Jump to content
sotos*snow

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θερμοκρασίακαααα το διάγραμμα αλλά και το κύριο από δέκα μέρες και η ζέστη θανε 3-4 μέρες και αυτή την ερειξε βημα βημα να γλυτωσουμε την αηδεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαβάζω πολύ μουρμούρα πάντως.. Πέρσι τέτοια εποχή είχαμε το Μπαλο.. Ναι σύμφωνοι... Ξεχνάτε όμως οτι αρχές Νοέμβρη κάναμε μπάνια στη θάλασσα με μια εβδομάδα με θερμοκρασίες στους 30βαθμους..ξεχνατε τι χάλια Νοέμβρης ακολούθησε πέρσι? Μπορεί αυτό που γίνεται τώρα να βγει σε καλό το Νοέμβρη φέτος. Μη κοιτάτε τι έκανε πριν 30χρονια.απο εδώ και πέρα ένας στους τρεις μήνες μπορεί και δύο, του φθινοπώρου θα καίγονται.. Τέλος τα παλιά.. Αν το πάρετε απόφαση θα βρείτε την ψυχική σας ηρεμία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Διαβάζω πολύ μουρμούρα πάντως.. Πέρσι τέτοια εποχή είχαμε το Μπαλο.. Ναι σύμφωνοι... Ξεχνάτε όμως οτι αρχές Νοέμβρη κάναμε μπάνια στη θάλασσα με μια εβδομάδα με θερμοκρασίες στους 30βαθμους..ξεχνατε τι χάλια Νοέμβρης ακολούθησε πέρσι? Μπορεί αυτό που γίνεται τώρα να βγει σε καλό το Νοέμβρη φέτος. Μη κοιτάτε τι έκανε πριν 30χρονια.απο εδώ και πέρα ένας στους τρεις μήνες μπορεί και δύο, του φθινοπώρου θα καίγονται.. Τέλος τα παλιά.. Αν το πάρετε απόφαση θα βρείτε την ψυχική σας ηρεμία. 

Έλα ενταξει σε χακαρε κι εσένα o Κώστας ο @Beach-snow NG...Και μένα με το κανε πριν 3 μερες αλλα συνήλθα δεν είναι τίποτα θα επανέλθει αυτόματα ο λογαριασμός 😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δουμε αν πεσουν και τα πρωτα ασπρισματα  στις κορυφογραμμες των βουνων της πινδου την  παρασκευη..γκιωνα βαρδουσσια παρνασσος ισως πανω απ τα 2200-2300

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες. Για να γράφω τέτοια ώρα σημαίνει ότι ο κοβιντ δυστυχώς για πρώτη φορά ταλαιπωρεί και εμένα. Τρομερό κάψιμο στον λαιμό, δεν ξέρω πόσα κιλά χαμομήλι με μέλι έχω καταναλώσει. Χώρια τα φάρμακα. Από την Παρασκευή  είμαι θετικός, περιμένω σταδιακά από σήμερα μια βελτίωση. 

Στα καιρικά όντως βγάζει ενδιαφέροντα πραγματάκια ο τζίφος μετά τις 13 του μήνα. Για να δούμε. Δεν μπορεί, δεν θα συνεχίσουμε με καταπιώνα όλο το Φθινόπωρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νικολα..Περαστικα!!!

Και το τζεμ καλο ειναι..Λιγο πιο βορεια και γιναμε..

gem-2-84.png

Μια φορα κρατα το τζφο...Μια φορα ανωμαλε!!!!

gfs-2-90.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Καλημέρα παίδες. Για να γράφω τέτοια ώρα σημαίνει ότι ο κοβιντ δυστυχώς για πρώτη φορά ταλαιπωρεί και εμένα. Τρομερό κάψιμο στον λαιμό, δεν ξέρω πόσα κιλά χαμομήλι με μέλι έχω καταναλώσει. Χώρια τα φάρμακα. Από την Παρασκευή  είμαι θετικός, περιμένω σταδιακά από σήμερα μια βελτίωση. 

Στα καιρικά όντως βγάζει ενδιαφέροντα πραγματάκια ο τζίφος μετά τις 13 του μήνα. Για να δούμε. Δεν μπορεί, δεν θα συνεχίσουμε με καταπιώνα όλο το Φθινόπωρο. 

Περαστικά εύχομαι γρήγορη ανάρρωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Καλημέρα παίδες. Για να γράφω τέτοια ώρα σημαίνει ότι ο κοβιντ δυστυχώς για πρώτη φορά ταλαιπωρεί και εμένα. Τρομερό κάψιμο στον λαιμό, δεν ξέρω πόσα κιλά χαμομήλι με μέλι έχω καταναλώσει. Χώρια τα φάρμακα. Από την Παρασκευή  είμαι θετικός, περιμένω σταδιακά από σήμερα μια βελτίωση. 

Στα καιρικά όντως βγάζει ενδιαφέροντα πραγματάκια ο τζίφος μετά τις 13 του μήνα. Για να δούμε. Δεν μπορεί, δεν θα συνεχίσουμε με καταπιώνα όλο το Φθινόπωρο. 

