Jump to content
sotos*snow

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ευρωπαϊκό μοντέλο υπόσχεται αρκετό νερό σε μεγάλο μέρος της Ελλάδας από την επόμενη εβδομάδα και πρώς το τέλος της εβδομάδας 

ecmwfgr-2-186.png

ecmwfgr-2-180.png

ecmwfgr-2-174.png

ecmwfgr-2-168.png

ecmwfgr-2-162.png

ecmwfgr-25-240.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sirokos είπε:

Μόνο το υμκο το δίνει ομως

Ναι το ξέρω δεν έχει ελπίδες επαλήθευσης γι αυτό και το έστειλα χαριτολογώντας στον Μιχαήλ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

Σωτο για εμας τι βλεπεις

Το ευρωπαικό συνεχίζει να δίνει στο κύριο και τα ανσάμπλ του περίοδο ενδιαφέροντος με βροχούλες μετά τις 11-12 του μήνα για την βόρεια χώρα και συγκεκριμένα για την περιοχή μας....είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος για τουλάχιστον φθινοπωρινό καιρό εκείνες τις ημέρες αν επαληθευτεί....

ανσαμπλ ευρωπαίου για δυτικοκεντρική Μακεδονία

 

 

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

παρόμοια και για την περιοχή του Κιλκίς 

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Βελτιωση και απο τζιφο στο 06αρι..Κυριως διαταξιακα..

 

gfs-2-180.png

 

Νσι αλλά άμα δεις το χαμηλό πάει πολύ νότια στη συνεχεια προς Κρήτη... Δεν μου αρέσει... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

o τζίφος φέρνει το χειμώνα το άλλο σκ εδώ πέρα με 0 στα 850 και μετά από 2 μέρες το καλοκαίρι με +15 σχεδόν. στο κύριο αυτά βέβαια γιατί στο μέσο όρο δείχνει μια σταδιακή μετάβαση με συνεχή πτώση της θερμοκρασίας, αλλά χωρίς υπερβολικά πάνω κάτω. βέβαια με τέτοιο εύρος,δεν έχει καμία σημασία ο μέσος όρος

gfs-1-180.png?12

gfs-1-222.png?12

 

Diagramme GEFS

από την άλλη στη θεσσαλονίκη πέρα από μια υποψία βροχών στις 14 φαίνεται ότι προς τις 20 του μήνα θα έρθει μεγάλη άνοδος της θερμοκρασίας (κορδονιασμένο ήδη με περισσότερα σενάρια προς το ακόμα πιο θερμό παρά το ανάποδο). θα ήταν η συνέπεια της κατάρρευσης του αντικυκλώνα που φέρνει τα +15 στη γερμανία όπως έδειξε ο τζίφος

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φθινοπωρινό από ότι φαίνεται θα είναι το σκηνικό του καιρού το διάστημα 11-15 του μήνα αν δεν αλλάξει κάτι σε αρκετές περιοχές φυσικά κυρίως της δυτικής χώρας αλλά και της βόρειας..... περισσότερες βροχες και πιο έντονες στα δυτικά ...απλά λογικά θα έχουμε και μέρες με συννεφιά όλη μέρα και ψύχρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες! Η πρώτη εικονική ψυχρή εισβολή της σεζόν ειναι γεγονός από τον τζίφο στο 00άρι για τα τέλη του μήνα..έτσι για να περάσει η ώρα φυσικά ούτε χιλιοστό σοβαρότητας

GFSOPEU00_384_1.png

GFSOPEU00_384_2.png

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε ξεραιλα χωρίς να έχει πειράχτει η ευνοϊκή κυκλοφορία για εμάς.Αυτο κάτι σημαίνει!!!απλά ότι από αρχές Σεπτεμβρίου μέχρι και λογικά σχεδόν όλο τον Οκτώβριο θα έχει γίνει το απαραίτητο διαλλειμα αλλά ξαναλέω χωρίς να έχει αλλάξει η κυκλοφορία😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα... Δε μου αρέσουν καθόλου τα πρωινά τρεξίματα... Το χαμηλό για, 14,15. Με το που πατάει Ιόνιο κατευθείαν στρίβει για Αφρική... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα..Ποιος θ ανοιξει σχολιασμο χαρτων Νοεμβρη??🤣Καλο σκ σε ολους!!Δεν εχω ορεξη ουτε για αναλυση ουτε για φωτογραφιες ουτε για αναφορες...Φθινοπωρο χωρις νερα δεν υπαρχει...Οποιος εχει αλλη αποψη απλα η εθελοτυφλει η πινει ληγμενα η δεν ξερει απο καιρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε παιδια προς τι η απογοητευση? Αν εβρεχε συνεχεια απλα δεν θα ηταν μεσογειακη χωρα η Ελλαδα αλλα Ιρλανδια ή Σκοτια...χιλιες φορες 2-3 βαρβατα χαμηλα το χρονο που γραφουν ιστορια...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα..Ποιος θ ανοιξει σχολιασμο χαρτων Νοεμβρη??🤣Καλο σκ σε ολους!!Δεν εχω ορεξη ουτε για αναλυση ουτε για φωτογραφιες ουτε για αναφορες...Φθινοπωρο χωρις νερα δεν υπαρχει...Οποιος εχει αλλη αποψη απλα η εθελοτυφλει η πινει ληγμενα η δεν ξερει απο καιρο...

