Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Καλυτερα να μην εχουμε τιποτα σιγουρο.Μπορει ανετα μετα να κυλησει ηπια ο χειμωνας με καποιες normal χιονοπτωσεις στα ορεινα και ημιορεινα Οση αχιονια και να υπαρξει δεν σημαινει οτι μετα θα βγει δυνατο ξεσπασμα. 

Συμφωνώ απόλυτα Μιλτο...ας είμαστε φειδωλοι... Δεν είναι τίποτα δεδομενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή Χρονιά με Υγεία και Προκοπή για όλα τα μέλη του φόρουμ!

Πρώτο μου ποστ για τη σαιζόν και αυτό κυρίως για τις ευχές...

Καμία όρεξη για ενασχόληση με χάρτες με αυτό το καιρικό έκτρωμα που αντιμετωπίζουμε εδώ και αρκετούς μήνες και ιδίως εμείς στα Ανατολικά Ηπειρωτικά διαμερίσματα της χώρας.

Η χρονιά άλλαξε, αλλά το καιρικό μοτίβο παραμένει το ίδιο.

Η όποια αλλαγή φαίνεται στους χάρτες σε μακρινές ώρες και σε κάποια ensembles διαρκώς και μετατοπίζεται χρονικά.

Υποθέτω πως αυτό συμβαίνει, καθώς οι αλλαγές που γίνονται σε κάποιες αρχικές παραμέτρους για να τρέξουν τα προγνωστικά μοντέλα τα διάφορα σενάρια ίσως εδράζονται σε κάποια στατιστικά στοιχεία των τελευταίων δεκαετιών ....

Το καιρικό μοτίβο, όμως, εδώ και αρκετά μεγάλο διάστημα απέχει παρασάγγας από τα στατιστικά δεδομένα ,,, εξού και η "προσγείωση στην αδυσώπητη πραγματικότητα" των όποιων αισιόδοξων σεναρίων ,,,,

Ένα μέλος του φόρουμ, νομίζω λέγεται Θόδωρος από το Πέραμα, είχε ποστάρει σχετικά πρόσφατα κάποιες πληροφορίες για την λογική των ensembles και θα μπορούσε να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει την άνωθεν υπόθεσή μου ,,,

Αυτά από μένα και ελπίζω μετά τα μέσα του μήνα με κάποιο τρόπο να αλλάξει το καιρικό μοτίβο.

Τουλάχιστον να γίνει υετοφόρο με όποια μορφή γίνεται!

Ότι και να συμβεί, όμως, από εδώ και πέρα, το ημερολογιακά πρώτο μισό του χειμώνα με την μικρότερη διάρκεια της ημέρας έχει χαθεί ανεπιστρεπτί ,,,

Και αν είναι να έρθουν 1-2 "φωτοβολίδες" στο υπόλοιπο του χειμώνα, καλώς να ορίσουν, αλλά αν περιοριστούμε σε αυτές τότε εγώ προσωπικά, αλλά και γενικότερα η φύση θεωρώ, δε θα είμαι καθόλου ικανοποιημένος ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Το ξεσπασμα φοβαμαι παιδες.Νομοτελειακα οσο ποιο αργα τοσο ποιο εντονο και με καταστρεπτικες διαθεσεις.Αυτην την αισθηση εχω............

 

Κάτσε μην το ξέσπασμα θανε του χρόνου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλο φαβορί πλέον ο Χειμώνας φιάσκο 2022-23 για να βγεί ο χειρότερος των τελευταίων 20-25χρόνων και βάλε...Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία βέβαια μήπως και αλλάξει κάτι στο τελευταίο δεκαήμερο του μήνα και στον Φλεβάρη και σώσουμε κάπως τα προσχήματα.Υπομονή και αποχή...

