Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα είναι αρκετά απλά όπως είναι διαμορφωμένη η κατάσταση. Όσο ο αζορικός ή οποιοσδήποτε αντικυκλώνας πιάνει ακόμα και τα πιο δυτικά ευρωπαϊκά ηπειρωτικά εδάφη, η κατάσταση θα παραμένει εκτρωματική όπως και πέρυσι.

πχ gfs-0-210.png?12

 

Όταν και αν φτάσουμε σε κάτι τέτοιο όπου το κέντρο του αντικυκλώνα είναι στη θάλασσα, τότε θα υπάρχει και κάτι για να ελπίζουμε στην πορείαgfs-0-282.png?12

 

Αυτό που αποδεικνύεται φυσικά από τα τρεξίματα είναι ότι ο γροιλανδικός δεν είχε καμία απολύτως επίπτωση στον αζορικό και το χειμώνα στην ελλάδα μέχρι στιγμής αφού ο αζορικός είναι ανίκανος να κρατηθεί όρθιος έστω και για λίγες ώρες ακόμα και τώρα που ο γροιλανδικός δεν υπάρχει, ενώ και τα ατλαντικά χαμηλά που δήθεν ωθούνταν σε νοτιότερη τροχιά επειδή είχε υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία, όχι απλά δεν κινούνται βορειότερα, αλλά γίνονται ολοένα και βαθύτερα σε φάση τις επόμενες μέρες να υπάρχει στον ατλαντικό ένα χαμηλό 940hpa σχεδόν. Ιδανικά για να σταματήσει η επέκταση αντικυκλώνα στην ευρώπη, αυτό το χαμηλό θα έπρεπε να μπει στην ευρωπαϊκή κυκλοφορία, δεν με ενδιαφέρει αν θα ρουφούσε όλο το κρύο της ρωσίας, αφού με τον αντικυκλώνα πάνω από την ευρώπη το κρύο εκεί που ήταν θα παραμείνει. Οπότε αν αλλάξει κάτι αυτό θα αφορά το διάστημα μετά τις 15, μην πω 20 του μηνός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, isnow είπε:

Πρέπει να ενωθούν αυτοί οι δύο αντικυκλωνες να καλύψουν όλη την Ευρώπη μέχρι ψηλά μπας και υπάρξει μετά σωστό ριτζ 

Ακριβώς το αντίθετο πρέπει να γίνει. Να απομακρυνθούν όσο περισσότερο γίνεται μεταξύ τους οι 2 αντικυκλώνες γιατί αν ενωθούν θα πάνε ακόμα πιο ανατολικά οι όποιοι πιθανοί αυλώνες κατέβουν. Αν ενωθούν και καλύψουν όλη την ευρώπη εσύ στην καρδίτσα θα έχεις περισσότερο ήλιο από αυτές τις μέρες με λίγο παραπάνω κρύο αφού θα το γυρίσει σε βοριάδες απλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, oldboy332 said:

Αφού ο Χάρτης του AccuWeather είναι  Δεκέμβρης με Φεβρουάριο ρε Κώστα. Πήγε άπατο !🤣

Με Φεβρουαριο, Μητς! 2 Γεναρη εχμε😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα Καναδού που θυμίζει αρχες Νοεμβρίου στην καλυτερη.Απελπισία 

95E86692-C18F-40E3-B3E5-B36F2DC0EFC8.png.5f7165295b517dcc65edbcb5361bb4ea.png

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλασε το διαγραμμα για βολο, πλεον μονο μια γραμμουλα (το 06αρι ειχε 2 ολοκληρες γραμμουλες κατω απο 0) κατω απο το 0 μεχρι τις 10 γεναρη! Θετικο οτι ακομα δεν υπαρχει ουτε μια γραμμουλα πανω απο 10, ευτυχως η χειμερινη προοπτικη εξακολουθει να υπαρχει αφου η πλειοψηφια απο τα σεναρια θελει χαμηλες θερμοκρασιες κατω απο 6-7 βαθμους στην σταθμη των 850 hpa

 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος του τζιφου μια χαρά είναι, και σε σχέση με το τι βλέπαμε λίγες μέρες πριν με πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα καμία σχέση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο μέσος όρος του τζιφου μια χαρά είναι, και σε σχέση με το τι βλέπαμε λίγες μέρες πριν με πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα καμία σχέση.

