Jump to content
Άγγελος

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδες.Πρωτη φορά στα 45 χρόνια που μένω εδώ βλέπω Δεκέμβρη μήνα μωρά κάμπιες...Οι παρατεταμενες ζεστές των προηγούμενων ημερών έκαναν και αυτό το "θαυμα"

Κατά τ άλλα εκτος απ τα χιονακια στα ψηλα του Κιθαιρωνα και της Παρνηθας δεν υπήρχε,δεν υπάρχει και δε θα υπάρξει κάτι άξιο καιρικης αναφοράς από την Αττικη έως περίπου το τέλος του ετους.Δυστυχως..

Κυρίως στόχος για εμάς εδώ πρέπει να είναι τα πολλά νερά.Η χρόνια είναι όπως ξέρουμε τραγική.

Μακάρι η καινούρια χρονιά να φέρει τα πολυπόθητα φαινόμενα σε όλους μας.

20221221_091459.thumb.jpg.6759f80b861ad09ccafb21d39b57dc7b.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμπιες !!!!!!! Ωραιος φιλε, μας εκανες την καρδια περιβολι....απο καλοκαιρι σε ανοιξη και ξανα σε καλοκαιρι θα πηγαινουμε....εχει γουστο να ακουστουν τιποτα τζιτζικια την επομενη βδομαδα με τις λιακαδες και τα 22αρια παλι...

6,6 χαμηλοτερη ελαχιστη μεχρι στιγμης για το Δεκεμβρη σημερα εδω στα 180 μ του Ζωγραφου....χωρις αναστροφη φυσικα, αφου δεν σταματησε το απαλο βοριαδακι....

Παρτε βαθιες ανασες δροσουλας πριν ξανακατεβασουμε κοντομανικα την ερχομενη εβδομαδα !!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kouvanos είπε:

Καμπιες !!!!!!! Ωραιος φιλε, μας εκανες την καρδια περιβολι....απο καλοκαιρι σε ανοιξη και ξανα σε καλοκαιρι θα πηγαινουμε....εχει γουστο να ακουστουν τιποτα τζιτζικια την επομενη βδομαδα με τις λιακαδες και τα 22αρια παλι...

6,6 χαμηλοτερη ελαχιστη μεχρι στιγμης για το Δεκεμβρη σημερα εδω στα 180 μ του Ζωγραφου....χωρις αναστροφη φυσικα, αφου δεν σταματησε το απαλο βοριαδακι....

Παρτε βαθιες ανασες δροσουλας πριν ξανακατεβασουμε κοντομανικα την ερχομενη εβδομαδα !!!!!!!!!

θα εχουμε καλο καιρο αλλα με τιποτα οπως τα 22αρια που ειχαμε προηγουμένως.  
μεγιστες πανω απο 15-16 δεν νομιζω να εχουμε στην αττικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικο αυτο που ανεβασε ο Τεο.Μιλαμε οτι παλια τις καμπιες τις βλεπαμε απριλιο.Δεκεμβρη μηνα;;;;;Απιστευτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τραγικο αυτο που ανεβασε ο Τεο.Μιλαμε οτι παλια τις καμπιες τις βλεπαμε απριλιο.Δεκεμβρη μηνα;;;;;Απιστευτο

Όντως απίστευτο αυτό....ούτε εγώ μπορώ να θυμηθώ κάτι τέτοιο .....ας ελπίσουμε να έρθει ο χειμώνας έστω και με καθυστέρηση και να αργήσει να φύγει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση πως είχα δει κάμπιες στον Υμηττό το Δεκέμβριο του 2010, λίγο πριν το "χιονιά" στα μέσα του. Δεν είμαι σίγουρος όμως, μην το πάρετε ως βεβαιότητα.

