Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Beach-snow NG είπε:

Εδώ είμαστε Ευάγγελε....τα πουλάκια έρχονται!!

gens-0-0-300.png

Το δικό μου το πουλάκι το είδες πως σε κοίτα?...🤣🤣🤣😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Το δικό μου το πουλάκι το είδες πως σε κοίτα?...🤣🤣🤣😋😋

Θα το γλεντήσω κι αυτό και άλλους μαζί ωσονούπω....χαχαχαχα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα...Για μενα η αγαπημενη μου εποχη ελαβε τελος και δυστυχως πριν καν αρχισει..Μια καταιγιδα σε σχεδον 80 μερες!!Οποτε δε με απασχολει πλεον τι θα κανει απο δω και περα..

Το επιτελειο μου και γω θ ασχοληθουμε ενεργα να φερουμε χιονια μπας και ρεφαρει ο χειμωνας!!!Πρωτιστως για τα βορεια και τα κεντρικα και μετα για το 3/3 για πρωτη φορα στην καιρικη ιστορια της Αθηνας... Ζησαμε μνημονια,κριση,κορονοιο,καραντινες,πολεμο,ενεργειακη κριση..Ε αι σιχτιρ..Το 3/3 εμεινε για πρωτη φορα στο κεντρο....🤣Ας θυμομαστε και κατι ευχαριστο...

Απο σημερα λοιπον το επιτελειο μου μπαινει στη μαχη...Μακακες ολου του κοσμου ενωθειτε..Για το χιονι ρε γμτ..

funny-monkey-using-laptop-facebook.jpg

Εντατικη παρακολουθηση πλεον..Δε ξερω γιατι κρατα καπως περιεργα το κινητο,ο υφισταμενος μου..Ελπιζω να μην υποδηλωνει κατι για τα επερχομενα...🤔Ο αρχιμακακας σας,σας χαιρετα..

Macaque.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδιαφέρουσα φαίνεται η  συνέχεια του τζιφου 

φαινόταν*😅

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, [weathermaniac] said:

Ενδιαφέρουσα φαίνεται η  συνέχεια του τζιφου 

ναι ουτεμια σταλα βροχης

και θα πει καποιος καλα εισαι εγωιστης θα βρεξει σε αλλες περιοχες της ελλαδος και τετοια μη κοιτας μονο τι γινεται εξω απο τη πορτα σ

ε τι να κανω που μενω στην αθηνα και εχω 30 χιλιοστα βροχης σε ενα ολοκληρο φθινοπωρο. Μου φτιαχνει τη διαθεση που χιονισε στο βερολινο και στο μπαφαλο? Οταν πηγα βερολινο δεν χιονισε για να πεις οτι χαρηκα.. 

Εμεις που η διαθεση μας επηρρεαζεται υπερβολικα απο το καιρο δεν μπορει να αλλαξει επειδη χιονιζει στο μπαφαλο. Και εχεις ολους εξω που θεωρουν οτι ο καιρος ειναι φυσιολογικος. 

υ.γ εχει 24 βαθμους στη ντοχα και 21 βαθμους εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 το καναδικό μοντέλο κατεβάζει ψυχρή εισβολει στην ανατολική Ευρώπη τα Βαλκάνια και την Ελλάδα για τα τέλη Νοεμβρίου 

gemeu-1-240.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να προλαβω καποιες κακες γλωσσες που θα μου πουν ε μωρε ειχαμε χιονια περσυ κρυα ανοιξη ( νοπ) κρυο καλοκαιρι ( απλα φυσιολογικο καλοκαιρι με μια κακοκαιρια που οντως για την εποχη της ηταν μεγαλη ) δεν πειραζει που ειχαμε ενα ανιαρο φθινοπωρο. Καταρχας δεν ειχαμε φθινοπωρο ας ξεκινησουμε απο αυτο. Οι ημέρες βροχης που έχω στο σταθμό της δάφνης από πρώτη σεπτέμβρη είναι  6 με τις τρεις απο αυτές να αφορούν βροχή λιγότερη από 1 μμ. Παρόλο που ο σεπτέμβρης μπορεί να θεωρηθεί ότι ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια θερμοκρασιακα, απο οταν μπηκε ο οκτωβρης μας πηρε η κατω βολτα και βλεπουμε οτι αυτο συνεχιζεται λογικα στο κατω χαρτη 

gfs-0-204.png?12

μειωθηκαν ηδη οι βροχες που ισως ειχαμε πεμπτη παρασκευη και στο τελος δεν θα ερθουν καθολου. 

