Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Αντώνης εχει δικιο.Προσπαθείτε να φτιάξετε μια κυκλοφορια στα ΚΒ με βαση τον γροιλανδικο και δεν γινεται αφου δεν μπορει να δημιουργηθεί αζορικος.Αν ανεβει  ο αζορι πρωτα και μεινει ειναι πολυ πιο ευκολο μετα να ριτζαρει  ειτε προς Γροιλανδία ειτε προς σκανδιναβια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, salonikatasos said:

Επειδή δεν ξέρετε πως και πότε έχει χιονίσει στη βόρεια ελλάδα δε σημαίνει ότι έχει χιονίσει μια φορά με γροιλανδικό. Και αυτοί είναι μόνο μερικοί μόνο από τους ιστορικούς χιονιάδες, αν κάτσω να βάλω όλα τα χιόνια με γροιλανδικό (ιστορικά και μη) δεν θα χωράνε σε ένα μήνυμα οι χάρτες

archives-2001-12-16-0-0.png

archives-1963-1-18-0-0.png?

archives-1963-1-30-6-0.png?

 

Βάλε τώρα και τους χάρτες που χιόνισε στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΖΟΡΙΚΟ αν θες να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε στιγμες βαρετοκαιριας...Οι δυο αρχηγοι γλεντοκοπανε...Απο αρχες Γεναρη ομως θα ακονιζουν τα ξιφη τους....Ο εμφυλιος ειναι κοντα...🤣Προτεινω για νεο αρχηγο το πουλι του Κασπερακου...Και τον Gary!!

IMG_20220723_103603.jpg.9ada40f41526ae6b9b49c9fb197ea1eb.thumb.jpg.80f6981b4d8661a7fa39314914682844.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Ο Αντώνης εχει δικιο.Προσπαθείτε να φτιάξετε μια κυκλοφορια στα ΚΒ με βαση τον γροιλανδικο και δεν γινεται αφου δεν μπορει να δημιουργηθεί αζορικος.Αν ανεβει  ο αζορι πρωτα και μεινει ειναι πολυ πιο ευκολο μετα να ριτζαρει  ειτε προς Γροιλανδία ειτε προς σκανδιναβια.

ναι αλλα γροιλανδικος μας εκατσε με αυτον θα πορευτουμε ψαχνοντας να του κολλησουμε εναν αζορικο🤣 που οντως  δε φαινεται! Αλλα μιλαμε για υποθετικα σεναρια ολο τον μηνα σε καιρικο φορουμ με καιρικη ανυπαρξια αλλιως κανονικα θα ειχαμε 2 σελιδες κ οχι 220! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αφού εκνευρίστηκε και ο κλαψαντο τι να πω...τρελλο πρώινο για το κουτάβι...η διάσπαση σε όλο της το μεγαλείο....🤣🤣🤣😋😋😋...είναι αυτός!!!και φέτος παίζει άλλο παιχνίδι ...προσοχή!!!!😎😎😋😋

Κλαιωωωω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Βάλε τώρα και τους χάρτες που χιόνισε στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΖΟΡΙΚΟ αν θες να κάνουμε σοβατή συζήτηση.