Νικόλα Καλή ανάρρωση και γω με τσαι την είχα βγάλει,  στο λαιμό κάνει πολύ καλό και στο βήχα και το φασκόμηλο , εμενα με βοηθησε 

Στα καιρικά τυχεροι η κεντρονοτιοι κάτι θα δουν καλό τη Παρασκευή 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που μου τη σπάει δεν είναι ο αντικυκλωνας ..είναι ότι οι θερμοκρασιες θα είναι μεταξύ 12 έως 16 στα 850 δηλαδή με ηλιο θα τη βγάλουμε με 25 βαθμους το μεσημερι και απλα το πρωί εδω θα πηγαίνει 2 βαθμούς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα ειδα οτι μονο ο τζιφος δινει τα φαινομενα πεμπτη και παρασκευη τοσο νοτια τζεμ ουκμο ευρωπαιος μου δινουν και δω απο 30 εως 50 μμ και ο τζιφος 3μμ

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 ωρο υετο; από πεμπτη 6 το απόγευμα έως Παρασκευή 6 το απόγευμα κοιταξτε διαφορα ο τζιφος με τα υπόλοιπα 

Με τη σειρά ουκμο ευρωπαιος τζεμ τζιφος 

 

Screenshot_20221011-092343_Chrome.jpg

Screenshot_20221011-092318_Chrome.jpg

Screenshot_20221011-092423_Chrome.jpg

Screenshot_20221011-092438_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το ευρωπαϊκό και το καναδικό μοντέλο καιρού δείχνουν ακριβώς το ίδιο σενάριο για μετά της 20 Οκτωβρίου με ψυχρή εισβολει σε Βαλκάνια και Ελλάδα να δούμε και αν επιμένουν και της επόμενες ημέρες σε αυτό το σενάριο και αν τα ακολουθήσει και το αμερικανικό μοντέλο καιρού και τα υπόλοιπα μοντέλα καιρού 

gem-1-240.png

ECM0-240.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Αν και μακρια ακομα,αρχιζουν να γυριζουν τουμπα τα σεναρια στα ενσεμπλες του τζιφου  σε ποιο ψυχρα μονοπατια.

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως τα γεωδυναμικά που φαίνονται ότι θα έχουμε μετά τις 16 του μηνα και έως τις 20-22 δεν πρέπει να τα είχαμε ουτε το καλοκαίρι...κυρίως δυτικά μας(δυτική και κεντρική μεσόγειο) αλλά μια ανάσα από εμάς...

αλλά έτσι όπως πάει να διαμορφωθεί η κυκλοφορία δεν θα ήταν έκπληξη να μας έρθει στο τέλος του μήνα ψυχρή εισβολή από τα βόρεια....κάτι που έδειξαν και κεντρικά ραν και σενάρια των ανσάμπλ των μοντέλων...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πάντως τα γεωδυναμικά που φαίνονται ότι θα έχουμε μετά τις 16 του μηνα και έως τις 20-22 δεν πρέπει να τα είχαμε ουτε το καλοκαίρι...κυρίως δυτικά μας(δυτική και κεντρική μεσόγειο) αλλά μια ανάσα από εμάς...

αλλά έτσι όπως πάει να διαμορφωθεί η κυκλοφορία δεν θα ήταν έκπληξη να μας έρθει στο τέλος του μήνα ψυχρή εισβολή από τα βόρεια....κάτι που έδειξαν και κεντρικά ραν και σενάρια των ανσάμπλ των μοντέλων...

 

Μέχρι τις 27 Σωτήρη έναν αντικυκλωνα να θα έχουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CLAPSANTO είπε:

Μέχρι τις 27 Σωτήρη έναν αντικυκλωνα να θα έχουμε 

ναι αυτό δείχνουν τα μοντέλα ότι μέχρι τις 22-25 περίπου τουλάχιστον δεν φαίνεται κάποια σημαντική αλλαγή και ΄΄οπως όλα δείχνουν αντικυκλωνικές συνθήκες θα έχουμε....λογικά άνετα πάει μέχρι την ημερομηνία που λες αλλά πάμε πολύ μακριά κι έτσι θα το βλέπουμε μέρα με την ημέρα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυτική Πελοπόννησο επικεντρώνουμε το ενδιαφέρον για Παρασκευή στην τραφ που έρχεται από ΒΔ σε συνδυασμό με το αβαθές Χ στην επιφάνεια. Σταθερό δυτικό ρεύμα επιφάνεια και καθ' ύψος - μεταφορά υγρασίας, θερμη θάλασσα, ασταθής ατμόσφαιρα (αυξημένο Cape), ανοδικά ρεύματα στα 700 και 500 hPa,  μεταφορά (μικρών έστω) ποσών θετικού στροβιλισμού κατά την κίνηση της ανώτερης διαταραχής... είναι απ' τις περιπτώσεις που τοπικά μπορεί να ρίξει πολύ νερό, κάτι αντίστοιχο που έγινε και σήμερα Κέρκυρα. Φαίνεται και από lighting Wizard maps στο χάρτη μεταφοράς υγρασίας στα χαμηλά στρώματα και στο effective precipitable water.

gfs-mtv-eur63.png

gfs-mtv-eur66.png

gfs-pw-eur63-1.png

gfs-pw-eur66-1.png

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στην επομενη διαταραχή ο υετος φαινεται να αποφευγει την αττικη σαν τον διαολο το λιβανι.Θα ξεραθουν τα παντα.Μιλαμε για μαρτυριο,για καιρικο σιχαμα.Θα φτασουμε σε λιγα χρονια η περιοδος των βροχων να κραταει κανα διμηνο. Πραγματικα με αφηνει αδιαφορο μια φωτοβολιδα το χειμωνα αν ειναι να ζω αυτο το χαλι.Μακαρι ν αρχισει να βρεχει τον νοεμβρη και να σταματησει τον ιουνιο και ας μην πεσει ουτε νιφαδα τον χειμωνα εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...