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδη βλεπω να γινονται συγκρισεις με αλλους μουφοχειμωνες,να πουμε οτι το α'μισο του χειμωνα που ζουμε,δεν εχει ομοιο του και ειναι οτι χειροτερο εχουμε ζησει,πιθανως να ειναι το χειροτερο α'μισο ολων των εποχων για τα αν.προσηνεμα τουλαχιστον,κατι το οποιο γινεται χειριστο αν σκεφτουμε οτι υετικα περασαμε επισης ενα απο τα χειροτερα φθινοπωρα ολων των εποχων. 

Προσωπικα δεκαρα δε δινω αν δεν χιονισει στην Αθηνα,Σαλονικη ή στην Λαρισα,δεκαρα δε δινω αν δεν δω νιφαδα ακομα κι εδω.Πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξει η κυκλοφορια,να ερθουν βροχες,πολλες βροχες και να χιονισει πολυ στα βουνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Επειδη βλεπω να γινονται συγκρισεις με αλλους μουφοχειμωνες,να πουμε οτι το α'μισο του χειμωνα που ζουμε,δεν εχει ομοιο του και ειναι οτι χειροτερο εχουμε ζησει,πιθανως να ειναι το χειροτερο α'μισο ολων των εποχων για τα αν.προσηνεμα τουλαχιστον,κατι το οποιο γινεται χειριστο αν σκεφτουμε οτι υετικα περασαμε επισης ενα απο τα χειροτερα φθινοπωρα ολων των εποχων. 

Προσωπικα δεκαρα δε δινω αν δεν χιονισει στην Αθηνα,Σαλονικη ή στην Λαρισα,δεκαρα δε δινω αν δεν δω νιφαδα ακομα κι εδω.Πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξει η κυκλοφορια,να ερθουν βροχες,πολλες βροχες και να χιονισει πολυ στα βουνα.

απο αποψη χιονιου και μονο, νομιζω οτι το χειροτερο α μισο ηταν του χειμωνα 20-21...τωρα απο βροχες φετος το εχει ξεφτυλισει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

απο αποψη χιονιου και μονο, νομιζω οτι το χειροτερο α μισο ηταν του χειμωνα 20-21...τωρα απο βροχες φετος το εχει ξεφτυλισει

Μιλαω συνολικα,θερμοκρασια-υετος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή χρονιά σε όλους! Ισχύει ότι ζούμε ένα από τα χειρότερα α' μισά χειμώνα το οποίο δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι προερχόμαστε από ένα 2/2 που είναι και αυτό σπάνιο. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε δει ότι η κυκλοφορία τρώει σκαλώματα και πέρυσι ειδικά ευνοηθήκαμε ως τον Μάρτιο με αρκετά κύματα κακοκαιριών. Οπότε δεν θεωρώ απίθανο να συνεχιστεί σε αυτό το μοτίβο και να ελπίζουμε σε απλώς μια φωτοβολίδα-ξέσπασμα έως και τον Φλεβάρη. Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα αν θα βρέξει ή αν θα χιονίσει στα βουνά (προς το παρόν) αφού αυτό μπορεί να το κάνει και την άνοιξη. Ζω και αναπνέω για το 3/3. 😝 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Extreme ο καιρος.

κοιταω καθημερινα τα μοντελα αλλα χωρις βαθυστοχαστες αναλυσεις μεχρι να φανει καποια σοβαρη αλλαγη. 
 

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το 2023!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα αν θα βρέξει ή αν θα χιονίσει στα βουνά (προς το παρόν) αφού αυτό μπορεί να το κάνει και την άνοιξη. Ζω και αναπνέω για το 3/3. 😝 

Το 2035 θα ξαναδειτε χιονι εμμονικοι χαμουτζηδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Το 2035 θα ξαναδειτε χιονι εμμονικοι χαμουτζηδες.

