Jump to content
sotos*snow

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Θα βρέξει μιάμιση μέρα και μετά αντικυκλωνας , καλά θα πάει κι αυτο 

*Αν είμαστε τυχεροί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με σκουπιδαίο επιστρέφει το καλοκαίρι στη μισή και βάλε ευρώπη. και ο τζίφος δείχνει κάτι παρόμοιο, απλά δεν έχει αποκοπή του αυλώνα δυτικά της αγγλίας,οπότε κάπως περιορίζει την κατάσταση, αφού αλλάζει γρήγορα την κυκλοφορία ξανά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλό το ούκμο από θέμα βροχών.

και ο ευρωπάιος βελτιωμένος

Για το μετά ανυσηχω που πετάνε όλα σντικυκλωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Για το μετά ανυσηχω που πετάνε όλα σντικυκλωνα

100% Θα βγει, απλά με άγνωστη διάρκεια. και αυτό γιατί συμβαίνει μια ψυχρή εισβολή στην Αμερική που έχει κλειδώσει, η οποία θα σηκώσει τον Αζορικό πολύ δυτικά. Άρα αυλώνας δυτική Ευρώπη έως Αζόρες και θερμός αντικυκλώνας σε εμάς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα τα μεσα του μηνος τα παντα μοιρασμενα  στα ενσεμπλς

Τουλαχιστον αν ειναι να καει ο οκτωβριος και να εχουμε ενα δυνατο 2μηνο με πολλες βροχες και χιονια 

Ας  το υποστουμε 

Ας  κλειδωσουν πρωτα οι βροχες  και βλεπουμε

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι και εγώ το διάβασα σε αγγλικό σαιτ καιρού, περιμένουν κρύο χειμώνα λένε για την Ευρώπη Δεκέμβρη έως πρώτο μισό Γενάρη

Συνήθως ότι λένε βγαίνει το αντίθετο... άρα για καλό και για κακό να προετοιμαζόμαστε ψυχολογικά για πολύ ήπιο και ζεστό πρώτο μισό χειμώνα;;;...... για να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Συνήθως ότι λένε βγαίνει το αντίθετο... άρα για καλό και για κακό να προετοιμαζόμαστε ψυχολογικά για πολύ ήπιο και ζεστό πρώτο μισό χειμώνα;;;...... για να δούμε...

Δεν με χαλάει, γιατί θα μας φύγει ο κ... στα λεφτά της θέρμανσης..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Συνήθως ότι λένε βγαίνει το αντίθετο... άρα για καλό και για κακό να προετοιμαζόμαστε ψυχολογικά για πολύ ήπιο και ζεστό πρώτο μισό χειμώνα;;;...... για να δούμε...

Γιατί Σωτήρη ποτε είχαμε πρώτο μισό χειμώνα κρύο; ;;; Τελευταία φορά το 2011 νομίζω χαχαχα.. μαθημένοι είμαστε,  αν είναι κρύο πρέπει να προετοιμαστούμε ψυχολογικά 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φέτος στις δυσμενείς συνθήκες που θα έχουμε καλό θα είναι να έχουμε ένα δυνατό χιονιά και τέλος. Και ας έχει όσο θερμότερο χειμώνα γίνεται πρίν και μετά.. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα...εξαφανίζονται και οι βροχές σιγα σιγα αρα παμε σε ψιχάλες και μετά σε ένα τουλαχιστον 10 ήμερο αντικυκλωνα ...δε με χαλαει οσο πικ πολυ αργη η αλλαγη τοσο το καλυτερο 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, CLAPSANTO είπε:

Καλημέρα...εξαφανίζονται και οι βροχές σιγα σιγα αρα παμε σε ψιχάλες και μετά σε ένα τουλαχιστον 10 ήμερο αντικυκλωνα ...δε με χαλαει οσο πικ πολυ αργη η αλλαγη τοσο το καλυτερο 

