Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Επειδη βλεπω να γινονται συγκρισεις με αλλους μουφοχειμωνες,να πουμε οτι το α'μισο του χειμωνα που ζουμε,δεν εχει ομοιο του και ειναι οτι χειροτερο εχουμε ζησει,πιθανως να ειναι το χειροτερο α'μισο ολων των εποχων για τα αν.προσηνεμα τουλαχιστον,κατι το οποιο γινεται χειριστο αν σκεφτουμε οτι υετικα περασαμε επισης ενα απο τα χειροτερα φθινοπωρα ολων των εποχων. 

Προσωπικα δεκαρα δε δινω αν δεν χιονισει στην Αθηνα,Σαλονικη ή στην Λαρισα,δεκαρα δε δινω αν δεν δω νιφαδα ακομα κι εδω.Πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξει η κυκλοφορια,να ερθουν βροχες,πολλες βροχες και να χιονισει πολυ στα βουνα.

το προσυπογράφω !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ θετικο διαγραμμα για βολο μεχρι 10/1, ουτε μια γραμμουλα πανω απο +10 και 2 γραμμουλες πεφτουν κατω απο 0, ο χειμωνας πλεον κανει αισθητη την παρουσια του στα διαγραμματα και τους χαρτες

 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Δληαδή δεν βλεπεις που θα χιονίσει για να πας ένα τριήμερο? Περιμένεις να έρθει στην πόρτα σου και δεν πας να το ευχαριστηθείς πουθενά?Σε χαλάσει το χιόνι στα βουνά, στο φυσικό του περιβάλλον? Ούτε στην Φλώρινα πας να το βρείς? Και εκεί αστικός ιστός είναι/

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω έχουμε άλλη μια ιδιαίτερη κλινική περίπτωση. Ο καθένας με τα βίτσια του:)

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν ισχύουν τα παραπάνω δε νομίζω ότι είσαι χιονόφιλος. Και μην πέσεις να με φάς:)

Δεν το κυνηγούσα εννοώ...τριγύρω από την Θεσσαλονίκη κυρίως .το έχω δει σε Γερμανία Βουλγαρία Έδεσσα και αλλού και ήταν πολύ όμορφο παντου αλλά δεν το κυνηγούσα του να δω που θα χιονίσει για να παω.ο καθένας με τα βίτσια του τι να κάνουμε...εγώ λατρεύω να δω την πόλη μου χιονισμένη και εκεί μπορεί να θυσιάσω ακόμη και χιονόστρωση άλλου για να δω μια απλή χιονόπτωση στην Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Προσωπικα δεκαρα δε δινω αν δεν χιονισει στην Αθηνα,Σαλονικη ή στην Λαρισα,δεκαρα δε δινω αν δεν δω νιφαδα ακομα κι εδω.Πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξει η κυκλοφορια,να ερθουν βροχες,πολλες βροχες και να χιονισει πολυ στα βουνα.

Αντικειμενικά αυτό είναι πρόβλημα. Αν τα βουνά τουλάχιστον δεν χιονιστούν αξιοπρεπώς και δεν έχουμε ικανές βροχοπτώσεις τότε η ζημιά σε πολλά επίπεδα (καλλιέργειες, βιότοπος, υδροφόρος ορίζοντας κτλ) θα είναι μεγάλη. Καθώς θα βαδίζουμε σε θερμότερους μήνες και η ανομβρία συνεχιστεί τότε μπορεί μιλάμε για σοβαρές ζημιές. Ειδικά αν ακολουθήσει ζεστό καλοκαίρι τότε θα είναι στο κόκκινο το περιβάλλον. Μπορεί στατιστικά να μου αρέσει η ανομβρία αλλά όχι εις βάρος της παραγωγικής μηχανής της χώρας ή με σοβαρές επιπτώσεις στο κλίμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κι εγώ είμαι αυτής της άποψης....με ενδιαφέρει μόνο το χιόνι η βροχοπεριοδος είναι από μέσα Απριλίου μέχρι μέσα νοεμβριου.ζω και αναπνέω για τον τρομερό ΚΒ και μόνο.

Πρόσεχε μη πάρεις υπερβολική δόση οξυγόνου από τους πολλούς κεντροβορειοςυς που μας ρημάζουν τα τελευταία χρόνια και έχουν κάνει λευκές τι αυλες μας 😂😂😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λέω να φτιάξω κι εγώ ένα φάκελο με όλες τις χαμένες ευκαιρίες.. σίγουρα θα το έχουμε κάνει κι άλλοι αυτό! Τι έχω να χάσω;

Oρίστε ο πρώτος μου χάρτης που γράφει με μεγάλα κεφαλαία γράμματα🤣..... δεν θα ανεβάσω άλλον εδώ μέσα φυσικά..