Τουλάχιστον θα βάλουμε μπορει χιονι τα βουνά να δούμε λίγο λευκό στα ψηλά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Με Φεβρουαριο, Μητς! 2 Γεναρη εχμε😂

Ναι Κώστα , είδαν τελη Οκτωβρίου οτι θα χιονίσει στην Βασιλίτσα τον Φεβρουάριο και έβγαλαν τον χάρτη για τα χιονοδρομικά. Καποια στιγμη θα το πετύχουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει απλά ζούμε ιστορικές στιγμές μην σκαμε... Ειναι τεχνιτο όλο αυτό υπάρχει κλιματική αλλαγή? Δεν ξέρω, το μόνο που ξέρω ότι αυτά δεν γίνονται....τι χάρτες και τι χαρτάκια.... Κι ούτε η αρχη του κακού δεν είναι αυτή.....από το Δεκέμβρη στο πρώτο 10ημερο Γενάρη τώρα μέχρι 20 μετά... Μπάχαλο!νέα κανονικότατα και στον καιρό λένε καποιοιιιι..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσπαθει να δειξει την εποχη που βρισκομαστε το διαγραμμα .....ας ελπισουμε με καποιο τροπο να τα καταφερει και να μην ειναι απλα στατιστικη η πτωση !

Diagramme GEFS 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, παιδιά εγώ σας τα έλεγα πριν μια βδομάδα. Δεν υπάρχει χειμώνας στην Ευρώπη. Κάποιοι μου την έπεσαν και μου έλεγαν τι μας νοιάζει η Γερμανία και έμας μας νοιάζει μόνο η Λαμία η Χαλκίδα..αν δεν χειμωνιάσει πραγματικά παντού πως περιμένετε να χιονίσει στην Λαμία? Που είναι το κρυο; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μια φορα να βγει τέτοια σεναριαρα

 

gens-27-1-384.png

ότι πρέπει 18 Γενάρη στην γιορτή μου μια χαρά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, molaki1986 said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, παιδιά εγώ σας τα έλεγα πριν μια βδομάδα. Δεν υπάρχει χειμώνας στην Ευρώπη. Κάποιοι μου την έπεσαν και μου έλεγαν τι μας νοιάζει η Γερμανία και έμας μας νοιάζει μόνο η Λαμία η Χαλκίδα..αν δεν χειμωνιάσει πραγματικά παντού πως περιμένετε να χιονίσει στην Λαμία? Που είναι το κρυο; 

Δεν έχει καμια σχέση μην τα ξαναλέμε.Οταν δλδ είχε βαρυχειμωνια μεσα Δεκεμβρίου η ΚΒ ευρώπη εδώ τι άλλαξε?Τα ιδια και χειροτερα με τωρα έχουμε.Χρόνια πολλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω τον μεγάλο αντικυκλωνα του ενός σεναρίου με τον τερατώδη Αυλώνα του άλλου.

 

20-47-01-gens-14-1-384.png

20-51-56-gens-28-1-384.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geornik said:

Το τιμημα της Ελπιδας τελικα παραειναι βαρυ

Δεν πιστέυω οτι εχει να κάνει με ενα χιονιά και ας είναι ιστορικός,Να μου πεις το τίμημα της περσινής κυκλοφορίας να το καταλάβω,

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το τιμημα της Ελπιδας τελικα παραειναι βαρυ

Άντε και πες ότι ισχύει αυτή η λογική και εσείς πληρώνετε τα μισόμετρα στην Αθήνα. Εμείς τι πληρώνουμε; Τους 5 πόντους; 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήμι ζωνικη με βδυτικη κυκλοφορία με νοτιάδες από το ευρωπαϊκό. Αυτό που φαίνεται από μέρες δηλαδή. Από την άνοιξη στο φθινόπωρο δηλαδή. Ο Χειμώνας αγνοείται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Άντε και πες ότι ισχύει αυτή η λογική και εσείς πληρώνετε τα μισόμετρα στην Αθήνα. Εμείς τι πληρώνουμε; Τους 5 πόντους; 😛

Γιατί εμείς στα δυτικά προάστια που ούτε 5ποντο δεν είδαμε? Γιατι να την πληρώνουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...