Άστα να πάνε χαχα. Μόνο το τζεμ δίνει καλή κακοκαιρία, οπότε πάμε για ψοφίμια.. Εντωμεταξύ σε κάτι γνωστά-άγνωστα σαιτ μιλάνε για πιθανό Medicane πραγματικά αίσχος όμως για εκείνους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει η κω@@φαρδια μας φέτος...πάντα μα πάντα υπάρχει ένα διαλλειμα ένα καιρικό κενό ένας σάπιος μήνας η ένα σάπιο διάστημα είτε γιατί θα μας κάτσει ο μπαστακας στα β.ανατολικα είτε γιατί θα πάρει μπρος η κουνελα του Καναδά κ.ο.κ .Ε ήταν φως φανάρι ότι ο Οκτώβριος θα ήταν φέτος αυτός ο μήνας μαζί με ένα μεγάλο μέρος του Σεπτεμβρίου.Λογικοτατο και άκρως θεμιτό γιατί ο βισκαικος έχει να δει ένα χαμηλό της προκοπής πολλούς μήνες τα νησιά των Αζορών έχουν να πέσουν κάτω από 1030 πίεση από πέρυσι και γενικότερα δε νομίζω να μας έχουν λείψει τα νερά φέτος οπότε αυτό το διαλλειμα έγινε στο καλυτερο χρονικό σημείο.Και μέσα σ' όλα αυτά υπάρχει έξω η αίσθηση του φθινοπώρου καθώς δεν έχουμε και καμία τρελλη ζεστή.Πιο τυχεροί δεν γίνεται και η έτσι κι αλλιώς αισιόδοξη φύση μου βαράει ταμπούρλα για έναν αξέχαστο νοεμβριο και δεκεμβριο...😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Δεν υπάρχει η κω@@φαρδια μας φέτος...πάντα μα πάντα υπάρχει ένα διαλλειμα ένα καιρικό κενό ένας σάπιος μήνας η ένα σάπιο διάστημα είτε γιατί θα μας κάτσει ο μπαστακας στα β.ανατολικα είτε γιατί θα πάρει μπρος η κουνελα του Καναδά κ.ο.κ .Ε ήταν φως φανάρι ότι ο Οκτώβριος θα ήταν φέτος αυτός ο μήνας μαζί με ένα μεγάλο μέρος του Σεπτεμβρίου.Λογικοτατο και άκρως θεμιτό γιατί ο βισκαικος έχει να δει ένα χαμηλό της προκοπής πολλούς μήνες τα νησιά των Αζορών έχουν να πέσουν κάτω από 1030 πίεση από πέρυσι και γενικότερα δε νομίζω να μας έχουν λείψει τα νερά φέτος οπότε αυτό το διαλλειμα έγινε στο καλυτερο χρονικό σημείο.Και μέσα σ' όλα αυτά υπάρχει έξω η αίσθηση του φθινοπώρου καθώς δεν έχουμε και καμία τρελλη ζεστή.Πιο τυχεροί δεν γίνεται και η έτσι κι αλλιώς αισιόδοξη φύση μου βαράει ταμπούρλα για έναν αξέχαστο νοεμβριο και δεκεμβριο...😁

Γελάω ακόμα με την κουνελα τού Καναδά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Δεν υπάρχει η κω@@φαρδια μας φέτος...πάντα μα πάντα υπάρχει ένα διαλλειμα ένα καιρικό κενό ένας σάπιος μήνας η ένα σάπιο διάστημα είτε γιατί θα μας κάτσει ο μπαστακας στα β.ανατολικα είτε γιατί θα πάρει μπρος η κουνελα του Καναδά κ.ο.κ .Ε ήταν φως φανάρι ότι ο Οκτώβριος θα ήταν φέτος αυτός ο μήνας μαζί με ένα μεγάλο μέρος του Σεπτεμβρίου.Λογικοτατο και άκρως θεμιτό γιατί ο βισκαικος έχει να δει ένα χαμηλό της προκοπής πολλούς μήνες τα νησιά των Αζορών έχουν να πέσουν κάτω από 1030 πίεση από πέρυσι και γενικότερα δε νομίζω να μας έχουν λείψει τα νερά φέτος οπότε αυτό το διαλλειμα έγινε στο καλυτερο χρονικό σημείο.Και μέσα σ' όλα αυτά υπάρχει έξω η αίσθηση του φθινοπώρου καθώς δεν έχουμε και καμία τρελλη ζεστή.Πιο τυχεροί δεν γίνεται και η έτσι κι αλλιώς αισιόδοξη φύση μου βαράει ταμπούρλα για έναν αξέχαστο νοεμβριο και δεκεμβριο...😁

κάποια χρόνια πιστεύω θα μας κάνει έναν δυνατό χειμώνα στην βόρεια Ελλάδα μακάρι να είναι και φέτος τών χειμώνα οπός πχ τό 2001 και το 1987 η και ακόμα πιο παλιούς χειμώνες 