2024 θα ξαναέχουμε την επιστροφή στη 2ετή περιοδικότητα. Ούτως ή άλλως ακόμα ξεχιονίζουμε δίπλα στη Μεσογείων, δεν αγχωνόμαστε για τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εγώ είμαι αυτής της άποψης....με ενδιαφέρει μόνο το χιόνι η βροχοπεριοδος είναι από μέσα Απριλίου μέχρι μέσα νοεμβριου.ζω και αναπνέω για τον τρομερό ΚΒ και μόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, BrainA said:

To 2023 το τελειώσαμε βλέπω. Καλώς, κύριοι.

Πριν φτάσει 25 Φεβρουαρίου τίποτα δεν τελειώνει. Πάντως το διάστημα 20 Ιανουαρίου-10 Φεβρουαρίου είναι πάντα ύποπτο για κατεβασιά ακόμα και σε κακούς χειμώνες. Γυρίζω από Μονεμβασιά στις 18, μπορεί γι' αυτό να καθυστερεί ο χειμώνας. 

 

Just now, vorios_polos said:

Κι εγώ είμαι αυτής της άποψης....με ενδιαφέρει μόνο το χιόνι η βροχοπεριοδος είναι από μέσα Απριλίου μέχρι μέσα νοεμβριου.ζω και αναπνέω για τον τρομερό ΚΒ και μόνο.

Έτσι ακριβώς. Αν είναι να κάνει πασπάλα στη Δροσοπηγή και στο Ωραιόκαστρο, μη σώσει. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Πριν φτάσει 25 Φεβρουαρίου τίποτα δεν τελειώνει. Πάντως το διάστημα 20 Ιανουαρίου-10 Φεβρουαρίου είναι πάντα ύποπτο για κατεβασιά ακόμα και σε κακούς χειμώνες. Γυρίζω από Μονεμβασιά στις 18, μπορεί γι' αυτό να καθυστερεί ο χειμώνας. 

 

Έτσι ακριβώς. Αν είναι να κάνει πασπάλα στη Δροσοπηγή και στο Ωραιόκαστρο, μη σώσει. 😂

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!!😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν πήγα ούτε μια βόλτα σε κοντινούς προορισμούς στην πέτρινη δεκαετία για να δω χιόνι εκτός κι αν ήταν ήδη κάτι κανονισμένο και έτυχε να χιονίσει.δεν πήρα ούτε μια φορά το αυτοκίνητο να πάω Χορτιάτη η Πανόραμα η οπουδήποτε αλλού.ειμαι φανατικός υπέρμαχος του αστικού χιονιού...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως βρηκα την υγεια μου...Θα τοποθετησω δυο τετοια στην ταρατσα...Ειναι και ο δαιχειριστης "δικος"μας...Θα σπασω ολα τα ρεκορ...🤣

μηχανή-χιονιού-κλίσεων-σκι-28289594.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δεν πήγα ούτε μια βόλτα σε κοντινούς προορισμούς στην πέτρινη δεκαετία για να δω χιόνι εκτός κι αν ήταν ήδη κάτι κανονισμένο και έτυχε να χιονίσει.δεν πήρα ούτε μια φορά το αυτοκίνητο να πάω Χορτιάτη η Πανόραμα η οπουδήποτε αλλού.ειμαι φανατικός υπέρμαχος του αστικού χιονιού...

Δληαδή δεν βλεπεις που θα χιονίσει για να πας ένα τριήμερο? Περιμένεις να έρθει στην πόρτα σου και δεν πας να το ευχαριστηθείς πουθενά?Σε χαλάσει το χιόνι στα βουνά, στο φυσικό του περιβάλλον? Ούτε στην Φλώρινα πας να το βρείς? Και εκεί αστικός ιστός είναι/

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω έχουμε άλλη μια ιδιαίτερη κλινική περίπτωση. Ο καθένας με τα βίτσια του:)

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν ισχύουν τα παραπάνω δε νομίζω ότι είσαι χιονόφιλος. Και μην πέσεις να με φάς:)

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, south coast είπε:

Προς το παρον αυτο που φαινεται δεν ειναι το 3/3 αλλα το τριτο το μακρύτερο.

Ε γιαυτό και θα έρθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...