Ναι μπορει να αλλαξει ο τροχος και να εχουμε ενα σουπερ ουαου χειμωνα αλλα δεν το βλεπω ...τα μοντελα και τα μακροπροθεσμα δεν το δειχνουν. 

Απλα θέλω να το πω για καποιους και σταματαω εδω και προφανως δεν πρεπει να σβηστει το μνμα μου καθως μιλαω για χαρτες. Σταματηστε να ωραιοποιειτε τα πραγματα ενω βλεπουμε οτι η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο. Μη λετε ουτε για πουλια ουτε για φετες ενω δεν υπαρχει τπτ στον οριζοντα. Μη θεωρειτε οτι η κατασταση ειναι φυσιολογικη

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 

ουτε εδω ουτε στην γερμανια ουτε στην ισπανια. Η κλιματικη αλλαγη υπαρχει και ναι μεν μπορει να κανει τον καιρο πιο ακραιο και να φερνει χιονια πιθανων η 200μμ σε μια μερα αλλα φερνει και δυστηχια σε παρα πολυ κοσμο. Το ενα ρεκορ σπαει μετα το αλλο και υπαρχει κοσμος που δεν πιστευει οτι το κλιμα αλλαζει

Αν ειναι δυνατον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιαννακη προσυπογραφω πληρως στα προαναφερθεντα...Κατα διαολου παμε..Θα μου επιτρεψετε αλλα δε γινεται να γλενταμε για μια μερα χιονοθυελλας και 11 μηνες σχεδον να εχουμε πληρη απραξια..Με εξαιρεση τον Αυγουστο και τον Μαρτιο..

Φυσικα τα παντα εχουν αλλοιωθει...Και ομως πολλοι μη καιροφιλοι και καλα κανουν,χαιρονται με τα σημερινα 27αρια..Και αυτο ομως μερος της κλιματικης αλλαγης ειναι!!Κλιματικη αλλαγη δεν εχουμε μονο οταν χιονιζει μεσημερι(για ονομα του θεου) ουτε οταν πεφτουν 50mm...Βαραει το 112 οσο συχνα βαρα ο δονητης της διπλανης μου...Ελεος...

Την ανομβρια ομως και τις υψηλες θερμοκρασιες ρεκορ,γαργαρα...Ετσι ειναι ομως...Οποιος δε βλεπει τι γινεται..Η εχει συμφεροντα η ειναι ανοητος η απλα εθελοτυφλει....Ολα τ αλλα ειναι για σινε ροματζα..Εγω εχασα την εποχη που λατρευω..Απο την αρχη μεχρι το τελος της..70% κατω ειμαι στον φθινοπωρινο υετο..7 μερες βροχης με μια μερα καταιγιδας..Ολο το χρονο 3 μερες πανω απο 20mm και η μια ηταν απο την Ελπιδα..Τι να λεμε ρε παιδια..

Καλο το μπαφαλο και η Πολωνια και η Σουηδια..Αλλα σορυ κιολας..Χεστηκα...!!Ειναι σαν να ανεβαζω εγω φωτο απο τις Κυκλαδες το καλοκαιρι με ηλιο και καταγαλανο ουρανο...Πανεμορφες φωτο που εχω δει βεβαια αλλα για τα μερη αυτα ειναι δεδομενος ο καιρος αυτος...Οσο δεδομενος ο ηλιος το καλοκαιρι στην Ελλαδα..

Ελπιζω ο Θεος να βαλει το χερι του γιατι ο ανθρωπος το βαζει μονο για να βγαλει τα ματια του!!

ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΠΑΦΑΛΟ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ!!😜

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέχρι τις 320-340 ώρες ο τζίφος ήταν καλός, αφού πήγαινε για δυνατό γροιλανδικό αντικυκλώνα που είναι το ζητούμενο για κεντρική ευρώπη και στη συνέχεια και για βόρεια ελλάδα. τελικά το χαμηλό στον ατλαντικό όμως νίκησε τον αζορικό, οπότε δεν πήγε όπως θα έπρεπε να γίνει η ένωση αζορικού-γροιλανδικού. μακάρι να γίνει στη συνέχεια πάντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ναι προφανως δεν θα βγει και μπορει 5 δεκεμβρη να βρεχει ( μακαρι αλλα γελαω) αλλα οσο δειχνει τετοια ο τζιφος δεν μπορω να ειμαι αισιοδοξος 

gfs-1-384.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snowjohn είπε:

