Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι να έχουμε ενα βροχερό μήνα με όσο το δυνατόν λιγότερες ζέστες. Επίσημα κυρύσσω την έναρξη της καινούργιας σεζόν με τις πρώτες συζητήσεις!!!

Καλή χρονιά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Μακάρι να έχουμε ενα βροχερό μήνα με όσο το δυνατόν λιγότερες ζέστες. Επίσημα κυρύσσω την έναρξη της καινούργιας σεζόν με τις πρώτες συζητήσεις!!!

Καλή χρονιά!!!

Χαρούμενο το 2023!😂 ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Αμερικανός εδώ και μέρες ψιθυρίζει για αλλαγή μετά τις 10 του μήνα με κάθοδο του πολικού αεροχειμαρρου στη κεντρική Μεσόγειο και δημιουργία χαμηλού στην Ιταλία... Ίσως του πρώτου βροχοχαμηλου της σεζον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ο Αμερικανός εδώ και μέρες ψιθυρίζει για αλλαγή μετά τις 10 του μήνα με κάθοδο του πολικού αεροχειμαρρου στη κεντρική Μεσόγειο και δημιουργία χαμηλού στην Ιταλία... Ίσως του πρώτου βροχοχαμηλου της σεζον

Αντε επιτελους μπας και παρει μπροστα η Ηπειρος Γιαννη...Φτανουμε σεπτεμβριο και καιρος να αρχισει να ξυπναει το κοιμισμενο ιονιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η σεζόν για εμένα ξεκινάει κάπως έτσι όσο αφορά την παρακολούθηση χαρτών. Είναι παραδοσιακά το πρώτο καιρικό γεγονός μετά το πέρας του καλοκαιριού. Βέβαια το συγκεκριμένο και να βγει πιθανότατα θα φάει φάπα προς την Ευρώπη αλλά δεν παύει να δίνει ενδιαφέρον στους χάρτες του βόρειου ημισφαιρίου.

image.png.279a74a6a5647de3324216235aab2b3c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα, το πιο πιθανο συμφωνα με τα διαγραμματα ειναι να υποφερουμε ως τις 10 περιπου του μηνα.Και η υγρασια του Σεπτεμβρη ειναι οτι χειροτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Ο Αμερικανός εδώ και μέρες ψιθυρίζει για αλλαγή μετά τις 10 του μήνα με κάθοδο του πολικού αεροχειμαρρου στη κεντρική Μεσόγειο και δημιουργία χαμηλού στην Ιταλία... Ίσως του πρώτου βροχοχαμηλου της σεζον

Και η αλήθεια είναι ότι 10-18/9 ακόμη και πέρσι έκανε καλό και ζεστό καιρό (όπως πχ τώρα). Έχει από το 2012 να κάνει μεγάλη κακοκαιρία εκείνες τις μέρες κυρίως (το 2014 όλος ο Σεπτέμβρης ήταν με βροχές και δροσιές). Από τα πιο πολλά χρόνια με πιο πρόσφατο το 2021 και πάμε πιο παλιά 2017, 2016, 2015, 2010, 2007 κλπ 1-10/9 είχε βροχές και δροσιές και 11-20/9 έκανε ζέστες με ήλιο. Βλέπω 9/9 κορύφωση ζέστης με σφοδρή αιθρία και 10/9 να μπαίνουμε σε χαμηλό με πτώση της Τ. Και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα στις 9 καλό και ζεστό σχετικά καιρό (όπως όλα δείχνουν για την ώρα).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα, το πιο πιθανο συμφωνα με τα διαγραμματα ειναι να υποφερουμε ως τις 10 περιπου του μηνα.Και η υγρασια του Σεπτεμβρη ειναι οτι χειροτερο

Από τις πιο σπαστικούς μήνες του έτους. Έχει πολλή υγρασία. Όταν έχει ήλιο και Τ>27-28 νομίζεις ότι είναι κατακαλόκαιρο κι όταν έχει βροχές με Τ<22-23 νομίζεις ότι είσαι στο Νοέμβριο με αυτήν την υγρασία! Φλεβάρης - Μάρτης οι καλύτεροι σε θέμα υγρασίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δε βρήκα το ανάλογο θέμα Σεπτέμβρη και το έβαλα εδώ.... Επιμένουν τα, στοιχεία για φθινοπωρινη αλλαγη

gfs-0-288.png

Ζησε Μάη μου, να φάς τριφύλλι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δε βρήκα το ανάλογο θέμα Σεπτέμβρη και το έβαλα εδώ.... Επιμένουν τα, στοιχεία για φθινοπωρινη αλλαγη

