαμε το 1968 στα Γιαννενα αλλα μου φανηκε υπερβολικος με τα υψη του χιονιου που μου ελεγε και τον αγνοησα.Τεσπα.Μακαρι να κανει κατι δυνατο φετος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Moυ ειχε πει ο πατερας μου πριν αρκετο καιρο για τον χιονια που ειχαμε το 1968 στα Γιαννενα αλλα μου φανηκε υπερβολικος με τα υψη του χιονιου που μου ελεγε και τον αγνοησα.Τεσπα.Μακαρι να κανει κατι δυνατο φετος.

Εγώ τον αγνοώ όταν ριχνει παπλαμουδα και μου λέει Ε σιγά έχω δει πολυ μεγαλύτερο 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, CLAPSANTO είπε:

Εγώ τον αγνοώ όταν ριχνει παπλαμουδα και μου λέει Ε σιγά έχω δει πολυ μεγαλύτερο 😂😂😂😂

Πατριώτη όλοι οι παππούδες οταν μας μιλάν για την δεκαετία 50 60 καποια στιγμή περιμένω να βγούν και τα μαμούθ!.....τεσπα...για τους γκρινιάριδες δυνατός Αυλώνας μπαινει στην ΒΑ Ευρωπη και στροβιλίζεται..,.ο Αντικυκλώνας οδηγός ενισχύεται στην Κεντρική Ευρώπη ως κλασσικός εμποδιστής πια, και θα μοιράσει τα καλούδια....δεν ξέρω ομως τι θα φθασει στην Μεσόγειο και που  για την ωρα ευνοημένη παντως ειναι η ΝΑ Ευρώπη και τα Βαλκάνια.....αρα περιμένουμε τι θα μας δώσει αυτην η κυκλοφορία που φαινεται να εχει διάρκεια.

 Το περίεργο είναι οτι ο κ Ζιακόπουλος βλέπει ενα φλερτ καλοκαιριου φθινοπώρου και με αυτούς τους χάρτες...ελπίζω απλά να είναι θωπείες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Moυ ειχε πει ο πατερας μου πριν αρκετο καιρο για τον χιονια που ειχαμε το 1968 στα Γιαννενα αλλα μου φανηκε υπερβολικος με τα υψη του χιονιου που μου ελεγε και τον αγνοησα.Τεσπα.Μακαρι να κανει κατι δυνατο φετος.

E καλά αν σου είπε τίποτα για 2-3 μέτρα μέσα στα Γιάννενα προφανώς δεν είναι αλήθεια. Οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας έχουν την τάση να υπερβάλουν 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

E καλά αν σου είπε τίποτα για 2-3 μέτρα μέσα στα Γιάννενα προφανώς δεν είναι αλήθεια. Οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας έχουν την τάση να υπερβάλουν 😅

Φιλαράκι... Το έλεγες μέρες ότι πάμε για μουφα την επόμενη εβδομάδα όσον αφορά τις βροχές... Και να που θα γινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Φιλαράκι... Το έλεγες μέρες ότι πάμε για μουφα την επόμενη εβδομάδα όσον αφορά τις βροχές... Και να που θα γινει

 ναι μάλλον για εκεί δυστυχώς.. Εε όταν πάμε συνέχεια πίσω, ξέρεις τι λένε για το καράβι που αργεί. Κατά τα άλλα ο τζίφος για αύριο δίνει ελάχιστα στην Ήπειρο.. Ε ο ευρωπαίος θα βγει. Πιστεύω ότι θα ξεφτιλιστεί ο τζίφος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥ gfs ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΟΔΟ ΑΥΡΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ 35 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ

cfs-1-30.png

Επεξεργάστηκε από Γιωργος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ

Επεξεργάστηκε από Γιωργος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, CLAPSANTO είπε:

Εγώ τον αγνοώ όταν ριχνει παπλαμουδα και μου λέει Ε σιγά έχω δει πολυ μεγαλύτερο 😂😂😂😂

Εδω δεν μπορει να το γυρισει σε χιονονερο θελουμε και παπλαμουδα...ειπαμε μονο ηλιοοο..ηλιοο..ηλιοο....🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΣΕ 60 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ 30 ΒΑΘΜΟΥΣ  ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΕΑ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ

cfs-1-60.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Γιωργος είπε:

ΣΕ 60 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ 30 ΒΑΘΜΟΥΣ  ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΕΑ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ

cfs-1-60.png

την επόμενη εβδομάδα ίσως έχουμε και τα πρώτα χιόνια στα βουνά της βόρειας Ελλάδας οπός είναι ο Όλυμπος ο Σμόλικας ο Γράμμος καί ο Βόρας κτλπ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βλέπω να σχολιάζει κανείς το χαμηλό που έβγαλε και την κακοκαιρία το Ούκμο στις 23 του μήνα..... με πολλά νερά σε όλη τη χώρα και σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες για την εποχή στα κεντροβόρεια....

UKMHDOPEU12_162_1.png

UKMHDOPEU12_168_1.png

UKMHDOPEU12_156_4.png

UKMHDOPEU12_162_4.png

UKMHDOPEU12_168_4.png

UKMHDOPEU12_156_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δεν βλέπω να σχολιάζει κανείς το χαμηλό που έβγαλε και την κακοκαιρία το Ούκμο στις 23 του μήνα..... με πολλά νερά σε όλη τη χώρα και σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες για την εποχή στα κεντροβόρεια....