Σακη μου μην απογοητευεσαι    φετος η χρονια θα εχει πολλα νερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, geornik είπε:

Βρε παιδια προς τι η απογοητευση? Αν εβρεχε συνεχεια απλα δεν θα ηταν μεσογειακη χωρα η Ελλαδα αλλα Ιρλανδια ή Σκοτια...χιλιες φορες 2-3 βαρβατα χαμηλα το χρονο που γραφουν ιστορια...

Το θέμα είναι ότι δεν βρέχει ποτέ😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καπου ψαρεψα αυτο....( μεταξυ πολλων αλλων )

Για την τελευταία εβδομάδα του Οκτωβρίου τα Μερομήνια δείχνουν ισχυρή κακοκαιρία, με διάρκεια, σε ολόκληρη τη χώρα!

κατι λιγο αυτο...

Μεγαλύτερη πιθανότητα εμφάνισης ισχυρού κρύου έχουμνε στις αρχές του χειμώνα. Η μετεωρολογική υπηρεσία της ΕΕ προειδοποιεί πωςι ο χειμώνας θα έρθει νωρίτερα και θα είναι πιο κρύος .

,,,σιγονταρει και ο τζιφος στα τελευταια , κλειδωσαμε και περιμενουμε !!!

😋χαιρετισμους και καλο χειμωνα να εχουμε με υγεια......ολα τ αλλα θα τα βρουμε !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, INUIT είπε:

καπου ψαρεψα αυτο....( μεταξυ πολλων αλλων )

Για την τελευταία εβδομάδα του Οκτωβρίου τα Μερομήνια δείχνουν ισχυρή κακοκαιρία, με διάρκεια, σε ολόκληρη τη χώρα!

κατι λιγο αυτο...

Μεγαλύτερη πιθανότητα εμφάνισης ισχυρού κρύου έχουμνε στις αρχές του χειμώνα. Η μετεωρολογική υπηρεσία της ΕΕ προειδοποιεί πωςι ο χειμώνας θα έρθει νωρίτερα και θα είναι πιο κρύος .

,,,σιγονταρει και ο τζιφος στα τελευταια , κλειδωσαμε και περιμενουμε !!!

😋χαιρετισμους και καλο χειμωνα να εχουμε με υγεια......ολα τ αλλα θα τα βρουμε !!!!

ναι και εγώ το διάβασα σε αγγλικό σαιτ καιρού, περιμένουν κρύο χειμώνα λένε για την Ευρώπη Δεκέμβρη έως πρώτο μισό Γενάρη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω που μπορώ να το βάλω αλλά μιας και δεν έχει πολλή κίνηση, ας μου επιτραπεί εδώ: 

ΑΙΝΙΓΜΑ 

Γένους μεν θήλεος την κλήσιν μου μάθε,
ψύχους δ' εν ακμή άνωθεν τρέχω κάτω, 
ενηλλάγην δε τω ψύχει του αέρος 
μεταβαλούσα την γνήσιαν μου όψιν,
κρυμόν τε εμποιώ όλοις εμπνόοις.
Έχει δ' η κλήσις τετράδα των γραμμάτων.
Αφαιρέσει δε του πρώτου μεταπίπτω 
εις άλλο του λόγου μέρος κεκλημένον 
κατά γραμματιστάς μετοχήν, ω ξένε 
δηλοί δε τον ήκοντα εν τω παρόντι. 

Βυζαντινό αίνιγμα που μας διασώζεται με απάντηση τον βασιλιά των φαινομένων. Η απάντηση: ΧΙΩΝ.

Και για να μην είμαι τελείως offtopic την μεθεπόμενη εβδομάδα θα είμαι Βιέννη. Οι αντικυκλωνικές συνθήκες μάλλον κλειδώνουν, η πιθανότητα για καλές βροχές έχει μειωθεί με βάση τα ensembles. Σε ότι αφορά την εβδομάδα που πέρασε μου έκανε εντύπωση η επιμονή των ανέμων στην ανατολική Λακωνία. Μιλάμε για θυελλώδεις ριπές που δεν μου επέτρεπαν να σκάψω πάνω από μισή ώρα και αυτό με δυσκολία λόγω στροβιλισμού του χώματος και της σκόνης. Κι ενώ είχαμε ηρεμήσει το μεγαλύτερο μέρος του Αυγούστου που υποτίθεται έχει τα μελτέμια. (Και τέλη Ιουλίου μας πήρε και μας σήκωσε επίσης). Διαβάζοντας πάντως τις αναφορές Ενετών οι δυνατοί άνεμοι αποτελούσαν και τότε πρόβλημα για την περιοχή της Μονεμβασιάς, είναι εκπληκτικό πως οι τότε αναφορές/συζητήσεις μοιάζουν σαν να έχουν γίνει σήμερα.



 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλό το ούκμο από θέμα βροχών.

και ο ευρωπάιος βελτιωμένος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...