Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Προπερσι(20-21) ο Δεκεμβρης στο +3,ο Γεναρης στο +2 και Φλεβαρης στο +0 που ομως ειχε την ιστορικη Μηδεια.Μονο περυσι εκανε χειμωνα με αποκορυφωμα τον ιστορικο Μαρτιο.Αρα ενα σοβαρο χειμωνα εχει κανει τα τελευταια 3 χρονια και αυτος κυριως σε προσηνεμα,ορεινα και δυτ.Μακεδονια.

πάντως πρόπερσι έκανε και άλλους αυλώνες μέσα στο Γενάρη που θάφτηκε η Λήμνος...το 2019-20 ήταν ακραίος χειμώνας για την ημιορεινή ΒΔ Αττική μόνο και μόνο με Ζηνοβία και Ηφαιστίωνα...Βίλια-Κριεκούκι είχαν συνεχή χιονοκάλυψη για 3 βδομάδες...ρεκόρ από το 2006

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Δεν νομίζω ότι είχαμε δυνατούς χειμώνες. Δυο φωτοβολίδες είχαμε μπακ του μπακ 

Δηλαδή περυσι που μεχρι και μαρτιο εστρωσε χιονι δυο φορες και σε περιοχες μεχρι τα 200 μετρα περα απο την ελπιδα τον Γενάρη , δεν ηταν καλος χειμωνας;

Γενικά ειχαμε πολυ καλη κυκλοφορία γενικα ... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Frostfang8 said:

Δηλαδή περυσι που μεχρι και μαρτιο εστρωσε χιονι δυο φορες και σε περιοχες μεχρι τα 200 μετρα περα απο την ελπιδα τον Γενάρη , δεν ηταν καλος χειμωνας;

Γενικά ειχαμε πολυ καλη κυκλοφορία γενικα ... 

Ανεπανάληπτος για εμας εδω.Καμια φωτοβολίδα δεν υπηρχε να μην πω οτι ημασταν και άτυχοι βαση κυκλοφοριας θα μπορούσαμε να ειχαμε ενα μεγαλο χιονι ακομα.Το δυτικο λεκανοπέδιο βεβαια δεν ειδε τιποτα σε σχεση με τα κεντρο ανατολικα του νόμου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρυσι ήταν απίστευτος χειμώνας για το ανατολικό λεκανοπέδιο. Ο χιονιάς της 20ετίας (και όχι μόνο ενδεχομένως), δύο στρωσίματα μέσα και τέλη Μάρτη, 9 ημέρες χιονόπτωσης, κρύο και κάποιες βροχές. Αν είχαμε λίγη τύχη παραπάνω με το Φίλιππο και κάποιους αυλώνες το Γενάρη, θα κοντράραμε στα ίσα τον 91-92.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας πουμε οτι υπαρχει μια ταση για μετα τις 24-25 για μια ροη ψυχους απο τα ανατολικα προς εμας,που θα μπορουσε τουλαχιστον να δωσει εναν χειμερινο τονο ειδικα στα αν.προσηνεμα.Γενικα ειναι αχταρμας τα ensembles,καμια προβλεψη δ3ν ειναι ασφαλης,ισως το μονο σιγουρο οτι η λειψυδρια θα συνεχιστει στα μερη μας.Αρκετα πιθανη φανταζει στο μυαλο μου μια ζωνικη κυκλοφορια προς τα τελη του χρονου,αρχες του επομενου που ειτε θα φανει χρησιμη και θα οδηγησει σε δευτερο χρονο σε κατεβασιες ψυχους προς τα εμας εκμεταλλευοντας τα υψηλα γεωδυναμικα της ευρωπης,ειτε θα καψει και τον μισο γεναρη.Ολα τα παραπανω ξαναλεω αποτελουν εικασιες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ας πουμε οτι υπαρχει μια ταση για μετα τις 24-25 για μια ροη ψυχους απο τα ανατολικα προς εμας,που θα μπορουσε τουλαχιστον να δωσει εναν χειμερινο τονο ειδικα στα αν.προσηνεμα.Γενικα ειναι αχταρμας τα ensembles,καμια προβλεψη δ3ν ειναι ασφαλης,ισως το μονο σιγουρο οτι η λειψυδρια θα συνεχιστει στα μερη μας.Αρκετα πιθανη φανταζει στο μυαλο μου μια ζωνικη κυκλοφορια προς τα τελη του χρονου,αρχες του επομενου που ειτε θα φανει χρησιμη και θα οδηγησει σε δευτερο χρονο σε κατεβασιες ψυχους προς τα εμας εκμεταλλευοντας τα υψηλα γεωδυναμικα της ευρωπης,ειτε θα καψει και τον μισο γεναρη.Ολα τα παραπανω ξαναλεω αποτελουν εικασιες.