Και για να προλαβω καποιες κακες γλωσσες που θα μου πουν ε μωρε ειχαμε χιονια περσυ κρυα ανοιξη ( νοπ) κρυο καλοκαιρι ( απλα φυσιολογικο καλοκαιρι με μια κακοκαιρια που οντως για την εποχη της ηταν μεγαλη ) δεν πειραζει που ειχαμε ενα ανιαρο φθινοπωρο. Καταρχας δεν ειχαμε φθινοπωρο ας ξεκινησουμε απο αυτο. Οι ημέρες βροχης που έχω στο σταθμό της δάφνης από πρώτη σεπτέμβρη είναι  6 με τις τρεις απο αυτές να αφορούν βροχή λιγότερη από 1 μμ. Παρόλο που ο σεπτέμβρης μπορεί να θεωρηθεί ότι ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια θερμοκρασιακα, απο οταν μπηκε ο οκτωβρης μας πηρε η κατω βολτα και βλεπουμε οτι αυτο συνεχιζεται λογικα στο κατω χαρτη 

gfs-0-204.png?12

μειωθηκαν ηδη οι βροχες που ισως ειχαμε πεμπτη παρασκευη και στο τελος δεν θα ερθουν καθολου. 

Ναι μπορει να αλλαξει ο τροχος και να εχουμε ενα σουπερ ουαου χειμωνα αλλα δεν το βλεπω ...τα μοντελα και τα μακροπροθεσμα δεν το δειχνουν. 

Απλα θέλω να το πω για καποιους και σταματαω εδω και προφανως δεν πρεπει να σβηστει το μνμα μου καθως μιλαω για χαρτες. Σταματηστε να ωραιοποιειτε τα πραγματα ενω βλεπουμε οτι η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο. Μη λετε ουτε για πουλια ουτε για φετες ενω δεν υπαρχει τπτ στον οριζοντα. Μη θεωρειτε οτι η κατασταση ειναι φυσιολογικη

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 

ουτε εδω ουτε στην γερμανια ουτε στην ισπανια. Η κλιματικη αλλαγη υπαρχει και ναι μεν μπορει να κανει τον καιρο πιο ακραιο και να φερνει χιονια πιθανων η 200μμ σε μια μερα αλλα φερνει και δυστηχια σε παρα πολυ κοσμο. Το ενα ρεκορ σπαει μετα το αλλο και υπαρχει κοσμος που δεν πιστευει οτι το κλιμα αλλαζει

Αν ειναι δυνατον 

Καλησπερα!! Το ότι ανέβασες δυο χάρτες δεν σημαίνει ότι μιλάς για χάρτες... Θα μπορουσες απλά να μας κανεις μια ανάλυση ... Να μας πεις τι βλέπεις και τι εξήγηση δίνεις σε εμάς που δεν γνωρίζουμε και πολλα... Και αν δεν κάνω λάθος εδώ είναι η σελίδα ανάλυσης Νοεμβριου... Υπάρχει και η σελίδα μακροπρόθεσμων... Συγγνώμη για την παρεμβαση... Με εκτίμηση ,μια τρελαμένη χιονοφιλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κύριοι χωρίς να θέλω να κουράσω...και για το σταματήσουμε σιγά σιγά....κανείς δεν λέει ότιδεν  συμβαίνει κάτι διαφορετικό στον καιρό ΑΛΛΑ

-Για οποιαδήποτε σύγκριση του παρόντα καιρού με αυτήν του παρελθόντος υπάρχει η θεματική ενότητα Κλιματική αλλαγή ,εκεί ολοι μπορούμε να γραψουμε τις διαπιστώσεις μας,τα καντήλια μας(εδω εχουμε και αλλη θεματική ενότητα),το τί συνέβαινε στο παρελθόν και τι συμβαίνει τώρα.....γράψτε και γράφω ότι θέλω.

-Στην ανάλυση όμως χαρτών που αφορά δεδομενα -αξιολόγηση και διαπιστώσεις εκτιμήσεις εγώ τουλάχιστον συνέχεια θέλω να διαβασω τις εκτιμήσεις σας(θεωρώ την πλειοψηφία των μελών εδώ μεσα εξαιρετικούς)....αλλά δυστηχώς τις περισσότερες φορές διαβάζω...για την κλιματική αλλαγή στον τόπο μας.αυτά τπτ περισσότερο και τπτ λιγότερο.

Μπορούμε και να δώσουμε και περισσότερα στοιχεία στην ενότητα κλιματική αλλαγή για να καλύψει αυτές τις ανάγκες .

Στα των αναλύσεων τώρα  ο τζίφος και το ukmo δεν στηρίζουν  κανενα σεναριο  στα 12αρια τους(Αζορικός,ενισχυμένος Σκανδιαναβικός ) περιμένω το Ευρωπαικό.

