Jump to content
sotos*snow

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Μα κάποιοι θα πουν οτι είναι φυσιολογικό φθινόπωρο επειδή έπεσε σήμερα στους 18 το πρωί στο κέντρο...ούτε στον εχθρό μου τέτοια ραν

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2436 ο καθένας ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα....από το άρθρο προκύπτει οτι τουλάχιστον για την Βόρεια Ελλάδα ο Σεπτέμβρης ηταν ψυχρός...στις υπόλοιπες περιοχές εχουμε δεκαδικές αποκλίσεις..του μηδέν .....Ας μου επιτραπεί...να πώ..οτι παρόλο τα σοκ που εχουμε πάθει(το περσινό καλοκαίρι,χειμώνας 19-20)....ας είμαστε επιεικείς με το μεγεθος του καιρού...το μονο δεδομένο είναι οτι πάντα θα αναζητεί την ισσοροπία.Και κάτι ακόμα πολλες περιοχές ανατολικά της Πινδου και κυρίως ΒΑ εχουν πιασει η πλησιάσει το ετησιο υψος υετού(επταπύργιο 460 mm).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω αυτή η φώτο τα λέει όλα για το φθινόπωρο που διανύουμε μέχρι στιγμής. 10 βαθμούς πιο θερμός να ήταν ο Μ.Ο. και εύκολα θα τα περνούσε κάνεις για ενσεμπλς Ιουλίου...

271319794_graphe3_10000___22.7594_39.1822_Almyrs.png.a09f98de4321d9d6fce47daf0e4e41fa.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειλικρινά ανυπομονώ να φύγει το 2022. Η πιο σπαστική καιρική χρονιά όλης μου της ζωής. Τόσο απλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ειλικρινά ανυπομονώ να φύγει το 2022. Η πιο σπαστική καιρική χρονιά όλης μου της ζωής. Τόσο απλά.

Δε σε πήγε καθόλου στις προβλέψεις και στα θέλω σου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως είναι πολύ συχνό ο Οκτώβριος να έχει εντελώς διαφορετικό καιρικό μοτίβο από το Νοέμβρη...τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει...δηλαδή ανύπαρκτος Οκτώβρης μπορεί να επιφυλάσσει μεγάλη κακοκαιρία το Νοέμβρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, geornik είπε:

πάντως είναι πολύ συχνό ο Οκτώβριος να έχει εντελώς διαφορετικό καιρικό μοτίβο από το Νοέμβρη...τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει...δηλαδή ανύπαρκτος Οκτώβρης μπορεί να επιφυλάσσει μεγάλη κακοκαιρία το Νοέμβρη...

Όλα μαζί θα τα κάνει Νοέμβρη 3-4 χαμηλά στην σειρά όπως πριν 3 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς 150 και 180 χιλιοστά μέσα σε 10 μέρες καταστροφές και τέλος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπήρχε μια μικρή ελπίδα για μετά τις 15/10 τώρα πάμε για μετά τις 20/10 . Γενικά στην Ευρώπη ,εκτός από τα Β-ΒΔ άκρα της και την κεντροδυτική Μεσόγειος η υπόλοιπη φαίνεται να είναι εκτός παιχνιδιού για κανένα 10ημερο ακόμη. Ακόμη ψάχνουμε να βρούμε ένα χαμηλό και καμιά συννεφιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε ένας από εμάς έχει την δικιά του προσωπικότητα τα δικά του στάνταρ στο πως αντιλαμβάνεται τα πράγματα,άλλος βλέπει το ποτήρι μισοαδειο άλλος μισογεμάτο θεωρώ ότι πρέπει να είναι αποδεκτες και οι δύο απόψεις..... Σίγουρα στα καιρικά δρώμενα έχουν αλλάξει πολλά εδώ και τουλάχιστον 20+χρόνια,ίσως λέω και λίγα,αλλά το να ανταπατα με στον άλλον με ΕΙΡΩΝΙΚΆ σχολια είναι το λιγότερο απαράδεκτο.....για τον λόγο ότι ημερολογιακά τουλάχιστον μπαίνουμε σε περίοδο καιρικου ενδιαφέροντος και για την αποφυγή παρεξηγήσεων εντασης και μπαχαλου  θα παρακαλούσα να είμαστε χαλαροί και για την οποια διαφωνία υπαρχει να κουβεντιαζουμε κόσμια.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, swthrhs είπε:

Όλα μαζί θα τα κάνει Νοέμβρη 3-4 χαμηλά στην σειρά όπως πριν 3 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς 150 και 180 χιλιοστά μέσα σε 10 μέρες καταστροφές και τέλος 

Κι εγώ το θεωρώ πολύ πιθανό,, βασικά το πιο πιθανό σενάριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανένας:
Απολύτως κανένας:  
Seth13: Σπάω την σιωπή μου μιας και αυτή τη περίοδο μελετάω πηγές για την Δεύτερη Ενετοκρατία στη Πελοπόννησο και έπεσα στην επιστολή μιας Σουηδέζας (!) που γράφει στον αδερφό της από την Αθήνα την 1η Δεκεμβρίου 1687 μεταξύ άλλων: ''Η χώρα είναι πολύ όμορφη και έχει καθαρό αέρα, αυτή την εποχή βρέχει πολύ σπάνια, ο καιρός είναι πολύ καλός...'' 