Ρε φιλαρακι..Με συγκινησες...Ειμαι περηφανος που εχω φιλους επιστημονες!!😪

Με τη φωτογραφια σου κοιμαμαι και ξυπναω και τ ονομα σου λεω....Πες μου που εισαι και τι κανεις...??ΤΕΛΟΣ!!

20221009_161116.jpg

Αμα μπει και ο τριτος της παρεας και δωσει την δικη του εκδοχη,με επιστημονικη αναλυση..Τοτε ανοιγω σιβας...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φέτος με τον πολικό στρόβιλο σκόνη και θρυψαλα οι λάτρεις του μεσοπροθεσμιυ καλύτερα να ασχοληθούμε με το πλέξιμο🤣🤣🤣...άκρη δεν βγαίνει ούτε προκειτε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ότι μπορεί να φτάσουμε σε ζωνικη η ξεροβοριαδες με τέτοια κυκλοφορία με κάνει να τρελαίνομαι. Πόση ατυχία πια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Το ότι μπορεί να φτάσουμε σε ζωνικη η ξεροβοριαδες με τέτοια κυκλοφορία με κάνει να τρελαίνομαι. Πόση ατυχία πια?

Περίμενε παιδάκι μου....είναι αιώνες μακριά τα Χριστούγεννα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Περίμενε παιδάκι μου....είναι αιώνες μακριά τα Χριστούγεννα...

Οι μεταβλητές που τα καθορίζουν όμως δεν είναι ούτε δεκαετια😕🤪

Εμφανώς χειρότεροι δείκτες..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, geornik είπε:

ας ελπίσουμε να μην ειναι το νέο 2009-10 φέτος...

Γροιλανδικος,ισλανδικος,ισλανδοσκανδιναβικος,αζορογροιλανδικος συνεχεια.Ουτε μια σοβαρη ψυχρη εισβολη στα κ.β εστω.Και οι μυθοι καλα κρατουν ακομα και σημερα γι αυτους τους σιχαμενους εμποδισμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά άσχετη ερώτηση. Το cfs στίς ίδιες ώρες δεν είναι το ίδιο με το GFS? Γιατι υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Εϊναι άλλο τελείως μοντέλο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Ρε φιλαρακι..Με συγκινησες...Ειμαι περηφανος που εχω φιλους επιστημονες!!😪

Με τη φωτογραφια σου κοιμαμαι και ξυπναω και τ ονομα σου λεω....Πες μου που εισαι και τι κανεις...??ΤΕΛΟΣ!!

20221009_161116.jpg

Αμα μπει και ο τριτος της παρεας και δωσει την δικη του εκδοχη,με επιστημονικη αναλυση..Τοτε ανοιγω σιβας...

