Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Snowthessaly7 είπε:

Ο χειμώνας 2009 2010 ήταν ο πρώτος που πέρασα στα Γρεβενά και είχε 3 4 καλά νοτιαδόχιονα μεταξύ 10 και 30 35 πόντων..Ο Δεκέμβριος εκείνου του χειμώνα ήταν ψιλοαδιαφορος με μόνο μία χιονόπτωση χωρίς χιονόπτωση νομίζω..Τα πολλά χιόνια έπεσαν Ιανουάριο Φεβρουάριο και αρχές Μαρτίου την περίοδο της Αποκριάς..Τότε νομίζω έπεσε και το γνωστό κόκκινο από την σκόνη χιόνι

Πολύ ενδιαφέρον χειμώνας για δω ...και τότε πρέπει να ρίξε και το νοτιαδοχιονο καθαρά Δευτέρα 35 πόντους από 9 το πρωί ως 6 το απόγευμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τιποτα δεν εκανε το 09-10.Προφανως εννοεις τον Δεκεμβρη του 10 που ανηκει στον χειμωνα 10-11.

Τζορτζ σε πιάνω αδιάβαστο εδω ήταν πολύ καλός εχω και φωτο πλακα να τη βρω με χιονι 10 ποντους λευκό 10 πόντους καφέ και μετά αλλοι 5 πόντοι λευκό σα τούρτα ήταν...Και εριξε κι αλλες φορες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετο τωρα το Φεβρουάριο του 10 είχα κάνει ιγκλου η τεράστιο 3 μέτρα και άνοιξα τρύπα με φτυάρι πολυ βαθιά 1 μετρο και ήθελα ν αμεινω εκει το βράδυ πηρα κουβέρτα κεράκια αλλα με εβγαλε η μανά μου κατά τις 10 το βραδυ με το ζόρι 😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τον Δεκεμβρη του 10 ο αζορικος εκανε παιχνιδι.Χιονισε δυνατα στα υπερβορεια της Αττικης γυρω στις 11 και στη συνεχεια ο αζορ ριτζαρισε ψηλα ως τη γροιλανδια και χιονισε κ.βορεια καπου στις 15-16.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Πολύ ενδιαφέρον χειμώνας για δω ...και τότε πρέπει να ρίξε και το νοτιαδοχιονο καθαρά Δευτέρα 35 πόντους από 9 το πρωί ως 6 το απόγευμα 

Νομίζω είχε χιόνι πολύ από την Κυριακή της Αποκριάς και δεν έγινε καμία αποκριάτικη εκδήλωση στα Ανακατωσάρια..Πολύ καλός χειμώνας με αρκετά χιόνια.. Τον Ιανουάριο που ήρθε η γυναίκα μου σαν φοιτήτρια πρώτη φορά μου είχε αναφέρει ότι αναρωτιόταν που είχε έρθει γτ ξεκίνησε από Θεσσαλονίκη με ήλιο και καλό καιρό και είχε έρθει εδώ απροετοιμαστη..Απλά δεν είχε πολλά μείον εκείνον τον χειμώνα..Ήταν όλα νοτιαδοχιονα και σε 4 5 μέρες έλιωναν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Τζορτζ σε πιάνω αδιάβαστο εδω ήταν πολύ καλός εχω και φωτο πλακα να τη βρω με χιονι 10 ποντους λευκό 10 πόντους καφέ και μετά αλλοι 5 πόντοι λευκό σα τούρτα ήταν...Και εριξε κι αλλες φορες 

Οσο και να ψαξω δεν βρισκω τιποτα δυνατο για το 9-10.Τι να σου πω;;Κατι παραπανω θα ξερεις,αλλα γενικευμενα χιονια εγω δε βρισκω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τιποτα δεν εκανε το 09-10.Προφανως εννοεις τον Δεκεμβρη του 10 που ανηκει στον χειμωνα 10-11.

έκανε δύο καλά στρωσίματα μετά τις γιορτές και κάποιες μέρες απλής χιονόπτωσης , το 10-11 ήταν εξαιρετικό για εδώ , καλύτερο από 11-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα ξεχάσω από τον Γενάρη του 10 το ατελείωτο νοτιαδοχιονο στις 27-28 Γενάρη με εγκλωβισμο και το κίτρινο χιόνι της Καθαράς Δευτέρας!Εκτός από αυτά είχε κάνει και ένα αξιοπρεπέστατο χιονακι στις 23/1 αν θυμάμαι καλά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγνωμη τελευταίο καλα θυμόμουν κυριακη 14 Φεβρουαρίου την επόμενη ηταν καθαρά Δευτέρα 35 πόντους νοτιαδοχιονο τα γρεβενα μα αυτο 

Και το δυνατό του Γενάρη 

gfs-2010021406-0-12.png

gfs-2010012606-0-30.png

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι προςτην  λάθος κατεύθυνση τα 12αρια, και αυτ΄την φορά, δεν νομίζω ότι υπάρχει χρόνος. Κάπου εδώ μάλλον τελέιώνει ο Δεκέμβριος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάλι προςτην  λάθος κατεύθυνση τα 12αρια, και αυτ΄την φορά, δεν νομίζω ότι υπάρχει χρόνος. Κάπου εδώ μάλλον τελέιώνει ο Δεκέμβριος..