UKMHDOPEU12_162_1.png

UKMHDOPEU12_168_1.png

UKMHDOPEU12_156_4.png

UKMHDOPEU12_162_4.png

UKMHDOPEU12_168_4.png

UKMHDOPEU12_156_2.png

μακάρι να ακολουθήσουν το ουκμο και τα υπόλοιπα μοντέλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Siverian express είπε:

μακάρι να ακολουθήσουν το ουκμο και τα υπόλοιπα μοντέλα 

Κάτι παρόμοιο πήγε να βγάλει το icon αλλά θέλει δουλειά ακόμα και γενικά δεν θέλει και πολύ να βγει κάτι αρκετά κοντά στο σενάριο του ούκμο και από τα άλλα μοντέλα....φυσικά δεν θέλει και πολύ να βγει και το απόλυτο τίποτα αλλά εδώ είμαστε να τα σχολιάζουμε όλα αυτά τα σενάρια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Κάτι παρόμοι πήγε να βγάλει το icon αλλά θέλει δουλειά ακόμα και γενικά δεν θέλει και πολύ να βγει κάτι παρόμοιο.....φυσικά δεν θέλει και πολύ να βγει και το απόλυτο τίποτα αλλά εδώ είμαστε να τα σχολιάζουμε όλα αυτά τα σενάρια....

σίγουρα αν είμαστε μακριά μπορεί τα μοντέλα να τάζουν πολύ νερό οπός έδειχνε προχθές το πρωί καί τό ευρωπαϊκό μοντέλο και μετά άρχισε να τα μαζεύει από το αμέσως επόμενο τρέξιμο του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

1 λεπτό πριν, airfathaaaaa είπε:

παιζει να βγει medicane?

από εδώ και πέρα και όσο τα νερά της Μεσογείου ειδικά της δυτικής και κεντρικής είναι ακόμα πολύ ζεστά εννοείται πως παίζει αυξημένη πιθανότητα αλλά πρέπει να υπάρξουν και οι κατάλληλες συνθήκες εννοείται....τώρα στην συγκεκριμένη διάταξη δεν το κόβω και τόσο εύκολο αυτό το σενάριο...αλλά ίσως θα μας έλυνε τις απορίες ο Μιχαήλ,.,.,.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δεν βλέπω να σχολιάζει κανείς το χαμηλό που έβγαλε και την κακοκαιρία το Ούκμο στις 23 του μήνα....

Ουοου μακάρι... έχω διάβασμα αυτές τις ημέρες και δε τα βλέπω όλα τα μοντέλα κι όλα τα τρεξίματα τους... όπως και να χει πάντως, το ukmo δεν το λες κι ασήμαντο μοντέλο.. υποστηρίζει ένα νέο σενάριο, κάτι θετικό από μόνο του... ίσως να έχουμε κάποια νέα δεδομένα, που δεν έχουν ακόμη υπολογίζει τα υπόλοιπα μοντέλα... είναι να μη περάσει τώρα, ως σενάριο και στα μικρότερα μοντέλα.. και επίσης στον καναδό και πόσο μάλλον στον Ευρωπαίο.... σε όλα τα άλλα δηλαδή, πλην του Αμερικάνου χαχαχα... το έργο ειναι λίγο πολύ γνωστό...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δεν βλέπω να σχολιάζει κανείς το χαμηλό που έβγαλε και την κακοκαιρία το Ούκμο στις 23 του μήνα..... με πολλά νερά σε όλη τη χώρα και σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες για την εποχή στα κεντροβόρεια....

UKMHDOPEU12_162_1.png

UKMHDOPEU12_168_1.png

UKMHDOPEU12_156_4.png

UKMHDOPEU12_162_4.png

UKMHDOPEU12_168_4.png

UKMHDOPEU12_156_2.png

Αφού είναι ολομόναχο Βρε Σωτο, τι να σχολιάσουμε .... Θα τουμπιαει στο επόμενο ραν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

E καλά αν σου είπε τίποτα για 2-3 μέτρα μέσα στα Γιάννενα προφανώς δεν είναι αλήθεια. Οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας έχουν την τάση να υπερβάλουν 😅

Xαχαχαχα!!!οχι τοσο.Μου ειπε οτι το χιονι του εφτανε παραπανω και απο τα γονατα.

Αν δεν δω ομως φωτογραφια που να δειχνει οντως τοσο χιονι τοτε δεν πιστευω τιποτα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Xαχαχαχα!!!οχι τοσο.Μου ειπε οτι το χιονι του εφτανε παραπανω και απο τα γονατα.

Αν δεν δω ομως φωτογραφια που να δειχνει οντως τοσο χιονι τοτε δεν πιστευω τιποτα.

http://ioannina-data.blogspot.com/2011/02/blog-post.html?m=1

Εδω έχει ενα αρχειο με ολα τα καιρικα συμβαντα στα γιαννενα.Για το 68 αναφερει μισο μετρο.Ανεβαζω το αρχειο αν δεν το εχεις ξαναδει,ειναι ωραιο και λεπτομερεστατο για σας του γιαννιωτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...