Βασικά να 'ούμε τα είπε πολύ ωραία ο Γιώργαρος ! Απλώς θα ήθελα να συμπληρώσω ότι οι κινήσεις των υφέσεων που θυμίζουν δερβίση ευρισκόμενες στα Δυτικά κράσπεδα του αντικυκλώνα επηρεάζονται τα μάλα από την ροή στην ανώτερη τροπόσφαιρα . Η ροή αυτή γνωστή κι ως κύματα Rossby μπορεί να οδηγήσει σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις ,μη συμβατικές και μη αντιμετωπίσιμες καταστάσεις χωρίς την επήρεια αλκοόλ. Εξάλλου, η κατακόρυφη δομή των υφέσεων αυτών μας προϊδεάζει για το τι θα ακολουθήσει. Μην ξεχνάμε ότι ο πλανητικός στροβιλισμός αγγίζει το μηδέν στην ζώνη του Ισημερινού, είναι μέγιστος στους πόλους και ολόμαυρος στους κώλους (εδώ κολλάει το by στην ονομασία των παραπάνω κυμάτων).

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετα με το  αν τελικά γίνει η ένωση Αυλώνα με Ατλαντικό χαμηλό είτε το πρώτο είτε το δεύτερο πιο μεγάλη σημασία έχει τα μπλε του Αυλώνα να μείνουν όσο πιο βόρεια και ανατολικά γίνεται.αυτο έχω καταλάβει.οσον αφορά τους δείκτες Μιχαήλ δεν είναι κακό να πλησιάσουν το 0 ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, kilkisaios είπε:

για εδώ ήταν καλό το 09-10

Τιποτα δεν εκανε το 09-10.Προφανως εννοεις τον Δεκεμβρη του 10 που ανηκει στον χειμωνα 10-11.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αικον που τρέχει θεωρώ ότι έχει πολλά θετικά στον Αυλώνα που έρχεται ανατολικά της Ισλανδίας.ειναι λιγότερο ορμητικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι δείκτες είναι πάρα πολύ καλοί για την Ελλάδα. Όπως λέει και ο Βαγγέλης δεν είναι τέρμα θετικοί (Τουρκία), αλλά στο 0.. Το 0 ίσως σημαίνει πάνω μας ή Ιταλία. Ο ΑΟ και αυτός ανηφορίζει..

nao.gefs.sprd2.png

ao.gefs.sprd2.png

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αυτοί οι δείκτες είναι για τον τζίφο. Δεν έχουμε δείκτες από το ευρωπαϊκό Ούκμο Τζεμ. Δεν υπάρχει συνολική εικόνα. Με τέτοιους δείκτες σήμερα πρέπει να βγει καλό 12αρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο δυνατός αζορικος και εκτεταμένος από αικον και σε καλή θέση...το θέμα είναι ότι μάλλον χάνεται η βοηθεια από βορρά για να μπορέσει να σηκωθεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τιποτα δεν εκανε το 09-10.Προφανως εννοεις τον Δεκεμβρη του 10 που ανηκει στον χειμωνα 10-11.

Ο χειμώνας 2009 2010 ήταν ο πρώτος που πέρασα στα Γρεβενά και είχε 3 4 καλά νοτιαδόχιονα μεταξύ 10 και 30 35 πόντων..Ο Δεκέμβριος εκείνου του χειμώνα ήταν ψιλοαδιαφορος με μόνο μία χιονόπτωση χωρίς χιονόπτωση νομίζω..Τα πολλά χιόνια έπεσαν Ιανουάριο Φεβρουάριο και αρχές Μαρτίου την περίοδο της Αποκριάς..Τότε νομίζω έπεσε και το γνωστό κόκκινο από την σκόνη χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2010 είχε ένα μεγάλο χιόνι ημιορεινή, το κίτρινο, είχε και χιονι πεδινων με το βαλκανικό μέτωπο τον Γενάρη του 2010 που είχε και στη Θεσσαλονίκη χιονια μέχρι τη Σταυρούπολη. Ο χειμώνας 2010-2011 από την άλλη ήταν πολύ καλός με Γροιλανδικο για αρκετά μεγάλο διάστημα, με ιστορικό χιόνι πεδίνων το δεκεμβριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...