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Δεν υπάρχει η κω@@φαρδια μας φέτος...πάντα μα πάντα υπάρχει ένα διαλλειμα ένα καιρικό κενό ένας σάπιος μήνας η ένα σάπιο διάστημα είτε γιατί θα μας κάτσει ο μπαστακας στα β.ανατολικα είτε γιατί θα πάρει μπρος η κουνελα του Καναδά κ.ο.κ .Ε ήταν φως φανάρι ότι ο Οκτώβριος θα ήταν φέτος αυτός ο μήνας μαζί με ένα μεγάλο μέρος του Σεπτεμβρίου.Λογικοτατο και άκρως θεμιτό γιατί ο βισκαικος έχει να δει ένα χαμηλό της προκοπής πολλούς μήνες τα νησιά των Αζορών έχουν να πέσουν κάτω από 1030 πίεση από πέρυσι και γενικότερα δε νομίζω να μας έχουν λείψει τα νερά φέτος οπότε αυτό το διαλλειμα έγινε στο καλυτερο χρονικό σημείο.Και μέσα σ' όλα αυτά υπάρχει έξω η αίσθηση του φθινοπώρου καθώς δεν έχουμε και καμία τρελλη ζεστή.Πιο τυχεροί δεν γίνεται και η έτσι κι αλλιώς αισιόδοξη φύση μου βαράει ταμπούρλα για έναν αξέχαστο νοεμβριο και δεκεμβριο...😁

Και εδώ στην Λάρισα καιρικό διάλειμμα έχουμε.. από το διάλειμμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η βόρεια και η Κεντρική Ελλάδα μπορεί να είδε νερά φέτος, αλλα η Ήπειρος διανύει το πιο άνομβρο έτος εδώ και πολλά χρόνια. Οπότε ο καθένας ας μιλάει για την περιοχή του. Εμένα που έχω ελιές τώρα με νοιάζει να βρέξει, αν αρχίσει να βρέχει Δεκέμβρη, τι να το κάνω? 

Η Πρέβεζα έχει 336 χιλιοστά ετήσιο μέχρι στιγμής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Η βόρεια και η Κεντρική Ελλάδα μπορεί να είδε νερά φέτος, αλλα η Ήπειρος διανύει το πιο άνομβρο έτος εδώ και πολλά χρόνια. Οπότε ο καθένας ας μιλάει για την περιοχή του. Εμένα που έχω ελιές τώρα με νοιάζει να βρέξει, αν αρχίσει να βρέχει Δεκέμβρη, τι να το κάνω? 

Η Πρέβεζα έχει 336 χιλιοστά ετήσιο μέχρι στιγμής.

Χαμηλότερα από κάθε πόλη της Θεσσαλίας [εκτός από την υπερμουφολάρισα φυσικά] φαντάσου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 minutes ago, Siverian express said:

κάποια χρόνια πιστεύω θα μας κάνει έναν δυνατό χειμώνα στην βόρεια Ελλάδα μακάρι να είναι και φέτος τών χειμώνα οπός πχ τό 2001 και το 1987 η και ακόμα πιο παλιούς χειμώνες 

καθε χρονο ακουω τα ιδια χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 6αρι ακόμα χειρότερο για τις βροχές, εξαφάνισε και την παραμικρή προσπάθεια δημιουργίας χαμηλού. Καλά έλεγα αν είμαστε τυχεροί 1.5 μέρας βροχής. Ολοταχώς πάμε για το χειρότερο φθινόπωρο έβερ. Μαζί με όλα τα σάπια φθινόπωρα των τελευταίων ετών.

 

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή αποδεικνύεται ότι η Μεσόγειος είναι hot spot της κλιματικής αλλαγής..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα δυτικά όντος από πέρυσι είναι αδικημένα αλλά ας μην προτρέχουμε κι ας το πάμε μήνα μήνα...το φθινόπωρο τελειώνει στις 30 Νοεμβρίου .Τώρα όσον αφορά τα βόρεια κι εμάς ναι είμαι τρισευτηχισμενος και πολύ χαρούμενος με το καιρικό διαλλειμα των σχεδόν 40- 50 ημερών που θα έχουμε εάν δεν κάνει τίποτα σπουδαίο μέχρι τέλος Οκτωβρίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρα ειναι το φθινοπωρο....το να κοιτας καθε μερα τα μοντελα και να βλεπεις τον αντικυκλωνα να ενισχυεται και αυτο καιρικο ενδιαφερον ειναι...κααααποια στιγμη θα βρεξει...εξαλλου στην αφρικη διπλα ειμαστε οχι στην σηβιρια...μην το ξεχναμε...νηστεια προσευχη και μετανοιααα και ολα θα ερθουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...