😅😂😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Seth13 said:

Κανένας:
Απολύτως κανένας:  
Seth13: Σπάω την σιωπή μου μιας και αυτή τη περίοδο μελετάω πηγές για την Δεύτερη Ενετοκρατία στη Πελοπόννησο και έπεσα στην επιστολή μιας Σουηδέζας (!) που γράφει στον αδερφό της από την Αθήνα την 1η Δεκεμβρίου 1687 μεταξύ άλλων: ''Η χώρα είναι πολύ όμορφη και έχει καθαρό αέρα, αυτή την εποχή βρέχει πολύ σπάνια, ο καιρός είναι πολύ καλός...'' 

😅😂😇

ασε να ξερουμε εμεις τι καιρο κανει στο νοτιο προαστιο του ροβανιεμι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα γινει το μπαμ ξαφνικα..και θα βλεπουμε αλλους χαρτες..σιγουρακι...μια κ δυο εχει γινει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα το γράψω ακόμα δεν θα το αναφέρω ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει ήδη μέσα στο επόμενο δεκαήμερο....θα κάνω υπομονή και θα ευχηθώ να βγω λάθος.....

άλλωστε είμαστε πάνω στην αλλαγή των εποχών και έχουμε χαμηλή προγνωσιμότητα...

επίσης άνετα αυτό το χαμηλό από την δυτική-κεντρική Μεσόγειο που δείχνουν τα μοντέλα τώρα στις 168-192-216 μπορεί να κινηθεί στα επόμενα ραν πιο ανατολικά και να μας επηρεάσει με αρκετά νερά.... άσχετα που δεν φαίνεται κάτι από τώρα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Γερμανία είναι πολύ οργανωμένο κράτος. Αν είσαι συνειδητοποιημένος και πας για δουλειά, τότε σίγουρα θα σου αρέσει. Η ζωή είναι πολύ διαφορετική σε σχέση με την Ελλάδα, αλλά μιλάμε για ένα κράτος όπου υπάρχει πρόβλεψη για τα πάντα. 

Υπαρχρι σιγουρα, βεβαια σε ελληνικη εταιρια ειμαι,οποτε βλεπω ακομα την ελληνικη νοοτροπια στα θεματα της δουλειας, απλα με πολλα παραπανω λεφτα. Οπως και να χει ο τροπος ζωης της ελλαδας ειναι που μ αρεσει,γι αυτο και δεν θελω να κατσω μονιμα εδω.

 

Στα καιρικα φαινεται οτι απο τα μεσα του μηνα εδω περα παει για να χειμωνιασει απευθειας,χωρις ενδιαμεσο φθινοπωρο και απλα με ενα ανοιξιατικο διαλειμμα τις επομενες 8-9μερες. Αρα στην ελλαδα καλοκαιρακι του αγιου δημητριου λιγες μερες πριν απ του αγιου δημητριου και ισως προς το 3ο 10μερο να κανει κατι αν αλλαξει η κατασταση στην υπολοιπη ευρωπη. Επειδη βεβαια ειναι πολλοι οι σερι μηνες που η κεντρικη και δυτικη ευρωπη ειχαν αντικυκλωνες, δεν ειναι και δεδομενο οτι θα υπαρξει αλλαγη επειδη τωρα θα εχει καλοκαιρια. Η θεσσαλονικη πχ απο το σεπτεμβριο ειχε ηδη πιασει σχεδον το μεσο ορο της υετικα,χωρις το πιο υετοφορο διαστημα της που ειναι οκτωβρης-νοεμβρης-δεκεμβρης. Την ιδια ωρα στη γερμανια η σταθμη στο ρηνο εχει πεσει απο την ξηρασια

graphe3_10000___8.66981132075_50.1_.png.d8a859609301adccde683111d7c6e34a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

Καλημέρα! Τραγικά υετικά τα ensembles. Και το Ευρωπαικό που έχει κάτι για αργότερα είναι μαύρα χάλια στον υετό αυτή την περίοδο. Για την περιοχή μου τουλάχιστον. Λογικά φεύγει το πρώτο μισό του μήνα έτσι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο βαρετος μηνας καιρικα και απο τον Αύγουστο φετος... Που φτάσαμε...

Εμενα με χαλαει και η σταδιακή άνοδος της θερμοκρασίας πανω απο τα κλιματικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α μπράβο. Πάλι στα ~25αρια θα πάμε. Για εδώ και για δεύτερο δεκαήμερο Οκτώβρη είναι κάπως ψηλά. Γύρω στους 22 μέγιστη θα ήταν το ιδανικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...