 

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snowjohn είπε:

και θα πει καποιος καλα εισαι εγωιστης θα βρεξει σε αλλες περιοχες της ελλαδος και τετοια μη κοιτας μονο τι γινεται εξω απο τη πορτα σ

Το θέμα ότι δεν θα πρέπει να είναι ότι δεν βρέχει εξω από την πόρτα μας. Το θέμα είναι ότι ζήτημα αν βρέχεται καλά το 20%της επικράτειας με αυτές τις διατάξεις. Και αυτό με στενοχωρεί σε ένα έτος που ήταν κατά γενική ομολογία πανελλαδικά κάτω υετικα - και κάποιες λίγες περιοχές απλώς στα κανονικά τους. Και θα αναφέρω ένα πρόσφατο παράδειγμα. Εδώ στο νησί η 'Εύα' πριν λίγες εβδομάδες ήταν πολύ φειδωλή. Όμως ως κακοκαιρία τη χάρηκα, γιατί σάρωσε όλη την ελληνική επικράτεια σχεδόν. Τέτοιες κακοκαιριες μου έλειψαν φέτος το φθινόπωρο. Όχι χαμηλά που βρεχουν εμμονικα λίγες περιοχές (όποιες κι αν είναι αυτές)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα που το βλέπω πολύ καλός ο Ευρωπαίος στα μακρινα...και ρεαλιστικό σενάριο....εμποδιμός στην Κενρική Ευρωπη που ριτζάερει σιγα σιγα βόρεια.

 

και εδώ η παρέμβαση του κυριου Ζιακόπουλου για τα μελούμενα...τον ρώτησα αν η Ευρώπη εχει τύχη από την ψυχρή εισβολή της Βόρειας Αμερικής.http://ziakopoulos.blogspot.com/2022/11/blog-post_19.html#more

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και κάποια τρεξίματα ο Ευρωπαίος επιμένει για ψυχρή εισβολή μετά τις 25...αντιθετα ο τζίφος πετάει χαρταετό και απογοητεύει πολλούς φίλους εδώ μέσα γιατί δίνει ζεστες και αντικυκλωνα εκείνο το διάστημα... Να δούμε ποιος θα βγει νικητής! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εδώ και κάποια τρεξίματα ο Ευρωπαίος επιμένει για ψυχρή εισβολή μετά τις 25...αντιθετα ο τζίφος πετάει χαρταετό και απογοητεύει πολλούς φίλους εδώ μέσα γιατί δίνει ζεστες και αντικυκλωνα εκείνο το διάστημα... Να δούμε ποιος θα βγει νικητής! 

Το ευρωπαϊκό αφού και διάγραμμα κάνει μπαμ ότι πέφτει θερμοκρασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικα χαρμα οφθαλμων το ευρωπαικο!!Και κρυο και υετος αφθονος...Τρομερος..Αλλα οι ωρες ειναι απαγορευτικες για κατι παραπανω...

ECM1-216.gif

ECM1-240.gif

Το θετικο επισης ειναι οτι και στα ανσαμπλ του τζιφου υπαρχουν καποια υποσεναρια που εχουν αναλογη εξελιξη με το κυριο του ευρωπαικου...Μακαρι..!!

Και ο μεσος ορος του τζεμ ειναι εξαιρετικος!!!Εδω...

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εχουμε υπεροχο γροιλανδικο και στο 12αρι, αλλα ο αζορ τρωει τις φαπες γραμμη......ισως καποια απ τα ατλαντικα χαμηλα που φαινονται να υπαρχει μονο στη φαντασια του μοντελου και καπου προς τα τελη του μηνα να μπορεσει ο αζορ να ανοιξει πανια για βορειες χωρες μακρινες κι ονειρεμενες...........

δεν με χαλαει και το σεναριο να παει λιγο πιο πισω η "διαφαινομενη" ενωση αζορ-γροιλανδικου.,  αρκει να τη δω να συμβαινει μεσα στο πλανο !!! καλησπερα στους καιροστερημενους απαντες 🙂!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Πραγματικα χαρμα οφθαλμων το ευρωπαικο!!Και κρυο και υετος αφθονος...Τρομερος..Αλλα οι ωρες ειναι απαγορευτικες για κατι παραπανω...

ECM1-216.gif

ECM1-240.gif

Ο καιρός και το μ.... Θέλουνε υπομονη😆😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ίδιο σχεδόν σενάριο με το καναδικό μοντέλο έχει και το ευρωπαϊκό μοντέλο για ψυχρή εισβολει στην ανατολική Ευρώπη τα Βαλκάνια και την Ελλάδα 

ECE0-240.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...