Σε οποιοδήποτε μέρος της ευρώπης εκτός της σκανδιναβίας και της αγγλίας (της βόρειας ευρώπης δηλαδή) για να χιονίσει χρειάζεται εμποδισμός στα δυτικά ώστε να μπει φραγή στο κρύο και να μη φύγει δυτικά μέσα στον ατλαντικό. Έτσι και στην κεντρική και τη βόρεια ελλάδα για να χιονίσει χρειάζεται και αζορικός. Να το πούμε 100 φορές ακόμα; Κοιτάτε και απομονώνετε πράγματα και βάζετε λόγια που δεν έχει γράψει κανείς βόρειος ότι δεν θέλει αζορικό. Θέλουμε και αζορικό και γροιλανδικό, γιατί δεν θέλουμε το περσινό έκτρωμα με τον αντικυκλώνα πάνω από όλη την ευρώπη. Με τους περσινούς χάρτες και πανευρωπαϊκό αντικυκλώνα η κεντροβόρεια ελλάδα είχε 0% πιθανότητες για χιόνια γιατί δεν το έχει κάνει ποτέ, φέτος και μόνο με την ύπαρξη γροιλανδικού οι πιθανότητες είναι πάνω από 0% γιατί το έχει κάνει δεκάδες φορές. Μπορεί ο άχρηστος αζορικός να μη σηκωθεί ποτέ και να μη χιονίσει καθόλου. Σε κάθε περίπτωση λιγότερες πιθανότητες από πέρσι δεν έχουμε. πέρσι που δεν υπήρχε γροιλανδικός και υπήρχε επί 3 μήνες αζορικός, δεν έριξε ούτε νιφάδα πάντως, οπότε να κάθομαι να παρακαλάω για κάτι που αποδεδειγμένα δεν έχει δώσει ποτέ τίποτα στα κεντροβόρεια δεν πρόκειται να συμβεί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ο Αντώνης εχει δικιο.Προσπαθείτε να φτιάξετε μια κυκλοφορια στα ΚΒ με βαση τον γροιλανδικο και δεν γινεται αφου δεν μπορει να δημιουργηθεί αζορικος.Αν ανεβει  ο αζορι πρωτα και μεινει ειναι πολυ πιο ευκολο μετα να ριτζαρει  ειτε προς Γροιλανδία ειτε προς σκανδιναβια.

Αν μπορούσαμε να την "φτιάξουμε " θα ξεφτιαριζαμε... Επιθυμούμε είναι η κατάλληλη λέξη .. αλλά δεν βγαίνει γιατί ότι και να λέμε άλλος είναι ο κατασκευαστής ... Τεσπά  τζάμπα οι διαφωνίες αφού όλα σχετικά είναι και γίνονται είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο αρκεί να υπάρχουν προϋποθέσεις ....ας δούμε και τον βασιλιά που τρέχει ..  φαίνεται ενδιαφέρον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, Clapsanto said:

Εγώ γράφω τελευταίο μνμ στους χάρτες και χαιρετώ....ψάχνετε αζορικο που θα βοηθήσει τον υπάρχον γροιλανδικο απλα δε γίνεται ...μονο ενας αζορικος που θα πάει σε ένα γροιλανδικο που ΔΕΝ υπήρχε απο πριν γινεται να φέρει χιονια τα αλλα ειναι στη σφαίρα της φαντασίας..καλη συνέχεια  σε όλους τα λεμε στις αναφορές αν και εφόσον χιονισει 

Μη φεύγεις βρε συ. Έχεις ιδιαίτερο χιούμορ και τρόπο που τα γράφεις. Κάτσε και θα σας αφήσω να παλέψετε παρέα για τα χιόνια σας όσο κρυφά και αθόρυβα κάνω βουντού να βγαίνουν καύσωνες μέχρι όσο πάει το μάτι 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Μη φεύγεις βρε συ. Έχεις ιδιαίτερο χιούμορ και τρόπο που τα γράφεις. Κάτσε και θα σας αφήσω να παλέψετε παρέα για τα χιόνια σας όσο κρυφά και αθόρυβα κάνω βουντού να βγαίνουν καύσωνες μέχρι όσο πάει το μάτι 😜

Bro μου εσένα πραγματικά δεν μπορώ να σε ψυχολογησω... Θα μου πεις και ο καύσωνας είναι μέρος του καιρού και συγκαταλέγεται στα ακραία ... Έχεις κατάστημα με κλιματιστικά ??🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

ναι αλλα γροιλανδικος μας εκατσε με αυτον θα πορευτουμε ψαχνοντας να του κολλησουμε εναν αζορικο🤣 που οντως  δε φαινεται! Αλλα μιλαμε για υποθετικα σεναρια ολο τον μηνα σε καιρικο φορουμ με καιρικη ανυπαρξια αλλιως κανονικα θα ειχαμε 2 σελιδες κ οχι 220! 