Όπως και να έχει, ακραία ανωμαλία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Γυρω στους 4.5 η ελάχιστη εδώ το πρωί! Εννοείται οτι μέχρι στιγμής, οι ελάχιστες θερμοκρασίες , όλο αυτό το διάστημα (δλδ απο Οκτώβρη και μετά) είναι για τα μπάζα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκπληκτικό σκηνικό στον εκτρωματικό μέχρι στιγμής καιρό που επικρατεί η σημερινή διαδρομή από Γρεβενά προς Τρικαλα..Ξεκίνημα από Γρεβενά με χαμηλή νέφωση και θερμοκρασία ελάχιστα πάνω από το μηδέν..Στην διαδρομή για περίπου 20 χιλιόμετρα αρνητικές θερμοκρασίες με χαμηλότερη από το αυτοκίνητο -1,5..Παγωμένη ομίχλη και όλα τα φυτά και τα δέντρα παγωμένα και λευκά σαν να έχει χιονίσει..Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία λόγω βιασύνης..Στην συνέχεια από διασταύρωση για Δεσκάτη και μέχρι λίγο έξω από Καλαμπάκα εκ νέου συννεφιά και θερμοκρασία μέχρι 2 3 βαθμούς..Και από Καλαμπάκα μέχρι Τρίκαλα λαμπρος ήλιος αλλά χωρίς μέχρι αυτή την ώρα η θερμοκρασία μέσα στα Τρίκαλα να μπορεί να περάσεις τους 7 βαθμούς..!Ιδανική χειμερινή ημέρα αλλά με αυτά που ζούμε μέχρι στιγμής και με αυτά που προβλέπονται στο άμεσο μέλλον σε πιάνει μια μελαγχολια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τραγικο αυτο που ανεβασε ο Τεο.Μιλαμε οτι παλια τις καμπιες τις βλεπαμε απριλιο.Δεκεμβρη μηνα;;;;;Απιστευτο

Τοσα χιονοπουλια που θα ρθουν τι θα φανε??🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτη μερα εδω τωρα ειμαστε στους 2,3 καθώς εχουμε παγωμένη ομίχλη απο πανω μας και εγκλωβίστηκε το κρυο ...λες και είναι χιονομερα επιτελους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιακαδουρα σήμερα σε όλη την Θεσσαλονίκη και πέριξ....  

Μέγιστη στον σταθμό μου 9,9 C όσο και χθες αλλά με αρνητική ελάχιστη ( -1 C). 

Λαγκαδάς  -4,2 C με 9,4 C

Noesis 1,8 με 9,9 

Κέντρο περιοχή εκθεσης 2,8 με 10 

Άντε και αύριο μια αρνητική και μετά χαλλλαρά ... Χωρίς χιόνι είναι τζάμπα κρύο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω τι χειμερινό σκηνικό έχασα σήμερα (ειμαι Περαία απο χτες)

Πάντως στην Περαία είχαμε χαμηλότερη ελάχιστη όπου σημειώθηκε πάγος (κάτω από 0 σίγουρα), στην καημένη Καστοριά για λίγο πάλι δε το κατάφερε 😅

Μεσημέρι 9-10°c

Screenshot_2022-12-21-17-05-15-965_com.android.chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, menidi είπε:

Πάντως παιδιά, μπορούμε να κανονίσουμε μια διανυκτέρευση στο Μπάφι. Με 13€!! Σκεφτείτε το!! Τζακαρα, χιόνι, φαγηταρες!! 

Αν δεν κάτσει για Μπάφι το βλέπουμε για Μπάφαλο😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά δεν ξέρω πως αλλά η Δίρφυς έχει μόνο μια λεπτή λωρίδα χιονιού στην δυτική πλευρά της,τελείως απογοητευτική η κατάσταση της 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, menidi είπε:

Πάντως παιδιά, μπορούμε να κανονίσουμε μια διανυκτέρευση στο Μπάφι. Με 13€!! Σκεφτείτε το!! Τζακαρα, χιόνι, φαγηταρες!! 

Μέσα είμαι....αλλά να περιμένουμε και καμία νιφαδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που έγινε σήμερα δεν έχει προηγούμενο, τουλάχιστον όσο κοίταω εγώ θερμοκρασίες δεν το θυμάμαι...η αέρια μάζα εγκλωβίστηκε κάτω από τα 1300 μέτρα όπου και είχε 0.4 βαθμούς, ενώ τα 850 hpa είχαν 8.4 βαθμούς!!!! Η σημερινή μέρα στον Γέρακα έχει μέση Τ 8.5 και μέχρι να φτάσουμε στα μεσάνυχτα προφανώς θα φτάσουμε στους 8.4 και μπορεί και 8.3 απ' την στιγμή που έξω έχουμε 6.1...σε περιπτώσεις με Τ κάτω των 10 βαθμών δεν έχω δει ποτέ μηδενική απόκλιση 850 με Γέρακα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο δρόμο προς Χ/Κ Αληλίου χθες....20/12/22....Απίστευτο, από το τίποτε κάτι έκανε και πιο ανοιχτά!!

Μπορεί να είναι εικόνα φύση, χιόνι και δέντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...