Έχεις αδικό και το ξέρεις...τελειώνει για γούστα σου ο Δεκέμβριος....εμενα ενδιαφερον με φαινετια ,, ειδικα το αικον 

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Έχεις αδικό και το ξέρεις...τελειώνει για γούστα σου ο Δεκέμβριος....εμενα ενδιαφερον με φαινετια ,, ειδικα το αικον 

Ε Ναι από την στιγμή που στα γούστα μου είναι να χιονίσει καλά στην Λάρισα προφανώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Έχεις αδικό και το ξέρεις...τελειώνει για γούστα σου ο Δεκέμβριος....εμενα ενδιαφερον με φαινετια ,, ειδικα το αικον 

παιδια αποφασιστε για να ξερουμε κι εμεις τι προμηθειες θα κανουμε😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ε Ναι από την στιγμή που στα γούστα μου είναι να χιονίσει καλά στην Λάρισα προφανώς...

Τοτε εχεις πιο πολυ αδικο ,, εχεις υποτικησει πολυ τα ανατολικα γιατι τα τελευταια χρονια πανε προσηνεμα μια φορα θα ερθει και θα ναι τερας και θα ρθει απο πολυ ανατολικα και μια χαραμαδα ....,μη τα παρατάς ειαι νωρις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Βασικά να 'ούμε τα είπε πολύ ωραία ο Γιώργαρος ! Απλώς θα ήθελα να συμπληρώσω ότι οι κινήσεις των υφέσεων που θυμίζουν δερβίση ευρισκόμενες στα Δυτικά κράσπεδα του αντικυκλώνα επηρεάζονται τα μάλα από την ροή στην ανώτερη τροπόσφαιρα . Η ροή αυτή γνωστή κι ως κύματα Rossby μπορεί να οδηγήσει σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις ,μη συμβατικές και μη αντιμετωπίσιμες καταστάσεις χωρίς την επήρεια αλκοόλ. Εξάλλου, η κατακόρυφη δομή των υφέσεων αυτών μας προϊδεάζει για το τι θα ακολουθήσει. Μην ξεχνάμε ότι ο πλανητικός στροβιλισμός αγγίζει το μηδέν στην ζώνη του Ισημερινού, είναι μέγιστος στους πόλους και ολόμαυρος στους κώλους (εδώ κολλάει το by στην ονομασία των παραπάνω κυμάτων).

Τωρα ολοκληρωθηκα σαν ανδρας!!!Μπηκε και ο τριτος της παρεας και εδωσε το επιστημονικο του στιγμα..Ειμαι πραγματικα περηφανος..Γιατι κοντα σας εκοψα το αλκοολ..Εμαθα πως ειναι να ζεις χωρις κρασι,ουισκι και τσιπουρο...🤣Χαιρομαι επιτελους που ανεβαινω στα πεθερικα στο Κοκκινο και πινω βυσσιναδα..Και ολα αυτα χαρη στον Μητσο...

Σας ευχαριστω γιατι κοντα σας εμαθα πολλα...Χαιρομαι για σενα και τον Δροσοπηγιωτη..Ειστε δυο φιλαρακια που ευχομαι καποτε να παρω μια σταλα απο τον καιρικο ωκεανο γνωσεων που διαθετετε...Για την ωρα ειμαι πολυ μικρος για να δωσω καιρικες αναλυσεις..Οποτε θα συνεχιζω να ανεβαζω φωτογραφιες και μονο για μην εκτεθω...Τα σεβη μου!!🤣Καλα 12 αρια και με συγχωρειτε...

20210804_151326.thumb.jpg.a6f7b1a5ca7f94769870410fb79b3954.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Τοτε εχεις πιο πολυ αδικο ,, εχεις υποτικησει πολυ τα ανατολικα γιατι τα τελευταια χρονια πανε προσηνεμα μια φορα θα ερθει και θα ναι τερας και θα ρθει απο πολυ ανατολικα και μια χαραμαδα ....,μη τα παρατάς ειαι νωρις 

Καταφέρνουμε να δούμε ξεροβόρια επειδή θα έχουμε τον αυλώνα πολύ δυτικά. Για εμένα είναι μια τεράστια αποτυχία αυτό. Αυτό δεν είναι χειμώνας δυτιικής Ευρώπης, είναι χειμώνας ατλαντικού. Πότε θα έρθει ένας σωστός μεγάλος αυλώνας που να στοχεύει κεντρική Μεσόγειο, χωρίς να φεύγει Τουρκία, ή να πηγαίνει στον Ατλαντικό δεν ξέρω. Είναι υπερβολικά άτυχο αυτό το πράγμα. Και μέχρι να δω καλό χιόνι είται εδώ είται στα Γιάννεναν δεν πιστεύω σε τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αιρχαιτε κε θα κανυ κρωτω

Το κε ρε φίλε χαχαχα...Ο πατέρας  μου τελειως ανορθογραφος μικρός ειπε το δάσκαλο οταν το γράψε με ε οτι το γράψε ετσι γιατι αλλιως θα μπερδευτεί κανένας και θα το διαβάσει κάι...κλάμα..του εριξε και ο δάσκαλος ενα χεράκι χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά τραγικό μοντελάκι ο τζίφος μετά από κάποιες ώρες απλά κυνηγάει ευρωπαίο να σώσει ότι σώζεται..αν ο παιος δεν κάνει επική κωλοτούμπα πάμε για το 23'

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...