Ανά μπράβο!!!τόσο δύσκολο προς κατανόηση αυτό που γράφεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, freeze said:

Bro μου εσένα πραγματικά δεν μπορώ να σε ψυχολογησω... Θα μου πεις και ο καύσωνας είναι μέρος του καιρού και συγκαταλέγεται στα ακραία ... Έχεις κατάστημα με κλιματιστικά ??🤪

Κοίτα αντικειμενικά όταν ο χιονιάς φτάνει στο κατώφλι. Δλδ είναι σιγουράκι τότε οκ μπορώ να πω θα κάτσω να ασχοληθώ.Αλλά φάση nowcast όχι από πιο πριν. Πάλι φυσικά κοιτάω τα δικά μου σε χιονιάδες αλλά δε με αφήνουν εντελώς αδιάφορο. Αυτό που δεν ασχολούμαι είναι η προσμονή μέχρι να έρθει χιονιάς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, freeze είπε:

Κεντρική Αμερική από το -20 στα 850hpa φτάνει στους +16 στις 180 ώρες ... Κλάμα 

έχεις δει ποτέ διάγραμμα στο denver?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά τον ενίσχυσε στην συνέχεια, όμως η αρχή μετράει. Για να δούμε αν βγάλει έστω εικονικό τίποτα, αν και δύσκολα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Εμετικό τρεξιμο με αγαπη απο την Γροιλανδία .

Απτοητος ο παλιατσος.Θα τον παει τον γροιλανδικο μεχρι τον απριλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Εγώ γράφω τελευταίο μνμ στους χάρτες και χαιρετώ....ψάχνετε αζορικο που θα βοηθήσει τον υπάρχον γροιλανδικο απλα δε γίνεται ...μονο ενας αζορικος που θα πάει σε ένα γροιλανδικο που ΔΕΝ υπήρχε απο πριν γινεται να φέρει χιονια τα αλλα ειναι στη σφαίρα της φαντασίας..καλη συνέχεια  σε όλους τα λεμε στις αναφορές αν και εφόσον χιονισει 

Αντώνη σκέψου και κάποιους σαν εμενα που περιμένει πως και πως τα νέα σου από τα ensembles του παιου. Επίσης, χειμωνας χωρις τη "μίρλα" σου δεν γίνεται....😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απτοητος ο παλιατσος.Θα τον παει τον γροιλανδικο μεχρι τον απριλιο

Ειλικρινά δεν ξερω. Θεωρητικά μεγαλα διαστήματα υψηλων πιεσεων οδηγουν σε θερμανση εν τελη και κατα συνέπεια σε κατάρευση υψηλων πιεσεων .  Αν εχω καταλάβει καλα οι υψηλες πιεσει δημιουργούνται λογω πολυ χαμηλων θερμοκρασιων ... 

Αλλα εχει τραβηξει πολυ καιρο ηδη.  Δεν μπορω να καταλάβω ποτε θα αλλαξει αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θέλω Γροιλανδικό (δεν ξέρω καν τι είναι αλλα οκ...) και σε οποιον αρέσει!!! Πειράζει??? Τραβάει η ψυχή μου Γροιλανδικό!!! Ξυδάκι σε όσους δεν τον θέλουν!! Σας πονάει ο Γροιλανδικός!!!

Ολοι στο ναό, έχουν σαν θεό...τον Γροιλανδικό!!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, menidi said:

Εγώ θέλω Γροιλανδικό (δεν ξέρω καν τι είναι αλλα οκ...) και σε οποιον αρέσει!!! Πειράζει??? Τραβάει η ψυχή μου Γροιλανδικό!!! Ξυδάκι σε όσους δεν τον θέλουν!! Σας πονάει ο Γροιλανδικός!!!

Ολοι στο ναό, έχουν σαν θεό...τον Γροιλανδικό!!

Ειναι στο μυαλο …κατι μαγικο.😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...