Lostchancesnow_jan2301.jpg.f011ebd3b7a3b3bcbab017075fdbba20.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και no snow expected there, ας ελπίσουμε να αλλάξει ο καιρός.. έστω αυτό... να βρέξει! Μετά τις 10/1 τουλάχιστον, ζωηρεύουν λίγο οι γραμμούλες του υετού στα ensemble...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από 12 και μετά μάλλον πάμε για πτώση των Τ σε κανονικά επίπεδα και κάτι ψιλά έχουν αρχίσει να φαίνεται για υετό

744691411_Screenshot2023-01-02at2_38_06PM.png.6ab4b5c69ef5f5d101cdc1e19667fc72.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Κοντοφθαλμοι,αλαζονικοι,απομακρυσμενοι απο τη μανα φυση,ανθρωποι των πολεων.Ουυυρρρτττττ

Yπάρχει ΕΛΠΙC Στραγηγέ. Μην το βάζεις κάτω. Όταν θα μπαρουτιάσει η Λόντρα (12? 13?), θα γυρίσει ο τροχός.

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς που το acccuweather Τα πέτυχε πάλι όλα..

2022-23-Europe-Winter-Highlights.jpg?w=632

2022-23-Europe-Ski-Forecast.jpg?w=632

 

 

Στην κυριολεξία το ανάποδο έχουμε μέχρι στιγμής.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Ευτυχώς που το acccuweather Τα πέτυχε πάλι όλα..

2022-23-Europe-Winter-Highlights.jpg?w=632

2022-23-Europe-Ski-Forecast.jpg?w=632

 

 

Στην κυριολεξία το ανάποδο έχουμε μέχρι στιγμής.

AΠΟΤΙΜΗΣΗ ΣΤΙΣ 31.3.2023.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή χρονιά χρόνια πολλά σε,όλους!!! Σιγά σιγά αρχίζει να φαίνεται μια νέα αλλαγή του καιρού που από ότι δείχνουν τα μοντέλα θα ξεκινήσει με κάποιο χαμηλό από δυτικά που θα δώσει λίγες βροχές κ χιόνια στα ψηλά βουνά.απο κει κ πέρα ελπίζουμε σε αναδίπλωση του αζορικου κ μια,χειμωνιάτικου τύπου κακοκαιρία. Τουλάχιστον αρχίζει να,φαίνεται κάτι στον ορίζοντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Yπάρχει ΕΛΠΙC Στραγηγέ. Μην το βάζεις κάτω. Όταν θα μπαρουτιάσει η Λόντρα (12? 13?), θα γυρίσει ο τροχός.

Diagramme GEFS

Η Λόντρα σήμα κατατεθέν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

To 2023 το τελειώσαμε βλέπω. Καλώς, κύριοι.

Βασικά....δεν το τελειώσαμε από άποψης χιονιού στα πεδινά. Αυτό μπορεί να έρθει ανα πάσα στιγμή. Αλλά ρε συ, όταν βλέπεις τέτοια ανωμαλία στον καιρό....με ξεραιλα και +10 από τα κλιματικά, σε πιάνει μια απελπισία και μια ανησυχία για το τι μέλλει γενέσθαι σχετικά με το κλίμα. Και ξέρω πως εσύ είσαι από αυτούς που ανησυχείς ακόμα περισσότερο (όπως κι εγώ)

Το ξέρεις το ρητό που έλεγαν οι παλιοί..."παρακαλετο μ@@ni ξινό γ@@ησι;" (συγγνώμη για την έκφραση)

Εεε κάπως έτσι!!! Ξεροσταλιαζουμε τόσο καιρό για τα στοιχειώδη! Τι να λέει αν έρθει χιονιάς; Έχουμε ξενερωσει τρομερά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε παιδια ετσι και αλλιως η ελλαδα εχει δεν εχει 20 μερες χειμωνα καθε χρονο, ακομα υπαρχει περιθωριο να θεωρηθει ιστορικος ο χειμωνας ( δηλαδη αν κανει εναν φλεβαρη τυπου 2003/2005/2012 και μερικες μερες γεναρη και μαρτη) , εχουμε ζησει και πολυ χειροτερα απο αυτο (φλεβαρης 2016) , ακομα και το ιστορικο 2001-2002 πανω απο τον μισο χειμωνα ηταν ακραια θερμο αλλα κανεναν δεν ενδιαφερει αφου το α μισο ηταν ακραια ψυχρο. Το βασικο προβλημα φετος ειναι οτι της ζεστες κτλ της κανει στην αρχη του χειμωνα με οτι αυτο συνεπαγεται για τις πιθανες καταστροφες που μπορει να προξενησει μια πιθανη ψυχρη εισβολη μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ρε παιδια ετσι και αλλιως η ελλαδα εχει δεν εχει 20 μερες χειμωνα καθε χρονο, ακομα υπαρχει περιθωριο να θεωρηθει ιστορικος ο χειμωνας ( δηλαδη αν κανει εναν φλεβαρη τυπου 2003/2005/2012 και μερικες μερες γεναρη και μαρτη) , εχουμε ζησει και πολυ χειροτερα απο αυτο (φλεβαρης 2016) , ακομα και το ιστορικο 2001-2002 πανω απο τον μισο χειμωνα ηταν ακραια θερμο αλλα κανεναν δεν ενδιαφερει αφου το α μισο ηταν ακραια ψυχρο. Το βασικο προβλημα φετος ειναι οτι της ζεστες κτλ της κανει στην αρχη του χειμωνα με οτι αυτο συνεπαγεται για τις πιθανες καταστροφες που μπορει να προξενησει μια πιθανη ψυχρη εισβολη μετα