 

Αντε να φυγει επιτελους η καταρα που επεσε στα Δυτικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ανομβρια φαίνεται να, σπάει από αύριο το βράδυ και την Παρασκευή στο βόρειο Ιονιο και στα δυτικά παραλία καθώς θα μας επισκευθει ένα αβαθές επιφανειακό χαμηλακι από Ιταλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Η ανομβρια φαίνεται να, σπάει από αύριο το βράδυ και την Παρασκευή στο βόρειο Ιονιο και στα δυτικά παραλία καθώς θα μας επισκευθει ένα αβαθές επιφανειακό χαμηλακι από Ιταλια

Τα μοντέλα δείχνουν τα φαινόμενα να μην πατανε στεριά. 

Ας μην τρέφουμε 'φλούδες' ελπίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Τα μοντέλα δείχνουν τα φαινόμενα να μην πατανε στεριά. 

Ας μην τρέφουμε 'φλούδες' ελπίδες

Ναι το ξέρω... Ιόνιο δείχνουν πιο πολυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 29/8/2022 at 5:31 ΜΜ, WEATHER-FUN είπε:

Και η αλήθεια είναι ότι 10-18/9 ακόμη και πέρσι έκανε καλό και ζεστό καιρό (όπως πχ τώρα). Έχει από το 2012 να κάνει μεγάλη κακοκαιρία εκείνες τις μέρες κυρίως (το 2014 όλος ο Σεπτέμβρης ήταν με βροχές και δροσιές). Από τα πιο πολλά χρόνια με πιο πρόσφατο το 2021 και πάμε πιο παλιά 2017, 2016, 2015, 2010, 2007 κλπ 1-10/9 είχε βροχές και δροσιές και 11-20/9 έκανε ζέστες με ήλιο. Βλέπω 9/9 κορύφωση ζέστης με σφοδρή αιθρία και 10/9 να μπαίνουμε σε χαμηλό με πτώση της Τ. Και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα στις 9 καλό και ζεστό σχετικά καιρό (όπως όλα δείχνουν για την ώρα).

φ'ιλε μου εγώ για την ώρα δεν βλέπω τίποτα,ας σημειωθεί οτι για να πάρει μπροστά η Μεσόγειος πρέπει πρωτα να κανει την εμφάνιση του κάπου ο πολικός στρόβιλος...περσι από τελη Αυγουστου κιόλας ειχαμε σοβαρή φθινοπωρινη μεταβολή στην  κεντρική και Ανατολική Ευρώπη,φέτος ενω τα μοντέλα πριν δυο μέρες δειχναν κατι στην δυτική Ρωσσια τωρα αρχισαν τις γαργάρες...σε καθε περίπτωση το διπολο δυτικη-ανατολική ευρωπη και οπου κατσει ο υποτροπικός μας ταλαιπωρησε ολη την προηγουμενη δεκαετια,και φετος το καλοκαίρι πάλι τα ίδια ,εμμονή στην δυτική Ευρωπη δροσιες στην Ανατολική εγώ ελπίζω επιτελους να ξεφύγουμε απο αυτες τις εμμονές και να επιστρεψουμε στις ομαλες εναλλαγες της κυκλοφορίας της δεκαετίας του 80,εχθρός ο υπερτροφικός Αζορικός αδελφός ο Σκανδιναβικός τον Σιβηρικό τον εχω πια ιστορικο όρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας, ειμαι καινουριος στο φορουμ και με αφορμη τον θανατο του καλοκαιριου τα μεσανυχτα και την εναρξη της αγαπημενης μας περιοδου του ετους, αποφασισα μετα απο μερικες ωρες επεξεργασιας να κανω εικονα το ονειρο καθε προσηνεμου, ετσι για γουρι

Ο ΚΟΓΚΑΣ 3 ΑΙΡΧΑΙΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ 3/3

ΥΓ: συγγνωμη εαν το ανεβαζω στο λαθος τοπικ

geopressdate3-2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Orfeas_xionakias είπε:

Γεια σας, ειμαι καινουριος στο φορουμ και με αφορμη τον θανατο του καλοκαιριου τα μεσανυχτα και την εναρξη της αγαπημενης μας περιοδου του ετους, αποφασισα μετα απο μερικες ωρες επεξεργασιας να κανω εικονα το ονειρο καθε προσηνεμου, ετσι για γουρι

Ο ΚΟΓΚΑΣ 3 ΑΙΡΧΑΙΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ 3/3

ΥΓ: συγγνωμη εαν το ανεβαζω στο λαθος τοπικ

geopressdate3-2.png

Καλωσηρθες! Που βρήκες τον χάρτη? Το τρέξιμο το συγκεκριμένο εκείνη την ώρα πρόβλεψης μου βγάζει αυτό.

23-18-02-cfs-0-3576.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Καλωσηρθες! Που βρήκες τον χάρτη? Το τρέξιμο το συγκεκριμένο εκείνη την ώρα πρόβλεψης μου βγάζει αυτό.

23-18-02-cfs-0-3576.png

Το προτιμω αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, [weathermaniac] said:

Καλωσηρθες! Που βρήκες τον χάρτη? Το τρέξιμο το συγκεκριμένο εκείνη την ώρα πρόβλεψης μου βγάζει αυτό.

23-18-02-cfs-0-3576.png

Καλησπερα!😊 Εχω επεξεργαστει την εικονα που εστειλα για να την εχουμε για γουρι φετος οι προσηνεμοι. Απ'οτι φαινεται εκανα καλο φωτοσοπ και δεν κανει μπαμ οτι ειναι ψευτικη χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Orfeas_xionakias είπε:

Καλησπερα!😊 Εχω επεξεργαστει την εικονα που εστειλα για να την εχουμε για γουρι φετος οι προσηνεμοι. Απ'οτι φαινεται εκανα καλο φωτοσοπ και δεν κανει μπαμ οτι ειναι ψευτικη χαχαχα

Χαχα ναι! Βασικά κάτι πήγα να καταλάβω κυρίως στον αντικυκκλωνα που έβαλες ΒΔ! Αλλά ναι πολύ δυνατό το φωτοσοπ!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Orfeas_xionakias είπε:

Γεια σας, ειμαι καινουριος στο φορουμ και με αφορμη τον θανατο του καλοκαιριου τα μεσανυχτα και την εναρξη της αγαπημενης μας περιοδου του ετους, αποφασισα μετα απο μερικες ωρες επεξεργασιας να κανω εικονα το ονειρο καθε προσηνεμου, ετσι για γουρι

Ο ΚΟΓΚΑΣ 3 ΑΙΡΧΑΙΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ 3/3

ΥΓ: συγγνωμη εαν το ανεβαζω στο λαθος τοπικ

geopressdate3-2.png

Καλωσήρθες φίλε.Ωραιος ο χαρτης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Orfeas_xionakias είπε:

Γεια σας, ειμαι καινουριος στο φορουμ και με αφορμη τον θανατο του καλοκαιριου τα μεσανυχτα και την εναρξη της αγαπημενης μας περιοδου του ετους, αποφασισα μετα απο μερικες ωρες επεξεργασιας να κανω εικονα το ονειρο καθε προσηνεμου, ετσι για γουρι

Ο ΚΟΓΚΑΣ 3 ΑΙΡΧΑΙΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ 3/3

ΥΓ: συγγνωμη εαν το ανεβαζω στο λαθος τοπικ

geopressdate3-2.png

Ορφέα καλωσήρθες στη τρελή καιροπαρέα μας!!! Φοβερός ο χάρτης που ανέβασες... απ' τις τόσο κυκλικές ισοβαρείς των 1030 - 1035 hPa, πάνω απ' τις Δειναρικές Άλπεις κατάλαβα πως κάτι παίζει! ... και να 'ξερες πόσους χάρτες έχω σχεδιάσει κι εγώ μικρός!.. μουτζουρίτσες βέβαια.. όχι σαν το δικό σου.. κι ακόμη το κάνω καμιά φορά.. άμα βαριέμαι κι έχω κανα τετράδιο μποστά μου ή και στο photoshop ακόμα.. το ανοίγω.. κάνω 2 αντικυκλώνες και 5 χαμηλά και μετά το κλείνω πάλι.. και σε τετράδια.. σαν μουντζουρίτζες χαχαχα.. πρέπει να έχω σοβαροο πρόβλημα🤣

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...