Το πρόβλημα ηταν το ανύπαρκτο φθινόπωρο ότι κι αν κάνει απ' εδώ και πέρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το πρόβλημα ηταν το ανύπαρκτο φθινόπωρο ότι κι αν κάνει απ' εδώ και πέρα...

ναι αν και αυτο δεν το παρατηρησα τοσο γιατι δεν ειμαι στην ελλαδα απο σεπτεμβριο και δεν κοιτουσα τι παιζει απο βροχοχαμηλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ναι αν και αυτο δεν το παρατηρησα τοσο γιατι δεν ειμαι στην ελλαδα απο σεπτεμβριο και δεν κοιτουσα τι παιζει απο βροχοχαμηλα

Αν είχαμε ένα νορμάλ φθινόπωρο σε κανέναν δεν θα ήταν πρόβλημα το πρώτο μισό του χειμώνα και θα ψάχναμε στο χαλαρό το πεδινό χιόνι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, menidi said:

Βασικά....δεν το τελειώσαμε από άποψης χιονιού στα πεδινά. Αυτό μπορεί να έρθει ανα πάσα στιγμή. Αλλά ρε συ, όταν βλέπεις τέτοια ανωμαλία στον καιρό....με ξεραιλα και +10 από τα κλιματικά, σε πιάνει μια απελπισία και μια ανησυχία για το τι μέλλει γενέσθαι σχετικά με το κλίμα. Και ξέρω πως εσύ είσαι από αυτούς που ανησυχείς ακόμα περισσότερο (όπως κι εγώ)

Το ξέρεις το ρητό που έλεγαν οι παλιοί..."παρακαλετο μ@@ni ξινό γ@@ησι;" (συγγνώμη για την έκφραση)

Εεε κάπως έτσι!!! Ξεροσταλιαζουμε τόσο καιρό για τα στοιχειώδη! Τι να λέει αν έρθει χιονιάς; Έχουμε ξενερωσει τρομερά. 

https://www.ot.gr/2023/01/02/epikairothta/kairos-synexizetai-i-anoiksi-sti-mesogeio-anisyxia-gia-ksirasia-to-kalokairi/?utm_source=ingr&utm_medium=ros_ot_widget&utm_campaign=NetworkWidget 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και θα έχουμε να θυμόμαστε ότι από τα 12αρια στις 2/1/23 έγινε η αρχή της τάσης για τη σαρωτική αλλαγή του καιρικου σκηνικού... 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αντικειμενικά αυτό είναι πρόβλημα. Αν τα βουνά τουλάχιστον δεν χιονιστούν αξιοπρεπώς και δεν έχουμε ικανές βροχοπτώσεις τότε η ζημιά σε πολλά επίπεδα (καλλιέργειες, βιότοπος, υδροφόρος ορίζοντας κτλ) θα είναι μεγάλη. Καθώς θα βαδίζουμε σε θερμότερους μήνες και η ανομβρία συνεχιστεί τότε μπορεί μιλάμε για σοβαρές ζημιές. Ειδικά αν ακολουθήσει ζεστό καλοκαίρι τότε θα είναι στο κόκκινο το περιβάλλον. Μπορεί στατιστικά να μου αρέσει η ανομβρία αλλά όχι εις βάρος της παραγωγικής μηχανής της χώρας ή με σοβαρές επιπτώσεις στο κλίμα. 

Ο χειμωνας του 2007 με τα παρόμοια χαρακτηριστικά που έχουμε με αυτόν μέχρι στιγμής, είχε το αποτέλεσμα το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς, να έχουμε καταστροφικες πυρκαγιές στην χώρα μας. Οπωτε αν συνεχιστεί όλο αυτό, με τον ανομβρο καιρό, δεν θα μείνει δέντρο φέτος στα βουνά μας. 

Υ. Γ Τραγικό δυστυχώς το 6αρι, ήλιος, ήλιος, ήλιος, ξεραιλα, ξεραιλα, ξεραιλα. Αν όλα αυτά δεν είναι σημασία ερημοποιησης? τότε κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει γύρω μας. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...